19-07-2018 | Bugünkü SONHABER
Çiğ süt fiyatı çıkmazı   Çiğ süt fiyatı çıkmazı  
“İşsizlik oranında en düşük ilçe”  “İşsizlik oranında en düşük ilçe” 
Trafik kazası; 3 yaralı Trafik kazası; 3 yaralı
Çimler bakıma alındı Çimler bakıma alındı
07 Ağustos 2017 Pazartesi, 10:15
Düğmeye basıldı
Rant iddialarıyla gündeme gelen imar plan değişikliğiyle ilgili iddialar üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı..

Şehrimizde inşaat sektörünü yakından ilgilendiren ve yeni arsa üretmek için yapılan, ancak daha çok rant iddialarıyla gündeme gelen Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin imara açılması konusundaki belediye uygulamalarıyla ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararından sonra bu kez Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da adli soruşturma açtığı öğrenildi.

 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma kapsamında Edirne Belediye Başkanlığı’nda görevli ve sorumluların tespiti için Edirne Valiliğine talimat yazıldı. Savcılık talimatı üzerine Edirne İdare Kurumu Müdürlüğü iddiaları araştırmak üzere uzman görevlendirdi.

 

EVRAKLAR İNCELEMEYE ALINDI

 

Edirne Valiliği tarafından savcılığın talimatı üzerine görevlendirilen uzman iddiaları araştırmak üzere çalışmalara başladı. Bu amaçla Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde kendisine tahsis edilen odada çalışmalarını sürdüren uzmanın, plan değişikliği kapsamına yapılan resmi işlemlerle ilgili yazışma ve ruhsatların tespitine yönelik araştırma yaptığı öğrenildi. Plan değişikliğiyle ilgili Edirne Belediyesi’nde görevlilerin ifadelerinin de alınması bekleniyor. Evrakların ve ifadelerinin tamamlanmasından sonra uzmanın hazırlayacağı rapor Edirne İdare Kurulu’na teslim edilecek.

 

İDARE MAHKEMESİ DE YÜRÜTMEYİ DURDURMUŞTU

 

Bilindiği gibi Edirne İdare Mahkemesi de bir süre önce, bilirkişilerin raporundan sonra, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, üst ölçekli planda yüksek öğretim kurumu alanı olarak belirlenmiş taşınmazın konut, yol, park ve muhtelif parçalı orta öğretim kurumları alanına dönüştürülmesine ilişkin olduğu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar oluşacağı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

 

ADLİ SORUŞTURMA GEREKÇE GÖSTERİLDİ

 

 

Edirne İdare Mahkemesinin planla ilgili yürütmeyi durdurma kararı, Edirne Belediyesi’ne tebliğ edildi. Ancak idare mahkemesi kararı yerine Edirne Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır imzasıyla inşaat ve parsel sahiplerine gönderilen 27 Temmuz 2017 tarihli resmi yazıda, “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün 20 Temmuz 2017 tarih ve 4526 sayılı yazısında belirtilen şikâyet ve aynı şikayet doğrultusunda Edirne Valiliğinin ön inceleme işlemine istinaden inşaatın durdurulması” denildi.

 

İNŞAATIN SEVİYESİNİ TESPİT EDİN

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır imzasıyla, yapı denetim şirketlerine gönderilen 31 Temmuz 2017 tarihli yazıda da, “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün 20 Temmuz 2017 tarih ve 4526 sayılı yazısında belirtilen şikâyet ve aynı şikayet doğrultusunda Edirne Valiliğinin ön inceleme işlemine istinaden yapı denetim firması olarak sorumlu olduğunuz, inşaata ait seviye tespit tutanaklarının hazırlanarak 1 Ağustos 2017 günü saat 17.00’ye kadar belediyeye sunulması” talimatı verildi.

 

NEDEN İDARİ YARGI KARARI GEREKÇE DEĞİL

                 

Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün, parsel sahilleri, inşaat ruhsatı alanlar ile yapı denetim firmalarına gönderdiği inşaatları durma ve seviye tespit yazılarına gerekçe olarak adli soruşturmayı göstermesi, Edirne İdare Mahkemesinin verdiği yürütme durdurma kararından söz etmemesi de kafaları karıştırdı. Öncelikle idari yargının kararını uygulamak yerine belediyenin inşaatları durdurmak için devam eden, henüz sonuçlanmamış adli soruşturmayı gerekçe göstermesi ayrı bir tartışma konusu oldu.

 

Bu arada Edirne Belediyesinin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün gönderdiği yazının üzerinden bir hafta geçtikten sonra inşaat sahiplerine, 11 gün sonra da, yapı denetim firmalarına resmi yazı çıkardığı da ortaya çıktı.

 

DURDURULAN İNŞAATLAR KONTROL EDİLİYOR MU?

                 

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ‘inşaatları durdurun’ ve ardından da, ‘durumu tespit edin’ talimatına rağmen bazı firmaların beton dökmeye devam ettiği iddiaları ortaya atıldı. Belediyenin tebligatları posta ile yaptığı bu nedenle inşaatların durdurulması arasında farklılıklar olabileceği de bildirildi.

 

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ

 

Edirne Belediyesi eski Başkan Hamdi Sedefçi döneminde Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin imara açılması için plan hazırladı. Hazırlanan plan meclisten geçerek kabul edildi. Ancak Mart 2014 yılında yapılan seçimlerden sonra göreve gelen yeni Başkan Recep Gürkan plana itiraz olduğu gerekçesiyle yeniden inceleme aldı. Yapılan eski plan üzerinde köklü değişiklikler yapılarak meclisinin yaklaşık iki yıl sonra Başkan Gürkan tarafından 6 Mayıs 2016 tarihindeki meclise getirilerek onaylandı. Plan üzerinde yeni yönetim tarafından yapılan değişiklikler rant iddialarını gündeme getirdi ve bir çok itiraz yapıldı. İtirazların meclis tarafından red edilmesinden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da onayının alınmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine bakanlık, plana dayalı tüm işlemlerin geçersiz olduğunu resmi yazıyla Edirne Belediyesine bildirdi. Buna rağmen Edirne Belediyesi encümen kararı alarak plana göre hak sahiplerine tapu işlemlerini başlattı. Tapu işlemlerinin devam ettiği sırada bakanlık tekrar harekete geçerek üzerlerine şerh koydurdu. Bu arada Edirne Belediyesi bakanlığın plana dayalı her türlü işlemin geçersiz olduğu yönündeki görüşüne rağmen bazı parsel sahiplerine inşaat ruhsatı verdi. Bu aşamada Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Haber Merkezi