18-03-2018 | Bugünkü SONHABER
Çöp yuvası Çöp yuvası
Jandarmadan Eğitim Semineri Jandarmadan Eğitim Semineri
Tunca Nehri yatağına çekildi Tunca Nehri yatağına çekildi
Deplasmanlı süper lig başlıyor Deplasmanlı süper lig başlıyor
07 Mart 2018 Çarşamba, 10:36
Aytın adaylığını açıkladı
Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (EDSYB) Başkanı Tuncay Aytın, 9. Olağan Seçimlerinde Sarı liste ile 3’ncü kez göreve talip olduklarını söyledi...

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın ve ekibi düzenledikleri basın toplantısında Birliğin 18 Mart’ta Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilecek olan 9’ncu Olağan Genel Kurulu’nda Sarı liste ile yeniden göreve talip olduklarını açıkladı.

 

EDSYB olarak Edirne’de 1995 yılından itibaren üreticilerin hizmetinde olduklarını belirten Aytın, birliğin kuruluşundan bugüne kadar görev yapan tüm Başkan ve Yöneticilere teşekkür etti.

 

Başkan Aytın Yönetim Kurulu olarak EDSYB’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek, 2011 yılında Birlik tarafından kurulan “Hayvan Hastanesi”ne değinerek, “Hastanemiz de amacımız hayvan hastalıklarında doğru teşhis koyarak, doğru ilaç kullanımıyla en iyi tedaviyi uygulamak ve birlik üyelerine en kaliteli hizmeti vermektir. İnsan ve hayvan sağlığına zarar verebilecek her türlü hastalıkların incelenebildiği laboratuvarımızda hasta hayvanların teşhisini en iyi şekilde yapıyoruz” dedi.

 

‘’VETERİNERLİK HİZMETLERİMİZ PİYASADA DENGEYİ SAĞLIYOR’’

 

 “Hayvan Hastanesi” aracılığıyla tüm ilçe ve köylerde Veterinerlik hizmetleri sunduklarını belirten Aytın, “Özellikle tohumlama, küpeleme, aşılama, teşhis ve tedavi hizmetlerini veriyoruz. Bizler her zaman üreticilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. İlaçları ve hizmetlerimizi iskontolu yapıyor,bu hizmetleri yaparken minimum düzeyde kar alarak sunuyoruz. Biz şuanda Damızlık Birliği olarak özel veterinerlik hizmeti ücretlerini dengede tutan kurumuz. Veterinerlik hizmetlerimizi ucuza sunarken kesinlikle kaliteden de taviz vermiyoruz” dedi.

 

“1 YILDA YAKLAŞIK 500 BİN LİRA ÜYELERİMİZE İSKONTO YAPTIK”

 

Hayvan Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte Veterinerlik hizmetlerinin arttığına dikkat çeken Aytın şöyle devam etti, “ Veterinerlik hizmetleri ve İlaçlar üreticilerimiz için önem arz ediyor. Yeri geldiğinde ciddi rakamlara ulaşan İlaç, Tohumlama vs. hizmetleri için bizler damızlık birliği üyelerimiz için en asgari düzeyde kar koyarak satışını yapıyoruz. Geçen yıl üyelerimize yapmış olduğumuz ortalama %15 civarında iskonto ve bedava suni tohumlama  bedeli sonucu yaklaşık 500.000 (Beş Yüz Altmış bin) lira indirim uyguladık. Üyelerimizin belki de birçoğu farkında değildir ama bizler bu ücreti onların cebinde bırakıyoruz. Bu hizmetlerimizi yaparken 2010 yılından itibaren hiçbir üyemizden tek kuruş ne üye aidatı ne de peşin para talep etmedik. Ancak 2016 yılından itibaren değerli  üyelerimizin Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yatırılan destekleme bedelleri, birliğimizin üzerinden değil de , direk üyelerimizin kendi hesaplarına yatmasından dolayı tahsilatta sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntıları çözmek için acil önlem paketi hazırladık. Değerli Üyelerimizin tüm borçlarını hiçbir kurumun yapamadığı şekilde 24 ay sıfır faizle , eşit şekilde değil, herkesin kendi imkanları doğrultusunda ödemeyebileceği şekilde ve tarihte senetlendirme yaptık.

 

Türkiye geneli birliklerde yaşanan sıkıntıların, genel anlamda bizim birliğimizde de yaşanmasından dolayı giderlerin kısıtlanmak için önlemler aldık. Birliğimizde vermiş olduğumuz üyelerimize hizmetler nakit olarak değil, üyelerimizden almış olduğumuz senetlerle döndürülmektedir. Birliğimiz bu zorluklara rağmen üyelerimize ciddi hizmetler sunarken, Edirne’mizde bazı birlikler hiçbir hizmet vermeden, kapatılmışken bile zarar ettirilmiştir. Aynı arkadaşlar birliğimiz hakkında asılsız yorumlar yaparak iftiralar atmaktadır. Ne çelişkidir ki , diğer birliği zarar ettiren aynı kişiler Edirne Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Yönetimine talip olmuşlardır. Biz bu söylenilen iftiralara rağmen , hizmetlerimize  devam ediyoruz. Hesap vermekten korkmadığımız gibi anlayışımız ‘’ Hesap Soran, Hesap Veren’’ anlayışıdır. Bugün siz basın mensuplarının karşısındayız. İsteğiniz soruyu sorabilir, şahsım ve birliğimiz adına cevaplayabiliriz” dedi. 

 

“ÖNEMLİ OLAN KİMSEYLE AYRIŞMADAN BİRLİK İÇİNDE HİZMET ETMEK”

 

Göreve gelirken hiç kimse ve kurumla zıtlaşmamaya ve bölge üreticisi için çalışmaya geldiklerinin altını çizen Aytın, “Ve en önemlisi Damızlık Birliğimize Siyaset karıştırmadık, siyasi çalışma yapmadık. Her partiden her görüşe sahip yönetici arkadaşlarımız oldu. Bundan sonraki yönetimimizde de var olacak. Edirne bir bütündür. Enez’den Lalapaşa’ya kadar birliğimiz tüm üyelerimize hizmet etmektedir. Üyelerimizin İsteklerini ve sorunlarını bize ulaşmasının kolay olması düşüncesiyle Keşan’dan Süloğlu’ndan, Lalapaşa’dan, Havsa’dan ve Uzunköprü’den yönetici ve delegelerimiz var. Hepsiyle uyum içerisinde eskisinden daha verimli çalışacağız” dedi.

 

‘’ENGELLENMEK İSTENEN PROJELERİMİZ VARDI ONLARI BİR BİR HAYATA GEÇİRECEĞİZ’’

 

Birlik ile ilgili birçok projesinin oluğunu belirten Aytın, “Göreve geldiğimizden itibaren her daim aklımızda olan, üreticilerimize ve birliğimizin döngüsüne büyük katkı sağlayacak, “Et ve Et Ürünleri Satış Reyonunu’’ Edirne Merkez’de faaliyete sokmak istedik. Ancak yönetimdeki bizden ayrılan arkadaşların engellemeye çalışmalarına rağmen satış yerimizi kiraladık. Fikir ayrılığına düştüğümüz ve bizden ayrılan arkadaşlarımızın istemediği kiralamış olduğumuz satış yerinde üyelerimizin beslemiş olduğu danalarını, ineklerini değerinin üzerinde alıp, piyasa değerinin altında satışa sunarak, hem üreticimizin hem de tüketicimizin yanında olacağız. Ayşekadında açacağımız dükkânın aynısını Keşan’da da açmayı planlıyoruz. Bizden ayrılan arkadaşımız, 8 yıldır başkan yardımcım olan şahıs; yönetim kurulu başkan yardımcılığının nasıl seçildiğini bilmiyor ki, bir gazetede yaptığı açıklamada istediklerinin yapılmadığını söylemiş. Ancak yönetim kurulu başkan yardımcılığı 7 yönetim kurulunun çoğunluğu ile belirlenir. Benim yetkili olduğum kadar, başkan yardımcısı olan kişide yetkilidir” dedi.

 

“HAYVANCILIK KARLI OLMADIĞI VE ŞEHRE GÖÇ OLDUĞU İÇİN SAYIMIZ DÜŞTÜ’’

 

Göreve geldikleri günden beri üyelerinin menfaati için çalışmaya devam ettiklerini belirten Aytın, “Özellikle yetiştirmiş oldukları ihtiyaç fazlası düvelerini 2013 yılına kadar Türkiye genelinde birliğimiz aracılığıyla satışını yaptık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Kooperatif Düve İhalelerini kaldırması sonucunda düve satışları sadece kendi üyelerimiz arasında birliğimiz aracılığıyla yapılmaktadır. Ülkemizde hayvancılığın girdilerinin fazla olması ve hayvansal ürünlerin yeteri kadar değeri fiyatında satılamamasından dolayı hayvancılık her yıl azalmaktadır. Üreticinin para kazanamaması ve şehre göçün yoğun bir şekilde olmasından dolayı hayvan sayısı düşmüştür otomatik olarak ana sözleşmemiz gereği 5 anaç hayvanı olmayan birliğimizde üyeliğinden düşmüştür” dedi.

 

“18 YIL ARADAN SONRA ANKARA MERKEZ BİRLİĞİNDE EDİRNE’DEN YÖNETİCİ VAR”

 

EDSYB Başkanı Tuncay Aytın 18 yıl aradan sonra 81 il arasında Edirne’den daha çok delegesi olan il birlikleri olmasına rağmen Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez birliğinde görev aldığını belirterek, “Biz Edirne’mizde nasıl dik durup insanlara karşı dürüst olduysak aynı şekilde Ankara’da da öyle durduk. Bu duruşumuzun karşılığında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetimde Yönetim Kurulu Üyesi Olarak görev aldık. Bize ne faydası var diye soran olursa? Çok faydası var, olmaya da devam edecek. Biz Tarım Bakanlığı bünyesinde projelerimizi takip etmemiz kolaylaşacak. Yine sıkıntılarımızı birebir Bakana veya yardımcılarına iletme imkânımız olacak.  Biz yeni yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla bakanlık nezdinde çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Artık Edirne’nin de Ankara’da sesi duyulacak” dedi.

 

“SARI ADAY LİSTESİ İLE 3. KEZ GÖREVE TALİBİZ”

 

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin 9. Olağan Seçimlerinde Sarı liste ile aday olduklarını açıklayan Tuncay Aytın, “Bize verilen görevi 2 dönemdir nasıl hakkıyla yaptıysak şimdi yeni yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla da daha fazlasını yapacağız. Yeni aday listemiz de; Metin Yılmaz(Süloğlu), Durgut Tosun (Merkez), İslam Kurt (Keşan), Ahmet Cebe (Havsa), Nebi Kasap (Keşan), Ayhan Kıyıcı (Merkez) ve Denetim Kurulunda; Adem Bayrak (Büyükdöllük), Tayfun Arabacı( Demirhanlı) , Dilaver Kayan (Azatlı) dır” dedi.

 

Erkan Ekşi

07 Mart 2018 Çarşamba, 10:36
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
17.03.2018, 11:08 - Minnettarız...
17.03.2018, 11:07 - Köpekler için yürüdüler
17.03.2018, 11:06 - Yağışlar hasat için “umut” oldu
17.03.2018, 11:03 - Gül Kokulu Edirnem...
17.03.2018, 11:01 - Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
17.03.2018, 10:59 - Er Meydanı turistlere açılıyor
17.03.2018, 10:58 - Yem bulamayan at taş yemiş
17.03.2018, 10:56 - Salih’in ani çıkışı
17.03.2018, 10:55 - Çile kuyruğu erimeye başladı
17.03.2018, 10:54 - Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
17.03.2018, 10:52 - Alpullu şekere talip oldular
16.03.2018, 10:52 - Mehmetçiğe “ışıklı” destek
16.03.2018, 10:51 - "Bir Öğrenci de Sen Okut"
16.03.2018, 10:48 - ADD’den özelleştirme tepkisi
16.03.2018, 10:46 - 2 ay arayla farklı ‘NBŞ’ raporu
16.03.2018, 10:45 - Sağlıklı sular
16.03.2018, 10:43 - Enez adliyesi karıştı
16.03.2018, 10:41 - Kapıkule’de çile kuyruğu
16.03.2018, 10:40 - Hijyen eğitimi
16.03.2018, 10:38 - Kendilerini anlattılar
ÇİFT KİŞİLİKLİ DELEGE
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Yeme Problemi
    Salih’in ani çıkışı
    Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
    Gül Kokulu Edirnem...
    Yem bulamayan at taş yemiş
    Köpekler için yürüdüler
    Yağışlar hasat için “umut” oldu
    Minnettarız...
    Er Meydanı turistlere açılıyor
    Çöp yuvası
    Alpullu şekere talip oldular
    Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
    Çile kuyruğu erimeye başladı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.