21-01-2019 | Bugünkü SONHABER
İYİ Parti ve CHP bir arada İYİ Parti ve CHP bir arada
AK Gençlik Kına’ya emanet AK Gençlik Kına’ya emanet
Destekler hesaplara yatacak Destekler hesaplara yatacak
Bir ayda 542 konut satıldı Bir ayda 542 konut satıldı
11 Nisan 2018 Çarşamba, 10:25
Kırkpınar çayırı mükafat mı?
Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Sarayiçi Er Meydanı'ndaki taşkın zararının 1.5 milyon lira olduğunu söyledi...

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Sarayiçi Er Meydanı'ndaki taşkın zararının 1.5 milyon lira olduğunu söyledi.

 

Başkan Gürkan, “Kırkpınar çayırına çıkmak bir mükâfat mı? yoksa alelade bir olay mı? herkes gelip çıkar mı? Otoritelerin bunu tartışması gerekmektedir” dedi.  

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Ayhan ile birlikte basın toplantısı yaptı.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda; Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkan Mehmet Ayhan, Yağlı Güreş Koordinatörü Orhan Yavaş, MHK Başkanı Mehmet Yılmaz, MYK Üyesi Sezgin Yüksel, Yağlı Güreş Sorumlusu Hüseyin Kağızman ve Marmara Bölge Sorumlusu Raşit Ataş ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

 

BELİRLİ RİTÜELLERİ VAR

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan " Bu yıl 657.Tarihi Kırkpınar Güreşlerimizi 2-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Güreş Federasyonumuzla zaten sürekli bir arada çalışıyoruz. Yine bu bağlamda geçen yıl yağlı güreş düzenleyen kentler birliğini kurmuştuk. Edirne Belediyesi, Güreş Federasyonu ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği  son bir yılda Türkiye'deki yağlı güreşlerle ilgili gerçekten çok yararlı çalışmalar yaptı, yapmaya da devam ediyor.

 

En son geçtiğimiz hafta, yağlı güreşler tarihinde bir ilk olan Balıkesir'de hem cazgır eğitimi hem de Kırkpınar davul zurnacıları eğitimi yaptık. Buna niye ihtiyaç duyduk? Birincisi yağlı güreşi nerede yaparsanız yapın bir sistem, düzen olması lazım. Çünkü Kırkpınar'ın tarihi bu yılla beraber 657 ama yağlı güreşin tarihi Türk'ün tarihi ile eş değer. O yüzden bunun belli ritüelleri var belli gelenekleri var belli sembolleri var.

 

YAĞLI GÜREŞTE DAVUL ZURNA ÖNEMLİ

 

Bu nedenle öncelikle cazgırların bir bütünlük arz etmesi lazım, söylemlerinde, konuşmalarında. İkincisi özellikle son yıllarda yağlı güreşin en önemli sembollerinden biri olan davul zurnanın farklı farklı melodilerle ortaya çıkmaya başladığını gördük. Oysa Kırkpınar'da yada yağlı güreşte davul zurna çok çok önemli bir alan. Çünkü güreşin seyrine göre sakinleştiren, hızlandıran enstrümanlar bunlar. O yüzden yağlı güreşin özündeki, ruhundaki müziklerin çalınması gerekiyor orda. Yine arkadaşlarımız sağ olsunlar Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki davul zurnalarıyla yağlı güreşe eşlik eden arkadaşlarımızda bir eğitim alarak orada bir düzen kurmaya çaba gösterdiler. Bugün toplantısını arkadaşlarımız yaptı, değerlendirmesini yapacağız. Kırkpınar er meydanında güreş federasyonumuzun yetkilileri hem de bizim arkadaşlarımız birlikte yerinde tespitlerini yaparak 2-8 temmuz 657. Kırkpınar'ın yağlı güreşlerin olimpiyatının, geçen yıl ki muhteşem güreşlerinden daha iyi olması için gayret göstereceğiz.

 

"KIRKPINAR ÖDÜL ÇAYIRI MI, SIRADAN ÇAYIR MI?"

 

Güreşçi ile pehlivanı ayırmak lazım. Pehlivan yağlı güreşlerde çayıra çıkan, güreşçi minderde güreşen kişidir. Hepimizin ortak görüşü Türkiye'nin başpehlivanı Kırkpınar'dan çıkar. Yani yağlı güreşin nirvanası Kırkpınar'dır. Burası bir olimpiyatsa, burada Türkiye'nin şampiyonlarını seçiyorsak, sporun hangi dalında elemsiz, kondisyonsuz, başarısız Milli Takım'a girebiliyorsunuz? Böyle bir şey yok. Her pehlivanın hayali Kırkpınar'da çayıra çıkmaksa, biz yıl içerisinde hiç bir başarı elde edememiş pehlivanı da Kırkpınar çayırına çıkarmalı mıyız, çıkarmamalı mıyız ? Çıkarırsak bu yağlı güreşe nasıl etki yapar, çıkarmazsak bu nasıl bir etki yapar? tartışılması gereken nokta bu. Pehlivanın o yıl ki diğer yağlı güreşlerde yani varsayalım 80 güreşin 75 inde ilk turda elendi. Bu pehlivanın hiç bir ön elemeye tutulmadan doğrudan Kırkpınar'da güreşmesi olumlu mu, olumsuz mu etki yapar. Biz Kırkpınar çayırına çıkmayı bir başarı, ödül olarak mı görüyoruz? Yoksa Kırkpınar'a çıkmak sıradan, kıspeti alan gelir çıkar mı diyeceğiz? Yağlı güreş camiasının bunu tartışması gerekir.

 

"BAŞ PEHLİVANA 50 BİN DEĞİL 750 BİN LİRA"

 

Başpehlivanın ödülü henüz belirlenmedi. Geçen sene 350 bin lira toplamda 14 boydaki pehlivanlara verdik. Geçtiğimiz  yıl Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar Başpehlivanına 50 bin tl ödül verdik. Kırkpınar'a katılan 2 bin 200 pehlivana 1 milyon Lira yolluk, 500 bin liradan fazla konaklama ödedik. 2 bin 200 pehlivan yerine 500 pehlivan katılsa, o 500 pehlivana 300 bin yolluk ödesem, kalan 700'ü 50 bin lira ödülün üzerine koyup keşke 750 bin lira ödül verebilsem. Arzumuz bu. Kırkpınar bütün Türk Milleti'nin ortak duygusu. Kırkpınar'ı biz düzenliyoruz, kuralları biz koyalım diye bir şey yok.

 

"SARAYİÇİ'NDE 1 BUÇUK MİLYONLUK ZARAR VAR"

 

Başbakanlık tanıtma fonundan Kırkpınar fonundan bize görüşülmediği ile alakalı olumsuz cevap geldi. Paradan önce gurur, onu var. 657 yıllık Türk'ün ata sporunu yaşatmak için destek istedim. Bu sene talepte bulunmayacağım. Alsınlar Başbakanlık fonunu nereye istiyorlarsa oraya kullansınlar. Sarayiçindeki taşkın en büyük zarar çayıra ama orada elektrik sistemlerinden boyasına kadar yaklaşık 1 buçuk milyonluk zarar var. Edirne Belediyesi olarak altından kalkacağız.

 

"AĞA DA BELEDİYEDE GEREKENİ YAPACAKTIR"

 

Bir basın mensubunun, 1 buçuk milyon lira ile Kırkpınar Ağalığı'nın alındığını, ağanın parayı ödeyip ödemediği sorusuna cevap veren Başkan Gürkan "Kırkpınar'ın ağa şunu olacak, parayı yatırdı mı yatırmadı mı şeyleri ile gündeme gelmesini istemiyorum. Belediye de ağa da gerekeni yapacaktır. Kırkpınar çayırına çıkarken hepimiz göreceğiz"dedi.

 

"KURALLARDA DEĞİŞİKLİK YAPMADIK, EKSİKLERDE ÇALIŞMALAR YAPTIK"

 

Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayan’da  " Bu sene yağlı güreşin kuralları ile fazla oynamak istemiyoruz. O yüzden fazla bir değişiklik olmadı, eksiklerimiz vardı onunla ilgili çalışmalarımız oldu. Geleneksel güreşlerimiz 3 günlük güreşlerle ilgili boy atlama zaten belediyeler birliği ve başkanla bu konuyu tartışmıştık. Orada belli boylarda boy atlama yaptık. Kırkpınar'ımız bizim için olmazsa olmaz. Biz birlik ve beraberlik içinde Edirne Belediyemiz, Gençlik Spor Bakanlığımız, Belediyeler Birliğimiz, Güreş Federasyonumuz olarak daha iyisini yapmaya çalışacağız.

 

"KİSPET KURALI SADECE BAŞPEHLİVANLARA DEĞİL TÜM BOYLARA UYGULANACAK"

 

 

Boylarla ilgili 3 günlük güreşlerde küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta küçük boy ve büyük ortada bir yığılma vardı. Bu yığılmayı önlemek için 3 günlük güreşlerde Kumluca, Balıkesir Kurtdere güreşlerimiz bunların ikisinde bir boy atlama oldu. Bunların 1 ve 2'si çıkacak. Kıspetle ilgili biz geçen sene başpehlivanlar için önceki senelere dönüp, daha önceden nasılsa öyle yapılması için talimat hazırlamıştık. Onu geçen yıl başpehlivanlara uyguladık, bu sene bütün boylara uygulayacağız. Geçen sene kıspetle ilgili şikayet olduğunda gerekli müdahaleyi yaptık. Biz bununla ilgili yönetmeliğe koyduk, buna uymayan güreşlere giremeyecek" şeklinde belirtti.

 

Erkan Ekşi

11 Nisan 2018 Çarşamba, 10:25
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.01.2019, 10:43 - Sezen’den veda konuşması 
21.01.2019, 10:42 - Dünya’nın en büyük uçak batığı olacak
21.01.2019, 10:36 - Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
21.01.2019, 10:36 - Göz gözü görmedi
21.01.2019, 10:35 - Cani baba ve anne tutuklandı
21.01.2019, 10:33 - Kadın cinayetleri protesto edildi
21.01.2019, 10:32 - Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
21.01.2019, 10:31 - Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
21.01.2019, 10:29 - Filistinli gaziler için kermes düzenlendi
21.01.2019, 10:29 - Belediyeden kodlama eğitimi
19.01.2019, 10:52 - Karne heyecanı
19.01.2019, 10:53 - Sevindirdiler...
19.01.2019, 10:56 - Babadan kan donduran itiraf
19.01.2019, 10:58 - Eşi tarafından öldürülen kadın toprağa verildi
19.01.2019, 10:59 - Kimse dur diyemiyor mu?
19.01.2019, 10:54 - Aileler karne günlerini abartmamalı
19.01.2019, 11:01 - Köprü taşları değişecek
19.01.2019, 11:00 - Kuru soğanda gümrük vergisi sıfırlandı
18.01.2019, 10:39 - Siyasi kıvraklık
18.01.2019, 10:38 - Vali Canalp gazetecilerle
SONUÇLARINI GÖRELİM
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sezen’den veda konuşması 
    Dünya’nın en büyük uçak batığı olac
    Cani baba ve anne tutuklandı
    Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
    Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
    Göz gözü görmedi
    Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
    Kadın cinayetleri protesto edildi
    Filistinli gaziler için kermes düze
    Belediyeden kodlama eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.