16-12-2018 | Bugünkü SONHABER
Yılbaşı için kiralık çam Yılbaşı için kiralık çam
Tezgahlarda hamsi bolluğu Tezgahlarda hamsi bolluğu
Saadet yerli malına dikkat çekti Saadet yerli malına dikkat çekti
TREDAŞ’a teşekkür ziyareti TREDAŞ’a teşekkür ziyareti
10 Mart 2018 Cumartesi, 11:13
Eğitimdeki sorunlar masaya yatırıldı
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, geldiği Edirne’de eğitimdeki sorunları masaya yatırdı...

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, geldiği Edirne’de eğitimdeki sorunları masaya yatırdı.

 

Edirne Eğitim İş Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, son günlerde gündemde olan öğretmen performans değerlendirme sistemine değinerek,eğitimdeki sorunların öğretmenlerden kaynaklanıyormuş gibi gösterilerek, öğretmen performans sisteminin getirildiğini ancak sorunun eğitimin içinde olduğunu ifade etti.

 

Yıldırım, “Öğretmenler bu ülkenin geleceğinin ana mimarlarıdır. Eğer öğretmenleri de kaybederseniz kazanacağınız hiç bir şey kalmaz" şeklinde belirtti.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak sözlerine başlayan Genel Başkan Yıldırım " Milli Eğitim Bakanlığı'nın özellikle son 1 yıldır, Türk eğitim sisteminin kötü olduğunu, en yüksek ağız dediğimiz Cumhurbaşkanı, Başbakan ifade etmeleridir. Katılıyoruz, Türk eğitim sisteminde çok ciddi sorunlar vardır. Ama bu ciddi sorunların ana kaynağı, 17 yıldır AKP iktidarının yapmış olduğu yeni düzenlemeler adı altında, eğitimi felakete götüren düzenlemelerdir. Son 1 yıla baktığımızda bile eğitimdeki sorunların nerelerden kaynaklandığını anlamamız için yeterlidir. 2017-2018 eğitim öğretim yılına müfredat değişikliği, liseye geçiş sınav sistemi, üniversite geçiş sınav sistemlerindeki değişiklikler, yenilikler ve farklılıklarla birlikte girdik. Ve hala ne yazık ki düzeltilebilmiş değil. Bu kadar aksaklık yaşanırken, eğitim sitemindeki ana kaynağı sanki 1 milyon öğretmenmiş gibi, sürekli olarak Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere, öğretmenin yeterliliği, çalışkanlığı, performansı ile ilgili bir takım düzenlemeler yapmasına Eğitim İş sendikası olarak hiç bir zaman kabul etmedik, kabulde etmeyeceğiz.

 

"MEB YANLIŞ UYGULAMALAR NEDENİYLE MİLYONLARCA LİRA AVUKAT PARASI VERDİ"

 

En son taslak halinde sundukları, öğretmenin performansının değerlendirilmesi ile ilgili düzenleme bakanlık yetkililerinin bizimle ilgili yapmış olduğu görüşmelerde de kendilerine ilettiğimiz gibi inanılmaz faciya maddelerle doludur. Bu performans değerlendirme istemindeki maddeler, bu şekliyle geçmesi halinde, 1 yıl içerisinde tekrar kaldırmalarına sebep olacaktır. Çünkü her bir öğretmen kendi alanında uzmandır. Uzman olarak diplomasıyla bu mesleği yapmaya hak kazanmış olan bir öğretmenin, kendi alanı ile hiç alakası olmayan öğrenci, veli, kendi alanı dışındaki zümre öğretmeni, kendi alanı dışındaki müdür ve idareciler tarafından değerlendirilmesinin sonu mahkemede bitecektir. Kendilerine ilettik. Bu mahkemelerdeki davaları kazanma şansları yoktur. Eğitim iş sendikası olarak, daha önceki müdür uygulamalarında bile açmış olduğumuz davaların tamamını kazandık. Ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı bu yanlış uygulamalar nedeniyle milyonlarca lira avukat masrafı ödemek zorunda kalmıştır. O yüzden bir performans değerlendirme sisteminin, öğretmeninin iyi öğretmen, kötü öğretmen tanımlamasına değil, öğretmenin sadece teknoloji konularındaki bir takım yeniliklerle ilgili, o da öğretmenimizi geliştirmek adına uygulanabileceğini, bunun dışında öğretmenin sadece bilgi bilmek değil, çocukları sevmek, çocuklara hayatı öğretmek, çocuklara hayatı sevdirmek, ülkeyi sevdirmek gibi çok farklı geniş çerçeveli konularla bakılması gerektiği ve yıllardır farklı yerlerde fedakarca hizmet eden öğretmenleri sürekli olarak tedirgin edici, meslekten soğutucu bu tür uygulamalara karşı çıkacağımızı ilettik.

 

"TÜRKİYE'DE ÖĞRETMEN OLMAK SANILDIĞI GİBİ KOLAY DEĞİL"

 

Türkiye'de öğretmen olmak öyle sanıldığı gibi üniversiteyi bitiren her kişinin öğretmen olacağı bir meslek değildir. Türkiye'de 2 milyonu aşan, üniversite sınavlarına girip yüzde 10'luk bir başarı dilimine ulaşmak zorundasınız ki eğitim fakültelerine giresiniz. Bu yetiyor mu, yetmiyor. Türkiye'de üniversite okumak maddi yetersizlik nedeniyle zordur. Bu zorlukları başarı ile geçeceksiniz ve öğretmen olma yeterliliğine sahip diploma ile en az 4 yıl sonra mezun olacaksınız. Türkiye'de buda yetmiyor. Yine 400 binin üzerinde atanmayan öğretmenlerle birlikte KPSS sınavına gireceksiniz. En az 80 ve üzeri puan almalısınız ki, Milli Eğitim Bakanlığı'nın az sayıda atayacağı öğretmen mülakatına çağrılabilesiniz. 10 dakika içerisinde bu işle hiç alakası olmayan mülakatta, o mülakatı geçmek zorundasınız. Özellikle darbe sonrası biraz daha uzun süren güvenlik araştırmalarını geçmek zorundasınız. Eğer ki siz emniyetin bu güvenlik soruşturmasından geçemediyseniz tüm önceki 4-5 aşama boşa gitmektedir.

 

"ÖĞRETMENLERİ KAYBEDERSENİZ KAZANACAĞINIZ HİÇ BİR ŞEY KALMAZ"

 

Türkiye'nin en yoksul yerlerinde, en zorlu coğrafi koşullarında çocuklarımızı eğitmek için fedakarlık yapan öğretmenlerimizin yeni uygulamalarla, mesleğinden soğutmaya yol açacak her türlü uygulamaya Eğitim İş Sendikası olarak karşı çıkacağımızı, bunu uygulamaya koymaları halinde mahkemeye vereceğimizi, ve mahkemeden de bunu iptal ettireceğimiz konusunda da daha önceki örneklerde olduğu gibi kendimizden emin olduğumuzu bakanlık yetkililerin ilettik. Bu raporun sonucuna göre Milli Eğitim Bakanlığı2nın daha önceki hatalara bakarak yine hatalara düşmemesini, öğretmenleri tedirgin edecek, mesleğinden soğutacak uygulamalardan kaçınmaları konusunda uyarmak istiyoruz. Öğretmenler bu ülkenin geleceğinin ana mimarlarıdır. Eğer öğretmenleri de kaybederseniz kazanacağınız hiç bir şey kalmaz" dedi.

 

"FARKLI ALANDAN ÖĞRETMENİN DEĞERLENDİRMESİNİ UYGUN BULMUYORUZ"

 

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar’da  “Öğretmen perfromans değerlendirme sistemi taslak aşamasında ama taslağı incelediğimizde büyük yanlışlıklarla dolu olduğu görülüyor. Herhangi bir bilimsel temele dayanmadığı, öğretmeni değerlendirecek kişilerin bu alanda uzman olmadı, velilerin, öğrencilerin, kendi alanında olmayan öğretmenlerin değerlendirmesini biz uygun bulmuyoruz. Öğretmenlerin gelişime açık olması gerekir. Fakat bu öğretmen değerlendirme sistemi ile öğretmenlerimize katkı sunacak bir sistem olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

 

Erkan Ekşi

10 Mart 2018 Cumartesi, 11:13
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.12.2018, 12:27 - “Plastik savaşçısı”
15.12.2018, 12:24 - Çile son bulacak mı?
15.12.2018, 12:23 - Bu kez yangın tüpünden çıktı
15.12.2018, 12:22 - AK Parti’nin yeni ilçe başkanları
15.12.2018, 12:21 - Motosikletliye kemer cezası
15.12.2018, 12:19 - ETTDER İzmir Travel Turkey’de
15.12.2018, 12:17 - Baruş zirve yaptı
15.12.2018, 12:18 - Dal’dan bağışıklık önerisi
15.12.2018, 12:18 - Birincilik 25 bin lira getirdi
15.12.2018, 12:16 - ‘Dijital-Kağıtsız Hastane’
15.12.2018, 12:15 - Belaruslu konuktan Rektör Tabakoğlu’na ziyaret
14.12.2018, 10:53 - İYİ Parti “Edirne’de ittifak yok”
14.12.2018, 10:52 - Uymaz, “Gönül Belediyeciliği getiriyoruz"
14.12.2018, 10:50 - Bütçeye 11 Milyon ek
14.12.2018, 10:49 - Tarihi hamama membran kaplama 
14.12.2018, 10:48 - Çevreci işletmelere yeşil nokta
14.12.2018, 10:45 - Çakırlar, “Vatandaşa masal anlatıyorlar”
14.12.2018, 10:44 - Esnaf yılbaşı süsü istiyor
14.12.2018, 10:42 - Çoğal, “Türkiye iklim hareketinde yer almalı”
14.12.2018, 10:40 - Kalemler yeşerecek
MUTLU ETTİLER
SONHABER 23 yaşında
İyi ki Öğretmenim
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    “Plastik savaşçısı”
    AK Parti’nin yeni ilçe başkanları
    Çile son bulacak mı?
    Bu kez yangın tüpünden çıktı
    Motosikletliye kemer cezası
    Baruş zirve yaptı
    ETTDER İzmir Travel Turkey’de
    Dal’dan bağışıklık önerisi
    Birincilik 25 bin lira getirdi
    ‘Dijital-Kağıtsız Hastane’
    Belaruslu konuktan Rektör Tabakoğlu
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.