21-01-2019 | Bugünkü SONHABER
İYİ Parti ve CHP bir arada İYİ Parti ve CHP bir arada
AK Gençlik Kına’ya emanet AK Gençlik Kına’ya emanet
Destekler hesaplara yatacak Destekler hesaplara yatacak
Bir ayda 542 konut satıldı Bir ayda 542 konut satıldı
14 Nisan 2018 Cumartesi, 10:27
“Göç dalgası azaldı”
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Afganistan'dan gelen göç dalgasının büyük oranda kesildiğini bildirdi.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Edirne’ye  gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'u, Edirne Valisi Günay Özdemir ve protokol üyeleri valilik girişinde karşıladı.

Bakan Ersoy, valilik makamında yaptığı konuşmada, Edirne'de göçmenlerle ilgili durumu öğrenmek, mesai arkadaşlarını ziyaret etmek ve İl Göç İdaresi'nde incelemede bulunmak üzere geldiğini söyledi.

Bir gazetecinin "İran üzerinden Türkiye'ye gelen Afganlardan oluşan göç dalgasının durumu nedir?" sorusu üzerine Bakan Yardımcısı Ersoy, Afganistan'da yaşanan iç savaş ve sıkıntılar nedeniyle Afganların güvenli bir ülkeye sığınma amacıyla Türkiye'ye geldikleri belirterek, şunları kaydetti:"Maalesef bölgemizde, yakınımızda, uzağımızda yaşanan iç savaşlar, terör olayları, sıkıntılar nedeniyle dünyada ciddi bir göç dalgası oluştu buradaki en önemli hedef ülke ve Avrupa'ya geçmede araç ülke ülkemiz oldu. Afganistan'da maalesef 40 yıldır devam eden iç savaş ve huzursuzluk var. Bu durumdan bezmiş, bıkmış ne yapacağını şaşırmış insanlar çare olarak ülkemize sığınmayı ülkemize sığınmayı düşündüler.

Bir dönem Afganistan'dan ciddi bir göç dalgası oluştuğunu ancak şu aşamada o dalganın büyük oranda kesildiğini belirten Ersoy, "Geri gönderme sistemini Afganistan iş birliğiyle aşmış durumdayız, charter uçaklarla göndermeye başladık. Geri göndermedeki kararlılığımız sayesinde de ülkemiz üzerindeki göç baskısı da ciddi durumda azalmış durumda." dedi.

İran'ın, göçmenlerin Türkiye'ye illegal girişine göz yumduğu yönünde iddiaların bulunduğunun hatırlatılması üzerine Ersoy, "Muhataplarımızla her zaman görüşüyoruz. Sınır valiliklerimiz görüşüyor, bu iddiaların dışında kendi sınırlarımızı kendimiz korumak, kendi güvenliğimizi kendimiz almakla yükümlüyüz başkalarını suçlayarak bizim muhatap olduğumuz sorunları çözmemize katkı sağlamayacak polemiklere girmenin gereği yok, biz işimizi iyi yapacağız." dedi.

Türkiye'de huzur ortamının bilinmesi gerektiğini altını çizen Ersoy, şöyle devam etti:"Bugün Suriye, Irak, Afganistan'da yaşananlar bizim için de ibret vesikası. O insanların halini gördükçe, o insanların dağlarda taşlarda yarı çıplak ayaklarla sığınacak bir toprak aradıklarını, huzur aradıklarını gördükçe bu ülkede yaşıyor, bu ülkenin vatandaşı olmanın bu kadar kan ve göz yaşıyla imtihan edilen coğrafyada huzurla yaşayabilmenin kıymetinin  milletimizin taktir etmesi, bizim de bir gün Suriye, Irak, Afganlar gibi zor durumda kalmamızı arzu edebilecek ya da sonuçları bu olabilecek hiçbir girişime kalkışmaya müsaade etmeyecek kadar dik ve uyanık olmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum, Allah hiç bir milleti onların düştüğü duruma düşürmesin."

FETÖ üyelerinin "2048 fun and relaxing puzzle game" oyunu görünümlü yeni bir kripto grafik haberleşme programı kullandığının ortaya çıkması konusunda bir soruyu Ersoy, "Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi varlığına, birliğine, anayasal düzenine karşı, girişilebilecek her türlü  kalkışmanın ve oluşumun 15 Temmuz'dan sonra özellikle nasıl takip etti, kontrol altına almaya çalıştıysa, bundan sonra da elindeki tüm teknolojik imkan ve üstünlükleri kullanarak takip etmeye devam edecek." şeklinde yanıtladı.

GÖÇ İDARESİNDE İNCELEME

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Edirne İl Göç İdaresi'ni ziyaret edip çeşitli incelemelerde bulundu.

Edirne Valiliğine yaptığı ziyaret sonrası Selimiye’de Cuma Namazı kılan Bakan Yardımcısı  Ersoy, namaz sonrası da yabancı uyruklu vatandaşların ağırlandığı Edirne İl Göç İdaresi'nde incelemelerde bulundu.

 Bakan Yardımcısı Ersoy,kimsenin vatanını terk ederek  vatan arayacak duruma düşmesinin istenmediğini belirterek " Göçmenler; Türkiye'de kalmak istiyoruz, bizi göndermeyin, sığınacak yerimiz yok" dediler. Allah kimseyi vatansız bırakmasın, yeni vatanlar aratmak zorunda bırakmasın" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy " Allah kimseyi düşürmesin bu hallere, Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Kimseyi vatanını terk etmek, yeni vatanlar aratmak zorunda bırakmasın. Hepsinin hali ortada. Gönül isterdi ki hiç biri burada bizim misafirimiz olmasın, muhtaç duruma düşmesinler. Ama bizde ülkemizin ihtiyaçları ve uluslararası hukukun gerekleri neyse onu gözetmek durumundayız. Her gelene hoşgeldin şansımız, kabiliyetimiz ve anlayışımız da olamaz. O bakımdan burada son umut olarak, artık Avrupa Birliği sınırlarına kadar dayanmış insanları burada misafir ediyoruz. Önemli olan tabi bunlar insandır. O özelliklerine uygun bir şekilde elimizden geldiğince imkanlarımız ölçüsünde misafir etmeye çalışıyoruz. Gördük değerlendirdik, sesleri duyuyorsunuz hepsi " Türkiye bizi kabul etsin, hepsi bizi azat etsin, özgür bıraksın, bizi göndermeyin gidecek ülkemiz yok, sığınacak yerimiz yok, biz buralarda çalışmak istiyoruz, yaşamak istiyoruz" diyorlar. Düşünün ki Afganistan'dan, Pakistan'dan çıkıp buraya kadar gelmiş sınırda belki 50 metre sonra kendince hayaline kavuşacaktı. Orada yakalayıp getirmişiz, başladıkları noktaya geri göndereceğiz. Onlar içinde zor bir süreç, zor bir hayat. Bizde hem kabul edilebilir sayıda tutmak durumundayız göçmenlerimizi hemde onları insani şekilde misafir edip göndermek durumundayız. Baktık gördük genel anlamda şartları iyi arkadaşlarımızın, binanın şartları da uygun. Varsa eksiklikler daha iyi de yaparız. Onların bizden beklentisi " bizi özgür bırakın, Türkiye'de yaşayalım, çalışalım ve yaşamımızı devam ettirme şansı bulalım" dedi.

14 Nisan 2018 Cumartesi, 10:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.01.2019, 10:43 - Sezen’den veda konuşması 
21.01.2019, 10:42 - Dünya’nın en büyük uçak batığı olacak
21.01.2019, 10:36 - Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
21.01.2019, 10:36 - Göz gözü görmedi
21.01.2019, 10:35 - Cani baba ve anne tutuklandı
21.01.2019, 10:33 - Kadın cinayetleri protesto edildi
21.01.2019, 10:32 - Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
21.01.2019, 10:31 - Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
21.01.2019, 10:29 - Filistinli gaziler için kermes düzenlendi
21.01.2019, 10:29 - Belediyeden kodlama eğitimi
19.01.2019, 10:52 - Karne heyecanı
19.01.2019, 10:53 - Sevindirdiler...
19.01.2019, 10:56 - Babadan kan donduran itiraf
19.01.2019, 10:58 - Eşi tarafından öldürülen kadın toprağa verildi
19.01.2019, 10:59 - Kimse dur diyemiyor mu?
19.01.2019, 10:54 - Aileler karne günlerini abartmamalı
19.01.2019, 11:01 - Köprü taşları değişecek
19.01.2019, 11:00 - Kuru soğanda gümrük vergisi sıfırlandı
18.01.2019, 10:39 - Siyasi kıvraklık
18.01.2019, 10:38 - Vali Canalp gazetecilerle
SONUÇLARINI GÖRELİM
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sezen’den veda konuşması 
    Dünya’nın en büyük uçak batığı olac
    Cani baba ve anne tutuklandı
    Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
    Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
    Göz gözü görmedi
    Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
    Kadın cinayetleri protesto edildi
    Filistinli gaziler için kermes düze
    Belediyeden kodlama eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.