15-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Sigortaya Cin’de girdi  Sigortaya Cin’de girdi 
Çeltikler yola savruldu Çeltikler yola savruldu
5 parasız gitti köşe oldu  5 parasız gitti köşe oldu 
Arif Ustadan yüzde 10 indirim Arif Ustadan yüzde 10 indirim
14 Nisan 2018 Cumartesi, 10:27
“Göç dalgası azaldı”
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Afganistan'dan gelen göç dalgasının büyük oranda kesildiğini bildirdi.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Edirne’ye  gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'u, Edirne Valisi Günay Özdemir ve protokol üyeleri valilik girişinde karşıladı.

Bakan Ersoy, valilik makamında yaptığı konuşmada, Edirne'de göçmenlerle ilgili durumu öğrenmek, mesai arkadaşlarını ziyaret etmek ve İl Göç İdaresi'nde incelemede bulunmak üzere geldiğini söyledi.

Bir gazetecinin "İran üzerinden Türkiye'ye gelen Afganlardan oluşan göç dalgasının durumu nedir?" sorusu üzerine Bakan Yardımcısı Ersoy, Afganistan'da yaşanan iç savaş ve sıkıntılar nedeniyle Afganların güvenli bir ülkeye sığınma amacıyla Türkiye'ye geldikleri belirterek, şunları kaydetti:"Maalesef bölgemizde, yakınımızda, uzağımızda yaşanan iç savaşlar, terör olayları, sıkıntılar nedeniyle dünyada ciddi bir göç dalgası oluştu buradaki en önemli hedef ülke ve Avrupa'ya geçmede araç ülke ülkemiz oldu. Afganistan'da maalesef 40 yıldır devam eden iç savaş ve huzursuzluk var. Bu durumdan bezmiş, bıkmış ne yapacağını şaşırmış insanlar çare olarak ülkemize sığınmayı ülkemize sığınmayı düşündüler.

Bir dönem Afganistan'dan ciddi bir göç dalgası oluştuğunu ancak şu aşamada o dalganın büyük oranda kesildiğini belirten Ersoy, "Geri gönderme sistemini Afganistan iş birliğiyle aşmış durumdayız, charter uçaklarla göndermeye başladık. Geri göndermedeki kararlılığımız sayesinde de ülkemiz üzerindeki göç baskısı da ciddi durumda azalmış durumda." dedi.

İran'ın, göçmenlerin Türkiye'ye illegal girişine göz yumduğu yönünde iddiaların bulunduğunun hatırlatılması üzerine Ersoy, "Muhataplarımızla her zaman görüşüyoruz. Sınır valiliklerimiz görüşüyor, bu iddiaların dışında kendi sınırlarımızı kendimiz korumak, kendi güvenliğimizi kendimiz almakla yükümlüyüz başkalarını suçlayarak bizim muhatap olduğumuz sorunları çözmemize katkı sağlamayacak polemiklere girmenin gereği yok, biz işimizi iyi yapacağız." dedi.

Türkiye'de huzur ortamının bilinmesi gerektiğini altını çizen Ersoy, şöyle devam etti:"Bugün Suriye, Irak, Afganistan'da yaşananlar bizim için de ibret vesikası. O insanların halini gördükçe, o insanların dağlarda taşlarda yarı çıplak ayaklarla sığınacak bir toprak aradıklarını, huzur aradıklarını gördükçe bu ülkede yaşıyor, bu ülkenin vatandaşı olmanın bu kadar kan ve göz yaşıyla imtihan edilen coğrafyada huzurla yaşayabilmenin kıymetinin  milletimizin taktir etmesi, bizim de bir gün Suriye, Irak, Afganlar gibi zor durumda kalmamızı arzu edebilecek ya da sonuçları bu olabilecek hiçbir girişime kalkışmaya müsaade etmeyecek kadar dik ve uyanık olmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum, Allah hiç bir milleti onların düştüğü duruma düşürmesin."

FETÖ üyelerinin "2048 fun and relaxing puzzle game" oyunu görünümlü yeni bir kripto grafik haberleşme programı kullandığının ortaya çıkması konusunda bir soruyu Ersoy, "Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi varlığına, birliğine, anayasal düzenine karşı, girişilebilecek her türlü  kalkışmanın ve oluşumun 15 Temmuz'dan sonra özellikle nasıl takip etti, kontrol altına almaya çalıştıysa, bundan sonra da elindeki tüm teknolojik imkan ve üstünlükleri kullanarak takip etmeye devam edecek." şeklinde yanıtladı.

GÖÇ İDARESİNDE İNCELEME

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Edirne İl Göç İdaresi'ni ziyaret edip çeşitli incelemelerde bulundu.

Edirne Valiliğine yaptığı ziyaret sonrası Selimiye’de Cuma Namazı kılan Bakan Yardımcısı  Ersoy, namaz sonrası da yabancı uyruklu vatandaşların ağırlandığı Edirne İl Göç İdaresi'nde incelemelerde bulundu.

 Bakan Yardımcısı Ersoy,kimsenin vatanını terk ederek  vatan arayacak duruma düşmesinin istenmediğini belirterek " Göçmenler; Türkiye'de kalmak istiyoruz, bizi göndermeyin, sığınacak yerimiz yok" dediler. Allah kimseyi vatansız bırakmasın, yeni vatanlar aratmak zorunda bırakmasın" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy " Allah kimseyi düşürmesin bu hallere, Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Kimseyi vatanını terk etmek, yeni vatanlar aratmak zorunda bırakmasın. Hepsinin hali ortada. Gönül isterdi ki hiç biri burada bizim misafirimiz olmasın, muhtaç duruma düşmesinler. Ama bizde ülkemizin ihtiyaçları ve uluslararası hukukun gerekleri neyse onu gözetmek durumundayız. Her gelene hoşgeldin şansımız, kabiliyetimiz ve anlayışımız da olamaz. O bakımdan burada son umut olarak, artık Avrupa Birliği sınırlarına kadar dayanmış insanları burada misafir ediyoruz. Önemli olan tabi bunlar insandır. O özelliklerine uygun bir şekilde elimizden geldiğince imkanlarımız ölçüsünde misafir etmeye çalışıyoruz. Gördük değerlendirdik, sesleri duyuyorsunuz hepsi " Türkiye bizi kabul etsin, hepsi bizi azat etsin, özgür bıraksın, bizi göndermeyin gidecek ülkemiz yok, sığınacak yerimiz yok, biz buralarda çalışmak istiyoruz, yaşamak istiyoruz" diyorlar. Düşünün ki Afganistan'dan, Pakistan'dan çıkıp buraya kadar gelmiş sınırda belki 50 metre sonra kendince hayaline kavuşacaktı. Orada yakalayıp getirmişiz, başladıkları noktaya geri göndereceğiz. Onlar içinde zor bir süreç, zor bir hayat. Bizde hem kabul edilebilir sayıda tutmak durumundayız göçmenlerimizi hemde onları insani şekilde misafir edip göndermek durumundayız. Baktık gördük genel anlamda şartları iyi arkadaşlarımızın, binanın şartları da uygun. Varsa eksiklikler daha iyi de yaparız. Onların bizden beklentisi " bizi özgür bırakın, Türkiye'de yaşayalım, çalışalım ve yaşamımızı devam ettirme şansı bulalım" dedi.

14 Nisan 2018 Cumartesi, 10:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.10.2018, 11:54 - Çiftçi böcek türlerini bu müzede tanıyacak
15.10.2018, 11:53 - Yıkıldı!..
15.10.2018, 11:51 - Boş koltuklara tarih anlattılar
15.10.2018, 11:50 - Yeni Yönetim Anıt önünde
15.10.2018, 11:49 - Her adım insan sağlığı için 
15.10.2018, 11:48 - “Millet Kıraathanesi” hizmette 
15.10.2018, 11:47 - “Bisikletle ulaşım talebimizin takipçisiyiz”
15.10.2018, 11:46 - Balkan Savaşı sempozyumda tartışıldı
15.10.2018, 11:45 - Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
15.10.2018, 11:44 - Çinliler de saray lezzetlerini tadacak
15.10.2018, 11:43 - “Motorcu Dostu Trafik” projesi
13.10.2018, 11:44 - Reisoğlu, “Alışveriş baltalanıyor”
13.10.2018, 11:43 - Pekcanlı, “İş Bankasının arkasından başka şey çıkacak”
13.10.2018, 11:42 - MHP aşure dağıttı
13.10.2018, 11:41 - Bakan Yardımcısı Batur Kapıkule'de
12.10.2018, 10:36 - Edirne Sümbülü görücüye çıkıyor
12.10.2018, 10:35 - “Dil Bil Kendini Geliştir”
12.10.2018, 10:34 - Okulların güvenliği konuşuldu
12.10.2018, 10:33 - Meriç Ovası'nda ‘yer fıstığı’ mesaisi
12.10.2018, 10:32 - Denetimler kulaklık satışlarını arttırdı
SIKIN DİŞİNİZİ
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Yıkıldı!..
    Boş koltuklara tarih anlattılar
    Yeni Yönetim Anıt önünde
    “Millet Kıraathanesi” hizmette 
    Çiftçi böcek türlerini bu müzede ta
    Her adım insan sağlığı için 
    “Bisikletle ulaşım talebimizin taki
    Balkan Savaşı sempozyumda tartışıld
    “Motorcu Dostu Trafik” projesi
    Çinliler de saray lezzetlerini tad
    Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx