25-04-2018 | Bugünkü SONHABER
Beykentli miniklere şölen Beykentli miniklere şölen
Kırcasalih’te “Bilim Fuarı” Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
TREDAŞ çalışanları fidan dikti TREDAŞ çalışanları fidan dikti
Konut satışında bahar havası Konut satışında bahar havası
22 Mayıs 2017 Pazartesi, 09:47
Yargı incelemesi
Milyonluk rant iddialarıyla gündeme gelen imar değişikliğiyle ilgili olarak savcılık düğmeye bastı..

Şehir imar planında konut statüsünden ticaret alanı olarak çevrilmesi, 11 ay sonra ise hem ticaret hem konut olarak yapılan plan değişiklikleri ve milyonluk rant iddialarıyla gündeme gelen arsayla ilgili haberler üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının harekete geçtiği öğrenildi.

 

Gazetemizin, Kasım ayında, ‘Difriz taktiği’, Kılçıksız Jest’, ‘Tesadüfün böylesi’, ‘Yürü ya kulum’, ‘Başbakan’dan Edirne uyarısı’ haberlerinden sonra Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık memur suçları bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Edirne Valiliği’ne talimat yazılarak haberlerde yer alan imar değişikliğiyle ilgili uzman bir kişi görevlendirilerek araştırma yapılmasını istediği bildirildi. Valiliğinde habere ilişkin konuların incelenmesi için imar değişiklikleri konusunda bir uzmanı görevlendirdiği kaydedildi.

 

Bilindiği gibi şehrimiz Şükrüpaşa Mahallesi Gazeteci Abdi İpekçi Caddesi üzerinde Özar Market Gıda Ticaret Limited Şirketine ait 1500 metrekare arsada 11 ayda iki kez yapılan imar değişikli ile büyük bir ranta imza atılmıştı. Şirketin arsasına uzmanlara göre şehircilik ilkelerine aykırı olarak yapılan imar değişikliğinden sonra bitişiğindeki belediyeye ait parselin yeşil alan olan statüsü otopark olarak değiştirilerek ayrı bir jest daha yapılmıştı. Yeşil alanın otoparka çevrilmesinden sonra ise burası parseli imar değişikliği yapılan şirkete tek kişinin katılımı ile kiralanmıştı. Bu işlemler olurken parsel sahiplerinin hayırsever ve sporseverlikleri nedeniyle Edirnespor’a da maddi katkı yaptıkları ortaya çıkmıştı.

 

UZMANLARA GÖRE 1.8 MİLYONLUK RANT

 

Emlak uzmanlarına göre arsa üzerinde yapılan plan değişikliğiyle yaklaşık 1 milyon 800 bin liralık rant sağlandığı iddia edilmişti. Öz-Ar şirketinin arsası üzerinde yapılan plan değişikliklerine İmar Komisyonu Başkanı olarak imza atan Mimar Ali Yazıcı’nın mimari projesini çizdiği de ortaya çıkmıştı. Belediye İmar Komisyonu Başkanı Mimar Ali Yazıcı’nın çizdiği projenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Ruhsat Bürosu tarafından kısa sürede incelenmesinden sonra inşaat ruhsatı alınmıştı.

 

Haber Merkezi