23-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
12 Ekim 2017 Perşembe, 11:27
Projenin sonu…
Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) tarafından yürütülen ve proje ortağı Dünya Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği tarafından Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısı RYS Otel'de gerçekleşti...

Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) tarafından yürütülen ve proje ortağı Dünya Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği tarafından Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısı RYS Otel'de gerçekleşti.

 

Tatlı Hayat Projesi'nin genel amacı dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, iş gücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve iş gücü piyasasına girişlerinin önündeki engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmak. Kapanış toplantısına Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren  ve bir çok dezavantajlı anne ve çocukları katılım gösterdi.

 

"BU PROJE BURADA BİTMEYECEK"

 

Edirne Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz " 1 yıldır üzerinde uğraştığımız projenin kapanışını gerçekleştiriyoruz. Burada proje başlangıcından itibaren bize büyük destek olan, çalışmalarımızı yerel ve ulusal basında çok güzel bir şekilde aktaran değerli basın mensuplarımızı anmadan geçemem. Konu engellilerin toplumda farkındalıklarının yaratılması üzerine kurulmuş bir proje. Avrupa Birliği katılım öncesi destek programlarından ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekleri ile 138 bin Euro, EDSİAD katkısı ise 6 bin Euro. Bu dezavantajlı grupların iş gücüne katılımına sağlanması yönünde bize verilmiş bir görevdi. Bu görevi de en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Bu proje burada bitmiyor. Bu proje yaşayan bir proje. Bundan sonra bu kursiyerlerimizin iş gücüne katılımında yanlarında olarak, bunları iş gücüne kattığımızda kendimizi mutlu hissedeceğiz. Hepinize katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

 

"ÇOK FARKLI BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLDUM"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği Sedef Durna " özellikle engelli çocuk annelerine seslenmek istiyorum. Sanmayın ki sadece sizler bizlere bir şeyler veriyorsunuz. Bilmelisiniz ki bizlerde sizlerden çok şey öğreniyoruz. Kendi şahsım adına mutlak sevginin, kendini adamışlığın, kendinden vazgeçmenin ne demek olduğunu sizlerin arasına katıldıktan sonra öğrendim. Hayata bakışım sizlerle birlikte o kadar çok değişti ki anlatamam. Yıllar içerisinde çok farklı bir kişiliğe sahip oldum. Benim istediğim, çevremizdeki diğer insanlarında engelli annelerinde, onlarla empati kurabilmeleri için taşın altına elini sokmalarını istiyorum. Projemize başladık. Bir yıl önce karlı bir günde projemize başladık. Kapı kapı gezdik, formları imzalattık. İsmet Bey'e çok teşekkür ediyorum bize böyle bir fırsat sunduğu için. Aksi halde eş finansmanı bizim karşılamamız mümkün değildi. 15 tane engelli annesine becerilerini geliştirmede, bir meslek sahibi olmakta, en az part time çalışarak kendi harçlıklarını kazanabilme şansını sunduk. İsmet Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Öylesi güzel bir mutluluk ki kelimeler yetmiyor"dedi.

 

"BU KURS HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği üyesi kursiyer Güler Gören " 6 ay sonunda kursumuz çok güzel geçti ve bugünde sonlandıracağız. Bizler engelli anneleri olarak çok şeyler öğrendik. Bazı arkadaşlarımız işe girdi. Kurslarda ben dahil bazı arkadaşlarımızda dışarıdan sipariş aldık. Bu kurs bizim hayatımızı tamamen değiştirdi. Annelerin çoğu rahatsız olduğu halde kursa devam ettiler.  Engelli anneleri olarak bu kurstan çok şey kazandık. Annelerle bir yer açmak istiyoruz, KOSGEB'e başvurduk. Anneler çok hevesli, bir şeyler başarmak istiyoruz. Kendi paramızla bir şeyler yapmak istiyoruz. Bizler zamanı evde geçirmek değilde, annelerle toplum bir yerde bir şeyler yapmak istiyoruz" dedi.

 

"BİZİM HAYALİMİZDİ"

 

Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme Ve Koruma Derneği kurucu üyesi ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu " Ben çok mutluyum. 25 yıldır bütün hayalimiz engellilerle beraber, bir engelli bireyin sabah evinden çıktığında rahatça dolaşabilmesi ve engelli bireyin rahatça eve dönebilmesiydi. Bunun mücadelelerini veriyoruz. ETUS minibüslerinde rampalı minibüsler sağladık. Dönem dönem aksıyor. Bir şehri engelliye göre dizayn ederseniz aslında herkese göre dizayn ediyorsunuz. O yüzden Türkiye'deki gelişimle beraber Edirne'nin şöyle de bir şansı var,  çok güçlü bir sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifi var. İçinde bende olduğum için 30 senedir çok mutluyum. Bizim bir hayalimiz vardı, engelli anneleri, engelli çocuklarımızın bir yaşam merkezine kavuşmasını istiyorduk. 5-6 yıldır bunun projelerini yapıyorduk. Geçen yıl bir engelsiz yaşam merkezi açtık. 1 yıldır Edirne Belediyesine bağlı sürdürülüyor. Biz bu işi yaparken engellilerin ve ailelerinin gözlerine bakarak yapıyoruz. Biz çok mutluyuz. Biliyoruz ki zorlukları paylaşarak aşıyoruz. Bu Tatlı Hayat Projesi2nde bana da kısa sürede olsa ustam pasta yapmayı öğretti. Belediye olarak biz bundan sonrasını sürdüreceğiz. Annelerimiz bu öğrenmiş oldukları bilgileri ile elimizden gelen herşeyi yapacağız. Bu şehir dezavantajlısına sahip çıkan bir şehir."

 

"ÇOK ÖZEL DOKUNUŞ"

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu " Bu toplantının çok özel bir anlamı var. Çocuğu olan aileleri eğitiyor, sosyal imkan, iş imkanı sağlıyor. Bu çok özel bir dokunuş. Proje sahiplerini ve destekleyenleri kutluyorum. Bu proje sonuç almış, işe girenler olmuş, işe girme planları var. Bir toplumun ne kadar gelişmi olduğunu gösteren en önemli faktörlerden bir tanesi de zayıflarına nasıl davrandığıdır. Burada gerçekten ihtiyacı olan, ihtiyaç noktasını tespit edeip buraya yaklaşımımız burada medeniyet anlayışımızı gösterecektir" dedi.

 

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler " Emeği geçen herkesi kutluyorum. Engellerin, engelsiz ortamlara ulaşması konusunda yaptıkları pozitif katkıları kutluyorum. Gerçekten gelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden birisi de engellerin kamu hizmetlerinde gerekse hayatlarını kolaylaştırabilecek hizmetlere rahat ulaşabilmeleri. Edirne2nin bu bağlamda Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olmasından mutlu oldum. Problem engellerde değil bizlerde. Bizim zihinlerde bulunan engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bu Avrupa Birliği projelerinin mutlaka kurumsal yapıya dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum"dedi.

 

Konuşmaların ardından engelli annelerine kurs bitimi sertifikaları takdim edildi ve Tatlı Hayat Projesi'nin kapanış toplantısına özel bir pasta kesimi gerçekleşti.

 

Erkan Ekşi

12 Ekim 2017 Perşembe, 11:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
19.09.2018, 10:37 - TIR şarampole devrildi
19.09.2018, 10:34 - Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
19.09.2018, 10:34 - Meriç'te bağ bozumu
18.09.2018, 09:56 - Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
18.09.2018, 09:52 - Amaç, hareketli yaşam
17.09.2018, 10:36 - 10. Yılı Edirne’de kutladılar
17.09.2018, 10:30 - EKK, “Dikkat okul var!”
14.09.2018, 10:28 - Hastane yolunda dört ölü 
14.09.2018, 10:28 - Kıpçak Belediye Başkanı Enez’de
13.09.2018, 10:12 - "Beyaz önlüklüler"
13.09.2018, 10:09 - Digital risklere dikkat!
12.09.2018, 10:06 - Tuğgeneral Erdin’den Gürkan’a ziyaret
11.09.2018, 10:27 - Yollarda çizgi çalışması yapıldı
11.09.2018, 10:26 - Çevre düzenleniyor  
10.09.2018, 10:16 - Kötü yoldan kurtaran sanat
10.09.2018, 10:11 - Öğrenciye ev yok
05.09.2018, 10:38 - Safir Koleji’nde ilk ders zili çaldı
05.09.2018, 10:37 - Türk Ocağı GAP gezisini tamamladı
05.09.2018, 10:35 - Köy yollarına sıcak asfalt
01.09.2018, 10:52 -  “Yurtta Barış Dünyada Barış”
ISINMA TURLARI
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx