15-11-2018 | Bugünkü SONHABER
Sağlık Bilimlerinde devir teslim Sağlık Bilimlerinde devir teslim
MHP Merkez İlçe’de görev değişimi MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
Diyabet hastalarına beslenme önerileri Diyabet hastalarına beslenme önerileri
Eski payitahtta sonbahar Eski payitahtta sonbahar
10 Şubat 2018 Cumartesi, 11:11
CHP’den kurultay değerlendirmesi
CHP Teşkilatı dün bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’da gerçekleştirilen Kurultayın değerlendirmesini yaptı...

CHP Teşkilatı dün bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’da gerçekleştirilen Kurultayın değerlendirmesini yaptı.

 

Toplantıya İl başkanı Fevzi Pekcanlı, Belediye Başkanı Recep Gürkan,Belediye B:aşkan Yardımcısı Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ile diğer teşkilat mensupları katıldı.

 

HAKSIZ ELEŞTİRİLER YAPILMAMALI

 

İlk konuşmayı İl Başkanı Fevzi Pekcanlı gerçekleştirdi. Pekcanlı, " Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Halk Partisi'nin 36. olağan kurultayını bitirmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında açıklanan program çerçevesinde mahalle delege seçimleri, hemen ardından ilçe kongreleri ile beraber il kongreleri delegelerinin seçimi. İl kongresinde il başkanı, il yönetimi il disiplin kurulu ile beraber kurultay delegelerinin seçimi ve bu kurultay delegelerinde Ankara'da geçtiğimiz 3-4 Şubatta genel başkan ve partimizi yöneten kadronun seçimi ile tamamlanan yaklaşık 7-8 ay süren kongre süreci. Bizim kongre süreçleri takvimi bu kadar çok uzun olunca, algısı da çok fazla uzun oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütün kongreleri bütün kurultayları hep heyecanlıdır. Bizde bunu bu işe talip olurken biliyorduk. Geçtiğimiz haftasonu son yılların en renkli ve hareketli kurultaylarından birini yaşadık. Cumhuriyet Halk Partisi'nin aslında heyecanına yakışan bir kurultaydı. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ile bir yarışı söz konusu oldu ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tekrar genel başkanlığımıza seçildi.

 

Bu basın toplantısını yapmaktaki en büyük amacımız bu yarıştan sonra her iki kişi, Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın İnce'ye, sosyal medya ve basın yoluyla herhangi bir şekilde 2019 yolunda yapılan haksız eleştirilerin bir son bulmasıdır. Bu iki değerli insanda Cumhuriyet Halk Partisi'nin değeridir bunun bilinmesini istiyorum. Seçilmiş olan 52 kişilik parti meclisi de bizim ana kademe yönetimimizdir.

 

TRAKYA ÜÇ İL BİRLİKTE

 

Bununla ilgili bundan sonra Sayın Genel Başkanımız yada Sayın Muharrem İnce konusunda sosyal medyada, basında Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine seslenmek istiyorum, hiç bir şekilde olumsuz propaganda yapılmasına izin vermeyeceğim. 52 kişilik bir parti meclisi seçildi. Bu parti meclisinden de Merkez Yönetim Kurulu seçilecek. Bu süreci yaşayacağız. Trakya olarak güzel sonuçlar aldık, Trakya'da Edirne, Kırklareli, Tekirdağ 3 il beraber hareket ettik. Bu kurultay delege yapısından dolayı beraber hareket etme ihtiyacı duyduk.  Trakya bir bütün olarak hareket etti. Parti Genel Başkanımızın insiyatifinde yapılan anahtar meclisine Trakya'da Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak girdi. Yüksek Disiplin Kuruluna da Lüleburgaz'da avukat bir arkadaşımız Emrah Arslan girdi.

 

Edirne'den de kimse giremedi. Sebebi 24 delegenin olduğu bir bölgede, delege yapısı ile alakalı bir sıkıntı.  Anadolu'da herhangi bir şehirde 24 delege, Trakya'da sadece 3 ilde 24 delege var. Yapı böyle olunca aslında Trakya bizim istediğimiz parti meclisi değil MYK üyeliğine, Faik Öztrak Genel Başkan Yardımcımız. Bu adamla Trakya başarılı çıktı bu sene, Trakya olarak konuşuyorum. Bundan sonraki süreci bizde hep beraber izleyeceğiz. Kutay Özköse güzel bir başarı elde etti kimse bunu konuşmuyor. Edirne İl Gençlik Kolları Başkanımız Kutay Özköse, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı oldu. Direk MYK üyesi oldu. Bizde böyle bir başarı var kimse görmedi. Önümüzdeki hafta Çiğdem Başkan bir adaylık yaşadı, önümüzde Kadın Kolları seçimi var Çiğdem Başkan'dan da böyle üst düzey bir görev bekliyoruz”dedi.

 

BİN 100 DELGE İLE

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da konuşmasında  " Her siyasi partinin bir tüzüğü var. Ama siyasi partiler tüzüklerini siyasi partiler kanununa göre yapmaktadırlar. Normlar hiyerarşisi diye kavram var. Yönetmelikler tüzüğe, tüzükler yasaya, yasalar anayasaya aykırı olamaz. Bütün alanlar için geçerli. Siyasi partilerin anayasaları da, siyasi partiler anayasasına aykırı olamaz. Siyasi partiler kanunu bütün partilere iki türlü üst kurultay delegesini seçerken bu siyasi partiler kanununa uygun seçmek zorundalar. Siyasi partiler kanunu, bütün partilere diyor ki, ülkedeki toplam milletvekili sayısının iki katı kadar seçilmiş kurultay delegeleri olacak. Yani şuanda 550 toplam milletvekili sayısı, her siyasi parti, kurultayını bin 100 seçilmiş delege ile yapmak zorunda. Bu bin 100 delegenin nasıl seçileceğini, siyasi partiler kanunu partilere bırakıyor karışmıyorlar.

 

Mesela Cumhuriyet Halk Partisi'nde bu olay yine kanundaki şekli ile o ilde kaç milletvekili varsa 2 katı kadar seçilmiş kurultay delegesi kadrosu vererek düzenlemiş Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüzüğü. Bunun dışında her siyasi partinin merkez karar organları doğal delege oluyor, seçimsiz oy kullanma hakkına sahip. Bunun dışında da seçilmiş milletvekilleri o partilerin doğal delegeleri oluyor.

 

DELEGE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

 

Bizim öteden beri Cumhuriyet Halk Partililer olarak genel merkezimize Kurultay delegesi seçiminin, o ilin aldığı oy oranına göre düzenlenmesi yönünde talebimiz var. Mesela ben 2012'de milletvekiliyken tüzük düzenleme kurulu yapılmıştı. O zaman da ben sayın genel başkana gidip bunu önermiştim. Ama takdir edilmeli ki bu tüzük değişikliğini oylayacak yine bu delegeler. Bizimde, bir çok ilinde Türkiye genelinde parti içerisinde rahatsız olunan delege sistemindeki konu, Biz diyoruz ki seçimle gelecek bin 100 delege yeni anayasaya göre 600 milletvekili, Edirne 4 milletvekili yani 8 delege. Toplamda da bin 100'den bin 200'e çıkacak. Dünya da bütün sistemlerde ödül ve ceza vardır, başarıyı ödüllendirirsiniz, başarısızlığı cezalandırırsınız. Mevcut delege sistemimizin değişmesi gerekiyor dedim. Son genel seçimde parti ne kadar oy almışsa seçilmiş delege sayısını buna böler bir anahtar rakam çıkarırız.

 

Döneriz illerin aldığı oy oranına bu anahtar rakama böleriz ve delege sayısı ortaya çıkar. 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde 11 milyon oy almıştı. 11 milyon bin 100 böldüğünde 10 bin yapar. 2011 de Edirne'de 134 bin oy almıştık, bunu böldüğünde 13 tane çıkar. İlk 550 delegeyi illerin milletvekili sayısına göre dağıtırız, 2. 550'yi yine bu formülle aldığımız oy sayısına bölüp, anahtar rakam çıkar. Genel başkan bu olabilir dedi ama son kurultayda geçmedi.

 

Mayıs ayında tüzük kurultayımız olacak ve artık herkes delege seçim sisteminin partimizde değişmesi yönünde hem fikir. Biraz siyaset yapmış olanlar bilirler ilinizin ağırlığı gücü temsil edildiğiniz delege sayısı ile ağırlığıdır. Bizde bugüne kadar çoğu zaman birlikte hareket etmemiş Trakya'yı birlikte hareket ettirebilmek adına Tekirdağ, Kırklareli başkanları ile görüşmeler yapıldı. 3 örgütün aldığı kararla kurultayda birer aday çıkarma kararı aldılar. Trakya olarak böyle karar alındı ve uğrunda çalışıldı.

 

ANAHTAR LİSTEYE GİREMEDİK

 

 Faik Öztrak anahtar listeye girdi, Emrah Arslan anahtar listeye girdi, Edirne'de Çiğdem kardeşimiz anahtar listeye giremedi ama 142 oy aldı. Edirne'den zaten bir milletvekilimiz var genel başkanımızın baş danışmanı, bir tane daha milletvekili arkadaşımız var. Onları desteklemek yerine niye 3. bir aday ihtiyaç duyuldu? Cumhuriyet Halk Partisi bir kez herkesin aday olma hakkı vardır. Zaten cumartesi günü parti meclisi üyeliği başvuruları başladığında hem Okan, Erdin ve Çiğdem arkadaşımız parti meclisi üyeliği için başvuru yaptılar. Bunun ardından genel başkanlık seçiminden sonra Muharrem İnce seçilemediğinden dolayı Erdin Bircan arkadaşımız adaylık başvurusunu geri çekti. Ben Okan arkadaşımızı destekliyorum dedi. Biz Okan arkadaşımızın Genel başkanımızın 2 buçuk yıldır danışmanlığını yürütüyor olması nedeniyle ciddi şekilde genel başkanın anahtar listesinde olacağını düşünüyorduk. Biz Okan arkadaşımıza karşıtlık algılanmasın diye kadın arkadaşımızı aday gösterdik. Çünkü parti meclisinde kadınların 30 yaşını doldurmamış gençlerin ve erkeklerin oyları ayrı ayrı değerlendirilir. Şöyle izah edersek, Hem Okan Gaytancıoğlu hem Çiğdem Gegeoğlu parti meclisine aday oldular. Okan Bey 140, Çiğdem 142 oy aldı. İkisinin aldığı oy biri birinin etkisi sıfırdır. Çünkü ikisi hem cinsleriyle yarışmaktadır.

 

EDİRNE’Yİ HERKES KURULTAYDA GÖRDÜ

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu’da konuşmasında, “Burada alınan 142 oy Çiğdem'le alakalı değil aslında. Ben Cumartesi günü Ankara'da da söyledim, burada da o kadar gururla söylüyorum ki orada başka bir ortam vardı. İl başkanımız, belediye başkanlarımız, kadın kolları, gençlik kolları herkes o kadar güzeldi ki orada, tabiiki seçilirsek güzel olurdu ama emin olun şu birliktelik hepsinden daha kıymetliydi. Niyet ettik, orası büyük yollar, büyük işler. Biz de çıkalım biz de varız dedik. Biraz da stratejik bir hesapla yola çıktık. Ama oradan o kadar çok şey öğrenerek geldim, inanamayacağınız kadar büyük gururla döndüm. Hepinizin huzurunda herkese çok teşekkür ediyorum. Belki bugün PM'nde bir Edirne yazmıyor ama emin olun o kurultayda herkes Edirne'yi gördü, herkes Edirne'yi tanıdı. O 142 de böyle alındı. CHP Edirne kadın örgütü Türkiye'deki 5 en iyi örgütten birisi. Kadınlar seçimlerin itici, en aktif gücü. En çok görev de yine bizlerde. Bizler 2019'da elimizden ne geliyorsa fazlasını yapacağız”dedi.

 

Erkan Ekşi

10 Şubat 2018 Cumartesi, 11:11
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.11.2018, 10:16 - Çeltik fiyatı açıklandı
15.11.2018, 10:15 - “Üreticide çeltik mi kaldı?”
15.11.2018, 10:14 - Yaşadıkları zulmü anlattılar
15.11.2018, 10:13 - Alman şarkıcıya hapis cezası 
15.11.2018, 10:12 - Edirne’nin şekerini ölçtüler
15.11.2018, 10:11 - Ek zam istediler, mektup gönderdiler
15.11.2018, 10:10 - Trakya lezzetleri madalya getirdi
15.11.2018, 10:08 - Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına dokunma”
15.11.2018, 10:09 - Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
15.11.2018, 10:00 - Kitap toplama kampanyası başlattılar
15.11.2018, 10:07 - Çeltik diyarında hasat sona erdi
15.11.2018, 10:02 - Hayırseverden öğrencilere elma
15.11.2018, 09:57 - Sinagogda sanat gecesi
15.11.2018, 09:57 - Eğitim seminerleri başlıyor
15.11.2018, 09:57 - Havsa’da idare toplantısı düzenlendi
15.11.2018, 09:56 - “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
14.11.2018, 09:51 - Sınırda insanlık dramı
14.11.2018, 09:50 - Vali Canalp, gazetecilerle bir araya geldi
14.11.2018, 09:49 - Kaydedin, ihbar edin
14.11.2018, 09:48 - Edirne Öğretmenevi hayal mi oldu?
ESNAF
SONHABER 23 yaşında
OLMAK
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Alman şarkıcıya hapis cezası 
    Çeltik fiyatı açıklandı
    MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
    “Üreticide çeltik mi kaldı?”
    Yaşadıkları zulmü anlattılar
    Edirne’nin şekerini ölçtüler
    Ek zam istediler, mektup gönderdile
    Trakya lezzetleri madalya getirdi
    Sağlık Bilimlerinde devir teslim
    Diyabet hastalarına beslenme öneril
    Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına do
    Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
    Sinagogda sanat gecesi
    Kitap toplama kampanyası başlattıla
    “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.