25-04-2018 | Bugünkü SONHABER
Beykentli miniklere şölen Beykentli miniklere şölen
Kırcasalih’te “Bilim Fuarı” Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
TREDAŞ çalışanları fidan dikti TREDAŞ çalışanları fidan dikti
Konut satışında bahar havası Konut satışında bahar havası
10 Ocak 2018 Çarşamba, 11:13
Valinin babalığı
Bazı nedenlerinden dolayı örgün öğretime devam edemeyen gençlere Edirne Valiliği usta çırak ilişkisi doğrultusunda fabrikalarda çalışma başlattı. Gençler iş ve eğitim buldukları için adeta havada uçuyorlar...

Bazı nedenlerinden dolayı örgün öğretime devam edemeyen gençlere Edirne Valiliği usta çırak ilişkisi doğrultusunda fabrikalarda çalışma başlattı. Gençler iş ve eğitim buldukları için adeta havada uçuyorlar.

 

Mesleki Eğitim Projeleri kapsamında, okullarına devam edemeyen öğrenciler, fabrikada ustaların gözetimi ve denetimi altında çalışmaya başladı.

 

Edirne’de farklı nedenlerden dolayı eğitim ve öğretim hayatlarına devam edemeyen öğrenciler, Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nda çeşitli iş dallarında eğitim alarak çalışmaya başladı.

 

Öğrencilerin hangi meslekte daha başarılı olduklarının tespitinin ardından fabrikada işe başlayan 14-18 yaş aralığındaki beş öğrenci, ‘Usta-Çırak’ modeliyle yetişerek, meslek sahibi olacaklar. Elektrik Tesisat ve Pano Montörlüğü, Soğutma Sistemleri ve Makine Bakım-Onarım dallarında eğitim alan öğrenciler, ileriki yıllar da çalıştıkları dallar da uzman birer insan haline gelecekler.

 

VALİ ÖZDEMİR YERİNDE İNCELEDİ

 

Dün, Edirne Valisi Günay Özdemir, Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nı ziyaret ederek, öğrenciler ve ustalarının çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Burada bir konuşma yapan Vali Özdemir, gençliğin çeşitli sıkıntılarının olduğunu söyleyerek, işsizlik ve sosyal problemlerin çözülmesi yönünde iş adamları ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın beraber adım attığını söyledi.

 

Şehir merkezi, ilçeler ve köyler de okulunu bırakan öğrencilerin tespit edildiğini ve bu yönde aileleriyle görüşülerek çalışmalar yapıldığını söyleyen Vali Özdemir şöyle konuştu“Hem sosyal anlam da hem ekenomik anlam da gençliğimizin ve geleceğimizin kurtarılmasıyla ilgili bir adım atma konusun da Edirne’de bir faaliyet yaptık. Bu faaliyeti özellikle ekonomik anlam da şuan da ihtiyacımız olan ara eleman yetiştirme konusun da Türkiye’nin gerçekten çok büyük bir sıkıntısı var.

 

“İNSAN GÜCÜNÜ, KAYNAKLARI VE EKONOMİK ANLAMDAKİ DEĞERLERİ ÇOK İYİ KULLANMALIYIZ”

 

Şuanda ihracatımız günden güne artmakta ve 2023 yılındada aslında milli gelirimizi de 20 bin dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılındaki hedefimizi gerçekleştirmemiz için insan gücümüzü, kaynağımızı, ekonomik anlamdaki değerlerimizi çok iyi kullanmamız gerekiyor. Zaten şuanda yetişmiş eleman, ara eleman konusunda sıkıntı çeken sanayicimizin eğer 2023 yılında milli gelirimizi 20 bin dolara çıkarabilmemiz için şuanda kullandığı, şuanda değerlendirdiği ara eleman kadar daha ara elemana ihtiyaç var. Bununda hızlı bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor, hızlı bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda da ülkemizin sosyal anlam da gençliğimiz de ciddi sıkıntılar var. Biz bu sıkıntıları da bu problemleri de hem işsizlik konusunda hem de sosyal problemler konusunda çözmeyle ilgili iş adamlarımız, milli eğitimimiz, özellikle Çıraklık Eğitim Merkezi olarak beraber bir adım attık.

 

“OKULA GİDEMEYEN ÖĞRENCİLERİMİZİN MESLEK EDİNDİRİLMESİ VE İSTİHDAMA KAZANDIRILMASI LAZIM”

 

İlk uygulamalara bu fabrikamızda başladık. Çünkü yeni bir uygulama. Henüz bir aylık bir uygulama. Bu uygulamaya başlarkende öncelikle Açık Lise dediğimiz Açık Lise deki gençlerimizin 14-18 yaş çocuklarımızın, özellikle lise çağında okula gidemeyen çocuklarımızın bir şekilde meslek edinmesi, bir şekilde istihdama kazandırılması ile ilgili bir çalışma. Biz bunu öncelikle milli eğitimimizle ne kadar Açık Lise de öğrenci var, onları tespit etmekle başladık. Daha sonra bölgemizdeki fabrikalardaki iş adamlarımızla görüştük.

 

“USTA ÖĞRETİCİLERİN YANINDA DERS ALIYORLAR”

 

Hemen hemen bütün fabrikalardaki iş adamlarımız ve fabrika sahibi arkadaşlarımız, hemşerilerimiz hepsi bu projeye destek verdi. Biz de yılbaşından önce başladık ve 2018 itibariylede bu işletmemiz de bu uygulamayı başlattık. 6 öğrencimizi başlatmıştık. Şuanda 5 tane öğrencimiz eğitim görüyor. Tabi zaman zaman gençlerimiz geliyorlar, gidiyorlar. Takip ediyoruz, onlarla ilgili de beraber çalışıyoruz. Bu çocuklarımız burada usta öğreticilerin yanında ders alıyorlar, staj yapıyorlar, burada eğitim alıyorlar.

