19-07-2018 | Bugünkü SONHABER
Çiğ süt fiyatı çıkmazı   Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
“İşsizlik oranında en düşük ilçe”  “İşsizlik oranında en düşük ilçe” 
Trafik kazası; 3 yaralı Trafik kazası; 3 yaralı
Çimler bakıma alındı Çimler bakıma alındı
05 Ağustos 2017 Cumartesi, 11:01
Erhan hoca hassasiyeti
Eski Rektör Yener Yörük üniversitenin genişleme sahasının imara açılması yönünde görüş bildirmişti..

Trakya Üniversitesi’nin genişleme sahasında kalan arazilerin imara açılması yönünde eski Rektör Prof. Dr. Yener Yörük tarafından, ‘ihtiyacımız yok’ niteliğindeki görüşünü öğrenen yeni Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun göreve gelir gelmez ilk yönetim kurulu toplantısında harekete geçtiği öğrenildi. Rektör Tabakoğlu’nun Edirne Belediyesi’ne yeni bir yazı yazarak, kurumun genişleme sahasında kalan ve imara açılan arazi için, ‘planlarda üniversite genişleme sahası’ olarak kalsın yönünde görüş yazdığı bildirildi.

 

Edirne Belediyesi tarafından Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin imara açılmasıyla ilgili plan değişikliği çalışmaları sırasında Trakya Üniversitesi geçmiş dönem Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük tarafından gelişme alanlarıyla ilgili olarak, ‘herhangi bir yatırım ve geleceğe dönük planlar yapılamamaktadır. Bu sebeple mevcut haliyle yürürlükteki planın uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Üniversitemizin mevcut ve geleceğe yönelik arazi ihtiyaçlarının karşılanmasının mümkün olacağı ve kamu kaynaklarının gereksiz harcanmasının önüne geçileceği düşünülmektedir’ yönünde 19 Aralık 2014 tarihinde görüş bildirdi.

                 

Edirne Belediyesi yeni alanların imara açılmasıyla ilgili olarak Trakya Üniversitesi’nden de gelen bu görüş üzerine hemen harekete geçti. İmar planlarında üniversite genişleme sahası olarak tespit edilen alanları da kapsayan değişiklik yaptı.

 

ERHAN HOCA HAREKETE GEÇTİ

 

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Ağustos 2016 tarihinde atanan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu kurumun genişleme sahasında kalan arazilerin imara açılması yönünde verilen görüşü öğrendikten sonra hemen harekete geçti. Yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında konu tekrar ele alınarak, daha önce arazilerin imara açılması yönündeki görüşün, Balkanların lider eğitim kurumu konumundaki Trakya Üniversitesinin gelişmesi, büyümesi, yeni fakülte, anfi, okul binası, yurtların yapılmasının önünü tıkayacağı ve gelişmesini engelleyeceği kanaatine varıldı. TÜ Yönetim Kurulu kararı ile Edirne Belediyesi’ne Eylül 2016 tarihinde yeniden yazı yazılarak, daha önce genişleme sahası içinde kalan arazilerin imara açılması yönündeki görüşten vazgeçildiği bildirildi.

 

GELİŞMENİN ÖNÜ AÇILDI

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun bu girişimi ile kurumun genişlemesi ve yeni fakültelerin açılmasının önündeki en büyük engel de ortadan kalkmış oldu. Şehir üniversitesi olmak yerine bölge üniversitesi olma yönünde gelişen Trakya Üniversitesi bu karar ile yeni bir ufuk kazanmış oldu.

 

KAYITLARIMIZDA YOK

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, imar planında üniversite genişleme sahasında kalan arazilere yönelik plan değişikliğine önce itiraz ettikleri, ancak daha sonra geri çektikleri yönündeki bilgilere ilişkin ise, “Bizim kayıtlarımızda görünmeyen 60 dönüm bir arazi için belediye plan değişikliği yapmış ve lise eğitim alanı olarak belirlemiş. Meclis kararına itirazın son günü şeklinde bilgi gelince yasal süreyi kaçırmamak için itirazda bulunduk. Daha sonra yaptığımız incelemede söz konusu 60 dönüm arazisinin üniversitemiz kayıtlarında görünmediği ve yer olarak ise ana genişleme arazilerinden çok uzakta ve kopuk olduğunu tespit ettik. Bu 60 dönüm arazinin ana kampus ve diğer genişleme sahası ile irtibatı da yok. Bu arazi de ayrıca lise eğitim alanı olarak tespit edilmiş. Bunun üzerine ana yerleşke ve genişleme sahası çok uzağında kalan, aradaki bir çok parsel nedeniyle birleştirme olanağı olmadığı ve yine eğitim alanı olarak ayrılmış olması üzerine itirazımızı geri çektik” dedi.

 

Haber Merkezi