22-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
Köy Konağı hizmete açıldı Köy Konağı hizmete açıldı
Eğitimde işbirliği protokolü Eğitimde işbirliği protokolü
Üniversite cebe girdi Üniversite cebe girdi
29 Aralık 2017 Cuma, 10:48
Belediye krizde
Belediye Başkanı Recep Gürkan 6 aydır ekonomik kriz içerisinde olduklarını belirterek 2 aydır çalışanların maaşlarını veremediklerini söyledi...

Belediye Başkanı Recep Gürkan 6 aydır ekonomik kriz içerisinde olduklarını belirterek 2 aydır çalışanların maaşlarını veremediklerini söyledi. Başkan Gürkan, çalışanlarına maaş veremedikleri için yeni yıl kutlaması da yapmayacaklarını belirtti.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,dün basın mensupları ile bir araya gelerek çeşitli konularda açılamada bulundu.Belediye Başkanı Gürkan’ın en dikkat çeken açıklaması ekonomik kriz içerisinde olduklarının açıklamasıydı.

 

MAAŞLARI ÖDEYEMEDİK

 

Başkanı Gürkan, bu konuda yaptığı açıklamada, “Aslında 6 aydır ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisindeyiz. Sadece biz değil tüm ülkede böyle. Biz bunun 4 ayını kendi imkânlarımızla çokta hissettirmeden atlattık. Ama son 2 aydır bizde çok büyük bir kriz içerisindeyiz bütün kurumlar gibi. Bu bağlamda Ekim ayından bu yana özellikle hizmet alımı, taşeron arkadaşlarımızın maaşını ödemede zorlanıyoruz.

 

Ben bunu 44-45 aydır kesintisiz sağladım. Göreve başladığımda 5 maaş alınmamıştı. İlk baş onları ödedim, ondan sonra her ay 3-5 gün gecikmeyle ödedik maaşları. Ama ilk kez bu son 2 aydır maaşları ödemekte ciddi zorlanıyoruz. Bizde 24 müdürlüğümüz var. Bu 24 müdürlüğün en son bu sabah itibariyle 2 tanesi 1'i de kısmen Ekim maaşlarını alamadılar, kalanlarının tamamı aldı. Kasım ayı maaşlarının da bu 24 müdürlüğün 5 tanesi aldı. Aralık maaşları da zaten 7 Ocak'tan itibaren hak kazanılacak.

 

KUTLAMA YAPMIYORUZ

 

2018'de Belediye olarak bir konser yapmıyoruz yılbaşı gecesi. Çünkü henüz çalışanlarımızın maaşlarını veremedik. Onların maaşlarını verememişken konser yapmak doğru gelmedi bana o nedenle bu yıl konser yapmıyoruz. Saraçlar'ı halkımıza emanet ediyoruz. Böylelikle sizin aracılığınızla bir duyuru yapayım; Saraçlar'da ben platformu kurarım, belediyemizin kendi ses tesisatını da kurarım, serbest bir platform yapalım. Ücretsiz çıkmak isteyen grup veya şarkıcı varsa tabii güvenlik açısından değerlendirilerek, çıkıp müzik yapabilir” dedi.

 

2018 HUZURLU BİR YIL OLSUN

 

Başkanı Gürkan, toplantıda 2017 yılının değerlendirmesi ile Elektrik Santralı binası, aldığı ödüller,otopark ve Taşeron konularında açıklama da bulundu. Başkan Gürkan, “2017 yılını bitirmek üzereyiz. Yılın bitmesine sadece 3 gün kaldı. Ben de bu kapsamda hem sohbet etmek hem de 2017'nin genel değerlendirmesini yapmak istedim. Öncelikle yaklaşmakta olan 2018'in Edirne’mize, güzel ülkemize ve tüm insanlığa barış dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum. İnşallah 2018 Dünya'nın hiçbir yerinde insanların ölmediği, haksızlıklara uğramadığı, adaletin tam anlamıyla tesis edildiği ve elbette bu temennilerimizin en başta gerçekleşmesi arzusunda olduğumuz yerin de Türkiye Cumhuriyeti'nin 783 bin km karenin her noktasında olmasını temenni ediyoruz. İnşallah 2018 ülkemizin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak daha da güçlendiği ve geleceğe daha güçlü adımlarla yürüyeceği bir yıl olur.

