19-07-2018 | Bugünkü SONHABER
Çiğ süt fiyatı çıkmazı   Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
“İşsizlik oranında en düşük ilçe”  “İşsizlik oranında en düşük ilçe” 
Trafik kazası; 3 yaralı Trafik kazası; 3 yaralı
Çimler bakıma alındı Çimler bakıma alındı
31 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:08
Yargı tokadı
Rant iddialarıyla gündeme gelen 25 binlik plan için bilirkişilerin, ‘Planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ yönünde görüşü sonrası Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi..

Edirne Belediye Meclisi’nin rant iddiaları nedeniyle kamuoyunda tartışma konusu olan, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin imara açılmasıyla ilgili plan değişikliğiyle ilgili bilirkişi raporunun gelmesinden sonra, Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi döneminde yapılan ve daha sonra Mart 2014 seçimlerinden sonra yeni Başkan Recep Gürkan tarafından yıllarca masada bekletilen ve ardından üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra, belediye meclisinin 6 Mayıs 2016 tarihindeki toplantısında onaylanan, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesindeki tarlalar için yapılan plan değişikliği için mahkemeden şok bir karar geldi.

 

RANT İDDİALARIYLA GÜNDEME GELDİ

 

Başkan Gürkan döneminde, daha önce hazırlanan plan üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle rant iddiaları gündeme geldi. Eğitim ve kampüs alanının mekansal bütünlüğü bozularak üniversite alanı olan araziler konut, yol, parka dönüştürüldü.

 

Kamuoyunda rant iddiaları tartışıldığı sırada son değişiklikler üzerine mağdur olanlar harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Edirne Belediye Meclisi tarafından yapılan bir çok itirazı adeta otomatiğe başlamış gibi reddetmesi üzerine, Dörtkayalar bölgesindeki imar planı düzenlemesiyle ilgili inceleme yapmak üzere düğmeye bastı. İmara açılan alan üzerinde yapılan değişikliklerin incelenmesi için Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğüne yazılı talimat verildi.

 

BAKANLIK PLANLARIN GEÇERSİZ OLDUĞUNA KARAR VERDİ

 

Yapılan inceleme sonucu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatı üzerine, Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesindeki imar planı değişikliğini bakanlık genelgesine aykırı olarak yapıldığı gerekçesiyle geçerliliği olmadığı ve bu kapsamda verilen ruhsat ve imar uygulamalarının geçersiz olduğuna karar verdi. Bakanlık Mekansal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar imzasıyla belediyeye gönderilen yazıda, yeşil alan, eğitim alanı, sağlık alanlarının, akaryakıt istasyonu, ticaret alanı, konut alanlarına dönüştürülerek kişilere özel rant sağlandığı ve bakanlıktan izin alınmadığını tespit etti.

 

BELEDİYE BAKANLIK KARARINA RAĞMEN BİLDİĞİNİ OKUDU

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat ve imar uygulamalarının geçersiz olduğu yönündeki kararına rağmen, Edirne Belediyesi’nin adeta bakanlığa karşı kılıçları çekerek bir başka deyişle sümenaltı ederek, 25 binlik planın onama işlemindeki aykırılığın giderilmesi gerekli çalışmaları yapma talimatını rağmen böyle bir karar yokmuş gibi hareket etti.

 

TAPU İŞLEMLERİ BAŞLATILDI

 

Bakanlığın plan değişikliğinin, 25 binlik Çevre Düzeni Plan Değişikliğini mevzuata aykırı olduğu yönündeki kararına rağmen Edirne Belediyesi, kaşla göz arasında parsel sahiplerine tapularının verilmesi için harekete geçti. Plan değişikliğine göre tapu işlemleri bitirildi. Bu duruma bakan bakanlık bir kez daha harekete geçerek, tapulara şerh koydurdu.

 

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Edirne Belediyesine gönderdiği yazıda, yürürlükteki çevre planına aykırı olarak, bakanlığın görüşü alınmadan yapılan plan değişikliğinin herhangi bir geçerliliği olmadığı ve bu plana bağlı olarak verilmiş olan ruhsat ve imar uygulamaları işlemlerinin de geçerli olmadığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca plan değişikliğinin genelgelere de aykırı yapıldığını bir kez daha bildirdi.

