18-03-2018 | Bugünkü SONHABER
Çöp yuvası Çöp yuvası
Jandarmadan Eğitim Semineri Jandarmadan Eğitim Semineri
Tunca Nehri yatağına çekildi Tunca Nehri yatağına çekildi
Deplasmanlı süper lig başlıyor Deplasmanlı süper lig başlıyor
12 Mart 2018 Pazartesi, 10:34
Eroğlu, “Afyon kaymağı gibi yollar”
DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni için Edirne’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Edirne’ye Eskiden de çok gelir giderdim, o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu” yorumunu yaptı...

DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni için Edirne’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Edirne’ye Eskiden de çok gelir giderdim, o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu” yorumunu yaptı.

 

Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Uzunköprü ilçesindeki temel atma ve açılış törenine iştirak eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,Uzunköprü töreninin ardından Edirne’deki açılış ve temel atma töreni için Edirne Valiliğine geldi.

 

Bakan Eroğlu Valilik bahçesinde törenle karşılandı ve karşılama töreninin ardından Vali Günay Özdemir’i makamında ziyaret ettikten sonra  toplantı salonunda Basın mensupları ile bir araya geldi.

 

Bakan Eroğlu, Devlet Su İşleri, Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından temelleri atılacak yatırımların 60 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

 

Edirne'ye sık geldiğini ve yolculuğunun yapılan yollar nedeniyle çok rahat, güvenli geçtiğini vurgulayan Eroğlu, "Eskiden de çok gelir giderdim o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu. Serhat kenti Edirne'ye ne yapılsa azdır” dedi.

 

KANAL EDİRNE GELİYOR MÜJDELER OLSUN

 

Edirne'deki nehirlerin debisinin artmasına ilişkin soru üzerine Eroğlu, şunları kaydetti:"Ergene'de şu anda çok büyük çalışma yapıyoruz. Kanal Edirne de bitme noktasına geldi, 100 metresi kaldı. Taşkınları azaltmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu bizim ilk kez düşündüğümüz zor bir işti ancak Kanal Edirne için DSİ gece gündüz çalıştı, teşekkür ediyorum. Etrafı muhteşem mesire alanı olacak. Kanal Edirne geliyor müjdeler olsun. Ayrıca Ergene Nehri'nin üzerindeki köprülerin yapımı bize ait değil ama Ergene üzerinde 8 köprüyü şehit dedem topçu er Hacı Hasanoğlu Mehmet Efendi'nin ruhuna, onu da yapmak durumundayız"dedi.

 

EDİRNE’YE 11 MÜJDE İLE GELDİK

 

Bakan Eroğlu,açıklamasına şöyle sürdürdü. “Buraya gelişimizin sebebi temel atmak. 60 milyon TL’lik dört tane tesisin temelini atıyoruz. Edirne’ye hayırlı olmasını diliyorum. Biz 11 tane müjdeyle geldik. Daha önce verdiğimiz 131 müjde vardı. Toplam 142 müjde vermiş oluyoruz.  Bunların toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar TL. Şuana kadar Edirne’ye verilen en büyük müjde. Bu verdiğimiz 131 müjdenin 102 tanesi tamamlandı. Kalan 29 müjdede şuanda devam ediyor. Çakmak Barajı’nın sulamasını söz verdik. İhale ettik, başlıyor. İnşaat çoğunda başladı. Önümüzdeki yıl hepsini bitireceğiz. En büyük yatırımları hükümet olarak Edirne’ye biz yaptık. Edirne’nin tarihinde görülmemiş yatırımlar yapıyoruz.

 

BEN EDİRNE’NİN BİR EVLADIYIM

 

Ben Edirne’ye buranın evladı olarak geliyorum. Dedem burada şehit düşmüş. Biz buradaki bütün yatırımları, barajları, göletleri ve sulama tesislerinin hepsini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. En büyük baraj ve göletleri geçtiğimiz seneler de biz yaptık. Edirne’ye içme suyu temini meselesini biz çözdük. 6 baraj, 28 gölet inşaa ettik. Bu bir rekordur. Şimdi 4 baraj ve 5 göletin daha inşaatı bitecek. 10 tane baraj, 33 tane gölet tamamlanmış olacak. 43 tane baraj ve göletle Edirne, sulama tesisleri şehri olacak. Şimdiden sonra çeltik dışındaki alanlarda sulamaları modern kapalı sistem üzerinde büyük bir çalışma yapıyoruz. 442 bin 101 dekar araziyi sulamaya açmışız.

 

ÇİFTÇİMİZ ZENGİNLEŞİYOR

 

Gerçekten muhteşem bir rakam. Sırf bu sulamalardan dolayı her yıl çiftçimizin cebine 200 milyon TL ilave para giriyor. Zenginleşiyor yani çiftçimiz. 105 tane derenin ıslahını yaptık. Ayrıca 25 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Otomatik Meteoroloji Ölçüm İstasyonları’nın tamamı kuruldu. Sadece biz hizmet etmiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı muazzam yollar yaptı. Edirne’ye gelmek çok zahmetliydi. Bütün yollar Afyon Kaymağı gibi oldu. Buraya yapılan derslikler, eğitim yardımları, okullar, öğretmen sayılarının yüzde 100 artması gerçekten bizi gururlandırdı. Çünkü bu serhat şehri Edirne’ye ne yapılsa azdır. Dolayısıyla bizde buraya ne gerekiyorsa yapacağız”

 

TÖREN VALİLİK BAHÇESİNDE

 

Valilikteki basın toplantısının ardından valilik bahçesinde hazırlanan tören alanına  geçen Bakan Eroğlu, Burada törene katılanlara yönelik yaptığı konuşmada, “Bu bayrak için, bu vatan için canlarını seve seve feda eden Afrin’deki kahramanlara şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Allah’ın izniyle kahraman ordumuz orada tekrar bir destan yazıyor. Afrin’i tamamen bu terör örgütlerinden temizleyecek. Cenab-ı Allah milletimizin bahtını açık eylesin.

 

BU BAYRAK İNMEZ, EZANLAR DİNMEZ

 

Başta alçak FETÖ terör örgütü, PKK, PYD, DEAŞ ne kadar terör örgütü varsa ülkemizi, milletimizi onların şerrinden korusun. Onları perişan eylesin. Onlara destek veren, silah verenler var. Türkiye’yi yok etmek için, bu milleti esaret altına almak için, bayrağımızı indirmek için, minarelerden ezanları susturmak için plan, program yapan, onlara silah verenler var. Yarabbi onların da hilelerini onların başlarına geçir. Verdikleri silahlar kendilerine dönsün. Bu 81 milyon vatandaşımız, serhat şehrinin güzel insanları olduğu müddetçe bu bayrak inmeyecek. Ezanlar dinmeyecek. İlelebet bu topraklar da şanlı bayrağımız dalgalanacak.

 

EDİRNE’YE GÖNÜL BAĞIM VAR

 

Her yıl buraya üç defa geliyorum. Buraya gönül bağım var. Normal de Uzunköprü’ye gelecektik ama Edirne’ye de uğramadan geçemezdik. Eli boş gelmiyoruz. 60 milyonluk yatırımla geldik. Lalapaşa Büyünlü baraj ve sulamasının temelini atacağız. 8 tane köprü ve yan kollarının ıslahını yapıyoruz. Özellikle burada ağaçlandırma, erozyon kontrolü, orman köylülerine destek, ORKÖY kredileri, gelir getirici orman kurulmasıyla ilgili, orman yollarının yapımıyla ilgili çalışmalar var. Bir de Doğa Koruma Milli Parklar buraya bir master planı hazırlamıştı. Edirne’ye gelmek artık çok kolay. Edirne’nin yolları maşallah Afyon Kaymağı gibi olmuş. Diyoruz ki burası hem serhat şehri İstanbul’a yakın, Tekirdağ’a yakın. Burayı Tabiat Turizm Merkezi yapalım. Bu bakımdan bir master planı hazırlandı.

 

MASTER PLAN  HAZIR

 

Netice de Allah nasip ederse bu master planı ile birlikte eylem planı da hazırlandı. Bugün de Gökçetepe’de ki tesislerin temelini atıyoruz. Çok muhteşem bir yer. Keşan’dan Enez’e giderken hemen denize yakın bir yerde. Muhteşem bir alan. Orada orman köşkü dediğimiz çok güzel köşkler yapılacak. Çevre düzenlemeleri yapılacak, tanıtım merkezleri yapılacak. Şimdiden herkese duyuruyorum. Serhat şehri Edirne’ye her şey yakışır. Arkadaşlarımız çok çalışıyorlar, gece gündüz çalışarak bu tesisleri de bitirecekler. Edirne’mize hükümetimiz çok büyük önem veriyor. Sadece biz çalışmıyoruz. Diğer bakanlıklar da çalışıyorlar. Edirne çiftçisi zenginleşiyor. Edirne’yi selden kurtarmak için Kanal Edirne dediğimiz çalışmamız tamamlanıyor. Mayıs ayında bitecek. Köprü’nün de yıl sonuna kadar seddelerini tamamlayacağız. Hayırlı olsun. Orman teşkilatı burada 25 milyon fidan dikmiş. Üç tane bal ormanı kurduk. Arıcılar, balcılar geldiler, destek istediler. Onun da talimatını verdik. Orman köylülerine öyle destek veriyoruz ki. Param yok diyor mesela. Yerim yok diyor. Yer yoksa ormandan yer. Orman köylüsüyse. Paran yoksa tamam parası da bizden. Yüzde 20’si hibe. Geri kalanı bir yılda ödeme. Dört yıl sonra faizsiz öde. Oda tamam. Sevgili hemşerilerim, babası oğluna vermez böyle imkan”dedi.

 

SERTİFİKALAR VERİLDİ

 

Konuşmanın  ardından,Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, hazırlanan butona basarak temele atma törenini gerçekleştirdiler. Ardından Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni yapıldı. Ardından katılımcılara fidan dağıtımı yapıldı. Bakan Eroğlu ve beraberindekiler buradaki törenini ardından Ak Partiye geçti. Burada Ak Parti Siyaset Akademisine katılanlara yönelik bir de konuşma yaptı.Bakan Eroğlu daha sonra Edirne’den ayrıldı.

 

Harun Aker / Erkan Ekşi / AA

12 Mart 2018 Pazartesi, 10:34
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
17.03.2018, 11:08 - Minnettarız...
17.03.2018, 11:07 - Köpekler için yürüdüler
17.03.2018, 11:06 - Yağışlar hasat için “umut” oldu
17.03.2018, 11:03 - Gül Kokulu Edirnem...
17.03.2018, 11:01 - Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
17.03.2018, 10:59 - Er Meydanı turistlere açılıyor
17.03.2018, 10:58 - Yem bulamayan at taş yemiş
17.03.2018, 10:56 - Salih’in ani çıkışı
17.03.2018, 10:55 - Çile kuyruğu erimeye başladı
17.03.2018, 10:54 - Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
17.03.2018, 10:52 - Alpullu şekere talip oldular
16.03.2018, 10:52 - Mehmetçiğe “ışıklı” destek
16.03.2018, 10:51 - "Bir Öğrenci de Sen Okut"
16.03.2018, 10:48 - ADD’den özelleştirme tepkisi
16.03.2018, 10:46 - 2 ay arayla farklı ‘NBŞ’ raporu
16.03.2018, 10:45 - Sağlıklı sular
16.03.2018, 10:43 - Enez adliyesi karıştı
16.03.2018, 10:41 - Kapıkule’de çile kuyruğu
16.03.2018, 10:40 - Hijyen eğitimi
16.03.2018, 10:38 - Kendilerini anlattılar
ÇİFT KİŞİLİKLİ DELEGE
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Yeme Problemi
    Salih’in ani çıkışı
    Okutacağı oğlu için kuyruk çilesi
    Gül Kokulu Edirnem...
    Yem bulamayan at taş yemiş
    Köpekler için yürüdüler
    Yağışlar hasat için “umut” oldu
    Minnettarız...
    Er Meydanı turistlere açılıyor
    Çöp yuvası
    Alpullu şekere talip oldular
    Soyyiğit, “Aysan Edirne markası “
    Çile kuyruğu erimeye başladı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.