 

2017 yılında ülkemizde meydana gelen terör saldırıları nedeniyle, vatanın bağımsız bütünlüğüne korumak, bölünmezliğini tesis etmek için gözünü kırpmadan canını vermiş olan, askerimiz, polisimiz, vatandaşlarımız tüm aziz şehitlerimizi de bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Yine bu uğurda hiç düşünmeden gazi olan bütün vatandaşlarımıza da Allah'tan sağlıklar diliyorum.2017'yi Edirne açısından genel değerlendirmesine baktığımızda, 2017 ekonomik sıkıntıların dışında birçok projemizi uyguladığımız bir yıl oldu. Bunların içinde başlayıp bitiremediklerimiz var, başlayıp bitirdiklerimiz var, başlangıç aşamasında olduğumuz ama fiili olarak uygulamaya girmediğimiz var. Ve tabiiki geleceğe yönelik plânladıklarımız var. 2017 yılı bizim için bereketli, başarılı bir yıl oldu.

 

ALINAN ÖDÜLLERİ ELEŞTİRDİLER

 

Birçok projemizde birçok ciddi kurumdan, Tarihi Kentler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Hürriyet Gazetesi gibi birçok ciddi kurumdan ciddi ödüller aldık. Bunu Edirne halkının büyük bir çoğunluğu büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşıladı. Ama kendi akıllarınca bunların değerini azaltma, küçültme derdinde olanlar da 'parayla mı alındı bunlar' gibi söylemlerde bulundu. Valla paranız varsa gidin Hürriyet'ten bir ödül alın bakayım sizi göreyim. Ya da Marmara Belediyeler Birliği'nden. Ben de sizi alkışlayayım. Ben sizin gibi çamur atmaya da çalışmam helal olsun derim. Gücü yeten gitsin alsın. Ben bizim dönemimizde alınan bütün ödülleri bir envantere kaydettirdim. Şimdi bunları meclis salonunun önünde bir sergileme aparatı yaptırıp sergileyeceğiz. Ben gittiğimde de onlar orada kalacaklar. Benim yerime gelen başkan kaldırmak istiyorsa kaldırır, onu bilemeyiz. En azından belediyenin envanterinde kayıtlı olacak bunlar.

 

GELSİN KAMULAŞTIRSINLAR BAKALIM, 100 MİLYON TL VERSİN

 

Burada sadece bir parantez açarak söylemek istiyorum. Bir türbe tartışması vardı orasıyla ilgili. Elimizde 4 tane müze raporu var türbe olmadığıyla ilgili. Ama bir vakıf bizi sürekli şikayet ediyor ama sürekli şikayetleri cevapsız kalıyordu. En son nasıl ikna ettiler bilmiyorum ama Kültür Bakanlığı'nın bizim elektrik fabrikasını kamulaştırma kararı almaya çalıştığını öğrendim. Orası Edirne'nin ve Edirne halkının malı. Ne Kültür Bakanlığı kamulaştırabilir, ne de başka bir kurum kamulaştırabilir. Edirneliler buna müsaade etmez. Orası Edirne halkının malı olarak kullanılmaya devam edecek. Gerekirse orada bütün Edirneliler aç yatar, kalkar nöbetimizi tutarız, kimseye de vermeye niyetimiz yok. O zaman Kültür Bakanlığı versin 100 milyon TL yi kamulaştırsın orasını.

 

OTOPARK SÖZÜMÜZ YERİNDE

 

Seçimlerde vaat ettiğimiz 43 projenin bu şekilde 38'ini bitirmiş olduk. Altyapıyla birlikte bu 39. Otopark sözünü henüz yerine getiremedik. Bununla ilgili de Kervansaray arkasındaki yerin 2,5 yıl uğraşarak Milli Emlak’a ait 30 metrekare yerin satışını yaptırabildik. Şimdi projeleri hazırlanıyor. Yılbaşından sonra projelerini kurula götüreceğiz Kervansaray'ın arkasında yeraltına 2 katlı otopark yapılması için.

 

TAŞERONDA ÇALIŞANLAR  MAĞDUR OLMAYACAK

 

Bunun dışında taşerona kadroyla ilgili kanun çıktı. Dün akşam saat 8'e kadar toplantısını yaptık. Belediye'deki bütün arkadaşlarımızla kanunun ön gördüğü şekilde süreci beraber yürüteceğiz. Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Ama tabi yasanın öngördüğü şartlarla. Mesela diyor ki; emekli olmuş ya da emekliliğe hak kazanmış olanlar bu kanun kapsamına girmez diyor. İlk etapta yılbaşı itibariyle emekli arkadaşlarımızla maalesef yollarımızı ayıracağız. Yılbaşından sonra 90 günlük bir süre tanıyor kanun bize. Bu sürede de bütün taşeron çalışanlarımızın durumu incelenecek kurduğumuz komisyon marifetiyle. Emekliliğe hak kazanmış arkadaşlarımızı ayıracağız, onlar resen emekli olmuş olacaklar bir anlamda. Diğer arkadaşlarımızla da hemen hemen tamamıyla diyebilirim devam etmeyi düşünüyoruz. Çünkü hem anlayışımız, hem dünya görüşümüz nedeniyle işini yapmayanlar dışında hiç kimsenin başka bir nedenden dolayı ekmeğiyle oynanmasını doğru ve haklı bulmuyoruz. Kanun bize 3 aylık geçiş süresi ön görüyor.Kanun gereği mevcut hizmet alım şirketleriyle 3 ay daha devam edeceğiz. Bu 3 aydan sonra bu arkadaşlarımız artık direk belediyenin personeli olacak. Tabi bir sınav yapılacak. Sınav yazılı ve/veya sözlü veya uygulamalı sınav yapılabilir diyor. Artık onunla ilgili herhalde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bunların niteliklerini açıklayacak biz de ona göre sınavlarımızı yapacağız”dedi.

 

 

Erkan Ekşi

29 Aralık 2017 Cuma, 10:48
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
22.10.2018, 10:49 - Edirne’de konut satışında patlama
22.10.2018, 10:48 - Kılavuz, “FETÖ ile birlikte hareket ediyor”
22.10.2018, 10:47 - “Şehrimizin tarihi dokusu bozulmamalı”
22.10.2018, 10:45 - TGF’ye deklarasyonla uyarı 
22.10.2018, 10:44 - Ordulu Yılmaz’dan iddia
22.10.2018, 10:43 - Polis tek tek aradı
22.10.2018, 10:42 - Öğrenci andının başlamasına destek 
22.10.2018, 10:41 - Eğitim İş, “Öğrenci andı başlamalı”
22.10.2018, 10:40 - Bulut, “Edirne’yi Bulgarlardan Kuşçubaşı Eşref Aldı”
22.10.2018, 10:38 - TIR kuyruğu uzadı
22.10.2018, 10:36 - Asılsız çağrılar ve kazalar masasa yatırıldı
22.10.2018, 10:35 - More Care Projesi için bir araya geldiler
22.10.2018, 10:34 - Tuncaspor iddialı geliyor
22.10.2018, 10:33 - Bölgesel ASKOM toplantısı yapıldı
20.10.2018, 10:58 - “Kötü intibayı ortadan kaldırdık”
20.10.2018, 10:56 - Tarihi eserlere temizlik timi
20.10.2018, 10:55 - Özcan, 4. dönem için aday adaylığını açıkladı 
20.10.2018, 10:54 - Akgün, başvurusunu yaptı
20.10.2018, 10:53 - Zabıta ile seyyar birbirine girdi 
20.10.2018, 10:51 - CHP’de adaylık süresi uzadı
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Polis tek tek aradı
    Ordulu Yılmaz’dan iddia
    Kılavuz, “FETÖ ile birlikte hareket
    Edirne’de konut satışında patlama
    Eğitim İş, “Öğrenci andı başlamalı”
    TGF’ye deklarasyonla uyarı 
    “Şehrimizin tarihi dokusu bozulmama
    Öğrenci andının başlamasına destek 
    Bölgesel ASKOM toplantısı yapıldı
    Tuncaspor iddialı geliyor
    Asılsız çağrılar ve kazalar masasa
    More Care Projesi için bir araya ge
    Bulut, “Edirne’yi Bulgarlardan Kuşç
    TIR kuyruğu uzadı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx