18-09-2018 | Bugünkü SONHABER
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
Amaç, hareketli yaşam Amaç, hareketli yaşam
10. Yılı Edirne’de kutladılar 10. Yılı Edirne’de kutladılar
EKK, “Dikkat okul var!” EKK, “Dikkat okul var!”
28 Eylül 2017 Perşembe, 10:55
Sedefçi uyardı
Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin çöp yakma değil gömme tesisi olduğunu açıkladı...

Edirne’de 20 yıl belediye başkanlığı yapan Hamdi Sedefçi, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde çöpün gömüleceğini, yakılarak imha edilmeyeceğini açıklayarak, “Arıtma tesisi mi var da, doğa ya arıtarak verecek. Dünya bu yöntemi terk etti” dedi. Sedefçi, çöp tesisi kurmak için buldukları arazilerin kamulaştırılması için 4 yıl boyunca engellendiklerini anlatarak, “Dünya çöp gömme işinden vazgeçerek yakma sistemine geçti. Gömme yöntemiyle atıkların suyu doğaya arıtılmadan bırakılacak”dedi.

 

Edirne eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, şehrimiz gündemine ilişkin görüşlerini açıklamak için basın toplantısı düzenledi. Sedefçi, Belediye Başkanlarının görevlerinin sağlıklı bir kent yaratmak, yaşayan insanların sağlıkları için çaba sarf etmek olduğunu kaydederek, “Geçenler de Recep beyefendi bir toplantı yaptı. Cümbüş, düğün, dernek yaptı. 60 yıllık enkaz kaldırdığını, çöplüğü taşıdığını, Yeniimaret Mahallesi'nin, Yıldırım Mahallesi'nin rahata, huzura erdiğini davul, zurna ile tüm Türkiye'ye Edirne'ye duyurdu” tespitini yaptı.

 

4 YIL ENGELLENDİK

                 

Eski Başkan Sedefçi daha sonra, 2004 yılında göreve geldikten bir yıl sonra çöplük yeri aramaya başladığını hatırlatarak, “Bu çalışmalarımız sonucu 2006 yılından 2008 yılına kadar bulduğum Tayakadan Köyü için karar aldırmaya çalıştık. Dönemin Valisi Miroğlu tarafından engellendi. Daha sonra Eskikadın Köyü yakınlarında çöplük yeri bulmuştuk, yine engellendik Miroğlu ve ekibi tarafından. 2008'de hapse girip çıktıktan sonra 2009 yılında Vali Mustafa Büyük çöplük konusun da bize yardımcı oldu. Hıdırağa Köyü yani şuanki tesisin olduğu yerle ilgili komisyon kararı alarak, çöplük olması konusunda bizim yolumuzu açtı. 2009'da başlayan karardan sonra 2013'e kadar çöplüğe arazisinin istiklak işleriyle uğraştık. Mahkemeler, istimlaklar, çet raporları uğraştık. 2014 senesin de, ihale yapmak üzere dosya hazırlığı yaptık” dedi.

 

İMHA TESİSİ YAPMAK İSTEDİK

 

İhalenin çöp imha tesisi yapmak üzere hazırlık yaptıklarını hatırlatan Hamdi Sedefçi, tesisde temel unsurun çöpün  imhasının yakılmasının olduğunu kaydetti. Bugün yapılan gibi çöp gömme tesisi planlanmadığını anlatan Sedefçi, “Dünya da biraz da Avrupa' da çöp gömme tesisleri bırakılmıştır, katiyen yapılmamaktadır. Doğaya büyük zararı vardır. Tüm Avrupa ve gelişmiş ülkelderde çöp imha tesisi yapılmakta olup, çöp tesise getirilip yakılarak imha edilmekte. Gübre ve enerji üretilmekte doğaya zarar verilmemektedir. Çöp yakma tesislerindeki atık miktar yüzde 10 civarındadır. Cüruf benzeri bir maddedir. Sonuçta çöp gömme yerine yakma tesisi yapılarak doğaya sıfır zarar verilmektedir. Doğa demek insan demektir. Doğaya verdiğin zarar insana yansır” dedi.