 

“ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİM DIŞINDA KALMASINI İSTEMİYORUZ”

 

Aynı zamanda haftanın bir günü de biz bunlara teorik eğitim veriyoruz. Açık Lise öğrenimleri devam ediyor. Çünkü hiç bir öğrencimizin eğitimin dışında kalmasını istemiyoruz. Hem meslek edinecekler hem de liseye ve öğrenimlere devam edebilecek bir altyapıyı da beraber oluşturuyoruz. Hem bunlar eğitim de başarılı olacaklar.

 

“ÖĞRENCİ SEÇİMİNİ ÖNCELİKLE AÇIK LİSE’DEN YAPTIK”

 

Çünkü eğitimle ilgili de hem kurslarını hem de derslerini takip ediyoruz. Hem de meslek edinme konusunda da ciddi bir meslek edinecekler. Bu öğrencilerimizin seçimini de öncelikle Açık Lise’de ki öğrencilerimizden belirledik. Velileriyle görüşüldü, öğrencilerle görüşüldü. Daha sonra da Milli Eğitim’de bir komisyon kurduk. Bu sınav, mülakat komisyonumuz gençlerimizin, çocuklarımızın istekleri doğrultusun da hangi alanda çalışacaklarsa onlarla ilgili mülakatlara tabii tutuldu. Ve o mesleklere de yönlendirildi. Farklı meslekler isteyenler var. Onları da bir şekilde farklı yerler de değerlendireceğiz. Diğer işletme ve fabrikalarla da çalışmalarımız devam ediyor, devam edecek.

 

“ÜCRETTE VERİLİYOR”

 

Ücret alıyorlar. Ücret konusu öncelikle 450 lira ücret alınıyordu. Bunun yarıya yakınını devlet iade ediyordu. Ama bu 450 liranın üzerinde işletmelerimiz daha fazla da ücret verebiliyorlar. Eğer çalışmalarından memnun olunursa, buradaki ilişkilerinden memnun olunursa ücretlerini arttırıyorlar.

 

“AİLELERİMİZİ BİLGİLENDİRİYORUZ”

 

Biz ailelere bu konuda bir mesleği yoksa, herhangi bir yerdede çalışmıyorsa, eğitimin dışındada kaldıysa diyoruz ki biz hem eğitimini devam ettirelim hemde onları gerçekten şuanda sanayimizin ihtiyacı olan dünyanın ihtiyacı olan bir kalifiye eleman haline getirelim. Bizim ulaşamadığımız insanlar varsa onlarında biran önce Milli Eğitimle irtibata geçmesini istiyoruz” dedi.

 

“ARA ELEMAN VE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISINI ÇOK YOĞUN YAŞIYORUZ”

 

Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası Genel Müdürü Nadir Kartal’da, “Sizin önderliğinizde biz daha önce Aralık ayında toplantıya katılmıştık. Daha sonrasındada konuştuğumuz ölçekte şimdilik 6’ya ulaştık. Bir arkadaşımız ayrıldı. 5 kişiyiz. İnşallah bu sayıyı arttıracağız. Hakikaten bizde bu işi fiili olarak yaşayan bir sektör olarak ara eleman, kalifiye eleman problemini çok yoğun bir şekilde yaşıyoruz. İnşallah hem şehrimiz için hem sanayi ve ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

 

Edirne Valisi Günay Özdemir’in fabrika ziyaretine, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ta katıldı.

 

Harun Aker

10 Ocak 2018 Çarşamba, 11:13
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.04.2018, 10:52 - Okullu kuşlar…
25.04.2018, 10:51 - Veli Der’den “Nitelikli-Niteliksiz” tepkisi
25.04.2018, 10:50 - Yazar Onur’un eserleri müzede
25.04.2018, 10:48 - Heykeli dikildi
25.04.2018, 10:47 - 4.Tarım Zirvesi
25.04.2018, 10:45 - Aşılanılmazsa salgın başlar
25.04.2018, 10:43 - “Saros Körfezi" için yürüyor
25.04.2018, 10:42 - Kıbrıs Gazisi’ne veda
25.04.2018, 10:40 - Kuru-Pilav Günü
25.04.2018, 10:39 - Kuruluşa konserli kutlama
25.04.2018, 10:38 - Beykent MUN Konferansı’ndaydı
25.04.2018, 10:37 - Çocuklar bayamadık yer bırakmadı
25.04.2018, 10:36 - Cem Evine Çocuk Parkı
24.04.2018, 09:50 - Edirne dün renk renk ve cıvıl cıvıldı
24.04.2018, 09:49 - Çocuk Sitesinde büyük eğlence
24.04.2018, 09:47 - Koltuğa oturdu “Edirne’nin Sorunları var”dedi
24.04.2018, 09:46 - Pilava koştuk
24.04.2018, 09:44 - Birarada kutladılar
24.04.2018, 09:42 - DOÇEK Şehit Ahmet Can anısına yürüdü
24.04.2018, 09:41 - Belediye makamında Irmak Aydın
ZTSO
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Heykeli dikildi
    Yazar Onur’un eserleri müzede
    Aşılanılmazsa salgın başlar
    Veli Der’den “Nitelikli-Niteliksiz
    4.Tarım Zirvesi
    Okullu kuşlar…
    “Saros Körfezi" için yürüyor
    Cem Evine Çocuk Parkı
    Kıbrıs Gazisi’ne veda
    Beykentli miniklere şölen
    Beykent MUN Konferansı’ndaydı
    Kuruluşa konserli kutlama
    Çocuklar bayamadık yer bırakmadı
    TREDAŞ çalışanları fidan dikti
    Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.