22-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
Köy Konağı hizmete açıldı Köy Konağı hizmete açıldı
Eğitimde işbirliği protokolü Eğitimde işbirliği protokolü
Üniversite cebe girdi Üniversite cebe girdi
13 Aralık 2017 Çarşamba, 10:40
Kumpas
Akşam Gazetesi tarafından 3 yıl önce yayınlanan fişlemelerin sahte olduğu ortaya çıktı...

Akşam Gazetesi’nin, ‘Koca şehri fişlemişler’ haberinde yer alan belgelerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma da, habere dayanak olarak gösterilen fişleme belgelerinin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmadığı ve kumpas olduğu anlaşıldı.

 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Akşam Gazetesinin 17 Ağustos 2014 tarihinde, ‘Koca Şehri Fişlemişler’ başlığı ile yayınladığı haberde adı geçenlerin şikâyeti üzerine soruşturma başlattı. Akşam Gazetesi,  avukat, hâkim, işadamı, bürokrat, gazeteci, emniyet şube müdürü, polis, öğretmen, emlakçı, siyasi parti yöneticisi, milletvekili, okul müdürü, doktor, banka yöneticisi, dekan, özel güvenlik görevlisi, öğretim üyesinin yer aldığı 14 sayfada 123 kişinin fişlendiğini yazdı. Fişlemede yer alan çeşitli meslek gruplarına ait örneklere de haberinde yer alan yayından sonra başlatılan soruşturma 3 yılı aşkın süre sonra tamamlandı.

 

FİŞLEME BELGESİ SAHTE ÇIKTI

 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında, gazeteden fişleme konusu belgeleri istedi. Akşam Gazetesi tarafından gönderilen 14 sayfalık fotokopi belge incelenmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na gönderildi. Gazetenin haberine konu belgeleri inceleyen İstihbarat Daire Başkanlığı Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Bahse konu evraklar hakkında yapılan araştırma da, gerek Merkez, gerekse Taşra Birimleri tarafından böyle bir evrakın düzenlenmediği, bahse konu belgelerin kim tarafından düzenlendiği tespit edilemediği” yönünde rapor yazdı.  İstihbarat Daire Başkanlığının 12 Aralık 2014 tarihli raporuyla Akşam Gazetesi’nin yayına konu belgesinin sahte olduğu ortaya çıkmış oldu.

 

BELGEDEKİ LOGO DA ESKİ

 

Henüz kimler tarafından hazırlandığı tespit edilemeyen 14 sayfalık fotokopi sahte fişleme belgelerinin üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na ait logonun da yıllardan beri kullanılmadığı anlaşıldı. Fişleme belgelerindeki yazım dilinin de, FETÖ/PDY örgütünün bilinen ifadeleri ile örtüşmediği de ortaya çıktı.

 

 

FOTOKOPİ BELGELERİN DOĞRULUĞUNA YÖNELİK SOMUT DELİL YOK

 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sonunda, Akşam Gazetesinin haberinin fotokopi belgelere dayandığı, İstihbarat Dairesi tarafından düzenlenmediği, fişleme listesinin gerçekliğine dair şüpheden uzak, yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediği, fişlemelerin doğru olduğuna dair de, somut herhangi bir delilin elde edilememesi nedeniyle takipsizlik kararı verdi.

 

3 YILDA 10 SAVCI SORUŞTURDU, 7’ Sİ TUTUKLANDI

 

Akşam Gazetesinin haberinden sonra başlatılan ve 3 yılı aşkın süreden beri devam eden soruşturma, bu güne kadar 10 ayrı Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütüldü. Soruşturmayı yürüten 10 savcıdan 7’si meslekten ihraç edildi veya FETÖ/PDY örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. Soruşturma aşamasında dosya için iki kez görevsizlik kararı verilerek İstanbul’a gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’da kendilerine gönderilen dosyayı görevsizlik kararı vererek tekrar Edirne’ye gönderdi. Fişleme dosyasına ilişkin soruşturma son 2.5 yıldan beri Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyordu.

 

ASILSIZ SALDIRININ KAYNAĞI OLDU

 

Akşam Gazetesi tarafından yayınlanan habere konu belgenin sahte olduğu 12 Aralık 2014 tarihinde rapor ile belli olmasına rağmen, dosya da gizlilik kararı bulunması nedeniyle bu bilgi kamuoyuna yansımadı. Sahte belgelere dayanan bilgilerle yazılan haber üzerinden, 3 yıldan beri Edirne’de bazı çevreler tarafından adeta haysiyet cellâtlığı yapıldı. Habere konu belgenin doğruluğu kanıtlanmamış olmasına rağmen, sahte belgeye dayanan habere umut ve bel bağlayan birçok siyasi, fişleme üzerinden kamuoyuna futursuzca yanıltıcı açıklamalar yaptı.

 

BALYOZ, ERGENEKON VE ODA TV DAVALARINDA DA, SAHTE BELGE KULLANILMIŞTI

 

Kamuoyunun yakından bildiği Ergenekon, Balyoz ve Oda TV davalarında da, sahte belgelerin kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Kumpas belgeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin aralarında Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının da olduğu birçok subay ve astsubay tutuklanmış ve 3 yılı aşkın süre cezaevinde kalmıştı. Daha sonra tutuklama ve yargılamaya konu belgelerin FETÖ/PDY örgütü  tarafından üretildiği anlaşıldı. FETÖ/PDY örgütü mensuplarının sahte belgelerle kumpas kurarak yıllarca bir çok subay, astsubay, bilimadamı ve öğretim üyesinin cezaevinde kalmasına neden oldu.  

 

Haber Merkezi