22-09-2018 | Bugünkü SONHABER
TIR şarampole devrildi TIR şarampole devrildi
Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı Enez’de İlköğretim Haftası kutlandı
Meriç'te bağ bozumu Meriç'te bağ bozumu
Kentin son saracına ‘ahi’ payesi Kentin son saracına ‘ahi’ payesi
12 Mart 2018 Pazartesi, 10:34
Eroğlu, “Afyon kaymağı gibi yollar”
DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni için Edirne’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Edirne’ye Eskiden de çok gelir giderdim, o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu” yorumunu yaptı...

DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni için Edirne’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Edirne’ye Eskiden de çok gelir giderdim, o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu” yorumunu yaptı.

 

Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Uzunköprü ilçesindeki temel atma ve açılış törenine iştirak eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,Uzunköprü töreninin ardından Edirne’deki açılış ve temel atma töreni için Edirne Valiliğine geldi.

 

Bakan Eroğlu Valilik bahçesinde törenle karşılandı ve karşılama töreninin ardından Vali Günay Özdemir’i makamında ziyaret ettikten sonra  toplantı salonunda Basın mensupları ile bir araya geldi.

 

Bakan Eroğlu, Devlet Su İşleri, Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından temelleri atılacak yatırımların 60 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

 

Edirne'ye sık geldiğini ve yolculuğunun yapılan yollar nedeniyle çok rahat, güvenli geçtiğini vurgulayan Eroğlu, "Eskiden de çok gelir giderdim o yollar ne berbattı, şimdi yollar Afyon kaymağı gibi oldu. Serhat kenti Edirne'ye ne yapılsa azdır” dedi.

 

KANAL EDİRNE GELİYOR MÜJDELER OLSUN

 

Edirne'deki nehirlerin debisinin artmasına ilişkin soru üzerine Eroğlu, şunları kaydetti:"Ergene'de şu anda çok büyük çalışma yapıyoruz. Kanal Edirne de bitme noktasına geldi, 100 metresi kaldı. Taşkınları azaltmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu bizim ilk kez düşündüğümüz zor bir işti ancak Kanal Edirne için DSİ gece gündüz çalıştı, teşekkür ediyorum. Etrafı muhteşem mesire alanı olacak. Kanal Edirne geliyor müjdeler olsun. Ayrıca Ergene Nehri'nin üzerindeki köprülerin yapımı bize ait değil ama Ergene üzerinde 8 köprüyü şehit dedem topçu er Hacı Hasanoğlu Mehmet Efendi'nin ruhuna, onu da yapmak durumundayız"dedi.

 

EDİRNE’YE 11 MÜJDE İLE GELDİK

 

Bakan Eroğlu,açıklamasına şöyle sürdürdü. “Buraya gelişimizin sebebi temel atmak. 60 milyon TL’lik dört tane tesisin temelini atıyoruz. Edirne’ye hayırlı olmasını diliyorum. Biz 11 tane müjdeyle geldik. Daha önce verdiğimiz 131 müjde vardı. Toplam 142 müjde vermiş oluyoruz.  Bunların toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar TL. Şuana kadar Edirne’ye verilen en büyük müjde. Bu verdiğimiz 131 müjdenin 102 tanesi tamamlandı. Kalan 29 müjdede şuanda devam ediyor. Çakmak Barajı’nın sulamasını söz verdik. İhale ettik, başlıyor. İnşaat çoğunda başladı. Önümüzdeki yıl hepsini bitireceğiz. En büyük yatırımları hükümet olarak Edirne’ye biz yaptık. Edirne’nin tarihinde görülmemiş yatırımlar yapıyoruz.

 

BEN EDİRNE’NİN BİR EVLADIYIM

 

Ben Edirne’ye buranın evladı olarak geliyorum. Dedem burada şehit düşmüş. Biz buradaki bütün yatırımları, barajları, göletleri ve sulama tesislerinin hepsini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. En büyük baraj ve göletleri geçtiğimiz seneler de biz yaptık. Edirne’ye içme suyu temini meselesini biz çözdük. 6 baraj, 28 gölet inşaa ettik. Bu bir rekordur. Şimdi 4 baraj ve 5 göletin daha inşaatı bitecek. 10 tane baraj, 33 tane gölet tamamlanmış olacak. 43 tane baraj ve göletle Edirne, sulama tesisleri şehri olacak. Şimdiden sonra çeltik dışındaki alanlarda sulamaları modern kapalı sistem üzerinde büyük bir çalışma yapıyoruz. 442 bin 101 dekar araziyi sulamaya açmışız.

 

ÇİFTÇİMİZ ZENGİNLEŞİYOR

 

Gerçekten muhteşem bir rakam. Sırf bu sulamalardan dolayı her yıl çiftçimizin cebine 200 milyon TL ilave para giriyor. Zenginleşiyor yani çiftçimiz. 105 tane derenin ıslahını yaptık. Ayrıca 25 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Otomatik Meteoroloji Ölçüm İstasyonları’nın tamamı kuruldu. Sadece biz hizmet etmiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı muazzam yollar yaptı. Edirne’ye gelmek çok zahmetliydi. Bütün yollar Afyon Kaymağı gibi oldu. Buraya yapılan derslikler, eğitim yardımları, okullar, öğretmen sayılarının yüzde 100 artması gerçekten bizi gururlandırdı. Çünkü bu serhat şehri Edirne’ye ne yapılsa azdır. Dolayısıyla bizde buraya ne gerekiyorsa yapacağız”

 

TÖREN VALİLİK BAHÇESİNDE

 

Valilikteki basın toplantısının ardından valilik bahçesinde hazırlanan tören alanına  geçen Bakan Eroğlu, Burada törene katılanlara yönelik yaptığı konuşmada, “Bu bayrak için, bu vatan için canlarını seve seve feda eden Afrin’deki kahramanlara şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Allah’ın izniyle kahraman ordumuz orada tekrar bir destan yazıyor. Afrin’i tamamen bu terör örgütlerinden temizleyecek. Cenab-ı Allah milletimizin bahtını açık eylesin.

 

BU BAYRAK İNMEZ, EZANLAR DİNMEZ

 

Başta alçak FETÖ terör örgütü, PKK, PYD, DEAŞ ne kadar terör örgütü varsa ülkemizi, milletimizi onların şerrinden korusun. Onları perişan eylesin. Onlara destek veren, silah verenler var. Türkiye’yi yok etmek için, bu milleti esaret altına almak için, bayrağımızı indirmek için, minarelerden ezanları susturmak için plan, program yapan, onlara silah verenler var. Yarabbi onların da hilelerini onların başlarına geçir. Verdikleri silahlar kendilerine dönsün. Bu 81 milyon vatandaşımız, serhat şehrinin güzel insanları olduğu müddetçe bu bayrak inmeyecek. Ezanlar dinmeyecek. İlelebet bu topraklar da şanlı bayrağımız dalgalanacak.

 

EDİRNE’YE GÖNÜL BAĞIM VAR

 

Her yıl buraya üç defa geliyorum. Buraya gönül bağım var. Normal de Uzunköprü’ye gelecektik ama Edirne’ye de uğramadan geçemezdik. Eli boş gelmiyoruz. 60 milyonluk yatırımla geldik. Lalapaşa Büyünlü baraj ve sulamasının temelini atacağız. 8 tane köprü ve yan kollarının ıslahını yapıyoruz. Özellikle burada ağaçlandırma, erozyon kontrolü, orman köylülerine destek, ORKÖY kredileri, gelir getirici orman kurulmasıyla ilgili, orman yollarının yapımıyla ilgili çalışmalar var. Bir de Doğa Koruma Milli Parklar buraya bir master planı hazırlamıştı. Edirne’ye gelmek artık çok kolay. Edirne’nin yolları maşallah Afyon Kaymağı gibi olmuş. Diyoruz ki burası hem serhat şehri İstanbul’a yakın, Tekirdağ’a yakın. Burayı Tabiat Turizm Merkezi yapalım. Bu bakımdan bir master planı hazırlandı.

 

MASTER PLAN  HAZIR

 

Netice de Allah nasip ederse bu master planı ile birlikte eylem planı da hazırlandı. Bugün de Gökçetepe’de ki tesislerin temelini atıyoruz. Çok muhteşem bir yer. Keşan’dan Enez’e giderken hemen denize yakın bir yerde. Muhteşem bir alan. Orada orman köşkü dediğimiz çok güzel köşkler yapılacak. Çevre düzenlemeleri yapılacak, tanıtım merkezleri yapılacak. Şimdiden herkese duyuruyorum. Serhat şehri Edirne’ye her şey yakışır. Arkadaşlarımız çok çalışıyorlar, gece gündüz çalışarak bu tesisleri de bitirecekler. Edirne’mize hükümetimiz çok büyük önem veriyor. Sadece biz çalışmıyoruz. Diğer bakanlıklar da çalışıyorlar. Edirne çiftçisi zenginleşiyor. Edirne’yi selden kurtarmak için Kanal Edirne dediğimiz çalışmamız tamamlanıyor. Mayıs ayında bitecek. Köprü’nün de yıl sonuna kadar seddelerini tamamlayacağız. Hayırlı olsun. Orman teşkilatı burada 25 milyon fidan dikmiş. Üç tane bal ormanı kurduk. Arıcılar, balcılar geldiler, destek istediler. Onun da talimatını verdik. Orman köylülerine öyle destek veriyoruz ki. Param yok diyor mesela. Yerim yok diyor. Yer yoksa ormandan yer. Orman köylüsüyse. Paran yoksa tamam parası da bizden. Yüzde 20’si hibe. Geri kalanı bir yılda ödeme. Dört yıl sonra faizsiz öde. Oda tamam. Sevgili hemşerilerim, babası oğluna vermez böyle imkan”dedi.

 

SERTİFİKALAR VERİLDİ

 

Konuşmanın  ardından,Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, hazırlanan butona basarak temele atma törenini gerçekleştirdiler. Ardından Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikalarının Dağıtım töreni yapıldı. Ardından katılımcılara fidan dağıtımı yapıldı. Bakan Eroğlu ve beraberindekiler buradaki törenini ardından Ak Partiye geçti. Burada Ak Parti Siyaset Akademisine katılanlara yönelik bir de konuşma yaptı.Bakan Eroğlu daha sonra Edirne’den ayrıldı.

 

Harun Aker / Erkan Ekşi / AA

12 Mart 2018 Pazartesi, 10:34
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
22.09.2018, 10:53 - Şed kuşandı
22.09.2018, 10:52 - Selimiye’de hutbe verdi, namaz kıldırdı
22.09.2018, 10:50 - Prof. Dr. Rıdvan Canım’a büyük onur
22.09.2018, 10:47 - Edirne'ye "Avrupa Serbest Bölgesi"mi?
22.09.2018, 10:45 - Gazilere konser
22.09.2018, 10:43 - Hafızlar icazet yaptı
22.09.2018, 10:41 - Bilgiç’ten uyarı
22.09.2018, 10:39 - ADD adına satış yapıyorlar
22.09.2018, 10:37 - Yeniliklerle başladılar
21.09.2018, 11:09 - Talih Kuşu Edirne’de
21.09.2018, 11:07 - Gazeteler zorlukta
21.09.2018, 11:04 - "Komşunun bayramından medet umuyoruz"
21.09.2018, 11:02 - Çeker, “Sektörü canlandırır”
21.09.2018, 11:00 - Gaziler evlerinde ziyaret edildi
21.09.2018, 10:58 - Doktorlara robotik cerrahi eğitimi
21.09.2018, 10:56 - 6. Kitap Fuarı'na doğru
21.09.2018, 10:55 - Edirne Akademi’de eğitimler başladı
21.09.2018, 10:53 - Kışlık hazırlıkları başladı
21.09.2018, 10:51 - Çeltik kurutma mesaisi başladı
21.09.2018, 10:50 - Hastanelerde verimlilik nasıl artar
ISINMA TURLARI
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Edirne'ye "Avrupa Serbest Bölg
    Prof. Dr. Rıdvan Canım’a büyük onur
    Selimiye’de hutbe verdi, namaz kıld
    Şed kuşandı
    ADD adına satış yapıyorlar
    Hafızlar icazet yaptı
    Gazilere konser
    Bilgiç’ten uyarı
    Yeniliklerle başladılar
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx