23-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Tuğra’da yüzde 10 indirim  Tuğra’da yüzde 10 indirim 
Çocukların dinozor ilgisi Çocukların dinozor ilgisi
Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
Muhtarlar Günü kutlandı Muhtarlar Günü kutlandı
08 Ocak 2018 Pazartesi, 11:10
Pekcanlı ile devam
Geçtiğimiz Cumartesi günü ETSO Salonunda yapılan CHP İl Kongresinde oy kullanan 598 delegenin 374’ünün oyunu alan Fevzi Pekcanlı yeniden güven tazeledi...

Geçtiğimiz Cumartesi günü ETSO Salonunda yapılan CHP İl Kongresinde oy kullanan 598 delegenin 374’ünün oyunu alan Fevzi Pekcanlı yeniden güven tazeledi.

 

CHP İl Kongresi Cumartesi günü 621 delegenin katılımı ile gerçekleşti. Cumartesi günü ETSO Salonunda gerçekleştirilen ikinci çağrılı kongrede yapılan konuşmalar herkesi adeta usandırdı. Konuşmaların fazlığı ve süreleri dinleyenlerin çoğunu salonu terk etmesine ya da sohbet etmelerine yol açtı.

 

Cumartesi günü ETSO Toplantı Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın seslendirilmesi ile başlayan kongrede Divan heyeti seçildi. Divan Başkanlığına CHP Grup Başkan Vekili Milletvekili Engin Özkoç, başkan  yardımcılığına Mübeccet Güzey ile Salim Yatıkçı getirildi.Kongre Faaliyet raporu ve denetim raporlarının okunup onaylanması ile devam etti.

 

BOL BOL KONUŞTULAR

 

Kongrenin konuşmalar bölümünde ise konuşmacılar adeta sıraya girdi.  Eski İl başkanı ve Milletvekili Nejat Gencan konuşmasında, “7 tane aday adayı varken Kırklareli ve Edirne'de milletvekillerimizi belediye başkanı yaptılar. Bu örgütte çıkacak adayların önünü tıkama görevini almak ve bu örgütün söyledikleri ile yaptıklarını birbiri ile örtüştürmeyenden dolayı biz halkımıza nasıl izah edebiliriz. Ben Recep Başkanımızı suçlamıyorum ama insanları ikna edemediğimiz için belli bir oyda kaldık. Bu partinin mi kişilerin mi hatası beni ilgilendirmiyor. Çünkü ben karar mercii olmadığım için bu konuda fikir söylemem mümkün değil. Ama başkanım şöyle savunuyordu kendini, "ben bu görevi istemedim, istememe rağmen genel başkanım bana bu görevi verdi." Bence demokrasiye inanıyorsa benim 7 tane arkadaşım var, o 7 arkadaştan hangisini belediye başkanı yapıyorsanız sonuna kadar çalışırım ve bu seçimi alırız demesini bekliyorduk. İl Başkanlarını belediye başkanları belirlememeli, il başkanlarını milletvekilleri belirlememeli, il başkanını ilçe başkanları ile beraber bu partinin seçilmiş delegasyonu istediği şekilde hür iradesi ile seçmeli ve bir moktaya taşımalı” dedi.

 

KAZANAN CHP OLSUN

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da konuşmasında, “Bizim partimizde her üye istediği yere aday olma hakkı vardır. Ancak partililik sadece ön seçimde, delege seçimlerinde, il seçiminde parti içinde partililerle yarışmak değildir. Gerçek Cumhuriyet Halk Partililik asıl yarışı kendisi dışındaki diğer partililerle yapandır, onlarla mücadele edendir.Bu aday arkadaşlarımız bizim düşmanlarımız değil. Fevzi'ye oy verecekler Bülent'in, Bülent'e oy verecekler Fevzi'nin düşmanı değil. Sadece bir tercih bu. 2015 ön seçimin Okan Gaytancıoğlu'na ben oy vermedim, Gürkan Güneser'e de oy vermedim. Ama maddi manevi sürekli yanlarında oldum. Hatta bakın en çok sayın Güneser'le birlikte çalıştım. Bunu yaparsanız Cumhuriyet Halk Partilisiniz demektir” dedi.

 

İKTİDAR İÇİN ÇALIŞMALIYIZ

 

Okan Gaytancıoğlu ise konuşmasında, “Bu bir seçim, kazananında olacak kaybedeninde. Burada beraberce gidilmiyor. Hiç kusura bakmayın. Kazanan da Cumhuriyet Halk Partisi olmasını istiyoruz ama biraz 2019'uda düşünelim o zaman kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olur. Merkez ilçe kongresinde çok ciddi bir konuşma yaptım ve vurdum masaya, bundan sonrada vuracam çok ciddi vuracam. Çünkü bu partide birlik ve beraberliği sağlamak belki de bana düşüyor. El ele herkesi bir araya getireceğim ve bu partiyi 1.parti değil iktidar yapacağız. Yüzde 60 hedefine ancak bu şekilde ulaşabiliriz. Görevimizi yeterince yapmadığımızı söyleyen kişiler oldu. Ne yaparsanız yapın, kimlerle dans ettiğimi çok iyi biliyorum. Kimlerin neler yaptığını biliyorum. Ama parti disiplini dene bir şey var. Birilerini şikayet etmekle partimizi büyütmeliyiz. Genel müdür seçmiyoruz buraya, il başkanı seçeceğiz, il başkanı herkesin il başkanı olacak.

