18-03-2018 | Bugünkü SONHABER
Çöp yuvası Çöp yuvası
Jandarmadan Eğitim Semineri Jandarmadan Eğitim Semineri
Tunca Nehri yatağına çekildi Tunca Nehri yatağına çekildi
Deplasmanlı süper lig başlıyor Deplasmanlı süper lig başlıyor
06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:41
İpsala için Kaymakamlık ve Belediye el ele
İpsala Kaymakamı Ali Uysal ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsalalı Basın Mensupları ile bir araya gelerek İpsala hakkında planladıkları projelerle ilgili bilgiler verdiler...

İpsala Kaymakamı Ali Uysal ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsalalı Basın Mensupları ile bir araya gelerek İpsala hakkında planladıkları projelerle ilgili bilgiler verdiler.

 

Toplantıda , İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala ile ilgili iki önemli proje çalışması gerçekleştirdiklerini söylerken Belediye Başkanı Mehmet Kerman’da yapılan ve yapacakları hizmetleri sıraladı.

 

İpsala’nın son günlerde en büyük sorunlarından biri olan sokak köpekleri için hem hayvan severlerin mutlu olacağı hemde ilçede başıboş köpeğin gezmeyeceği bir proje ürettiklerini belirten Kaymakam Uysal,şuanda mevcut olan köpek barınağının şartlarının iyileştirildiğini ve  artık köpeklerin yemek artıkları ile değil mama ile besleneceğini ve en önemli amaçlarının barınaktaki köpekleri sahiplendirmek olduğunu söyledi.

 

3 AY SÜRELİ VETERİNER GÖREVLENDİRDİ

 

Kaymakamlıktan belediyeye personel desteği sağladıklarını belirten Uysal; “ İpsala Kaymakamlığı olarak köpek barınağına İpsala Belediye Başkanlığına sözleşmeli Veteriner alınıncaya kadar 3 ay süreli ilçe tarımdan iki veteriner görevlendirdim. Pazartesi görevine başlayacaklar (yani bugün) Bunun dışında görüntü ve hijyen olarak hiç hoş olmayan köpeklere yemek dökme olayına son verdik. Belediye başkanımız bundan sonra köpek maması ile beslenmelerini sağlayacak” dedi.

 

KÖPEK SAHİPLENMEK İSTEYEN VATANDAŞA MAMA VE KÖPEK KULÜBESİ HEDİYE EDİLECEK

 

Kaymakam Uysal, esnafın köpeğini zorla barınağa götürmeyeceklerini, köpek bakmak isteyen esnaflara mama ve kulübe hediye edeceklerini belirterek aynı zamanda aşı ve veteriner desteği sağlayacaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Ben de ilçe kaymakamı olarak belediyeye destek anlamında 50 adet özel üzeri şıngılı ahşap kulübe yaptırtıyorum. Bir hayırsever firma 15 ton kereste verdi işçiliğini de yine bir hayırseverimiz üstlendi bu konuda kendilerine çok teşekkür ediyoruz.Sokak köpeklerini barınağa götüreceğiz ama esnafın köpeklerini zorla götürmeyeceğiz.  Kulübelerimizi esnaflarımızın gönüllü baktığı köpekler için ilçenin uygun yerlerine yerleştireceğiz. İpsala Halkının ve esnafımızın sokaklarda seve seve baktığı köpekleri zorla barınağa götürmeyeceğiz. Amacımız barınaktaki köpekleri sahiplendirmek.

 

 Ülkemizdeki ve dünyadaki örneklere bakılırsa barınakların şartları ne kadar iyi olursa olsun hiçbir zaman sahiplenirmiş bir hayvanın konforunu bulamıyorlar onun için amacımız barınaktaki bütün hayvanları sahiplendirmek bunun için de bunları sahiplenenlere birer kulübe ve mama desteği vereceğiz. Barınaktan köpek edinmek isteyen vatandaşlarımıza kaymakamlık olarak bir kulübe ve mama hediye edeceğiz. Vatandaşlarımız barınaktan kulak numarası olan kayıtlı köpeklerden sahiplendikleri takdirde bu köpeği tekrardan sokağa salma veya barınağa getirme şansı yok.  Bizim buradaki amacımız barınaktaki köpekleri sahiplendirmek. Ayrıca yine Belediye başkanlığımızın çalışmaları ile barınaktaki hayvanlara kısırlaştırma yapılacak.”

 

İDARİ PARA CEZASI VE SUÇ DUYURUSU YAPILACAK!