 

 

İHALEYE ENGELLEDİ

 

Belediye eski Başkanı Hamdi Sedefçi, 2009 senesinin Şubat ayında ihale hatırlıklarının bittiği ifade ederek, “Çöp yakma tesisisinin ihalesi aşamasına geldik. 2 tane firma talipti. Seçimlere bir ay kala encümen toplantısı yaptık. O gün toplantıya Recep'in talimatı ile Havsa Belediye Başkanımız, Nevser Eraslan, Mahmut Keskin katılmadılar. Talimatla o ihale engellendi. Engellendi ve ihale yapılamadı. Recep'te benim yaptıklarımı bozmak için bin gayretle bu projeyi değiştirdiler. Çöp gömme tesisi olarak bu işi değiştirdiler ve ihale yaptılar. Bu adamcağız ihaleye yetkisi olmayan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Geçmiş'i sırf menfaatlensin, para kazansın diye komisyona dahil ettiler. Bu yapılan ihale itiraz sonucu iptal edildi. Aradan 3 sene zaman geçti ve 2017'de anlı, şanlı çöp gömme tesisini yaptılar” diye konuştu.

 

ARITMA OLMADAN DOĞAYA VERİLECEK

                 

Belediye Başkanlığı döneinde 2008 yılındna sunni gölet yaptığını 9 yıl da mebranın bozulduğunu ve değiştirildiği hatırlatan eski Başkan Hamdi Sedefçi, “Recep diyor ki, çöp suyunu dışarı alıp arıtacağım. Yalan söylüyor. Adamı hayatı yalan. Yalan Rüzgarı diye bir dizi vardı aynı onun gibi. Bu adam resmen çöp suyunu arıtarak doğaya vereceğim diyor. Edirne'de şuan arıtma tesisi yok. Arıtma tesisi olmayan bir kentte çöp suyunu ne yapacaksın Recep? Adam herkesi kandırıyor. O çöp suyunu kimyasal arıtma olmadan doğaya verecekler. Bu adam çöp gömme tesisi yaparak Edirne'nin altına şuan da bomba koydu. Bomba 10-20 sene patlamayabilir, 30 sene patlarsa ne olacak? Ben yaptım, oldu bitti diyen bir adam. Artık belli Abbas yolcu. Üniversitede alacaklarını aldı. Şimdi Edirne Belediyesi'nde alacaklarını aldı. Bu adam 1 sene sonra buradan kaçacak, burada yaşamayacak çünkü yaşayacak yüzü olmayacak. Kentte de insanlara bir bomba bırakarak gidecek” dedi.

 

BİR DÖNEM DAHA ADAYIM

                 

Bir dönem daha aday olmayı planladını açıklayan Hamdi Sedefçi, “Kısmet eder aday olur, seçilirsem ilk yapacağım iş o çöp gömme tesisini kaldırmak olacaktır. Kesinlikle ortadan kaldırırım. Oraya çöp imha tesisi yaptırırım. Edirne belediyesi diyor ki, her sene yakma parası olarak 5 milyon para verilecekmiş. Ben halkımın sağlığını korumak adına 5 milyon para veririm. 5 değil 55'te veririm. Belediye halkın sağlığını korumak için olan bir kurumdur. Belediye her sene 5 milyon yakma parası verecekti ama kardan pay alacaktık. Üretilen enerji gübreden yüzde 10 pay alacaktık. “ açıklamalarında bulundu.

                 

Edirne halkının, ‘bu musubetten ders alır’ değerlendirmesi yapan Sedefçi, “Biliyorsunuz bir musubet bin nasihatten iyidir derler. Bu adam Edirne'nin başına musubet, gelmiş geçmiş en kötü belediye başkanı. Artık belediye başkanı demeye dilim varmıyor. Başkanlıkta yapamıyor. Etraftakiler resmen bunu kullanıyor. Almışlar dizine istedikleri gibi oynatıyorlar. Bol bol reklamla, facete fotoğraflarla gününü gün etmeye çalışıyor. Yeni bir evlilik yapmış Allah mutlu etsin. Ben iddia ediyorum bu adam 2019'da buradan pılını pırtını toplayıp taşınıp gider. Edirneliler 2014'te partiye oy verdi. Ama belediyeyi yöneten parti değil Recep. Yönetebiliyorsa tabi. Halk partiye oy verdi, Edirne şuan kaybetti. Oy verirken kendine oy vereceksin, partiye değil. Kendini, torununu sağlıklı bir kentte yaşatmak için oy vereceksin”dedi.

 

EDİRNE ENKAZ HALİNDE

                 

Şehrin enkaz halinde olduğu değerlendirmesini yapan Hamdi Sedefçi, “Şuan bu adam 4 yılda bir çivi çaktı mı? Halk oylaması yaptırdı alt yapı için, halkla dalga geçti resmen. Ne oldu sonuç? Edirneliler bu adamın pisliğini temizlemek için ciddi bir belediye başkanına ihtiyaçları var. Bu işi bilen, tecrübeli, bu adamın pisliğini temizleyecek bir kişiye ihtiyaç var. Biz bu işleri gayet iyi biliyoruz. Belediye başkanlığı meslek değil, onurdur, şereftir. Ben inşaat mühendisiyim. Benim için ikinci meslek gibi oldu belediye başkanlığı. Ben bir dönem daha Edirne için son 5 yıl için aday olmayı planlıyorum.

                 

Şuan CHP ile görüşmeler yapmaya çalışıyorum engelleniyorum. Şuan tam kesin kararımı vermiş değilim. Ocak ve Şubat ayına kadar devam edeceğim çalışmalarıma. Halkın nabzını ölçüp, hangi partiye gitmemi istiyorlarsa CHP mi, AK Parti mi Meral Akşener'in kuracağı yeni parti mi bilemiyorum. Kabul görürsem aday olmayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

İŞÇİYE PARA YOK, KONSERLERE VAR

 

Edirne’nin Bütünşehir olacağı hayali ile Başkan Gürkan tarafından, Lalapaşa, Süleoğlu’da düzenlediği konserlere 1 milyon 200 bin lira para harcadığını anlatan Sedefçi, “İşçilerin 2 ay maaşını ödeyemedi. Sırf Bütünşehir başkan adayı olacağım hayali ile yaptı. Recep'in işi bitti. Recep atta gidecek, atta. Abbas yolcu, çizildi bu adam. Bu çizik Recep.  Edirne'ye en zarar veren, en yeteneksizi ama en şeytanı. İnsan kandırmakta üstüne adam olmayan bir adam. Bunun yardımcısı var Olkan, başkan yardımcısı gibi en önde gidiyor, mahallelere gidiyor, başkanın listesi budur buna oy atacaksınız diyor. Kılıçdaroğlu bu adamla gurur duysun. Yüzde 58 oyumuz varken yüzde 36'ya düştüler. Bir tane pehlivan kılıklı bir herif var, habire yemek yiyor, olmuş duba gibi. Böyle adamlarla parti yürümez. İl Başkanı uşağı olsun, ilçe başkanı uşağı olsun istiyor. CHP Edirne'de 30'dan fazla oy alamaz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Erkan Ekşi

 

28 Eylül 2017 Perşembe, 10:55
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
18.09.2018, 10:02 - Ders zili çaldı
18.09.2018, 10:01 - Yorulmaz’dan tepki 
18.09.2018, 10:00 - Harç yatırma kuyruğu 
18.09.2018, 09:59 - AK Parti Menderes’i andı
18.09.2018, 09:58 - Altun, “Ahi ahlakı ile ticaret yapın”
18.09.2018, 09:57 - "Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü"  
18.09.2018, 09:55 - “Osmanlı'yı en iyi anlatan şehir Edirne'dir”
18.09.2018, 09:53 - Bekle, “Avrupa’ya model olmak istiyoruz”
18.09.2018, 09:53 - Pekcanlı, “Karma eğitime devam edilmeli”
18.09.2018, 09:51 - Temizlik Günü’ne TEMA’da destek verdi
17.09.2018, 10:38 - Tatil bitti, şimdi ders zamanı
17.09.2018, 10:37 - Sezen, “Tağşiş Yasası’nın çıkmasını bekliyoruz”
17.09.2018, 10:35 - El ele verip kenti temizlediler
17.09.2018, 10:34 - Turizmcilerden ‘altın üçgen’de temizlik
17.09.2018, 10:33 - Uludağ, “Tarım ilaçları son çare olmalı”
17.09.2018, 10:31 - Dr. İlgü, “Kontrol görevi bizden alındı
17.09.2018, 10:30 - Özbaş’a ziyaret 
15.09.2018, 11:40 - Kızıyla aynı üniversitede okuyacak
15.09.2018, 11:39 - “Karaborsacının adı değişti fırsatçı oldu”
15.09.2018, 11:38 - Tıp öğrencilerine ilk ders rektörden
O ADIMI KİM ATACAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Harç yatırma kuyruğu 
    AK Parti Menderes’i andı
    Yorulmaz’dan tepki 
    “Osmanlı'yı en iyi anlatan şehir Ed
    Ders zili çaldı
    Altun, “Ahi ahlakı ile ticaret yapı
    "Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğit
    Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
    Pekcanlı, “Karma eğitime devam edil
    Bekle, “Avrupa’ya model olmak istiy
    Amaç, hareketli yaşam
    Temizlik Günü’ne TEMA’da destek ver
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx