11-12-2017 | Bugünkü SONHABER
Kordsa’dan ABD’de satın alma atağı Kordsa’dan ABD’de satın alma atağı
Arkadaşlık budur..! Arkadaşlık budur..!
Sınırdaki Jiletli tel YABAN TV ‘de Sınırdaki Jiletli tel YABAN TV ‘de
Teknoloji meraklıları buluştu Teknoloji meraklıları buluştu
17 Haziran 2017 Cumartesi, 10:41
Borsa elektronik sisteme geçiyor
Edirne Ticaret Borsası ve Edirne Ziraat Odası işbirliğinde organize edilen, Elektronik Satış Salonu ve Lisanslı Depoculuk Sistemi Bilgilendirme Toplantısı Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirildi...

Edirne Ticaret Borsası ve Edirne Ziraat Odası işbirliğinde organize edilen, Elektronik Satış Salonu ve Lisanslı Depoculuk Sistemi Bilgilendirme Toplantısı Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Saat 15.00’de başlayan toplantıda ilk konuşmayı Borsa Başkanı Özay Öztürk yaptı.

 

TÜRKİYE’DE 4 BORSADAN BİRİYİZ

 

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk konuşmasına Edirne Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu Ve Lisanslı Depoculuk Sistemi hakkında bilgilerin verileceği toplantıya hoş geldiniz diyerek başladı.Öztürk, “Türkiye’nin en eski ticaret borsalarından birisi olan borsamız, Edirne tarımının geleceği düşünülerek yapılan yatırımlar neticesinde, ülke çapında örnek gösterilen ve Türkiye’nin en işlevsel ilk 4 borsasından biri konumuna gelmiştir. Emeği ve hizmeti geçen herkese huzurunuzda tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.Gerçekleştirilen yatırımlar; her ne kadar borsamızın adı öne çıksa da üyelerimizin ve üreticilerimizin eseri, şehrimizin gurur kaynağıdır. Bizlere düşen görev bu değerleri korumak, işlevini ve hizmet kalitesini arttırmaktır. Bunlardan belki de en önemlileri olan iki husus bugün gündem maddelerimizi oluşturmakta.

 

ELEKTRONİK SATIŞ SALONU

 

İlki elektronik satış salonumuz ikincisi de birkaç hafta içerisinde faaliyete geçmesini planladığımız lisanslı depoculuk sistemidir.Alıcı ve satıcının memnuniyetini artırma temelinde, rekabet ortamı kalitesinin artırılması, satış sisteminin yerel boyuttan ulusal ve uluslararası boyuta taşınması ve lisanslı depoculuk sistemine uyum ve altyapı temin edilmesi için gerekli olan “elektronik satış salonu” projemizi tamamlamış bulunuyoruz. Eğitimlerimiz sonrasında birkaç gündür aktif olarak kullanmaktayız. 

 

DEPOCULUK SİSTEMİNİ  GELİŞTİRİYORUZ

 

Diğer taraftan tarım ürünlerinin depolanmasındaki sorunların ortadan kaldırılması ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretin kolaylaştırılmasını amaçlayan, ülke tarımının geleceği olan lisanslı depoculuk sistemini faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.Bu konuda borsa sahamız içerisinde bulunan 40 bin ton kapasiteli tesislerimiz için lisanlama sürecinin son günleri içerisindeyiz. Hayırlısıyla bu sezonda üreticilerimize ve üyelerimize hizmet vermeye başlayacak. Bu önemli konuda yıllarca TMO’da hizmetlerde bulunmuş ve günümüzde lisanslı depoculuğun yaygınlaşması adına emek sarf etmeye devam eden, Tarım Ürünleri Lisanslı Depo Ve Yetkili Sınıflandırıcı Şirketleri Derneği (LİDAŞDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve  Tokay danışmanlık ltd. Şti. Kurucusu Sn. Hikmet Özkan tarafından kıymetli bilgiler aktarılacak.Edirne ticaret borsası, yıllardır sürdürdüğü yatırım odaklı faaliyetlerine bundan sonra da devam edecektir. Toplantının özellikle değerli üreticilerimiz ve büyük çoğunluğu üretici olan üyelerimiz açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.Hepimizin bol ve bereketli bir hasat sezonu geçirmesi temennisiyle, ilginiz ve katılımınız için teşekkür ediyor”dedi.

