20-02-2018 | Bugünkü SONHABER
Astsubaya FETÖ gözaltısı Astsubaya FETÖ gözaltısı
‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi ‘Bayan kahkaha’ Edirne’deydi
Yavru köpeklere “yediemin” oldu Yavru köpeklere “yediemin” oldu
Şiir Okuma Yarışması yapıldı Şiir Okuma Yarışması yapıldı
31 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:08
Yargı tokadı
Rant iddialarıyla gündeme gelen 25 binlik plan için bilirkişilerin, ‘Planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ yönünde görüşü sonrası Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi..

Edirne Belediye Meclisi’nin rant iddiaları nedeniyle kamuoyunda tartışma konusu olan, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin imara açılmasıyla ilgili plan değişikliğiyle ilgili bilirkişi raporunun gelmesinden sonra, Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi döneminde yapılan ve daha sonra Mart 2014 seçimlerinden sonra yeni Başkan Recep Gürkan tarafından yıllarca masada bekletilen ve ardından üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra, belediye meclisinin 6 Mayıs 2016 tarihindeki toplantısında onaylanan, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesindeki tarlalar için yapılan plan değişikliği için mahkemeden şok bir karar geldi.

 

RANT İDDİALARIYLA GÜNDEME GELDİ

 

Başkan Gürkan döneminde, daha önce hazırlanan plan üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle rant iddiaları gündeme geldi. Eğitim ve kampüs alanının mekansal bütünlüğü bozularak üniversite alanı olan araziler konut, yol, parka dönüştürüldü.

 

Kamuoyunda rant iddiaları tartışıldığı sırada son değişiklikler üzerine mağdur olanlar harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Edirne Belediye Meclisi tarafından yapılan bir çok itirazı adeta otomatiğe başlamış gibi reddetmesi üzerine, Dörtkayalar bölgesindeki imar planı düzenlemesiyle ilgili inceleme yapmak üzere düğmeye bastı. İmara açılan alan üzerinde yapılan değişikliklerin incelenmesi için Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğüne yazılı talimat verildi.

 

BAKANLIK PLANLARIN GEÇERSİZ OLDUĞUNA KARAR VERDİ

 

Yapılan inceleme sonucu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatı üzerine, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesindeki imar planı değişikliğini bakanlık genelgesine aykırı olarak yapıldığı gerekçesiyle geçerliliği olmadığı ve bu kapsamda verilen ruhsat ve imar uygulamalarının geçersiz olduğuna karar verdi. Bakanlık Mekansal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar imzasıyla belediyeye gönderilen yazıda, yeşil alan, eğitim alanı, sağlık alanlarının, akaryakıt istasyonu, ticaret alanı, konut alanlarına dönüştürülerek kişilere özel rant sağlandığı ve bakanlıktan izin alınmadığını tespit etti.

 

BELEDİYE BAKANLIK KARARINA RAĞMEN BİLDİĞİNİ OKUDU

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat ve imar uygulamalarının geçersiz olduğu yönündeki kararına rağmen, Edirne Belediyesi’nin adeta bakanlığa karşı kılıçları çekerek bir başka deyişle sümenaltı ederek, 25 binlik planın onama işlemindeki aykırılığın giderilmesi gerekli çalışmaları yapma talimatını rağmen böyle bir karar yokmuş gibi hareket etti.

 

TAPU İŞLEMLERİ BAŞLATILDI

 

Bakanlığın plan değişikliğinin, 25 binlik Çevre Düzeni Plan Değişikliğini mevzuata aykırı olduğu yönündeki kararına rağmen Edirne Belediyesi, kaşla göz arasında parsel sahiplerine tapularının verilmesi için harekete geçti. Plan değişikliğine göre tapu işlemleri bitirildi. Bu duruma bakan bakanlık bir kez daha harekete geçerek, tapulara şerh koydurdu.

 

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Edirne Belediyesine gönderdiği yazıda, yürürlükteki çevre planına aykırı olarak, bakanlığın görüşü alınmadan yapılan plan değişikliğinin herhangi bir geçerliliği olmadığı ve bu plana bağlı olarak verilmiş olan ruhsat ve imar uygulamaları işlemlerinin de geçerli olmadığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca plan değişikliğinin genelgelere de aykırı yapıldığını bir kez daha bildirdi.

 

BİLİRKİŞİLER RAPORUNU VERDİ

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Belediyesi arasında idari yazışmalar devam ettiği sırada Edirne İdare Mahkemesi planların iptali için açılan davada dosyayı gönderdiği bilirkişiler raporlarını sundu. Gebze Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden Prof.Dr.  Mehmet Küçükahmetoğlu, Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Zinnur Büyükgöz, Selçuk Üniversitesi Şehir ve Böle Planlama Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Fatih Eren tarafından hazırlanan 26 sayfalık raporda, dört ana noktadaki hataları tespit ettikten sonra, ‘Planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ yönünde görüş bildirdi.

 

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

 

Edirne İdare Mahkemesi bilirkişilerin raporundan sonra dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, bilirkişi heyetinin, üst ölçekli planda yüksek öğretim kurumu alanı olarak belirlenmiş taşınmazın konut, yol, park ve muhtelif parçalı orta öğretim kurumları alanına dönüştürülmesine ilişkin olduğu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar oluşacağını dikkate alarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.  Mahkemenin kararı Edirne Belediyesine tebliğ edildi. Mahkeme kararından sonra yapılan plan değişikliklerine ilişkin her türlü işlemlerin durdurulması gerekiyor.

 

PLANA DAYALI VERİLEN RUHSATLAR NE OLACAK?

 

Yapılan plan değişikliğine dayalı  olarak bu güne kadar varsa verilen inşaat ruhsatlarıyla ilgili işlemlerinde durdurulması gerekiyor. Bakanlığın bir çok yazılı uyarısına, plan ve buna bağlı her türlü imari işlemlerin geçersiz olduğu yönündeki uyarılarına rağmen önce tapuları veren ardından da, varsa verilen inşaat ruhsatlarına yönelik belediyenin nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

 

Haber Merkezi

 

 

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:08
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
20.02.2018, 11:14 - Şark kurnazlığı
20.02.2018, 11:08 - Ekonomi ve turizm masaya yatırıldı
20.02.2018, 11:07 - Kılıç, “Kurallara uyalım”
20.02.2018, 11:06 - ETTDER, Sofya Holiday fuarında…
20.02.2018, 11:05 - Hız kontrolleri sürecek
20.02.2018, 11:03 - Şeker Fabrikaları satılıyor mu?
20.02.2018, 11:02 - Bir kemanla 8 çocuk okuttu
20.02.2018, 11:01 - Yıl sonunda tamamlanması planlanıyor
20.02.2018, 10:58 - Paşayeva, “Türk dünyası birlik olmalı”
20.02.2018, 10:55 - Vücutlarından şişe şişe içki çıktı
20.02.2018, 10:53 - Bahçeşehir LÖSEV ile bilinçleniyor
20.02.2018, 10:50 - Saadet Partisi Kadın Kolları Şehitleri andı
20.02.2018, 10:47 - AGD Mekke’de toplandı
19.02.2018, 10:32 - Sinsi plan
19.02.2018, 10:30 - Saray korumaya alınacak
19.02.2018, 10:29 - Kötü ruhları kovdular
19.02.2018, 10:28 - Avcı, adaylığını açıkladı
19.02.2018, 10:26 - Torbacılara şafak baskını
19.02.2018, 10:25 - Marketlerde çiçek satılmasın!
19.02.2018, 10:22 - “Korktuk, kaçarken jandarmaya yakalandık...”
İSTEMEZÜK LOBİSİ
SONHABER 23 yaşında
ESKİ BİR ÖYKÜ AMA HER ZAMAN YEPYENİ KALMASI MÜMKÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
    Şark kurnazlığı
    Bir kemanla 8 çocuk okuttu
    Hız kontrolleri sürecek
    Kılıç, “Kurallara uyalım”
    Ekonomi ve turizm masaya yatırıldı
    Şeker Fabrikaları satılıyor mu?
    ETTDER, Sofya Holiday fuarında…
    S.S. TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SA
    Yıl sonunda tamamlanması planlanıyo
    Astsubaya FETÖ gözaltısı
    AGD Mekke’de toplandı
    Saadet Partisi Kadın Kolları Şehitl
    Bahçeşehir LÖSEV ile bilinçleniyor
    Vücutlarından şişe şişe içki çıktı