 

BİLİRKİŞİLER RAPORUNU VERDİ

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Belediyesi arasında idari yazışmalar devam ettiği sırada Edirne İdare Mahkemesi planların iptali için açılan davada dosyayı gönderdiği bilirkişiler raporlarını sundu. Gebze Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden Prof.Dr.  Mehmet Küçükahmetoğlu, Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Zinnur Büyükgöz, Selçuk Üniversitesi Şehir ve Böle Planlama Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Fatih Eren tarafından hazırlanan 26 sayfalık raporda, dört ana noktadaki hataları tespit ettikten sonra, ‘Planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ yönünde görüş bildirdi.

 

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

 

Edirne İdare Mahkemesi bilirkişilerin raporundan sonra dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, bilirkişi heyetinin, üst ölçekli planda yüksek öğretim kurumu alanı olarak belirlenmiş taşınmazın konut, yol, park ve muhtelif parçalı orta öğretim kurumları alanına dönüştürülmesine ilişkin olduğu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar oluşacağını dikkate alarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.  Mahkemenin kararı Edirne Belediyesine tebliğ edildi. Mahkeme kararından sonra yapılan plan değişikliklerine ilişkin her türlü işlemlerin durdurulması gerekiyor.

 

PLANA DAYALI VERİLEN RUHSATLAR NE OLACAK?

 

Yapılan plan değişikliğine dayalı  olarak bu güne kadar varsa verilen inşaat ruhsatlarıyla ilgili işlemlerinde durdurulması gerekiyor. Bakanlığın bir çok yazılı uyarısına, plan ve buna bağlı her türlü imari işlemlerin geçersiz olduğu yönündeki uyarılarına rağmen önce tapuları veren ardından da, varsa verilen inşaat ruhsatlarına yönelik belediyenin nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

 

Haber Merkezi

 

 

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 10:08
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
19.07.2018, 09:56 - ‘Sessiz Çığlık’ pedal basıyor 
19.07.2018, 09:56 - Kazazedelere travma tedavisi
19.07.2018, 09:55 - Akgün, “Edirne’de üretileni alın”
19.07.2018, 09:54 - Üniversiteden pehlivanlara destek
19.07.2018, 09:54 - Kent Müzesi taksicilere tanıtıldı
19.07.2018, 09:54 - Uymaz’dan belediye sinyali 
19.07.2018, 09:53 - Edirne mutfağını öğrenmeye çalışıyorlar
19.07.2018, 09:52 - Turisti yıldırım vurdu
19.07.2018, 09:51 - Sağlıkçılara temel eğitim 
19.07.2018, 09:50 - Karacan, “CHP’de koltuk yarışı”
18.07.2018, 10:42 - Sanış, “Gurbetçileri Edirne’ye yönlendirin” 
18.07.2018, 10:42 - Minik aşçılar mutfakta
18.07.2018, 10:41 - Hazırlıksız yakalandılar
18.07.2018, 10:41 - Yunan askerlerine tahliye çıkmadı
18.07.2018, 10:40 - Yabancı öğrencilerin kayıtları tamamlandı
18.07.2018, 10:40 - Trafik ışıkları hala arızalı
18.07.2018, 10:39 - Soydaşlar Edirne’de Kur'an öğrenecek
18.07.2018, 10:39 - Sezonun ilk kerevitleri
18.07.2018, 10:37 - “Geleneksel güreşten uzaklaşılıyor”
18.07.2018, 10:37 - Trakya Üniversitesi’ni gururlandırdılar
SİYASETÇİSİZ KIRKPINAR
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
RAMAZAN DAVULCUSU SİYASETÇİLER….
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Uymaz’dan belediye sinyali 
    Akgün, “Edirne’de üretileni alın”
    Turisti yıldırım vurdu
    Kazazedelere travma tedavisi
    Üniversiteden pehlivanlara destek
    Edirne mutfağını öğrenmeye çalışıyo
    ‘Sessiz Çığlık’ pedal basıyor 
    Trafik kazası; 3 yaralı
    Kent Müzesi taksicilere tanıtıldı
    Karacan, “CHP’de koltuk yarışı”
    Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
    “İşsizlik oranında en düşük ilçe”