26-04-2018 | Bugünkü SONHABER
Beykentli miniklere şölen Beykentli miniklere şölen
Kırcasalih’te “Bilim Fuarı” Kırcasalih’te “Bilim Fuarı”
TREDAŞ çalışanları fidan dikti TREDAŞ çalışanları fidan dikti
Konut satışında bahar havası Konut satışında bahar havası
10 Nisan 2018 Salı, 10:25
Mimar Sinan’ın 430.yılı
Mimar Sinan’ın ölümünün 430.yılı Etkinlikleri kapsamında Mimar Sinan Heykeli önünde tören düzenlendi...

Mimar Sinan’ın ölümünün 430.yılı  Etkinlikleri kapsamında Mimar Sinan Heykeli önünde tören  düzenlendi. Çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Edirne Kent Konseyi, TMMOB, Makine Mühendisleri Edirne Şubesi, İnşaat Mühendisleri Edirne Temsilciliği,  Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği katıldı.

 

TMMOB Edirne Mimarlar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ender Özden burada yaptığı konuşmada,"Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Edirne Belediyesi, T.Ü. Mimarlık Fakültesi, Edirne Kent Konseyi, TMMOB, Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi, İnşaat Mühendisleri Edirne temsilciliği, EFOD ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği olarak; Mimar Sinan'ın 430'uncu anma gününde bir arada bulunmaktayız.

 

 Öncelikle anma etkinliklerine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Mimar Sinan'ın mimarlığı, ustalığı, sanatçılığı, mühendisliği ve eserleri her kesim tarafından bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu yıl olduğu gibi bu yıldan sonra da anma etkinlikleri süre gelecektir. Ancak sadece her yılın 9 Nisanında etkinlik düzenlemenin, ve sadece saygı duruşunda bulunmanın yeterli olmadığını düşünüyoruz. Sadece anmak yeterli değildir. Bunun yanı sıra eserlerine saygı göstermek adına tüm kurum ve kuruluşların üzerine düşeni yapmasının zorunluluk olduğu da bir gerçektir. Mimar Sinan'ın ustalık eserim diye nitelendirdiği Selimiye Camii ve meydanı Edirne'nin marka kent olmasını sağlayan bir unsurdur. Bir başka deyişle, Edirne Selimiye, Selimiye Edirne; olarak değerlendirilmelidir. Tapunun malik hanesinde hangi kurum veya kuruluşun adı geçse de; Selimiye Camii, meydanı ve benzer tarihi değerlerin gerçek sahibi halktır.

 

"SİNAN VE KORUMA"

 

Halkın kullanımına açmak, marka kent değerini korumak adına Selimiye Meydanının bir an önce yapımı tamamlanmalıdır. Meydanın yapımını tamamlamak adına Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının üzerine düşeni yapması kaçınılmazdır. Bu noktada, sadece eleştirmek yerine doğru kararların oluşturulması ve gerekenin yapılması için Sivil Toplum Kuruluşlarının destekleyici çalışmalar yapması ve bu hususta daha etkin olması gerekmektedir.Bu amaçla; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Mimarlar Odası Temsilciliği Yönetimi olarak, 430'uncu Mimar Sinan'ı anma etkinlikleri çerçevesinde bu yılki tema, "Sinan ve Koruma" olarak belirlenmiştir.

 

Panelde konu olarak Selimiye Meydanı ele alınmıştır. Bu hususun sadece bir panel ile kalmaması gerekmekte olup, bundan sonraki süreçte katkı sağlamak adına TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Mimarlar Odası Temsilciliği Yönetimi olarak diğer Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kurumlarının yapacağı etkinliklere destek olunacaktır. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Mimarlar Odası Temsilciliği Yönetimi olarak temennimiz, ilk etapta Selimiye Meydanının bir an önce bitirilerek halkın kullanımına sunulması ve yakın silüet adına gerekli çalışmaların yapılmasıdır" dedi.

 

BAŞKANIN YEMİŞ KAPANI AÇIKLAMASI

 

  Belediye Başkanı Recep  Gürkan, geçtiğimiz günlerde Edirne Kent Konseyinin (EKK) Selimiye Meydanı ve Yemiş Kapanının durumunu  sorması üzerine dün Mimar Sinan’ın ölümünün 430.yılı nedeniyle düzenlenen  törende verdiği yanıtta  “Selimiye’yi Böyle Bekletmeye Hiç Birimizin Hakkı Yok”dedi.

 

PROJELERİ İPTAL ETTİLER

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu’nun Yemiş kapanı Hanı’nın Koruma ve Konservasyon Projeleri’nin iptallerine karar verdiğini ve bu yüzden de Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ne de başlayamadıklarını dile getirerek, “Edirne Belediyesi’nin bütün iyi niyetli çalışmalarına rağmen elimiz kolumuz bağlandı. Gerçekten üzgünüm. Çok iyi niyetle başlamış bir çalışmaydı. Tam sonuca ulaşmamışken, durduruldu, elimiz kolumuz bağlandı.  Selimiye’yi böyle bekletmeye hiç birimizin hakkı yok” dedi.

 

BASINA KONUŞTU

 

Tören sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sultanların Şehri, Şehirlerin Sultanı Edirne’ye, sultanlık tacı olan Selimiye’yi takan, Selimiye Camii’ni kentin en görkemli noktasına diken Mimar Sinan’ı rahmet ve minnetle yad ettiklerini söyledi.

 

Mimar Koca Sinan’ın bilinen tarafıyla 375 tane esere imza attığını anlatan Gürkan, “Bu 375 eserin 374’ü Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde ama en muhteşemi, en güzel en harikuladesi ve Mimar Sinan’ın ifadesiyle ‘Ustalık eseri’ ki bence ustalık eserinin de ötesinde dahilik eseridir Selimiye. Gelip bu eseri Edirne’ye yapıyor.  Bu anlamda Mimar Koca Sinan’ı sadece 9 Nisan’da değil her gün şükranla rahmetle yad etmek, aziz hatırasının önünde saygıyla eğilmek gerekiyor” diye konuştu.

 

SELİMİYE CAMİİ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

 

Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği’nin törende Selimiye Meydanı’nın biran önce düzenlenmesi ve bir an önce bu görüntüden kurtarılması gerektiğine yönelik yaptığı konuşmaya katıldığını anlatan Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak yaklaşık 3,5 yıldır; Selimiye Camii Külliyesi’nin ve etrafının Edirne’ye, Mimar Sinan’a ve Selimiye Camii’ne yakışacak bir biçimde düzenlenmesi için çaba sarf ediyoruz. Bununla ilgili daha önce UNESCO tarafından da kabul edilmiş ama tozlu raflarda beklemeye alınmış bir proje var. Bu projeyi yeniledik. UNESCO’nun ve dünya mimarlık tarihinin beklentilerine uygun olarak, Selimiye’yi daha çok öne çıkaran, Selimiye’nin siluetini etkilemeyen, gölgelemeyen bir rekreasyon projesi alanı yaptık. Bu proje Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile birlikte hazırlandı” dedi.

 

BİZ KURTARMA KAZISI YAPTIK

 

Tarihi Yemiş Kapanı Hanı’nda önce sondaj çalışması daha sonra da kurtarma kazısını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gürkan, “Belki de Türkiye’de belediye olarak tek kurtarma kazısı yapan belediye biz olduk. Bu kazıyı hızlı bir şekilde bitirebilmek için elimizdeki bütün ekonomik kaynakları ve insan gücünü kullandık. Edirne Müzesi’nin rehberliğinde, Edirne Müzesi’nin denetimde ve başkanlığında yapıldı bu kazı. Kurtarma kazısı bitti ve Yemiş Kapanı Hanı’nı ortaya çıkarttık.

Yine alanında çok uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Metin Sözen gibi otorite isimler buraya geldiler ve Yemiş Kapı Hanı’nın ne olması gerektiği ile ilgili fikirlerini söylediler. Her iki uzman isim de Yemiş Kapanı Hanı’nın ihya edilmemesi, Selimiye’nin siluetinin korunması ve buranın bir arkeopark olması gerektiğini ifade ettiler. Bizde bilime ve uzmanlara olan saygımız nedeniyle Koruma Kurulu’na bu bağlamda bir proje hazırlayarak sunduk” şeklinde konuştu.

 

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANDI”

 

Çalışmaların tam bitme aşamasına geldiğini; rekreasyon da kullanılacak malzemelerin kurul tarafından sadece onaylanmasının kaldığını belirten Gürkan, “Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü hala tam olarak çözemediğimiz bir amaçla Ankara’da bulunan Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu’na itiraz etti. Bu 7-8 ay kadar sürdü. Tabi bir itiraz söz konusu olanca Yemiş Kapanı Hanı Projesi’ne bizim de rekreasyon projemiz de durduruldu.

 

Geçtiğimiz günlerde Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu bir karar verdi ve Koruma Bölge Kurulu’nun hazırladığı Yemiş kapanı Hanı’nın Koruma ve Konservasyon Projeleri’nin iptallerine karar verdi. Şimdi ne olacağını bende dahil kimse bilmiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ısrarla buranın konservasyon değil, restitüsyon ve restorasyon projelerinin yapılmasını istiyor. Niçin? Dediğimizde cevap alamıyoruz. Restorasyon projesinde kasıt Yemiş Hanı’nı ihya etmek mi? Selimiye Cami’nin önüne 12-13 metre yüksekliğinde bir bina yapmak mı? demek bu amaçla mı isteniyor.

 

BAŞKA BİR AMAÇ VAR…

 

Başka bir amaç var. Bunu net olarak anlayamadım. Arkadaşlarım konuyu inceliyorlar. Kurulla tekrar görüşeceğiz. Edirne Belediyesi’nin bütün iyi niyetli çabalarına rağmen; biran önce Selimiye Camii ve etrafının kentimize yakışır bir şekilde düzenlenmek istememize rağmen bunu gerçekleştiremedik. Gerçekten üzgünüm. Çok iyi niyetle başlamış olan bir çalışmaydı. Tam sonuca ulaşmamışken, durduruldu, elimiz kolumuz bağlandı. Bundan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz.  Bizim amacımız üzüm yemek bağcı dövmek değil, söz konusu olan Selimiye. Selimiye sadece Edirne’nin tüm dünyanın ortak mirası. Bir ibadethane, bir anıt eser. Yaklaşık sekiz ay Yüksek Kurulu’nun Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili kararını vermesini bekledik. Eğer, biz karar verirken, siz projeye başlayın deselerdi; biz belki de  ‘Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin yüzde 50’sini tamamlamış olacaktık. Yazık, günah Selimiye’yi bu şekilde bekletmeye hiçbirimizin hakkı yok” dedi.

 

Erkan Ekşi

10 Nisan 2018 Salı, 10:25
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.04.2018, 10:52 - Okullu kuşlar…
25.04.2018, 10:51 - Veli Der’den “Nitelikli-Niteliksiz” tepkisi
25.04.2018, 10:50 - Yazar Onur’un eserleri müzede
25.04.2018, 10:48 - Heykeli dikildi
25.04.2018, 10:47 - 4.Tarım Zirvesi
25.04.2018, 10:45 - Aşılanılmazsa salgın başlar
25.04.2018, 10:43 - “Saros Körfezi" için yürüyor
25.04.2018, 10:42 - Kıbrıs Gazisi’ne veda
25.04.2018, 10:40 - Kuru-Pilav Günü
25.04.2018, 10:39 - Kuruluşa konserli kutlama
25.04.2018, 10:38 - Beykent MUN Konferansı’ndaydı
25.04.2018, 10:37 - Çocuklar bayamadık yer bırakmadı
25.04.2018, 10:36 - Cem Evine Çocuk Parkı
24.04.2018, 09:50 - Edirne dün renk renk ve cıvıl cıvıldı
24.04.2018, 09:49 - Çocuk Sitesinde büyük eğlence
24.04.2018, 09:47 - Koltuğa oturdu “Edirne’nin Sorunları var”dedi
24.04.2018, 09:46 - Pilava koştuk
24.04.2018, 09:44 - Birarada kutladılar
24.04.2018, 09:42 - DOÇEK Şehit Ahmet Can anısına yürüdü
24.04.2018, 09:41 - Belediye makamında Irmak Aydın
ZTSO
SONHABER 23 yaşında
KADINLAR GÜZEL BİR DUADIR
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB'Yİ DOĞMADAN ÖLDÜRMEYİN
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Heykeli dikildi
    Aşılanılmazsa salgın başlar
    Yazar Onur’un eserleri müzede
    Veli Der’den “Nitelikli-Niteliksiz
    Okullu kuşlar…
    4.Tarım Zirvesi
    “Saros Körfezi" için yürüyor
    Cem Evine Çocuk Parkı
    Kıbrıs Gazisi’ne veda
    Kuru-Pilav Günü
    Beykent MUN Konferansı’ndaydı
    Beykentli miniklere şölen
    Çocuklar bayamadık yer bırakmadı
    Kuruluşa konserli kutlama
    TREDAŞ çalışanları fidan dikti
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.