 

TMO HERGEÇEN GÜN BÜYÜYOR

 

Öztürk’ün konuşmasının ardından TMO Müdürü  İbrahim Duman’da  yaptığı konuşmada, “TMO’nun ana görevi; hububat fiyatlarının üreticiler için normalin altına düşmesini,  tüketiciler için ise anormal derecede yükselmesini önlemek, bu ürünlerin piyasasında düzenleyici tedbirler almak, gerektiğinde bakanlar kurulu kararı ile hububat dışındaki diğer tarım ürünleriyle ilgili verilecek görevleri yürütmek, afyon ve uyuşturucu maddelere konulan devlet tekelini işletmektir. Bu kapsamda TMO, alım, satış, ithalat, ihracat gibi müdahale araçlarını kullanarak üretimin sürdürülebilirliği ve piyasaların düzenlemesi adına politikalar oluşturmaktadır. Çağın gerekleriyle uyum içinde bir vizyona sahip olan TMO, ülkemiz hububat piyasasında faaliyet gösteren en büyük kuruluş olup paydaşlar için bir güven timsalidir. TMO gün geçtikçe çoğalan faaliyetlerini, teknolojik unsurları göz ardı etmeden, deneyimli ve bilgili personeliyle ve modern yönetim anlayışıyla yürütmekte, kendini sürekli yenilemektedir.

 

TAAHHÜTNAMALİ VE EMANET ALIMLARI BAŞLADI

 

2016 yılında ülkemizde 20.6 milyon ton buğday, 6.7 milyon ton arpa, 6.4 milyon ton mısır ve 920 bin ton çeltik üretimi gerçekleşmiştir. 2017 yılında iklim şartlarının olumlu seyretmesine bağlı olarak buğday üretimini 21,8 milyon ton, arpa üretiminin ise 7,5 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde hasat 15 Mayıs itibariyle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde başlamış olup şuan için % 12 seviyelerine ulaşmıştır. Başlayan hasatla birlikte üreticilerimizin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla 06 Haziran 2017 tarihi itibariyle taahhütnameli ve emanet alımlara başlanmıştır. Emanet karşılığı ürün bırakan üreticilerimiz talep etmeleri halinde ürün bedelinin % 30’u karşılığında avans kullanarak finansman ihtiyacının bir kısmını karşılayabilecek, hasat döneminde arz fazlalığı nedeniyle yaşanan fiyat düşüşlerinden etkilenmeyeceklerdir.

 

ÜRÜN SENETLERİ YOLUYLA ALIM YAPILIYOR

 

TMO; lisanslı depoculuk sistemine işlerlik kazandırmak ve sektöre öncülük etmek amacıyla 2010 yılında TMO-TOBB tarım ürünleri lisanslı depoculuk anonim şirketi (TMO-TOBB -LİDAŞ kurmuş olup 2011 yılından itibaren TMO-TOBB LİDAŞ’a ürün teslim eden üreticilerden ürün senetleri yoluyla alım yapmaktadır.Ayrıca 2016 yılında lisanslı depoculuk sistemine hız vermek ve yaygınlığını artırmak amacıyla lisans alarak faaliyetlerine devam eden ve TMO ile sözleşme imzalayan mevcut lisanslı depoculuk şirketlerine ürün bırakan üreticilerden elektronik ürün senedi (elüs) yoluyla alım yapmaktadır. TMO ile yurdun çeşitli bölgelerinde yer alan 12 lisanslı depoculuk şirketi protokol imzalamış olup bu depolarda da ürün alımı yapmıştır. Bu yıl ise lisans sahibi olan 19 lisanslı depo firmasından 17 tanesi ile protokol imzalanmıştır. Ülkemiz tahıl üretimi 35-38 milyon aralığında gerçekleşmekte olup bu miktarın ortalama  %70’i piyasaya arz edilmektedir. TMO ve özel sektör depo varlığı ve mevcut depoların lisanslı depoculuk kriterlerine uygunluğu dikkate alındığında ülkemizin en az 4-5 milyon ton depo açığı bulunmaktadır. 

 

10 YIL KİRALAMA GARANTİSİ

 

Lisanslı depoculuk sisteminin geliştirilmesi ve TMO’nun yeniden yapılanmasına yönelik olarak; ekiliş, üretim, ürün deseni, bakanlığımızın havza bazlı destekleme modeli, TMO alımları, ticari faaliyetler ve ulaşım vb. Kriterler dikkate alınarak TMO tarafından belirlenen yerlerde uzun süre (10 yıl) kiralama garantisi verilmek suretiyle lisanslı depoculuk olarak işletilmek üzere depo yaptırılmasına yönelik 3 ayrı hale yapılmış; bu kapsamda gerçekleşen ihaleler sonucunda toplam 47 noktada 2.550 bin ton kapasiteli depo yapımı için sözleşmelere imzalanmış olup bu depoların en geç 2018 hasat döneminde devreye girmesiyle kurumumuz ve ülkemiz depo açığının önemli bir kısmı giderilmiş olacaktır.Uzun süreli kiralama yöntemiyle yapılan depoların devreye girmesiyle; 

 

ELEKTRONİK ÜRÜN SENEDİ

 

Depolama yetersizliği nedeniyle hasatla birlikte piyasaya kısa sürede ürün arzı nedeniyle hububat fiyatlarında yaşanan istikrarsızlığın engellenmesi,Lisanslı depoculuk kriterlerine uygun depo ile lisanslı depoculuğun geliştirilmesi,Ürünlerin sağlıklı koşullarda en az kayıpla uzun süreli depolanması, Önemli bir bölümü düşük kapasiteli ve dağınık yapıda olmasından dolayı yüksek işletme maliyetli olan TMO depolarının bulunduğu işyerleri revize edilerek kurumun klasik depoculuk faaliyetinden çekilerek ürün alımlarını elektronik ürün senedi üzerinden (elüs) ile yapılması sağlanacaktır”dedi.

 

KONUYU BİLENLER ANLATTI

 

Bu konuşmaların ardından, Tarım Ürünleri Lisanslı Depo Ve Yetkili Sınıflandırıcı Şirketleri Derneği (LİDAŞDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve  Tokay danışmanlık ltd. Şti. Kurucusu Hikmet Özkan, tarafından slaytlar eşliğinde, Elektronik Satış Salonu ve Lisanslı Depoculuk Sistemi konusunda detaylı bilgi aktardı.

 

Erkan Ekşi

17 Haziran 2017 Cumartesi, 10:41
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
09.12.2017, 11:19 - Çığ gibi büyüyor…
09.12.2017, 11:19 - İl Müdüründen bağımlılık dersi
09.12.2017, 11:18 - Hıdırellez UNESCO listesinde
09.12.2017, 11:16 - 112’den farkındalık standı
09.12.2017, 11:15 - Reis, “Gıda krizi çok uzağımızda değil”
09.12.2017, 11:14 - Eğitim İş, “Yalnız değiller”
09.12.2017, 11:14 - "Kuş Gözlemciliği" semineri
08.12.2017, 10:31 - Yılın son meclis toplantısı
08.12.2017, 10:31 - Ekmekte yeni dönem
08.12.2017, 10:29 - Uğur Dündar’a hodri meydan
08.12.2017, 10:27 - ‘Kudüs kararı’na tepki yağıyor
08.12.2017, 10:25 - Gençlerimizi zehirleyecekti
08.12.2017, 10:24 - “Talih kuşu” buzdolabına girdi
08.12.2017, 10:21 - Zobar, “MEB’te yönetim sorunu var”
08.12.2017, 10:20 - Beykent Okullarında Kariyer Günü
08.12.2017, 10:19 - Kalp gözüyle görüyor
07.12.2017, 11:06 - Tanrıkulu, “Bakamayacağın hayvanı sahiplenme”
07.12.2017, 11:04 - Meyve suyunda ÖTV zammı tepkisi
07.12.2017, 11:02 - Akgün’den bütçe değerlendirmesi
07.12.2017, 10:56 - ABD’ye tepkiler büyüyor
CHP’DE FOTOĞRAF NETLEŞİYOR
SONHABER 23 yaşında
DÜNYA EVİNE GİREN ONURUMA
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
BÖYLE DOST OLMAZ OLSUN
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.