20-07-2018 | Bugünkü SONHABER
Çiğ süt fiyatı çıkmazı   Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
“İşsizlik oranında en düşük ilçe”  “İşsizlik oranında en düşük ilçe” 
Trafik kazası; 3 yaralı Trafik kazası; 3 yaralı
Çimler bakıma alındı Çimler bakıma alındı
24 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:17
Tokat gibi
Bilirkişiler, D 100 karayolunun çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesi yönündeki karara ilişkin, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu...

Şehrimiz  Küçük Sanayi Sitesi karşısındaki TEİAŞ trafo merkezinin yanındaki iki parsele mevcut durumda inşaat yapılamayacağı için derinlik kazandırılarak yapılaşmanın önünün açılmasından sonra,  karayolu çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesine yönelik meclisin aldığı kararın iptali için İdare Mahkemesine raporu sunan bilirkişiler teknik ve şehircilik yönünden değerlendirmelerde bulunduktan sonra, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” dedi.

 

Edirne Belediye Meclisi D 100 karayolu üzerinde bulunan TEİAŞ trafo merkezi bulunan ve  inşaat tekniği açısından yapılaşmanın mümkün olmadığı iki parselle ilgili kurumun parseliyle ilgili 'sınırlarında herhangi bir değişiklik yapılmaması' yönündeki resmi yazısına rağmen 'derinlik' kazandırılarak plan değişikliği yaptı. Meclis ayrıca D 100 karayolunun 35 metre olan çekme mesafesini de 20 metreye düşürdü. Meclisin bu kararına Mimarlar Odası, planla resmi kurum olarak görünen alanın tercihli kullanım olarak değiştirilmesi, bu durumda meydana gelecek nüfus artışını karşılayacak yeşil alan ve donatı belirlenmesinin yanında Selimiye Camii’nin siluetinin olumsuz etkileneceği, parsel derinliğinin en az 40 metre olması gerektiğini savunarak itiraz etti.

 

CHP VE AK PARTİLİ ÜYELER KOL KOLA

 

Mimarlar Odası ve konuyla ilgili vatandaşların özellikle Selimiye Camiinin siluetinin etkileneceği yönünde yaptığı itiraz belediye meclisinin 6 Ekim 2016 tarihinde yapılan toplantısında CHP ve Ak Partili üyelerin oylarıyla reddedildi. MHP’li üyeler ile olumlu oy kullandı.

 

İtirazların red edilmesi üzerine Mimarlar Odası Edirne İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme konunun incelenmesi için dosyayı bilirkişilere gönderdi.

 

Mahkemenin görevlendirdiği konunun uzmanı bilirkişiler GTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, SU Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fatih Eren ve Yüksek Şehir Plancısı Ziynur Büylükgöz tarafından hazırlanan 26 sayfalık rapor mahkemeye sunuldu.

 

 

DERS VERİR GİBİ DEĞERLENDİRME

 

Uzman bilirkişiler tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan raporda, yapılan değişikliğinin şehircilik ve planlama teknikleriyle kamu yararı yönünden yaptıkları değerlendirmede, parsel genişliği, derinlik, alan olarak sorunun ifraz ve tevhit yoluyla giderilmeye çalışıldığı belirtildi. Raporda, imar planlarının eş zamanlı olarak onaylanması gerektiğinin yasal zorunluluk olduğu aynı tarihte aynı meclis kararı ile plan değişikliği yapılmasının da usul yönünden aykırı olduğu kaydedildi. Bilirkişiler, karayolu kanununa göre, sınır çizgisinin en az 25 metre olması gerektiğini ve plan değişikliği ile bunun 20 metreye düşürülmesinin de yönetmelikle getirilen mesafenin altında kaldığını tespit etti.

 

“SELİMİYE CAMİİ İLE YARIŞIR VE BASKI ALTINA ALIR BÜYÜKLÜKTE OLAMAZ”

 

Edirne İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen üç uzman bilirkişi raporlarında belediye meclisinin D 100 karayolunun çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye düşürülmesine yönelik kentin simgesi halindeki Selimiye Camii siluetini nasıl etkileyeceği yönünde bu konuya ayrı bir başlık açarak değerlendirdi.

 

Plan değişikliği yapılan D 100 karayolunun Selimiye Camiini hedef alan istikamette bulunduğu, karayoluyla şehre gelenlerin bu tarihi eseri izleyerek geldiğine dikkat çekilen bilirkişi raporunda, “Camiinin algınabilirliği bu koridorun sahip olduğu nadir bir özelliktir. Bu nedenle D 100 karayolu üzerine bina yükseklikleri, çekme mesafeleri dikkatlice değerlendirilmesi gereken, hatta tasarım ilkelerinin belirlenerek bütüncül bir yaklaşım geliştirilmesi gereken bir güzergahtır” tespiti yapıldı.

 

Bilirkişiler D 100 karayolu çevresine inşa edilecek yapıların yüksekliği Selimiye Camii ile yarışır, onu baskı altına alır büyüklükte olmaması gerektiğinin altı çizdiği raporda, çekme mesafesinin daraltılmasının olumsuz olarak değerlendirildiğini ifade ettiler.

 

“GEÇMİŞTEN GELEN HATALAR ÖRNEK OLAMAZ”

 

Bilirkişiler raporlarında, geçmişten gelen ve günümüzde vakıf olunan kaygılar oluşmadan, oluşmuş bir hattı temel girdi olarak kabullenmek, plan sistematiği ve her zaman iyiye ve gelişmeye yönelik olarak hazırlanması gerektiğinin altı çizilerek, bu yönüyle yapılan savunmanın eksik değerlendirme olduğu kaydedildi. Raporda, bu tür yapılaşmaların güncellenen planlarda kabul edilen değil, uyumsuzlar olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

 

“UNUTULMAMALIDIR Kİ, EDİRNE SELİMİYE CAMİİ İLE EDİRNE’DİR”

 

Bilirkişiler  raporun sonuç bölümünde karayolunun çekme mesafesinin Edirne Belediye Meclisi’nde CHP ve AK Partili üyelerin oylarıyla 35 metreden 20 metreye düşürülmesi yönündeki kararın Selimiye Camiine etkisiyle ilgili, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları ve kentin estetik kurulları gerekli değerlendirmeyi yaparak temel planlama ve tasarım ilkelerini oluşturması gerektiği önerisinde bulunduktan sonra, “Unutulmamalıdır ki, Edirne Selimiye Camii ile Edirne’dir ve başta bu marka ile bilinerek anılmaktadır” şeklinde çok çarpıcı ve kararı alanları uyaran ve kente karşı sorumluluklarını hatırlatan bir tespit yaptı.

 

KUBBE İZLENEMİYOR

 

Raporlarına durumu tespit eden fotoğraflarla örneklerde veren bilirkişiler, Selimiye Camii’nin kubbesinin izlenemediğini, kentin siluetinin değişmekte ve en önemlisi anıtsal eserlerin güncel yapılaşmalar arasında kaybolmaya başlandığına da dikkat çekilen raporda, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu bölgesinin SİT alanı dışında kalmasına rağmen görüş alınmasının önemine değinildi.

 

KAMU YARARI YOK

 

Edirne Belediye Meclisinin TEİAŞ trafolarının bulunduğu arsalarla ilgili yaptığı imar planı değişikliği ve ana yolunu çekme mesafesinin düşürülmesinin mevzuata, plan esaslarına, şehircilik ilke ve tekniklerine aykırı olduğunu tespit eden bilirkişiler, siluet etkisinin bütüncül olarak ele alınarak münferit müdahalelerden kaçınılmasında kamu yararı bulunduğu ifade edildi.

 

Haber Merkezi

 

 

24 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:17
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
19.07.2018, 09:56 - ‘Sessiz Çığlık’ pedal basıyor 
19.07.2018, 09:56 - Kazazedelere travma tedavisi
19.07.2018, 09:55 - Akgün, “Edirne’de üretileni alın”
19.07.2018, 09:54 - Üniversiteden pehlivanlara destek
19.07.2018, 09:54 - Kent Müzesi taksicilere tanıtıldı
19.07.2018, 09:54 - Uymaz’dan belediye sinyali 
19.07.2018, 09:53 - Edirne mutfağını öğrenmeye çalışıyorlar
19.07.2018, 09:52 - Turisti yıldırım vurdu
19.07.2018, 09:51 - Sağlıkçılara temel eğitim 
19.07.2018, 09:50 - Karacan, “CHP’de koltuk yarışı”
18.07.2018, 10:42 - Sanış, “Gurbetçileri Edirne’ye yönlendirin” 
18.07.2018, 10:42 - Minik aşçılar mutfakta
18.07.2018, 10:41 - Hazırlıksız yakalandılar
18.07.2018, 10:41 - Yunan askerlerine tahliye çıkmadı
18.07.2018, 10:40 - Yabancı öğrencilerin kayıtları tamamlandı
18.07.2018, 10:40 - Trafik ışıkları hala arızalı
18.07.2018, 10:39 - Soydaşlar Edirne’de Kur'an öğrenecek
18.07.2018, 10:39 - Sezonun ilk kerevitleri
18.07.2018, 10:37 - “Geleneksel güreşten uzaklaşılıyor”
18.07.2018, 10:37 - Trakya Üniversitesi’ni gururlandırdılar
SİYASETÇİSİZ KIRKPINAR
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Uymaz’dan belediye sinyali 
    Akgün, “Edirne’de üretileni alın”
    Turisti yıldırım vurdu
    Kazazedelere travma tedavisi
    Edirne mutfağını öğrenmeye çalışıyo
    Üniversiteden pehlivanlara destek
    ‘Sessiz Çığlık’ pedal basıyor 
    Trafik kazası; 3 yaralı
    Kent Müzesi taksicilere tanıtıldı
    Karacan, “CHP’de koltuk yarışı”
    “İşsizlik oranında en düşük ilçe” 
    Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
    Çimler bakıma alındı
    Sağlıkçılara temel eğitim