18-03-2018 | Bugünkü SONHABER
Çöp yuvası Çöp yuvası
Jandarmadan Eğitim Semineri Jandarmadan Eğitim Semineri
Tunca Nehri yatağına çekildi Tunca Nehri yatağına çekildi
Deplasmanlı süper lig başlıyor Deplasmanlı süper lig başlıyor
06 Haziran 2017 Salı, 10:26
Meriç Nehri’nin su yaşamı bozuldu
Edirne Kent Konseyi Kıyı Çevre ve Yeşil Alan Çalışma Grubu, 2017 Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı değerlendirmeye göre, Meriç Nehri kenarında yapılan çalışmaların florayı bozduğu gibi kıyı yasasına da aykırı olduğunu iddia etti...

Edirne Kent Konseyi Kıyı Çevre ve Yeşil Alan Çalışma Grubu, 2017 Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı  değerlendirmeye göre, Meriç Nehri kenarında yapılan çalışmaların florayı bozduğu gibi kıyı yasasına da aykırı olduğunu iddia etti.

 

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Dünya Çevre Günü’nde ilimizdeki sorunlara değindi. Gökerküçük, Meriç Nehri üzerinde yapılan çalışmalarla Meriç’in Nehir olmaktan çıkarak, Kanal haline getirildiğine dikkat çekerek, “Yapılan çalışmalar Meriç Nehri su yaşamını tehdit etmiş ve bozmuştur. Nehir canlılarının doğal yaşamı kadar kara canlılarının da suya erişimi engellenerek doğal yaşam zarar görmüştür” dedi.

 

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Kent Konseyi Kıyı, Çevre ve Yeşil Alan Çalışma Grubu adına 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle değerlendirmelerde bulundu.

 

DÜNYANIN GELECEĞİ KÖTÜYE GİDİYOR

 

Gökerküçük, “Çevre Günü nedeniyle yaptığımız değerlendirme ne yazık ki hiç de iç açıcı değildir. Dünyada çevre ve insan ilişkileri; sermaye sahiplerinin krizlerini aşmak için çevreyi sonsuz kullanma niyetinde olduğunu göstermektedir. ABD başkanı Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı dünyanın geleceğinin daha da kötüye gideceğini göstermektedir” dedi.

 

TERMİK VE NÜKLEER SANTRAL PLANLARI BÖLGEMİZİ TEHDİT EDİYOR

 

Karadeniz’in su ve ormanlarını yok eden Hidroelektrik Santrallerle (HES) mücadelesi yıllardır sürmekte iken son yıllarda dünyanın son verdiği termik ve nükleer santrallerin ülkemizde kurulma anlaşmaları yanında ormanların maden işletmeleri için gözden çıkarılması da tehlikenin boyutunu göstermektedir diyen Gökerküçük, “Tüm bunlar yetmezmiş gibi TBMM komisyonundan geçen zeytinliklerin vali izniyle sanayi tesislerine açılması kararı dünyanın en önemli ve ilk besin kaynağının, tarım ülkesi olan coğrafyamızda, sonunun geldiğini acı bir durum olarak karşımıza çıkarmıştır. Dünya ve ülkemiz gibi bölgemiz de tehlike içindedir. Istrancalar başta olmak üzere bölgemizdeki dağların maden işletmeleri ile delik deşik olması ve su kaynaklarının kuruması; ülkemizin ayçiçeği ,buğday ve pirinç deposu olan bölgemizde, termik santraller ve nükleer santral planları bölgemizi tehdit etmektedir” dedi.

 

Kentimizde de olumsuzluklar birbiri ile yarıştığına dikkat çeken, Gökerküçük, “DSİ öncülüğünde yürütülen Meriç Taşkınlarından korunma projeleri Karaağaç Bölgesinin ekolojik yapısını değiştirecektir. Bu çalışma; iktidarın karalamaya çalıştığı kurtuluş savaşı kahramanlarının Lozan Anlaşmasında politik pazarlık başarısı sayesinde savaş tazminatı olarak kazandırdığı bu bölgemizin gelecek yıllarda bereketini yok edecektir. Kentten ve kentliden kaçırılan bu çalışmaları ilk günden beri sorgulayan Çalışma Grubumuza sağlıklı bilgi verilmemesi anlaşılır değildir. Dün olduğu gibi bu günde itiraz konularımız aynıdır” dedi.

 

MERİÇ NEHRİ KANALA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

 

Yapılan çalışma ile Meriç Nehri nehir olmaktan çıkmış ve Meriç Kanalı olmuştur diyen Gökerküçük, şunları söyledi;

 

“Su; kentliden koparılmış ve başta Söğütlük olmak üzere nehir kıyılarında oluşan kültürel, tarihi ve görsel geçmiş yok edilmiş ve betonlaştırılarak bugün hepimizin gördüğü rezalet ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Söğütlük alanındaki endemik bitki yapısı zarar görmüştür ve geri dönülmez zararlar oluşmuştur. Taşkın alanının yok olmasına neden olacak bu çalışmalar ile bölgenin bitki flora ve faunası bozulacak ve engellenen taşkın sonucunda bölge kuraklaşmaya başlayacaktır. Ki bunun sonucunda gelecek yönetimlerin bu bölgeyi imara açmasına bile olanak sağlanacaktır. Oysa yapılan çalışma mevcut Kıyı Yasası ve mevzuatlara aykırıdır.

 

MERİÇ’TEKİ ÇALIŞMALAR SU YAŞAMINI BOZDU

 

Yapılan çalışmalar Meriç Nehri su yaşamını tehdit etmiş ve bozmuştur. Nehir canlılarının doğal yaşamı kadar kara canlılarının da suya erişimi engellenerek doğal yaşam zarar görmüştür. Tüm bunları yanında tarihi Meriç Köprüsünün zarar gördüğü ve göreceği de açıktır. Meriç Nehri'nin coğrafi ve doğal yapısı bozularak estetik ve doğallıktan yoksun bir inşaat ürünü kanala dönüştürüldüğü ve turizmi olumsuz etkilediğini de kimse inkâr edemez. Kente zarar veren bu çalışma iktidar tarafından siyasi bir çalışma olduğu kadar, Edirne üzerinden birilerine para aktarma çalışmasıdır. Kentlinin tarihine, kültürüne, yaşamına da bir darbedir. Bu süreçte kentliler olarak tepkimizi zamanında ve yerinde gösteremediğimiz, yerel yönetimin gönülsüz muhalefeti sonucunda çocuklarımıza anlatacak hikâyelerimiz masal şeklinde olacaktır.

 

650 YILLIK TAVUK ORMANI’NA BETON

 

Tüm bu gelişmeler olurken kentin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müdürlük olarak bağlanan Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu siyasi iktidarın hizmetinde olduğunu kanıtlamıştır. Sadece bu konuda değil; Edirne Sümbülü başta olmak üzere endemik bitkilerin bulunduğu 650 yıldır korunan tarihi Saray İçi ve Tavuk Ormanı bir projeye kurban edilip Tavuk Ormanı’na beton yürüyüş yolu yapılırken veya Trakya’daki diğer bölgelerde oluşan tabiat katliamlarında da sessizliğini korumuş ve üç maymunu oynamaya devam etmektedir.

 

SEZSİZLİK BUGÜN ŞİKAYETLERE DÖNÜŞTÜ!

 

2017 Dünya Çevre Günü dünyadan, ülkemizden, bölgemizden ve kentimizden güzel haberler vermek ve çocuklarımıza hatıralarımızı anlatmak isterdik. Ama bilelim ki bunu yapamıyor isek sorumlusu bizleriz, bizlerin sessizliğidir. Kentin mimari yapısı bozulurken, tarım topraklarına TOKİ inşaatları yapılırken, sularımız sanayi atıkları veya tarımsal girdilerle zehirlenirken, kent içine AVM’ler yapılırken olan sessizliğimiz bu gün şikayetlere dönüşmüştür. Yazmaya ve uyarmaya çalıştığımız konularda da bu gün aynı sessizliğimizi sürdürdüğümüzde yarın pişman olmanın ve şikayet etmenin anlamı kalmayacaktır. Sesimizi birleşerek çıkarmadığımızda kentimiz de, bölgemiz de, ülkemiz de, dünyamız da yaşanacak durumdan çıkacaktır. Oysa bizler bugünleri dedelerimizden miras değil çocuklarımızdan devir aldık” şeklinde konuştu.

 

Haber Merkezi

06 Haziran 2017 Salı, 10:26
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
17.03.2018, 11:08 - Minnettarız...
17.03.2018, 11:07 - Köpekler için yürüdüler
17.03.2018, 11:06 - Yağışlar hasat için “umut” oldu
17.03.2018, 11:03 - Gül Kokulu Edirnem...
17.03.2018, 11:01 - Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
17.03.2018, 10:59 - Er Meydanı turistlere açılıyor
17.03.2018, 10:58 - Yem bulamayan at taş yemiş
17.03.2018, 10:56 - Salih’in ani çıkışı
17.03.2018, 10:55 - Çile kuyruğu erimeye başladı
17.03.2018, 10:54 - Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
17.03.2018, 10:52 - Alpullu şekere talip oldular
16.03.2018, 10:52 - Mehmetçiğe “ışıklı” destek
16.03.2018, 10:51 - "Bir Öğrenci de Sen Okut"
16.03.2018, 10:48 - ADD’den özelleştirme tepkisi
16.03.2018, 10:46 - 2 ay arayla farklı ‘NBŞ’ raporu
16.03.2018, 10:45 - Sağlıklı sular
16.03.2018, 10:43 - Enez adliyesi karıştı
16.03.2018, 10:41 - Kapıkule’de çile kuyruğu
16.03.2018, 10:40 - Hijyen eğitimi
16.03.2018, 10:38 - Kendilerini anlattılar
ÇİFT KİŞİLİKLİ DELEGE
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Yeme Problemi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.