22-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
Köy Konağı hizmete açıldı Köy Konağı hizmete açıldı
Eğitimde işbirliği protokolü Eğitimde işbirliği protokolü
Üniversite cebe girdi Üniversite cebe girdi
28 Aralık 2017 Perşembe, 10:23
Karanlık eller
Ankara-İstanbul arasında yürüyüş yaparak ‘Hak-Hukuk-Adalet’ arayan, CHP Edirne İl Kongresi öncesi Merkez İlçe delegelerinin değiştirildiği ortaya çıktı..

Edirne Merkez İlçe Seçim Kurulu Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi’nde seçilmeyen 5 partilinin sonradan il delege listesine eklendiğini tespit etti. Seçim Kurulu yasadışı olarak sonradan il delege listesine eklenen 5 ismin delegeliğini düşürdü. İpsala delege listesinde de kongrede seçilen isim yerine bir başkasının yazıldığı da seçim kurulu tarafından tespit edildi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 Ocak günü yapılacak il kongresi için ilçe seçimlerinde tespit edilen il delege listeleri 23-24 ve 25 Aralık tarihlerinde parti merkezinde ve seçim kurulunda ilan edildi. Kongrede oy kullanacak delege listelerini inceleyen partililer, Erkan Telbiz, Oktay Kahraman, Serdar Çığla ve Olcay Bakkalcı ilçe kongrelerinde seçilen il delegeleri ile ilan edilen listelerde yer alan isimlerin farklı olduğu yönünde Merkez İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti.

 

SEÇİLMEYEN İSİMLER LİSTEYE EKLENDİ

 

Partililer 10 Aralık günü yapılan ve Ediz Ün’ün başkan adayı olarak gösterildiği mavi liste de, Ayşe Çotuk, Bahar Sarıbaşak, Hakan Bakır, Şennur Karagöz, Yıldıray Ağa isimlerinin yer almadığını ancak buna rağmen ilan edilen il delege listesinde seçilmedikleri halde eklendiği yönünde itiraz ettiler. İtirazlar üzerine, Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanı Necati Görgülü 4 partilinin yaptığı itiraza yönelik incelemesini tamamladı.

 

LİSTEDEN ÇIKARILDILAR

 

Edirne Merkez İlçe Seçim Kurulu 26 Aralık tarihli kararında, Merkez İlçe Kongresinde delege seçilmedikleri halde 6 Ocak günü yapılacak il seçiminde oy kullanmak üzere isimleri yazılan Ayşe Çotuk, Bahar Sarıbaşak, Hakan Bakır, Şennur Karagöz, Yıldıray Ağa’nın isimlerinin çıkarılmasına kesin olarak karar verdi. Kurul ayrıca ilçe seçimini kazan listesede ismi olmasına rağmen il delge listesine yazılmayan İpek Sarıbaşak’ın da adının eklenmesine hükmetti.

 

İlçe kongrelerinde tespit edilen il delege listelerinde değişiklik yapıldığı yönündeki itarazlar üzerine Merkez İlçe Seçim Kurulu diğer ilçe listeleri üzerinden de resen inceleme yaptı. Buna göre İpsala ilçe kongrerisinde de Neşe Vardar seçilmesine rağmen yerine eşi Kadir Vardar’ın yazıldığını tespit etti. Kurul il delege listesine Neşe Vardar isminin eklenmesine de karar verdi.

 

LİSTELER NASIL DEĞİŞTİRİLDİ

 

CHP Merkez İlçe Kongresinde seçimleri kazanan mavi listede yer alan il delegesi isimlerinin değiştirilmesi ve yerine seçimde aday olmayan isimlerin yazılması operasyonunun hangi gizli el tarafından yürütüldüğü tartışılmaya başlandı. Seçim Kurulu heyeti tarafından yürütülen bir süreçte tespit edilen delege isimlerinin nasıl değiştirildiği başka bir hukuki tartışma başlattı.

 

RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK

 

Hukukçu uzmanlar, kongrede seçilen delege listesinin değiştirilmesinin Resmi Belgede Sahtecilik suçunu oluşturduğu değerlendirmesini yaptı. Delege listelerindeki değişikliğin, özellikle son dönemde ‘Hak-Hukuk-Adalet’ sloganları ve yürülüşleriyle ön plana çıkan ülkenin anamuhalefet partisinin listelerinde olması kamuoyu tarafından daha fazla tartışılacağını gösteriyor. AK Parti iktidarına özellikle hukuk uygulamaları yönündeki eleştirileriyle yüklenen CHP’nin kongrede seçilen isimler yerine il delege listelerine başka adların yazılmasındaki hukuksuzluk eleştiri konusu oluyor.

 

MAVİ LİSTE KAZANMIŞTI

 

Bilindiği gibi CHP Merkez İlçe Kongresi 10 Aralık günü ETSO Konferans Salonunda yapılmış ve 415 delegeden 337 partili oy kullanmıştı. Ediz Ün Başkanlığındaki yönetim ve il delege listesi 280 oy olarak seçimleri kazanmıştı. 

 

Haber Merkezi