23-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
09 Ekim 2017 Pazartesi, 10:46
Hukuk işliyor
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar için İdare Kurulunun verdiği yargılama izni Bölge İdare Mahkemesi tarafından onaylandı...

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar hakkında Edirne İl İdare Kurulu’nun görevi kötüye kullanmaktan yargılanması yönündeki verdiği karar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylandı. Bu karar ile Çakır ve Asar ikilisi için yasal olarak yargılanmalarının önü açılmış oldu.

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar hakkında, bir apartmanın maliklerinden gerekli izni almadan, proje müellifin onayı olmadan değişiklik yapıldığı, daha sonra değişiklik yapılan projeyi mahkemeye gönderdikleri, 3194 sayılı İmar Kanununa aykırı hareket ederek imar kirliliğine neden oldukları ve görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.  Savcılık daha sonra şüphelilerin kamu görevlisi olması nedeniyle yargılanmaları izni için dosyayı Edirne Valiliği İl İdare Kurulu’na gönderdi.

 

YARGILANSIN KARARI

                 

Edirne Valiliği İl İdare Kurulu tarafından ön inceleme için görevlendirilen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül, şüphelilerin ifadesi ve işlemlerle ilgili belgeleri tek tek inceledi. Ön İncelemeci Bülbül, İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’ın yapılan işlemlerden haberinin olmamasının mümkün olmadığı gerekçesiyle, Müdür Dinçer Asar’ın ise, Kat Mülkiyeti Kanununa göre maliklerden gerekli izin alınmadan proje değişikliğine izin verildiği, değişiklik sonrası yapılan inşaat için ruhsat düzenlenmeyerek görevini ihmal ettiği yönünde görüş bildirdi.

 

Edirne İl İdare Kurulu da  raporu görüşerek, Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar’ın yargılanması yönünde karar verdi. Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından da onaylanan kararı tebliğ alan Çakır ve Asar haklarında verilen yargılanma yönündeki kararının haksız olduğunu ileri sürerek İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz etti. Mahkeme dosyadaki delillere göre Çakır ve Asar’ın itirazındaki gerekçeleri yeterli görmeyerek idare kurulunun kararını onadı.

                 

Yargılamayla ilgili önemli bir süreç İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin kararı ile tamamlanmış oldu. Haklarında soruşturma yapılması için yasal prosüdür tamamlanan şüpheliler Çakır ve Asar ile ilgili bundan sonra Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturmayı tamamlayacak.

 

DAHA ÖNCEDE İKİ YARGILAMA İZNİ ÇIKTI

                 

Bilindiği gibi, Edirne kamuoyunun tartıştığı, eğitim alanlarının konuta çevrildiği iddiaları  ile gündeme gelen ve yeni imara açılan Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin planlamasıyla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında da, İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar hakkında yargılama izni verilmişti. Soruşturma kapsamında ön incelemeci tarafından hazırlanan 89 sayfalık raporda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 5 binlik ve binlik planların iş ve işlemlerin durdurulmasına yönelik yazısına rağmen idare işleme devam edildiği tespit edilmişti. Rapor üzerine Dinçer Asar hakkında yargılama izni verilmişti.

 

                 

Ayrıca,  bir başka soruşturma kapsamında ise, Edirne Belediye Başkanlığı belediye sınırları içinde kalan 15 kavşakta bir ay içinde kaç aracın geçtiğinin sayılması için 195 bin 300 TL harcadığı ihale şartnamesine göre raporun teslim edilmediğinin ön incelemeci tarafından belirlenmesi üzerine, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar’ın yargılanması yönünde Edirne İdare Kurulu karar vermişti.  

 

Lütfü Karakaş