13-12-2018 | Bugünkü SONHABER
Kırçuval hayranlarıyla buluştu Kırçuval hayranlarıyla buluştu
Barbun bolluğu fiyatlara yansıdı Barbun bolluğu fiyatlara yansıdı
Saray lezzetleri menülerde Saray lezzetleri menülerde
Zobar, “Açlık sınırı 2 bin 320 TL” Zobar, “Açlık sınırı 2 bin 320 TL”
31 Ekim 2017 Salı, 11:02
Hesap zamanı
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı...

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ve İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar hakkında, görevi kötüye kullanma suçundan iki yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sanıklar Edirne 4. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

 

Edirne Cumhuriyet Savcısı Simge Özmen, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar hakkında 2015 yılından beri yürütülen soruşturmayı tamamladı.  Sanıklar Çakır ve Asar’ın hakkındaki iddialarla ilgili olarak kamu görevlisi olması nedeniyle savcılık Edirne Valiliği İl İdare Kuruluna müzekkere yazarak yargılanmaları için izin istedi. İdare Kurulu tarafından ön inceleme yapmakla görevlendirilen Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Bülbül dosyadaki delil durumuna göre, şüphelilerin yargılanması konusunda rapor düzenledi. Daha sonra İl İdare Kurulunda görüşülen rapor kabul edildi. Çakır ve Asar kararın hukuksuz olduğunu ileri sürerek yargılama izni verilmesi yönündeki kurul kararına itiraz ettiler. Ancak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi itirazı redderek yargılamaya onay verdi.

 

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

 

İdari sürecin tamamlanmasından sonra soruşturmaya devam eden Cumhuriyet Savcısı Simge Özmen sanık Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’ın 3 Ekim günü ifadesini aldı. Çakır ifadesinde, yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asar ise 3 Ekim tarihli savcılık ifadesinde, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

 

Dosyadaki delil durumuna göre sanıklar Selçuk Çakır ve Dinçer Asar hakkında, görevi kötüye kullanma suçundan altı aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle 4. Asliye Ceza Mahkemesine dava açan Cumhuriyet Savcısı Simge Özmen iddianamede, bir apartmanda kat maliklerinin yazılı rızaları alınmadan plan değişikliğine onay verdikleri, ön inceleme sırasında sanıkların da, bunu doğruladıklarını yazdı. 

 

Savcı Özmen iddianamesinde sanıkların, 1. Sulh Hukuk Mahkemesine gönderdikleri ve imzaladıkları yazıda da,  binadaki proje tadilatının, iç bölme tadilatı ve dış cephedeki değişiklikler için düzenlendiğinden, diğer kat maliklerinin muvafakatı alınmadan onaylandığı yönünde resmi belge düzenlediklerini de yazarak, sonrasında da yapı ruhsatı düzenlenmesi gerekirken düzenlenmek suretiyle görevlerinin gereklerine aykırı davranarak üzerlerine atısı suçu işlediklerini ifade etti.

Edirne 4. Asliye Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Simge Özmen’in hazırladığı iddianame kabul etti. Sanıklar Çakır ve Asar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

 

DAHA ÖNCEDE İKİ YARGILAMA İZNİ ÇIKTI

 

Bilindiği gibi, Edirne kamuoyunun tartıştığı, eğitim alanlarının konuta çevrildiği iddiaları  ile gündeme gelen ve yeni imara açılan Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkayalar bölgesinin planlamasıyla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında da, İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar hakkında yargılama izni verilmişti. Soruşturma kapsamında ön incelemeci tarafından hazırlanan 89 sayfalık raporda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 5 binlik ve binlik planların iş ve işlemlerin durdurulmasına yönelik yazısına rağmen idare işleme devam edildiği tespit edilmişti. Rapor üzerine Dinçer Asar hakkında yargılama izni verilmişti.

 

Ayrıca,  bir başka soruşturma kapsamında ise, Edirne Belediye Başkanlığı belediye sınırları içinde kalan 15 kavşakta bir ay içinde kaç aracın geçtiğinin sayılması için 195 bin 300 TL harcadığı ihale şartnamesine göre raporun teslim edilmediğinin ön incelemeci tarafından belirlenmesi üzerine, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar’ın yargılanması yönünde Edirne İdare Kurulu karar vermişti. 

 

Lütfü Karakaş