24-02-2018 | Bugünkü SONHABER
Valisi Hüsmen, taburcu oldu Valisi Hüsmen, taburcu oldu
Hırsızlara davetiye çıkarmayın Hırsızlara davetiye çıkarmayın
Astsubaya FETÖ gözaltısı Astsubaya FETÖ gözaltısı
‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi ‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi
24 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:17
Tokat gibi
Bilirkişiler, D 100 karayolunun çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesi yönündeki karara ilişkin, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu...

Şehrimiz  Küçük Sanayi Sitesi karşısındaki TEİAŞ trafo merkezinin yanındaki iki parsele mevcut durumda inşaat yapılamayacağı için derinlik kazandırılarak yapılaşmanın önünün açılmasından sonra,  karayolu çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesine yönelik meclisin aldığı kararın iptali için İdare Mahkemesine raporu sunan bilirkişiler teknik ve şehircilik yönünden değerlendirmelerde bulunduktan sonra, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” dedi.

 

Edirne Belediye Meclisi D 100 karayolu üzerinde bulunan TEİAŞ trafo merkezi bulunan ve  inşaat tekniği açısından yapılaşmanın mümkün olmadığı iki parselle ilgili kurumun parseliyle ilgili 'sınırlarında herhangi bir değişiklik yapılmaması' yönündeki resmi yazısına rağmen 'derinlik' kazandırılarak plan değişikliği yaptı. Meclis ayrıca D 100 karayolunun 35 metre olan çekme mesafesini de 20 metreye düşürdü. Meclisin bu kararına Mimarlar Odası, planla resmi kurum olarak görünen alanın tercihli kullanım olarak değiştirilmesi, bu durumda meydana gelecek nüfus artışını karşılayacak yeşil alan ve donatı belirlenmesinin yanında Selimiye Camii’nin siluetinin olumsuz etkileneceği, parsel derinliğinin en az 40 metre olması gerektiğini savunarak itiraz etti.

 

CHP VE AK PARTİLİ ÜYELER KOL KOLA

 

Mimarlar Odası ve konuyla ilgili vatandaşların özellikle Selimiye Camiinin siluetinin etkileneceği yönünde yaptığı itiraz belediye meclisinin 6 Ekim 2016 tarihinde yapılan toplantısında CHP ve Ak Partili üyelerin oylarıyla reddedildi. MHP’li üyeler ile olumlu oy kullandı.

 

İtirazların red edilmesi üzerine Mimarlar Odası Edirne İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme konunun incelenmesi için dosyayı bilirkişilere gönderdi.

 

Mahkemenin görevlendirdiği konunun uzmanı bilirkişiler GTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, SU Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fatih Eren ve Yüksek Şehir Plancısı Ziynur Büylükgöz tarafından hazırlanan 26 sayfalık rapor mahkemeye sunuldu.

 

 

DERS VERİR GİBİ DEĞERLENDİRME

 

Uzman bilirkişiler tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan raporda, yapılan değişikliğinin şehircilik ve planlama teknikleriyle kamu yararı yönünden yaptıkları değerlendirmede, parsel genişliği, derinlik, alan olarak sorunun ifraz ve tevhit yoluyla giderilmeye çalışıldığı belirtildi. Raporda, imar planlarının eş zamanlı olarak onaylanması gerektiğinin yasal zorunluluk olduğu aynı tarihte aynı meclis kararı ile plan değişikliği yapılmasının da usul yönünden aykırı olduğu kaydedildi. Bilirkişiler, karayolu kanununa göre, sınır çizgisinin en az 25 metre olması gerektiğini ve plan değişikliği ile bunun 20 metreye düşürülmesinin de yönetmelikle getirilen mesafenin altında kaldığını tespit etti.

 

“SELİMİYE CAMİİ İLE YARIŞIR VE BASKI ALTINA ALIR BÜYÜKLÜKTE OLAMAZ”

 

Edirne İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen üç uzman bilirkişi raporlarında belediye meclisinin D 100 karayolunun çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesine yönelik kentin simgesi halindeki Selimiye Camii siluetini nasıl etkileyeceği yönünde bu konuya ayrı bir başlık açarak değerlendirdi.

 

Plan değişikliği yapılan D 100 karayolunun Selimiye Camiini hedef alan istikamette bulunduğu, karayoluyla şehre gelenlerin bu tarihi eseri izleyerek geldiğine dikkat çekilen bilirkişi raporunda, “Camiinin algınabilirliği bu koridorun sahip olduğu nadir bir özelliktir. Bu nedenle D 100 karayolu üzerine bina yükseklikleri, çekme mesafeleri dikkatlice değerlendirilmesi gereken, hatta tasarım ilkelerinin belirlenerek bütüncül bir yaklaşım geliştirilmesi gereken bir güzergahtır” tespiti yapıldı.

 

Bilirkişiler D 100 karayolu çevresine inşa edilecek yapıların yüksekliği Selimiye Camii ile yarışır, onu baskı altına alır büyüklükte olmaması gerektiğinin altı çizdiği raporda, çekme mesafesinin daraltılmasının olumsuz olarak değerlendirildiğini ifade ettiler.

 

“GEÇMİŞTEN GELEN HATALAR ÖRNEK OLAMAZ”

 

Bilirkişiler raporlarında, geçmişten gelen ve günümüzde vakıf olunan kaygılar oluşmadan, oluşmuş bir hattı temel girdi olarak kabullenmek, plan sistematiği ve her zaman iyiye ve gelişmeye yönelik olarak hazırlanması gerektiğinin altı çizilerek, bu yönüyle yapılan savunmanın eksik değerlendirme olduğu kaydedildi. Raporda, bu tür yapılaşmaların güncellenen planlarda kabul edilen değil, uyumsuzlar olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

 

“UNUTULMAMALIDIR Kİ, EDİRNE SELİMİYE CAMİİ İLE EDİRNE’DİR”

 

Bilirkişiler  raporun sonuç bölümünde karayolunun çekme mesafesinin Edirne Belediye Meclisi’nde CHP ve AK Partili üyelerin oylarıyla 35 metreden 20 metreye düşürülmesi yönündeki kararın Selimiye Camiine etkisiyle ilgili, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları ve kentin estetik kurulları gerekli değerlendirmeyi yaparak temel planlama ve tasarım ilkelerini oluşturması gerektiği önerisinde bulunduktan sonra, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” şeklinde çok çarpıcı ve kararı alanları uyaran ve kente karşı sorumluluklarını hatırlatan bir tespit yaptı.

 

KUBBE İZLENEMİYOR

 

Raporlarına durumu tespit eden fotoğraflarla örneklerde veren bilirkişiler, Selimiye Camii’nin kubbesinin izlenemediğini, kentin siluetinin değişmekte ve en önemlisi anıtsal eserlerin güncel yapılaşmalar arasında kaybolmaya başlandığına da dikkat çekilen raporda, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu bölgesinin SİT alanı dışında kalmasına rağmen görüş alınmasının önemine değinildi.

 

KAMU YARARI YOK

 

Edirne Belediye Meclisinin TEİAŞ trafolarının bulunduğu arsalarla ilgili yaptığı imar planı değişikliği ve ana yolunu çekme mesafesinin düşürülmesinin mevzuata, plan esaslarına, şehircilik ilke ve tekniklerine aykırı olduğunu tespit eden bilirkişiler, siluet etkisinin bütüncül olarak ele alınarak münferit müdahalelerden kaçınılmasında kamu yararı bulunduğu ifade edildi.

 

Haber Merkezi

 

 

24 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:17
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
24.02.2018, 10:24 - Trakya şekerine sahip çıktı
24.02.2018, 10:22 - Vicdansızlığın bu kadarı…
24.02.2018, 10:21 - Sadece iki ülkeden geliyorlar
24.02.2018, 10:20 - Adliyeye sevk edildiler
24.02.2018, 10:19 - Lavanta üretimi için çalışma başlatılacak
24.02.2018, 10:18 - Din istismarına dikkat çekti
24.02.2018, 10:17 - Çoğal, “Şeker Fabrikaları özelleştirilemez”
24.02.2018, 10:16 - TRAKYAKA Yönetim Kurulu toplandı
24.02.2018, 10:15 - Geri dönüşüm eğitimi aldılar
24.02.2018, 10:14 - Gürkan Atatürk Evi’ni ziyaret etti
24.02.2018, 10:13 - EFOD’tan “Doğanın Günlüğü” sergisi
23.02.2018, 11:30 - Yüzlerce kişi işsizlikle yüz yüze
23.02.2018, 11:28 - Adalete teslim edildiler
23.02.2018, 11:25 - Ocak ayında 427 konut satıldı
23.02.2018, 11:24 - Trakya'da pazar günü kar bekleniyor
23.02.2018, 11:21 - "En büyük destek yerli üretimden”
23.02.2018, 11:20 - Gümrükte “Bitcoin” operasyonu
23.02.2018, 11:18 - İŞKUR öğrencilerle buluştu
23.02.2018, 11:16 - Kaya, destekleri eleştirdi
23.02.2018, 11:14 - Beykentli öğrenciler “MUN” için gün sayıyor
İSTEMEZÜK LOBİSİ
SONHABER 23 yaşında
ESKİ BİR ÖYKÜ AMA HER ZAMAN YEPYENİ KALMASI MÜMKÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
    Kaya, destekleri eleştirdi
    Adalete teslim edildiler
    Yüzlerce kişi işsizlikle yüz yüze
    Ocak ayında 427 konut satıldı
    Trakya'da pazar günü kar bekleniyor
    Hırsızlara davetiye çıkarmayın
    Gümrükte “Bitcoin” operasyonu
    Valisi Hüsmen, taburcu oldu
    Adliyeye sevk edildiler
    “Edirne’ye uğramadan İstanbul’a git
    Beykentli öğrenciler “MUN” için gün
    Bahçeşehir 100. Gün partisinde
    "En büyük destek yerli üretimd
    İŞ