 

İpsala Kaymakamlığı olarak muhtarlar, kolluk güçleri, zabıta ve ilçe jandarması ile ortak hareket ederek ilçeye köpek bırakanlar ile ilgili bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Uysal, bu kişilerin tespitleri yapılarak kabahatler kanuna göre idari para cezası uygulanacağını aynı zamanda Cumhuriyet Savcılığa suç duyurusu yapılacağını söyledi.

 

İLÇEYE GİRENLERİ DÜNDEN BUGÜNE İPSALA FOTOĞRAFLARI KARŞILAYACAK

 

İlçenin güzelleşmesi için İpsala belediyesi ile ortak bir proje yürüttüklerini ifade eden Uysal, ilçede sıvasız ve kötü görünüm veren binaların birlikte yürütülen proje ile farklı bir görünüm kazandığını sözlerine ekleyerek konula ilgili şunları söyledi: “İlçemize girerken araç trafiğinin gidiş geliş ayrıldığı yol üzerinde bulunan bina görüntü kirliliği yaratıyordu. Belediyemiz buranın sıva ve mantolamasını yaptı. Bizde kaymakamlık olarak reklam çalışmasını yaptık. Yani belediye ve kaymakamlık olarak ortak yürüttüğümüz bir çalışma oldu. İlk çalışmamızı Ümit’in kahve dediğimiz üst katına “Dünden Bugüne İpsala” adı eski İpsala’yı anlatan ve bugünün İpsala’sını anlatan fotoğraflar ile süsledik. Osmanlı döneminde at yetiştiriciliği yapılan İpsala’yı temsilen 3’e 5 m boyunda hara resmi, 3’e 7m ay çiçeği ve çeltik resimlerinden oluşan bir konsept yaptık. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek.”

 

UYSAL, “İYİ DÜŞÜNELİM İYİ ŞEYLER OLSUN ”

 

Kaymakam Uysal, konuşmasının sonunda küçük bir ilçede rekabetin olmaması gerektiğini ve birlik beraberlik içerisinde büyük işler başarılabileceğine dikkat çekerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Son olarak şunları söylemek istiyorum; biz burada İpsala’da küçücük yerde yaşıyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden, kısır bir rekabet işine girmeden, ortaklaşa, herkes gücü yettiğince ortak işlerimizi sevgi saygı çerçevesinde yapacağız. Ben şuna inanıyorum. Kâinatta bir enerji var. İnsan ettiğini buluyor. İyilik yapmaya çalışırsanız, iyilik, kötülük yapmaya çalışırsanız kötülük sizlere fazlası ile geri dönüyor. Biz ilçede pozitif ve iyi düşünelim. Kısır çekişmelere girmeyelim. Kamu kurumları ve basınımızla beraber iş birliği yaparak yaşayalım” dedi.

 

KERMAN; “ KÖTÜ GÖRÜNÜMÜ GÖZ ALICI HALE GETİRDİK”

 

Bu konuşmanın ardından ilçe de bulunan kötü görünümlü binaların görünümünü İpsala Kaymakamlığı ile ele ele vererek düzelteceklerini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Kerman, konuyla ilgili şunları söyledi;

 

“İlçemizin güzelleştirilmesi için kaymakamımızla birlikte birlik ve beraberlik içersinde ortak kararlar alarak ilçemizin güzelleşmesi için Sayın kaymakamımızın fikirlerini alarak çalışmalar yapıyoruz. İlçemizin girişinde bulunan binanın mantolama çalışmalarını bina sahiplerinden rica ederek belediye olarak üstlendik. Kaymakamımız da Dünden Bugüne isimli panoramasını güzel bir şekilde işledi. Gece ışıklandırması ile kötü bir görünümü göz alıcı bir tabloya dönüştürdük. Bunun gibi kötü görüntüsü olan yerleri yine Sayın Kaymakamımız ile birlikte istişare yaparak değiştirmeyi planlıyoruz.”

 

YENİ MODERN BİR KÖPEK BARINAĞI YAPILIYOR…

 

Mevcut barınağın şartlarının ve yerinin uygun koşullarda olmadığını kaydeden belediye başkanı Mehmet Kerman, ilçeye yeni bir köpek barınağı yapılacağını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşeron firmadan çalışan üç personelimiz köpek barınağında görev yapıyor. Yaptığımız tespitlerde bugün ki sorunun personellerin ihmalciliğini olduğunu gördük. Bu konu ile ilgili eksiklikleri tespit ettik. Mevcut köpek barınağımız çeltik sahsı alanı içerisinde kaldığı için oradaki köpeklerimiz sivrisinekten dolayı huysuzlaşıyor. Bu vesile ile Edirne’den hazır bir projeyi talep ettik. İlçemizin dışında yeni bir alana (mesire alanı yakınlarında ) yeni bir köpek barınağı yapılması yönünde çalışmalarımızı başlatıyoruz. Daha modern ve günün şartlarına uygun bir köpek barınağı yapmayı hedefliyoruz. Aralık köpek barınağımızı yapmak için meclisten karar çıkmamız gerekiyor prosedür gereği.2017 meclisimiz de bu konuyu görüşerek meclisimizin de onayını alarak projemize başlayacağız. “

 

PERSONEL DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI BARIANAĞA 2 VETERİNER GÖREVLENDİRİLDİ

 

Mevcut barınakta yeni personel görevlendirildiğini ifade eden Kerman, daha önce İpsala Belediyesinde Köpek Barınağında görev yapan ve bu konuda kalifiye olan şuanda İpsala Kaymakamlığında görev yapmakta olan Hüseyin Bülbül’ün geçici görevlendirildiğini belirterek;

“Şuanda mevcut olan köpek barınağı personelimizi yeniledik. Kaymakamımızda hem bu konuda hem veteriner konusunda bizlere sağ olsun yardımcı oldu. İlçe tarım müdürlüğünden 2 veteriner görevlendirdi. Kendisine şahsım ve ilçe halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

KERMAN; “BENİM KÖPEKLERE AYRI BİR İLGİM VAR”

 

Belediye Başkanı Mehmet Kerman son olarak sözlerini çok önemli olduğunu belirterek barınakta bulunan köpeklerle ilgili haber konusu olduklarını bunu farklı pencereden yorumladıklarını ifade etti ve şunları söyledi:

 

“Bizim köpek barınağımız zaman zaman haber olarak gündeme geliyor. Öncelikle belirtmek istiyorum ki ben köpek seven biriyim. Her biri yüce rabbimin yarattığı bir canlı. İnsanlara çok bağlı bir hayvandır köpekler. Bu nedenle köpeklere karşı ayrı bir ilgim vardır. İnsana verilen değer kadar köpeklere ve onların yaşam alanlarına da değer verilmesi gerektiği inancındayım. Bizim belediye olarak bunu sağlamak görevimiz. Bizim barınakta bulunan köpeklerimizin çoğu hasta ve bakıma muhtaç, kimsenin bakmadığı sokağa attığı hayvanlardan oluşmakta. Köpek seven vatandaşlarımız köpekleri ziyarete geldiğinde kötü görünümlü köpekleri görebiliyor vatandaşlarımız ve bunu biz sanki tedavilerini yapmıyormuşuz gibi medyadan yayın yapıyorlar. Hiç kimse evinde bakımlı prılpırıl tüyleri yıkanmış olan bir köpeği getirip bizim barınağa bakmıyor. Biz sokaklarda başıboş gezen sahipsiz, hasta, uyuz olmuş ve açlıktan ölmek üzere olan köpekleri alıyor burada tedavilerini üstleniyoruz. İyileştikleri zamanda iki yılda bir köpeklerimizi kısırlaştırıyoruz. Görev aldığım günden beri ben bu görevi yapıyorum bu yılda bunu yaptık. Vatandaşlarımızdan bunları da göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

 

Haber Merkezi

06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:41
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
17.03.2018, 11:08 - Minnettarız...
17.03.2018, 11:07 - Köpekler için yürüdüler
17.03.2018, 11:06 - Yağışlar hasat için “umut” oldu
17.03.2018, 11:03 - Gül Kokulu Edirnem...
17.03.2018, 11:01 - Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
17.03.2018, 10:59 - Er Meydanı turistlere açılıyor
17.03.2018, 10:58 - Yem bulamayan at taş yemiş
17.03.2018, 10:56 - Salih’in ani çıkışı
17.03.2018, 10:55 - Çile kuyruğu erimeye başladı
17.03.2018, 10:54 - Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
17.03.2018, 10:52 - Alpullu şekere talip oldular
16.03.2018, 10:52 - Mehmetçiğe “ışıklı” destek
16.03.2018, 10:51 - "Bir Öğrenci de Sen Okut"
16.03.2018, 10:48 - ADD’den özelleştirme tepkisi
16.03.2018, 10:46 - 2 ay arayla farklı ‘NBŞ’ raporu
16.03.2018, 10:45 - Sağlıklı sular
16.03.2018, 10:43 - Enez adliyesi karıştı
16.03.2018, 10:41 - Kapıkule’de çile kuyruğu
16.03.2018, 10:40 - Hijyen eğitimi
16.03.2018, 10:38 - Kendilerini anlattılar
ÇİFT KİŞİLİKLİ DELEGE
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Yeme Problemi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.