 

ARKADAN KUYU KAZILIYOR

 

Adam gibi geleceğiz buraya onun arkasından gideceğiz. Lütfen birbirimizi itibarsızlaştırmayalım. AKP'nin kongresini duydum, tek tip insanlar, alkışla diyor, alkışlıyorlar. Biz böyle değiliz. Bu bizim zenginliğimiz. Birbirimizi şeklen seviyoruz ama arkadan kuyuları kazıyoruz. Bu şekilde nasıl iktidar olacağız. İktidar olmamızın tek çaresi birbirimizi sevmektir. Ben geçen sene Fevzi Başkanı desteklemedim, bu dönemde desteklemedim. Ama bu demek değil ki onun arkasından gitmem, saygıda kusur etmedim, beraber basın toplantıları yaptık, açıklamalar da yapmaya devam edeceğiz. Az önceki konuşmada söylendi, yöneten olmalı, yönetilen değil. Evet geçen açıklamasına beni çağırmadı Fevzi Pekcanlı. Biz hatta yarın açıklamasına gideceğiz diye Erdoğan Gümülcineli diye konuştuk. Ama seni aradılar diye sordular, aramadılar dedim zaten gerek yok mesaj geldi. Ama baktım herkesi aramışlar bir beni bir de Erdin Bey'i aramışlar. Üzüldüm. Buna benzer il binası açılışında adımız söylenmedi, yemekte söz verilmedik. Genel Başkan'a sorduk siz emir vermişsiniz diye, Genel Başkanımızda " böyle bir şey olabilir mi, sen buna inanıyor musun?" dedi. Param yokken siyasete girdim, kaç ay maaş alamadığımı herkes bilir. İl binasına da yardım edemedim. Ama bu demek değil mi sadece zenginler mi siyaset yapmalı? Yardım edemedim, edecektim ama bu itibarsızlaştırmalar olunca bende etmedim.

 

ÖNEMLİ OLAN EKİP ÇALIŞMASIDIR

 

CHP İl Kongresinde il başkanlığına aday olan  Bülent Varel, “2019 yılı bir seçim yılı olacak, ben ve arkadaşlarım bu zorlu sürece talibiz. Örgütün gerekli kadrolarla yönetilmesi için buradayız. İl Başkanlığı bir makamdır, önemli olan ekip çalışmasıdır. Heleki bir belirleyicinin olduğu yerde il başkanı olamaz. Belirleyici varsa o yönetmez onu yönetirler ve burada bir ekip anlayışından söz edilemez. Bugün burada iç hesaplaşmamızı yapıp, yarın dışa dönük mücadelemize başlamak zorundayız. Ekip çalışmasına dayalı, bizden olmayanı ötekileştirmeyen, Cumhuriyet Halk Partisi'ni yönetmeye talibiz. Bugün bizimkinden çok daha fazla aydınlık yarınlara inanan, insanın insana kıl olmadığı, özgür iradeli yönetimlere ihtiyacımız var. Ben ve arkadaşlarım korkmadan, yılmadan, dürüstlüğümüzle buradayız. İşaret edenlerin değil, tabanın yöneticileri olmak için aday oluyoruz. Biz en iyiyi biz yaparız değil, birlikte yaparız diyoruz.

 

"5 DELEGE ZEMBİLLE İNMİŞ"

 

Elimdeki bir oy pusulası, üzerinde mühür var. Seçim kurumunun mühürü, oy kabininden alındı. Ediz Ün'ün başkanlığından arkadaşlarımız seçildiler 3 gün sonra seçim kurulu çağırdı ve mazbatayı teslim etti. Arkadaşlarımız geldi, 3 gün sonra il delege listesini istedi. Çünkü il başkanlığı için liste oluşturulacak. İl başkanımıza gelen listeyi toplamda 626 civarında delegeleri üzerine ekleyerek merkez ilçe seçim kuruluna gönderdi. Seçime 7 gün kala aslı listelerine gittik, baktığımızda gördüğümüz tabloda  mühürlü oy pusulasında olmayan 5 isim, aslı listesinde var. Oy pusulasında olmayan 5 delege zembille bir yerlerden inmiş. 8 tane itiraz var. 5 tanesi mavi oy pusulasında yok, 3 tanesi de yanlış yazılmış. Bülent Varel olmamışta tarel olmuş misal. Bu 3 taneyi görmemişler, 5 kişiyi ne yapmışlar, burada yokmuş. Merkez ilçe kongresi burada yapıldı. Seçim kurulu aldı sandığı gitti merkez seçim kuruluna, giderken herhalde yolda bir şey olmadı. 3 gün sonrada mazbatayı teslim ettiler Ediz Ün kardeşime, oda dosyasını alıp ilçe başkanlığına geldi, listeyi il başkanlığına gönderdi. İl başkanımızda aldı gitti seçim kuruluna gönderdi. Benim genel başkanım hak, hukuk, adalet diye sokakta geziyor. Bunun sorumluları kimse ortaya çıksın, böyle bir şey olabilir mi? 3 tane yol var. Birincisi burdan seçim kuruluna sandık taşınırken değiştirildi, seçim kurulundan ilçe başkanımız aldı ilçe binasına giderken değiştirildi, diğer şık ise il başkanımız aldı seçim kuruluna tekrar delege listesini gönderirken değiştirdi. Biz neyin mücadelesini veriyoruz, ben il başkanı olsam ne olur, olmasam ne olur. Şu nu yapan ortaya çıksın ben aday değilim, listemi çekiyorum. İl başkanı olmak gibi bir sevdam yok, iddiam var. Bu örgütten belediyelerimiz elini çeksin lütfen artık. Bu örgütte herkes kendi işini yapsın. Ben yönetmek için adayım, yönetilmek için değil.

 

KATKI VERMEMİŞSİNİZ SAYIN VEKİL

 

İl başkanı Fevzi Pekcanlı ise konuşmasında, “Erdin Bircan demiş ki, Edirne Haber gazetesini çıkardı, 5-6 aylık bir süreçte Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı'nın bir sürü basın açıklaması olduğunu yazmıştır. Benim bir demeci mi? yayınlamamıştır. Sayın vekilin 27 bin lira maaş alırken bir kuruş vermediğini bütün Edirne biliyor. Belediye de bin 500 lira maaş alan çalışan 100 lira bağış yaptı, 27 bin lira emekli maaşı alan vekil bir lira vermedi. Türkiye'nin en güzel il başkanlıklarından birini kazandırdık. Genel başkanla beraber açılışı da yaptık. İl binasına katkı verenlerin isimleri sayılmadı denildi. Katkı vermemişsiniz ki saymamışız sayın vekilim. İsteyen emir alıyor, kapıkulu askeri deyin ne derseniz deyin, ama bana Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu haricinden bana emir verecek adamın alnını karışlarım. Seçim kurulundan gelmiş onaylı listeleri aldık, kongre kararımızı aldık. Resmi müracaatta bulunduk “dedi.

 

PEKCANLI İLE DEVAM

 

Konuşmaların ardından seçime geçildi. 621 delegeden 598’ini geçerli oy kullandığı seçimde Fevzi Pekcanlı 374 oy alırken Bülent Varel ise 223 oy aldı. Böylece Fevzi Pekcanlı yeniden güven tazelemiş oldu.

 

Erkan Ekşi

08 Ocak 2018 Pazartesi, 11:10
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.10.2018, 10:58 - Sedefçi iddialı
23.10.2018, 10:57 - 2 bin 500 araç denetlendi
23.10.2018, 10:56 - Kuyumculara yaramadı 
23.10.2018, 10:55 - Enez-Keşan yolu ne zaman ‘yol’ olacak?
23.10.2018, 10:54 - Tıp Fakültesi’ne personel alınacak
23.10.2018, 10:53 - ‘Paris Anlaşması onaylansın’
23.10.2018, 10:52 - Engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje
23.10.2018, 10:50 - Trakya Projelerine büyük ilgi
23.10.2018, 10:49 - Prof. Dr. Sarıdoğan emekliliğe uğurlandı
23.10.2018, 10:49 - AK Parti’den Gazeteciler Bayramı ziyareti
23.10.2018, 10:48 - Anket bugün başlıyor
23.10.2018, 10:47 - Bulgar sosyal çalışmacılar Edirne'de
23.10.2018, 10:47 - Geri dönüşüm hareketi başladı
22.10.2018, 10:49 - Edirne’de konut satışında patlama
22.10.2018, 10:48 - Kılavuz, “FETÖ ile birlikte hareket ediyor”
22.10.2018, 10:47 - “Şehrimizin tarihi dokusu bozulmamalı”
22.10.2018, 10:45 - TGF’ye deklarasyonla uyarı 
22.10.2018, 10:44 - Ordulu Yılmaz’dan iddia
22.10.2018, 10:43 - Polis tek tek aradı
22.10.2018, 10:42 - Öğrenci andının başlamasına destek 
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sedefçi iddialı
    Tıp Fakültesi’ne personel alınacak
    Kuyumculara yaramadı 
    2 bin 500 araç denetlendi
    Trakya Ragbi 2’de 2 yaptı
    AK Parti’den Gazeteciler Bayramı zi
    ‘Paris Anlaşması onaylansın’
    Engellilerin hayatını kolaylaştırac
    Enez-Keşan yolu ne zaman ‘yol’ olac
    Tuğra’da yüzde 10 indirim 
    Çocukların dinozor ilgisi
    Anket bugün başlıyor
    Prof. Dr. Sarıdoğan emekliliğe uğur
    Trakya Projelerine büyük ilgi
    Bulgar sosyal çalışmacılar Edirne'd
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx