23-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
18 Eylül 2017 Pazartesi, 10:43
Hayali gibi
Edirne Belediyesi 195 bin lira harcayarak 15 kavşaktan geçen araçların sayılmasıyla ilgili ihale şartnamesine göre düzenlenmesi gereken rapor ortada yok...

Edirne Belediyesi şehir içindeki 15 kavşaktan geçen araçların sayılması için ihale açtı. İhaleyi kazanan şirket sözleşme imzalamasından 6 gün sonra 117 bin liralık hakediş düzenledi. Komisyon 15 Şubat tarihin de, işin durdurulduğu ve hakedişin incelendiği yönün de rapor düzenlerken aynı tarihte ise paranın ödenmesi için Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne yazı yazıldı.

 

İhaleyi denetleyen komisyon 3 Mayıs tarihinde 117 bin liralık parayı ilişkin incelemeyi tamamladığı ve işin devam etmesi yönünde rapor düzenledi. Oysa şirket 28 Şubat tarihine kadar incelemesi yeni tamamlanan 117 bin liralık hakediş bedelini çoktan aldı. Şirkete ihaleyi durdurma yazısının karardan 2 ay sonra tebliğ edildiği ortaya çıktı.

 

İhale şartnamesine göre 3 Mart tarihinde teslim edilmesi gereken raporun ise 4 Mayıs tarihinde teslim edildiği ortaya çıktı. Şartnameye göre, sayılan araçlarla ilgili renkli ve 3 takım halinde verilmesi gereken raporun da teslim alındığına yönelik herhangi bir kayıt olmadığı da ortaya çıktı. Kavşaktandan geçen araç sayısını gösteren bir raporda ortada yok.

 

Edirne Belediye Başkanlığı belediye sınırları içinde kalan 15 kavşakta bir ay içinde kaç aracın geçtiğininin sayılması için 195 bin 300 TL harcayadığı ihale şartnamesine göre raporun teslim edilmediği ortaya çıktı. Edirne Cumhuriyet Başsavclığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ihale dosyasını inceleyen uzman bilirkişi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar’ın yargılanması yönündeki önerisi İdare Kurulu tarafından da uygun görüldü.

                 

Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar 9 Ocak 2017 tarihinde belediye sınırları içinde bulunan 15 kavşaktan geçen araçların sayımı için pazarlık usulü ile ihale yapılabilme amacıyla Ulaşım Müdürlüğü’nde bulunan uzmanlar yerine, müdürlüğünün bünyesinde görevli Harita ve Kadastro Teknikerleri Berk Çakır, Alaaddin Dayı, İnşaat Teknikeri Zeynep Tokay’ı Teknik Şartname hazırlamak üzere aynı gün içinde hazırlamak üzere görevlendirdi.

                 

Ekip aynı gün ihale için teknik şartname, yaklaşık maliyet hesabını yaparak Jeodezi ve Fotogrametri Mühedisi Nilüfer Kaplaner’in önerisi ve İmar ve Şehircilik Müdür V. Dinçer Asar’ın uygun görmesiyle Satın Alma Birimine gönderdi. Daha sonra 13 Ocak 2017 tarihinde oluşturulan ihale komisyonu 18 Ocak 2017 tarihinde en avantajlı ikinci teklifi veren BHA Mimarlık Şirketine 165 bin 300 liraya verilmesini kararlaştırdı.

 

ŞİRKETLE SÖZLEŞME İMZALANDI

                 

İhaleyi kazanan BHA Mimarlık şirketi ile belediye 2 Şubat 2017 tarihinde araç sayımına ilişkin raporlarını 3 Mart 2017 tarihinde belediyeye teslim etmek üzere sözleşme imzaladı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra ihaleyi kazanan şirket 6 gün sonra 15 kavşakta araçların sayımına ilişkin çalışmasının bir bölümünü bitirerek 7 Şubat 2017 tarihinde ihale bedelinin yüzde 60 oranında 117 bin liralık hakediş raporu hazırlayarak ödemesinin yapılması talebinde bulundu.

 

 

HAKEDİŞ RAPORUNDAN 8 GÜN SONRA İŞİ DUDURMA KARARI

                 

İhaleyi kazanan şirketin işe başladıktan 6 gün sonra işin bedelininin yüzde 60’ının ödenmesi yönündeki talebinin üzerinden 8 gün sonra kontrol heyetinde yer alan Sanat Tarihçi Ebru Nazlı Akyıl, Harita ve Kadastro Teknikeri Alaaddin Dayı ile Jeoloji Mühendisi Nazan Mercan, 15 Şubat 2017 tarihinde ihaleyi kazanan BHA Mimarlık Şirketinin 117 bin liralık hakediş talebinin incelendiği ve işin durdurulduğu yönünde rapor düzenledi.

 

İŞİ DURDURMA TARİHİNDE PARAYI ÖDEME KARARINI İMZALADILAR

                 

Bir taraftan 15 Şubat 2017 tarihinde ihaleyi kazanan şirketin sunduğu hakediş raporunun incelemesinin devam etteği ve işin durdurulduğu yönünde rapor düzenleyen üç komisyon üyesi aynı tarihte bu kez 117 bin liralık ödeme belgesini imzaladı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne vekalet eden Nilüfer Kaplener ise aynı gün Mali Hizmetler Müdürlüğüne yazı yazarak şirkete ödemesinin yapılmasını istedi. Edirne Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’de hakediş raporunda belirtilen parayı şirkete 28 Şubat tarihine kadar ödedi.

 

İKİ AY SONRA İŞİ DURDURMA YAZISI

                 

Edirne’deki 15 kavşaktan geçen araçların sayımının durdurulması yönünde işin kontrolü ile görevli komisyonun 15 Şubat 2017 tarihli raporunun üzerinden iki ayı aşkın süre geçtikten sonra Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır imzasıyla ihaleyi kazanan şirkete işin durdurulduğu bildirildi. Oysa şirket 28 Şubat 2017 tarihine kadar hakediş raporunda yer alan paranın tamamını tahsil etti. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’ın aradan iki ay geçtikten ve parası ödenen bir iş için şirkete böyle bir yazı yazması da kafaları karıştırdı.

 

İŞE DEVAM KARARI İÇİN 3 MAYISTA İKİNCİ RAPOR

                 

Kavşaklardan geçen araçların sayımıyla ilgili ihalenin kontrol heyette yer alan Sanat Tarihçi Ebru Nazlı Akyıl, Harita ve Kadastro Teknikeri Alaaddin Dayı ile Jeoloji Mühendisi Nazan Mercan, 3 Mayıs 2017 tarihin de bir kez daha toplanarak, 15 Şubat tarihinde durdurdukları işin devam etmesine ve 7 Şubat tarihli 117 bin liralık hakediş raporunun incelemesinin tamamlandıklarını yönünde rapor düzenlediler.

 

BİR GÜN SONRA İŞ BİTTİ

                 

İhaleyi kazanan şirket ilk hakedişin incelemesinin bittiği ve işin devam etmesi yönündeki raporlarının üzerinden bir gün geçtikten sonra bu kez 4 Mayıs tarihinde işi bitirdiği ve ihalenin ikinci bölümüne ait 78  bin liranın ödemesini talep etti. Müdür V. Dinçer Asar aynı gün incelemesinin tamamlayarak şirketin alacağının ödenmesi için Mali Hizmetler Müdürlüğüne yazdı. Mali Hizmetler Müdürlüğü de 19 Mayıs 2017 tarihine kadar parayı şirkete ödedi.

 

ORTADA RAPOR YOK

                 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında görevlendirilen Edirne Defterdar Vekili Aydın Yaman tüm ihale sürecini inceledi. Ön İncelemeci Yaman, belediyeden Teknik Şartnameye göre renkli olarak üç nüsha olarak teslim edilecek raporu ve teslim edildiğine yönelik tutanağı istedi. Acak belediye bu yönde bir bilgi vermedi. Bunun üzerine ön incelemeci Aydın Yaman, İmar ve Şehircilik Müdür V. Dinçer Asar’ın yargılanması yönünde görüş bildirdi. Edirne İl İdare Kurulu da 15 Ağstos tarihinde toplanarak İmar ve Şehircilik Müdür V. Dincer Asar’ın yargılanmasına karar verdi. Kurulun kararı Vali Günay Özdemir tarafından da onaylandı.

 

RAPOR VER DEDİ

                 

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ise, ihalenin şartlara uygun yapıldığı ve sonucunda da kavşaklardan kaç araç geçtiği yönünde raporun hazırlandığı yönün de ifade verdi. Ancak belediye ön incelemeciye böyle bir rapor ve teslim tutanağı sunamadı.  

 

Lütfü Karakaş