18-10-2017 | Bugünkü SONHABER
75 kilo ‘skunk’ ele geçirildi 75 kilo ‘skunk’ ele geçirildi
Şehidimizin kızlık soyadı da eklendi Şehidimizin kızlık soyadı da eklendi
Bilirkişilik Temel Eğitimleri başlıyor Bilirkişilik Temel Eğitimleri başlıyor
Kemer hayat kurtardı Kemer hayat kurtardı
12 Ekim 2017 Perşembe, 11:27
Projenin sonu…
Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) tarafından yürütülen ve proje ortağı Dünya Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği tarafından Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısı RYS Otel'de gerçekleşti...

Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) tarafından yürütülen ve proje ortağı Dünya Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği tarafından Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısı RYS Otel'de gerçekleşti.

 

Tatlı Hayat Projesi'nin genel amacı dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, iş gücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve iş gücü piyasasına girişlerinin önündeki engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmak. Kapanış toplantısına Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren  ve bir çok dezavantajlı anne ve çocukları katılım gösterdi.

 

"BU PROJE BURADA BİTMEYECEK"

 

Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz " 1 yıldır üzerinde uğraştığımız projenin kapanışını gerçekleştiriyoruz. Burada proje başlangıcından itibaren bize büyük destek olan, çalışmalarımızı yerel ve ulusal basında çok güzel bir şekilde aktaran değerli basın mensuplarımızı anmadan geçemem. Konu engellilerin toplumda farkındalıklarının yaratılması üzerine kurulmuş bir proje. Avrupa Birliği katılım öncesi destek programlarından ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekleri ile 138 bin Euro, EDSİAD katkısı ise 6 bin Euro. Bu dezavantajlı grupların iş gücüne katılımına sağlanması yönünde bize verilmiş bir görevdi. Bu görevi de en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Bu proje burada bitmiyor. Bu proje yaşayan bir proje. Bundan sonra bu kursiyerlerimizin iş gücüne katılımında yanlarında olarak, bunları iş gücüne kattığımızda kendimizi mutlu hissedeceğiz. Hepinize katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

 

"ÇOK FARKLI BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLDUM"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği Sedef Durna " özellikle engelli çocuk annelerine seslenmek istiyorum. Sanmayın ki sadece sizler bizlere bir şeyler veriyorsunuz. Bilmelisiniz ki bizlerde sizlerden çok şey öğreniyoruz. Kendi şahsım adına mutlak sevginin, kendini adamışlığın, kendinden vazgeçmenin ne demek olduğunu sizlerin arasına katıldıktan sonra öğrendim. Hayata bakışım sizlerle birlikte o kadar çok değişti ki anlatamam. Yıllar içerisinde çok farklı bir kişiliğe sahip oldum. Benim istediğim, çevremizdeki diğer insanlarında engelli annelerinde, onlarla empati kurabilmeleri için taşın altına elini sokmalarını istiyorum. Projemize başladık. Bir yıl önce karlı bir günde projemize başladık. Kapı kapı gezdik, formları imzalattık. İsmet Bey'e çok teşekkür ediyorum bize böyle bir fırsat sunduğu için. Aksi halde eş finansmanı bizim karşılamamız mümkün değildi. 15 tane engelli annesine becerilerini geliştirmede, bir meslek sahibi olmakta, en az part time çalışarak kendi harçlıklarını kazanabilme şansını sunduk. İsmet Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Öylesi güzel bir mutluluk ki kelimeler yetmiyor"dedi.

 

"BU KURS HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği üyesi kursiyer Güler Gören " 6 ay sonunda kursumuz çok güzel geçti ve bugünde sonlandıracağız. Bizler engelli anneleri olarak çok şeyler öğrendik. Bazı arkadaşlarımız işe girdi. Kurslarda ben dahil bazı arkadaşlarımızda dışarıdan sipariş aldık. Bu kurs bizim hayatımızı tamamen değiştirdi. Annelerin çoğu rahatsız olduğu halde kursa devam ettiler.  Engelli anneleri olarak bu kurstan çok şey kazandık. Annelerle bir yer açmak istiyoruz, KOSGEB'e başvurduk. Anneler çok hevesli, bir şeyler başarmak istiyoruz. Kendi paramızla bir şeyler yapmak istiyoruz. Bizler zamanı evde geçirmek değilde, annelerle toplum bir yerde bir şeyler yapmak istiyoruz" dedi.

 

"BİZİM HAYALİMİZDİ"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği kurucu üyesi ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu " Ben çok mutluyum. 25 yıldır bütün hayalimiz engellilerle beraber, bir engelli bireyin sabah evinden çıktığında rahatça dolaşabilmesi ve engelli bireyin rahatça eve dönebilmesiydi. Bunun mücadelelerini veriyoruz. ETUS minibüslerinde rampalı minibüsler sağladık. Dönem dönem aksıyor. Bir şehri engelliye göre dizayn ederseniz aslında herkese göre dizayn ediyorsunuz. O yüzden Türkiye'deki gelişimle beraber Edirne'nin şöyle de bir şansı var,  çok güçlü bir sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifi var. İçinde bende olduğum için 30 senedir çok mutluyum. Bizim bir hayalimiz vardı, engelli anneleri, engelli çocuklarımızın bir yaşam merkezine kavuşmasını istiyorduk. 5-6 yıldır bunun projelerini yapıyorduk. Geçen yıl bir engelsiz yaşam merkezi açtık. 1 yıldır Edirne Belediyesine bağlı sürdürülüyor. Biz bu işi yaparken engellilerin ve ailelerinin gözlerine bakarak yapıyoruz. Biz çok mutluyuz. Biliyoruz ki zorlukları paylaşarak aşıyoruz. Bu Tatlı Hayat Projesi2nde bana da kısa sürede olsa ustam pasta yapmayı öğretti. Belediye olarak biz bundan sonrasını sürdüreceğiz. Annelerimiz bu öğrenmiş oldukları bilgileri ile elimizden gelen herşeyi yapacağız. Bu şehir dezavantajlısına sahip çıkan bir şehir."

 

"ÇOK ÖZEL DOKUNUŞ"

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu " Bu toplantının çok özel bir anlamı var. Çocuğu olan aileleri eğitiyor, sosyal imkan, iş imkanı sağlıyor. Bu çok özel bir dokunuş. Proje sahiplerini ve destekleyenleri kutluyorum. Bu proje sonuç almış, işe girenler olmuş, işe girme planları var. Bir toplumun ne kadar gelişmi olduğunu gösteren en önemli faktörlerden bir tanesi de zayıflarına nasıl davrandığıdır. Burada gerçekten ihtiyacı olan, ihtiyaç noktasını tespit edeip buraya yaklaşımımız burada medeniyet anlayışımızı gösterecektir" dedi.

 

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler " Emeği geçen herkesi kutluyorum. Engellerin, engelsiz ortamlara ulaşması konusunda yaptıkları pozitif katkıları kutluyorum. Gerçekten gelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden birisi de engellerin kamu hizmetlerinde gerekse hayatlarını kolaylaştırabilecek hizmetlere rahat ulaşabilmeleri. Edirne2nin bu bağlamda Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olmasından mutlu oldum. Problem engellerde değil bizlerde. Bizim zihinlerde bulunan engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bu Avrupa Birliği projelerinin mutlaka kurumsal yapıya dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum"dedi.

 

Konuşmaların ardından engelli annelerine kurs bitimi sertifikaları takdim edildi ve Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısına özel bir pasta kesimi gerçekleşti.

 

Erkan Ekşi

12 Ekim 2017 Perşembe, 11:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
18.10.2017, 10:38 - 75 kilo ‘skunk’ ele geçirildi
17.10.2017, 10:52 - Şehidimizin kızlık soyadı da eklendi
16.10.2017, 10:34 - Bilirkişilik Temel Eğitimleri başlıyor
16.10.2017, 10:31 - Kemer hayat kurtardı
12.10.2017, 11:27 - Projenin sonu…
11.10.2017, 10:55 - Kaçaklar arasından çıktılar
11.10.2017, 10:51 - TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
07.10.2017, 11:02 - Mahrem imam yakalandı
07.10.2017, 11:01 - Okul kantinleri denetleniyor
04.10.2017, 11:00 - FETÖ'den 1 asker tutuklandı
04.10.2017, 10:56 - Aktan ödülünü aldı
04.10.2017, 10:55 - Enez müze istiyor!
28.09.2017, 10:43 - Sağanak yağmur etkili oldu
27.09.2017, 11:10 - Edirneli Ermeniler…
27.09.2017, 10:24 - Sokak nihayet yapıldı
27.09.2017, 10:21 - Avcılara ‘bıldırcın’ operasyonu
27.09.2017, 10:14 - Duyarsız piknikçiler
26.09.2017, 10:23 - TOKİ’de belediye isyanı
26.09.2017, 10:19 - EDOSK yeni sezona ‘merhaba’ dedi
19.09.2017, 10:15 - Batı Trakya’da Yağlı Güreş coşkusu
KİTAP FUARI
SONHABER 23 yaşında
BABALARA SEVGİ VE SAYGIYLA
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kazanıyoruz mu yoksa kaybediyor muyuz?
Erikli sahilinden öneriler, şikayetler ve teşekkür
    Hakim karşısına çıktılar
    Velilerin yol isyanı ses getirdi
    Budak, Ege Üniversitesi Rektörü old
    Atık arıtma tesis ihalesi yapıldı
    24 saat TIR geçişine kapatılacak
    “Bizde din, ırk ve mezhep ayrımı yo
    EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZME
    İnağ, “İthalat çözüm değil, çözüm ü
    Gaytancıoğlu sordu...
    75 kilo ‘skunk’ ele geçirildi
    Ahunbay, “Dünya Mirası Listesi’ndek
    Bahçeşehir’den tanışma kahvaltısı
    AGD’den aşure ikramı
    “Altın Voltaj” ödülüne layık görüld
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.