23-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Tuğra’da yüzde 10 indirim  Tuğra’da yüzde 10 indirim 
Çocukların dinozor ilgisi Çocukların dinozor ilgisi
Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:48
Kadın haykırışı…
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilmesinin 83’ncü yılında kadınlar hep birlikte haykırdı, “Seçiyoruz ama seçilemiyoruz...”

 Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilmesinin 83’ncü yılında kadınlar hep birlikte haykırdı,  “Seçiyoruz ama seçilemiyoruz...”

 

Edirne’deki kadın örgütleri dün Atatürk Anıtında biraya gelerek 5 Aralık Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 83 yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundular.

 

5 Aralık 1934'te Türk Kadını seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83. yılı nedeniyle   Edirne Kadın Dayanışması  tarafından Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Törende anıta çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

Törene,  Edirne Belediyesi,Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanlığı, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, Edirne Cemevi Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ekame-Der, Halkevci Kadınlar,  Kesk Kadın Komisyonları, Milliyetçi Hareket Partisi Edirne Kadın Kolları Başkanlığı,Türk Kadınlar Birliği,Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği,Tüm Yerel Sen Kadın Komisyonu ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri destek verdi.

 

Törende tüm Kadın dernekleri ve toplulukları adına basın açıklamasını Burcu Kurunç  yaptı.

 

Kurunç, “Bundan tam 83 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, en önemli devrimlerinden birini daha hayata geçirdi. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme-seçilme hakkının tanımasıyla demokrasi yönünde çok önemli bir adım daha atılmış oldu. Birçok Avrupa Ülkesiyle kıyaslandığında; Türk Kadını seçme ve seçilme hakkını çok erken kabul edilebilecek bir tarihte kazandı. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle; 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girdi. Bu rakam o dönem için yüzde 4.6’lık bir temsil anlamına gelmekte.

 

PEKİ ARADAN GEÇEN 83 YILDA TÜRK KADINI NEREYE GETİRİLDİ

 

Bugün tarih 5 Aralık 2017. Bugün özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuş, laikliği benimsemiş ve laikliği bir ilke bir rehber olarak özümsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, kadınlara verdiği bu hakkında 83. yılı. Modern, çağdaş diye tanımlanacak birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlarımız; Mustafa Kemal Atatürk’ün amaçladığı gibi bu hakkı,  bu kimliği kullanabiliyor mu? Bugün TBMM’de, yerel yönetimlerde kadınların sesleri ne kadar duyuluyor?. Bizler bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği gibi, onun amaçladığı gibi özgür ve bağımsız olabildik mi? Evde, okulda, işte varlığını sürdürmek için mücadele vermeye çalışan kadınlarımız siyasette ne kadar söz sahibi?

 

MAALESEF CEVAPLAR ÇOK VAHİM

 

TBMM’de hala yeteri kadar kadın milletvekilimiz yok. Hala kadınların yaşamları, kadınların iş hayatları, kadınların özlük hakları, kadınların temsil hakları görmezden gelinmeye devam ediliyor.  Yüzde 4.6’lık bir temsil hakkıyla ilk kez TBMM’de yer alan kadınların, bugün aynı mecliste temsil hakkının yüzde 9 olması da bunun en net ve açık kanıtı.  Türkiye, kadınlara bu hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri olmasına rağmen seçilme oranı göz önüne alındığında hala üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisindedir.

 

Sosyal, demokrat ve çağdaş bir yapıya sahip olan; eğitimli kadın sayısının birçok kente göre fazla olan Edirne’de 1935 yılında mecliste yer alan 14 kadın milletvekilinden biri olan Dr.Fatma Şakir Memik’ten bugüne kadın milletvekili sayısı toplamda 4 tür. Bu kadınların başarısızlığı ile alakalı değildir. Erkek egemen yönetimlerin hazırladığı, erkek öncelikli yasalar değiştirilmediği ve her alanda kadına kendini ifade etme özgürlüğü tanınmadığı takdirde bu gerçeğin değişmesi mümkün değil. Kadın hakları, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, ayrımcılık karşıtı ve kadının güçlendirilmesi ilkelerine tamamen aykırı yasaların değiştirilmesi ve yeni çıkacak olanlara engel olunması için alanlarda sesimizi yükseltmeye devam etmeliyiz. Bizler; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorundayız.Çünkü bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi;Yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layığıyız.Çünkü Bizler Türk Kadınıyız”dedi.

 

BARO AÇIKLAMASI

 

Edirne Barosu Kadın Aile ve Çocuk Komisyonu da yaptığı açıklamada, ‘’Toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken, diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur" sözleri, Mustafa Kemal'in, Kurtuluş Savaşı'nı omuz omuza verdiği Türk kadınına ne kadar büyük bir güven duyduğunun ifadesidir.

 

 Atatürk, 1923 yılında, kadının erkekle birlikte sosyal hayata katılması yönünde şöyle diyor: "Daha endişesiz ve korkusuzca, daha dürüst olarak yürüyeceğimiz yol vardır. Büyük Türk kadınını, çalışmamızda ortak yapmak, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını ilmi, ahlaki, sosyal, ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmak yoludur." Bu düşünceden hareketle ;

 

Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin her toplumsal kademesinde öncülük eden kadınlara ilk siyasal hakları, 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu ile verildi. Ardından 1934 yılında Malatya Milletvekili İsmet İnönü ve 191 arkadaşının verdikleri bir yasa değişikliği teklifiyle Türk kadını milletvekili seçilme hakkını kazandı. O tarihlerde bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika'da kadınların böylesine çağdaş hakları henüz yoktu.Atatürk'ün sağlığında yapılan son seçimde 1 Mart 1935 yılında toplanan TBMM'de tam 18 kadın milletvekili yer aldı. 1934 tarihli yasa sadece kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermemiş, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır.

 

Dünyada kadınlara oy hakkı tanınmaya 1718’de başlandı. Kimi ülkelerde toprak sahibi olma koşulu, kimi ülkelerde vergi mükellefi olma veya yaş gibi koşullar vardı.Bazı ülkelerde ise ; İtalya'da kadınlar 1948'de, Japonya'da ise ancak 1950'de seçme hakkını kazandı. Türkiye'nin Medeni Kanun'u aldığı İsviçre'de ise kadınlar seçme ve seçilme hakkını 1971'e kadar alamadı. İsveç ve Danimarka örneklerinde de durum farklı değildi.Türk kadını seçme ve seçilme hakkına birçok Batı ülkesinden daha önce sahip oldu. Atatürk, kadının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasıyla ilgili olarak, " Medeni memleketlerin birçoğunda kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu salahiyet ve liyakatle kullanacaktır." diyerek kararlılığını belirtmiştir.

 

Kadına milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesinden önce de 1926'da Büyük Millet Meclisi onayıyla Medeni Kanun yürürlüğe girdi ve kadını 'şeriat'tan kurtararak, haklarını 'iade etti'. TBMM tarafından 3 Nisan 1930'da kabul edilen bir başka yasa ile kadına belediye seçimlerine katılma hakkı tanındı. 26 Ekim 1932'de ise kadına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı getirildi.8 Ekim 1934'de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren son yasayla da kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı.

 

Kayıtsız şartsız kadına oy verme hakkının verilmeye başlanmasıyla, şimdi gelişmiş ülkeler arasında sayılan birçok ülkeden çok daha önce Türkiye Cumhuriyeti bu adımı atmıştır. Buna rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların seçme ve seçilme oranı açısından ve kadının temsiliyetinin niteliği istenilen seviyede değildir. Kadınlarımızın, sahip olduğu haklarının bilincine varmaları büyük önem taşımaktadır. Kadınlarımız ekonomik ve sosyal yaşama katılımda, karar verme süreçlerinde daha etkin rol oynamalı, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmelidirler.

 

Ülkemizde Kadınlar yönetimdeki hakkını ancak siyasete katılarak kullanacaktır.Bu sebeple Kadınlar ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı, yeniliklerin öncüsü olmalı, siyasal yaşamda etkinliğini artırmalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar. Kadının yaşamın her alanındaki sorunlarının çözümlenmesi, bilinçlendirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi için çalışmalar artırılmalıdır.

 

Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 83.yılını kutlarken gerçek demokrasi eşit temsille olacağından , Kadınların yönetimde eksik temsili sadece kadınların değil, demokrasinin sorunudur. Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında EŞİT TEMSİL ve EŞİT KATILIM ile mümkündür. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının kazanıldığı günün yıl dönümünde herkesi bu doğrultuda mücadeleye çağırıyoruz”denildi.

 

Erkan Ekşi

06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:48
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.10.2018, 10:58 - Sedefçi iddialı
23.10.2018, 10:57 - 2 bin 500 araç denetlendi
23.10.2018, 10:56 - Kuyumculara yaramadı 
23.10.2018, 10:55 - Enez-Keşan yolu ne zaman ‘yol’ olacak?
23.10.2018, 10:54 - Tıp Fakültesi’ne personel alınacak
23.10.2018, 10:53 - ‘Paris Anlaşması onaylansın’
23.10.2018, 10:52 - Engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje
23.10.2018, 10:50 - Trakya Projelerine büyük ilgi
23.10.2018, 10:49 - Prof. Dr. Sarıdoğan emekliliğe uğurlandı
23.10.2018, 10:49 - AK Parti’den Gazeteciler Bayramı ziyareti
23.10.2018, 10:48 - Anket bugün başlıyor
23.10.2018, 10:47 - Bulgar sosyal çalışmacılar Edirne'de
23.10.2018, 10:47 - Geri dönüşüm hareketi başladı
22.10.2018, 10:49 - Edirne’de konut satışında patlama
22.10.2018, 10:48 - Kılavuz, “FETÖ ile birlikte hareket ediyor”
22.10.2018, 10:47 - “Şehrimizin tarihi dokusu bozulmamalı”
22.10.2018, 10:45 - TGF’ye deklarasyonla uyarı 
22.10.2018, 10:44 - Ordulu Yılmaz’dan iddia
22.10.2018, 10:43 - Polis tek tek aradı
22.10.2018, 10:42 - Öğrenci andının başlamasına destek 
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sedefçi iddialı
    Tıp Fakültesi’ne personel alınacak
    Kuyumculara yaramadı 
    2 bin 500 araç denetlendi
    Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
    AK Parti’den Gazeteciler Bayramı zi
    ‘Paris Anlaşması onaylansın’
    Engellilerin hayatını kolaylaştırac
    Enez-Keşan yolu ne zaman ‘yol’ olac
    Tuğra’da yüzde 10 indirim 
    Çocukların dinozor ilgisi
    Anket bugün başlıyor
    Prof. Dr. Sarıdoğan emekliliğe uğur
    Trakya Projelerine büyük ilgi
    Bulgar sosyal çalışmacılar Edirne'd
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx