23-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
06 Ekim 2017 Cuma, 10:39
CHP Tabanı, “Delege seçimlerine el atmayın “
CHP il ve ilce seçimlerinin süresi yaklaştıkça delege seçimleri hızla devam ederken CHP tabanı delege seçimleri için hiçbir kimsenin isim belirleme gibi çalışmalara el atmasını istemiyor...

CHP il ve ilce seçimlerinin süresi yaklaştıkça delege seçimleri hızla devam ederken CHP tabanı delege seçimleri için hiçbir kimsenin isim belirleme gibi çalışmalara el atmasını istemiyor. Bir çok CHP’li  “Üst akıllara, kaybetmeye mahkum komitelere tek sözümüz var, gölge etmesinler yeter”diyorlar.

 

Kendilerine beyaz listeci diyen gruplar her mahallede toplantılar yapıyor ve seçimler için üst akılların kendilerine karışmamasını istiyorlar.Önceki akşam Şükrüpaşa Mahallesi'nin CHP Üyeleri, Cumartesi yapılacak olan delege seçimleri öncesi son zamanlarda birilerinin kendi adlarına delege listesi yapmaya çalışmasından rahatsız olduklarını belirten bir basın toplantısı düzenlediler. Beyaz listede bulunan CHP'li üyeler " Kimseden icazet beklemiyoruz, kendi listemizi kendimiz yapacağız" şeklinde göndermede bulundular. 

 

Şükrüpaşa Mahallesi Beyaz Liste Grup Sözcüsü Fevziye Sakarya "Kendi mahallemizde delege listesi yapmak için hiç kimseye başvurmak, talep iletmek, bağlılık sunmak istemiyoruz. Defalarca deneyip başarısız olmuş, oluşumlara mahalle halkının kaderini teslim etmek istemiyoruz. Kendisini iktidarın sahibi olarak görenlere de, muhalefetin sahibi olarak görenlere de kişisel egolarını tatmin malzemesi olmak istemiyoruz. Biz bu mahallede yaşayan CHP üyeleriyiz.

 

Üç gün sonra başlayacak olan süreç de mahalle delege seçimi. Yani bizim seçimimiz. Listemizi kendimiz yapıyoruz, kararı kendimiz veriyoruz, oyumuzu da kendi listemize vereceğiz. Ve kazanacağız. Üst akıllara, kaybetmeye mahkum komitelere tek sözümüz var, gölge etmesinler yeter. Taşıma kalabalıklarla toplantı düzenleyip insanları yanıltmaya çalışmıyoruz.Bu toplantıda sadece Şükrüpaşa Mahallesi üyeleri var. Çünkü biz bu mahallenin sesiyiz. Biz bu mahallenin kendisiyiz. Bizim adımıza liste yapacak komitelere ihtiyacımız yok. Biz bu mahallenin hür iradeyle bir araya gelen gerçek sahipleriyiz. Edirne'de bir ilke imza attık, bir hareket başlattık. Çoban ateşi yaktık. Biz bu harekete aylar önce başladık. Kendi mahallemizde kendi listemizi yapmak için partililerimizle bir araya geldik. Ve kartopu gibi büyüdükçe hızlanıyor, hızlandıkça büyüyoruz.

 

Bizim bu çabamızı örnek alarak aynı şeyi kendi mahallelerinde yapmak için çalışan arkadaşlarımız da oldu. Bunların da çok ciddi aşama kaydettiklerini, mutlu sona yaklaştıklarını zaman zaman duyuyoruz. Ancak kendilerine liste yapma konusunda tek yetkili gören bazıları, iki mahalle dışında liste bile yapamıyor. Sözde örgütü iyileştirmek için yola çıktık diyenler, iki mahalle ile mi bunu başaracak?

 

Bizim kendi mahallemizde kat ettiğimiz yolu görüp, bundan kendilerine pay çıkarmak isteyenler, bizi bölücülükle, üçüncü listeyi çıkarmakla itham ediyor. Biz bu yola ilk çıkan ekibiz. Biz birinci listeyi yapıyoruz. Biz bu mahallenin gerçek sahipleriyiz. Kendisini kaf dağının tepesinde görenler, bizim hareketimizi bölmeye çalışanlardır. Biz Atatürk üzerinden, şehitlerimiz üzerinden duygu sömürüsü yaparak oy toplamaya çalışmıyoruz. Bunlar hepimizin, tüm CHP'nin ve tüm Türkiye'nin ortak değerleridir. Bunların arkasına saklanıp siyaset yapmak yerine, bıraktıkları değerlere sahip çıkarak kendi çalışmamızı yapıyor ve kendi emeğimizle bir yerlere gelmeye çalışıyoruz" dedi.

 

Şükrüpaşa Mahallesi Beyaz Liste 2.Sözcüsü Sergen Kuru’da "Şuanda biz ne ilçe başkan adayı, ne il başkan adayı açıklaması yapıyoruz Biz sadece son dönemde gelinen noktayı ve beyaz listeyi destekleyip oy verecek olan Şükrüpaşa Mahalleli arkadaşlarımızla son gelinen noktayı açıklamak adına toplantı yaptık. Onun haricinde tabi birileri birilerine destek verebilir. Birileri onlara siz bu tarafa oy vereceksiniz de diyebilir. Demokratik bir süreçtir her şey olabilir. Ben cumartesi günü yapılacak ola n seçimde tüm Şükrüpaşa Mahallelileri CHP Edirne'de bembeyaz bir sayfa açmaya davet ediyorum. Seçilmiş olan arkadaşların, seçilmişliğinin vazifesi olan tarafsızlığı, biz mahalleden tabandan tazyikle biz bunu onlara yansıtmalıyız.

 

 Masa başında oturup delege yazılmamalı. Ramazan ayından önce çalışmaya başladık biz. 400 kişi ile yüzyüze görüştük. Hiç kimseye de ben seni şurdan tanıyorum, sen şurdansın, burdansın bak seni delege yazıyoruz ha, gibi bir çalışma sitili belirlemedik. Tek tek görüşüp fikir aldık ve bu aşamaya geldik. Birileri tarafından oturun şunu yazın, bunu yazmayın gibi bir çalışma doğru değil, her mahallede bizim gibi düşünen arkadaşlarımız 12 mahallede varlar ve bu şekilde bir çalışma programı yapıyorlar. Bizim listemize kimse müdahale edemez. Bu listeyi kimse masa başında oturup yazmıyor" şeklinde belirtti.

 

FATİH MAHALLESİ’NDE CHP ÜYELERİ LİSTELERİNİ HAZIRLIYOR       

 

Öteyandan, Fatih Mahallesi CHP üyeleri de aynı doğrultuda  Cafe Bahçemde beyaz liste olarak basın açıklaması düzenledi. CHP’de ilçe kongresi öncesinde mahalle delege seçimleri, 7 Ekim günü başlayacak. Edirne’nin en büyük 2. mahallesinde de, delege listesi oluşturma çalışmaları tam hız devam ediyor. 4 Ekim akşamı yaptıkları toplantı ile, listede yer alacak isimleri netleştirmeye başlayan Fatih Mahallesi üyeleri, kendi adlarına karar vermeye çalışanlardan rahatsızlar. Hem örnek aldık, hem de örnek olduk “Delege seçimleri başlamadan çok önce, Şükrüpaşa Mahallesinde üyeler birer ikişer bir araya gelerek, kendi mahallelerinde delege listesi hazırlama çalışması başlattılar. Buna ilişkin haberler yayılınca, fikir hoşumuza gitti ve biz neden yapmayalım dedik. Önce bu husus kahvelerde dile gelmeye başladı, hanımlar da toplantılarında benzer şeyleri konuşmuşlar. Ve bir anda hızla örgütlenmeye başladık. Bir yanda hanımlar, bir yanda beyler. Düzenli olarak birlikte de toplandık. Ve mahallemizdeki üyelerin tamamına yakınına ulaştık. Bizimle hareket etmek istemeyen de oldu elbette, ama görüştüğümüz kişilerin yarısından çok fazlasından söz aldık. Listemizi de birlikte oluşturuyoruz. Bizden sonra da bu şekilde çalışmaya başlayan mahalleler oldu. Edirne geneline yayılan bir hareket oluştu. Gelecekten ümitliyiz.       

 

Bu hırsı, bu ısrarı anlamak mümkün değil “Ancak, bazı kişiler, bizim mahallemizde bizim adımıza delege listesi yapma ve kendilerine yakın isimleri, kendi ilçe başkan adaylarına oy verecek olduğunu düşündüklerini delege çıkarma çabasındalar. Kimileri tek kişi, kimileri de bir sözde komite adına sürekli olarak baskı yapmaya çalışıyor. Bu konuda geçmişte çok sıkıntı verici deneyimler oldu. Bu projeler tutmadı. İnsanların içinden gelerek çalışması lazım. Bu da ancak herkesin kendi mahallesinde kendi komşularıyla çalışmasıyla olur.”

        

Düzenli olarak toplanıyoruz “Fatih mahallesi üyeleri olarak biz zaten hep temas halindeyiz. Aynı sitelerde oturuyoruz, aynı yerden alışveriş yapıyoruz, aynı kaldırımda yürüyoruz, aynı parklarda oturuyoruz. Çocuklarımız aynı okullara gidiyor. Eşlerimiz arkadaş. Sürekli bir etkileşim var. Ve ne mutlu ki, bu kez üyelerimiz geçmişten ders almışlar, artık renkli liste projelerine ilgi göstermiyorlar. Şu renk listenin sahibi beni aradı ama biz kendi listemizi yapıyoruz dedik, onların oyuncağı olmak istemiyoruz şeklinde konuşan partilileri her yerde bulabilirsiniz.”    

 

Güçlü olan biziz, bu mahallenin sahibi biziz. Bizim gücümüzü kullanarak hiç kimsenin siyasi çıkar elde etmesine artık izin vermeyeceğiz “Mahalle delege seçimlerinde aslolan mahallede yaşayan partililerin kendilerini temsil edecek delegeleri belirlemesi ve listeleri oylamasıdır. Burada yaşayan insanları, komşularımızı biz tanıyoruz. Eskiden, partililerin irtibatta olması kasten engellenir, seçimden birkaç gün önce birileri liste yapar ve hep aynı kişileri delege yazardı. Artık buna izin vermeyeceğiz. Çünkü mahallemizde örgütlüyüz. Delege olmak isteyen arkadaşlarımız da var, ben delegelik istemiyorum ama sizin listenize oy vereceğim diyen de var. Komşular birbirini tanıyor. Örneğin, beni delege yazma ama bizim apartmanda falanca hanım var, o benden daha aktif, onu delege yazın ben de listenizi desteklerim diyebiliyor. İnsanlarda bu özveri, bu dayanışma ruhu, bu adalet duygusu var. Biz partililerimizi bir araya getirerek bunu sağladık. Güçlü olan biziz. Renkli listelerde delegelik vaadiyle bizi bu birliktelikten koparamazlar.

 

Kimsenin ekibi, adamı değiliz. Kimseden üstün olmak gibi bir iddiamız da yok “Birileri geliyor, iktidara yakın durun, parti içi iktidara yakın olmak sizin menfaatinizedir diyerek bize telkinde bulunuyor. Başka birileri, tek muhalefet biziz, bize gelmeyen iktidarın yanındadır diyerek bize baskı kurmaya çalışıyor. Biz kimsenin kadrosu değiliz. Kendisini iktidar veya muhalefet lideri olarak tanımlayan kişilerle de işimiz yok. Biz kendi mahallemizde çalışarak üyelerimizi en iyi şekilde temsil edecek delegeleri seçmek için bu yola çıktık ve başarılı olduğumuza inanıyoruz. Seçim sonuçları da bunu ortaya koyacaktır.Bu mahallede iktidar biziz. Kendi içimizde muhalefetimiz de var elbette, bunları da beraber değerlendirip hatamız varsa düzeltiyoruz. Bunun haricinde, kendisine iktidar diyenle de, muhalefet diyenle de işimiz yok. Ama bu mahalledeki herkese kapımız açık. Buyursunlar, toplantılarımıza katılsınlar, kendilerini veya tanıyıp güvendikleri kişileri delegelik için önersinler, hep beraber değerlendirip kendi listemize şekil verelim”dedi.

 

Erkan Ekşi

06 Ekim 2017 Cuma, 10:39
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
22.09.2018, 10:53 - Şed kuşandı
22.09.2018, 10:52 - Selimiye’de hutbe verdi, namaz kıldırdı
22.09.2018, 10:50 - Prof. Dr. Rıdvan Canım’a büyük onur
22.09.2018, 10:47 - Edirne'ye "Avrupa Serbest Bölgesi"mi?
22.09.2018, 10:45 - Gazilere konser
22.09.2018, 10:43 - Hafızlar icazet yaptı
22.09.2018, 10:41 - Bilgiç’ten uyarı
22.09.2018, 10:39 - ADD adına satış yapıyorlar
22.09.2018, 10:37 - Yeniliklerle başladılar
21.09.2018, 11:09 - Talih Kuşu Edirne’de
21.09.2018, 11:07 - Gazeteler zorlukta
21.09.2018, 11:04 - "Komşunun bayramından medet umuyoruz"
21.09.2018, 11:02 - Çeker, “Sektörü canlandırır”
21.09.2018, 11:00 - Gaziler evlerinde ziyaret edildi
21.09.2018, 10:58 - Doktorlara robotik cerrahi eğitimi
21.09.2018, 10:56 - 6. Kitap Fuarı'na doğru
21.09.2018, 10:55 - Edirne Akademi’de eğitimler başladı
21.09.2018, 10:53 - Kışlık hazırlıkları başladı
21.09.2018, 10:51 - Çeltik kurutma mesaisi başladı
21.09.2018, 10:50 - Hastanelerde verimlilik nasıl artar
ISINMA TURLARI
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx