23-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Ağaç kardeşleri yetişiyor Ağaç kardeşleri yetişiyor
Sınırda kuş uçurtmuyor Sınırda kuş uçurtmuyor
Kargaya işkence tepki çekti Kargaya işkence tepki çekti
Tabelalar ile anlattı Tabelalar ile anlattı
12 Mayıs 2018 Cumartesi, 11:18
Akgün, “Fakıbaba faka bastı”
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, gazetemize yaptığı açıklamada Ekonomi - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın tarım politikasının üreticiyi sona getirdiğini ve böylece Bakan Fakıbaba’nın faka bastığını söyledi...

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, gazetemize yaptığı açıklamada Ekonomi - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın tarım politikasının üreticiyi sona getirdiğini ve böylece Bakan Fakıbaba’nın faka bastığını söyledi.

 

Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün,yaptığı açıklamada,mazot zammını da eleştirerek eski hükümetlerin hemen böyle durumda zamım geri çektiklerini belirterek,şimdiki hükümetin kılının dahi kımıldamadığın söyledi.

 

MAZOT ZAMMI ÇİFTÇİYİ YOK ETTİ

 

Akgün, şunları söyledi; “Bütün zorluklara rağmen, bütün zorlamalara rağmen Edirne insanı hiç bir işinden geri kalmıyor. Harç, borç içinde de olsa bir yerlerden bir şeyler bulup, yaratıp Türk İnsanı için üretmeye devam ediyor. Yüzölçümü olarak küçük bir bölgemiz var. Ama Hollanda için söylenen yüzölçümü olarak küçük, ama üretim de Dünya’da söz sahibi diye. Bizim Edirne’miz de, Türkiye’miz için böyle. Yüzölçümü olarak küçük ama üretim de çok büyük bir pay sahibi il olmanın, üretici olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Mazota gelen zamlar çiftçiyi neredeyse yok etme noktasına getirdi.

 

Topraklarımız satılıyor ve artık çiftçi çiftçinin tarlasını alamıyor. Maalesef elimiz kolumuz bağlı, büyük sermayelere yem olarak atılmış durumdayız. Bu yıl belirli bir bölge de verimin iyi olacağı kanaatindeyiz. Mart ayının sonlarına kadar müthiş yağış aldık fakat Nisan ayının kurak geçmesi özellikle kumsal bölgelerde buğdayları bitirme noktasına getirdi.

 

Kurak olunca bir taraftan da hastalıklarla buğday mücadele edemedi. Çünkü her derde deva kar ve yağmurdur. Nisan ayının kurak geçmesi buğdaya verebileceği zararı verdi özellikle kumsal bölgelerde. İnşallah bu son günlerde olan yağmurlarla da bir nebze olsun onlarında faydalanacağı kanaatindeyiz. Yapacak başka işimiz yok. Üretime devam etmek zorundayız.

 

Ama sözlerimin de başında söylediğim gibi mazot olayı gerçekten içler acısı durumda. Çok zor durumdayız. Tam tersine bu işle ilgilenilmemesi yani bu çiftçi ne yapar denmemesi yani sahip çıkılmaması bizim içimizi daha da çok acıtıyor. Bir şekilde önlem alınması lazım. Bizler de 50 yaşında olduk. Eskiyi çok iyi biliyoruz. Ecevit dönemini biliyoruz, Erdal İnönü, Çiller dönemini biliyoruz. Özal dönemini biliyoruz. Erbakan’ı biliyoruz. Bu şekil olaylarda mutlaka bir çare arıyorlardı. Mazot zammını durduruyorlardı. Bu dönemde maalesef yaprak kıpırdamıyor diyebiliriz. Hiç bir şey umurlarında değil. Ezildikçe eziliyoruz. Bu mazot böyle devam ederse bu çiftçiyi bitirecek. Biran önce ama biran önce önlem alınması kanaatindeyiz.

 

GİRDİLER YÜZDE 300’ÜN ÜZERİNDE

 

Dövizin müthiş derecede yükselmesi bizim girdilerimizi kat ve kat yükseltti. Ama bakın buğday fiyatında hiç bir kıpırdama yok. Kaç yıldan beri aynı fiyata buğday satıyoruz. Ayçiçeği öyle, pirinç öyle, mısır öyle. Girdiler yüzde 300 artıyor ama fiyat maalesef ve maalesef olduğu yerde sayıyor. Zaten bir taraftan enflasyon bir taraftan borçlu çiftçi faize ezdiriliyor. Borçları kapayamaz duruma düşüyoruz hepimiz. Büyük bir çoğunluğu çiftçinin borç batağında. Bunlarla ilgili mutlaka önlem alınması lazım.

 

Çünkü bizim dedelerimiz bu vatanı kurdu. Bizim babalarımız bu vatanda üretti. Biz onların evlatları olarak üretmeye devam ediyoruz. Devletimizi idare eden insanların bizlere elini uzatmasını istiyoruz. Bu ülke de yan gelip yatanları, devletin beslediği durumdan çıkarmak lazım. O insanlara iş sağlanıp, çalıştırılıp da o insanlar maaş almalılar. Bu sistem mutlaka yaratılmalı. Kendi vatanından kaçıp da buraya gelen Suriyeliler hazır beslenmemeli. Bu Türk insanı bu Türk milleti tam tersine çalışan insanlara devlet elini uzatması gerekirken ama maalesef yanlış uygulanan politikalar neticesinde ne hale geldik. Ben daha önceki konuşmalarımda da söyledim. Yeni Tarım Bakanı’nın ne kadar tarımla ilgisi olmasa da Erbakan geleneğinden geldiği için Tarım Bakanı’ndan umutlarım vardı. Ama ilk daha Tarım Bakanı olduğunda çok büyük yanlışlarla bu göreve başladı.

 

BAKAN FAKIBABA FAKA BASTI

 

Ülkenin hayvan ihtiyacının çözümlenmesi için gitti, Trakya’daki Sivil Toplum Kuruluşları’nı Sofya’da topladı. Bu demek ki şahıslarla olmuyor. Bir partinin düşünceleri neticesinde Erbakan’ın öğrencisi Fakıbaba’da, faka bastı. Sofya’daki toplantı hayvan üreticisini daha çok bitirme noktasına getirdi. Böyle giderse bir kaç yıl içinde nasıl kuyumcunun vitrinlerine bakan insanları görüyorsak bakın görün marketlerde ve kasaplarda eti bizim insanımız öyle seyredecek. Bu işler ithalatla çözülmez. Yerli üreticiye destekle çözülür. Nasıl tarih eserler koruma altına alınıyorsa mutlaka ama mutlaka hayvan üreticisi de o şekilde koruma altına alınmalı ve desteklenmelidir. Hiç kimse destekten filan bahsetmesin. Çünkü 7 yıl süt fiyatları bu ülke de 1 lira 5 kuruşken 7 yıl önce 1 liraya düşürüldü. Anadolu’nun bir çok yerinde 80-85 kuruşa süt fiyatları düştü. Bugün Yunan hayvancısıyla, Bulgar hayvancısıyla, Türk hayvancısı arasında dağlar kadar fark var. Size şöyle söyleyeyim. Bulgaristan’ın parasına oranladığımız zaman 3 lira 75 kuruşa filan geliyor süt. Yunanistan’da euro bazında 4 lirayı geçiyor. Ama biz de 1.5 lira civarlarında oldu. Buda bize bir çare değil. Çünkü 7 yıl çok ezildik.

 

15 YILDA YÜZDE 100 GERİLEDİK

 

Buzağı desteklemesi, tohum desteklemeleri işte yem de KDV indirilecek dendiği anda yeme yapılan zamlarla onun daha üzerine çıktı. Maalesef hükümetin aldığı hiç bir önlem, önlem gibi gösterilen projeler hiç bir üreticinin işine yaramadı. Bunun aksini söyleyen varsa, böyle değil derse, ben yerel basınımızın huzurunda buna karşı çıkan herkesle oturup bir tartışma da yapabiliriz. Bu şekil uygulamalarla hayvancılık asla ve asla yeterli noktaya gelemeyecek, gelmiyor. Tarım ve hayvancılık 15 yılda yüzde 100 geriledi.

 

TOPRAKTA VE TARLADA İZİ OLAN BAKAN OLMALI

 

 Biran önce bu devleti idare eden insanların, ‘Yavv 70-80 dönüm tarlayla çiftçilik mi?, 3-5 hayvanla hayvancılık mı olur?’ sözlerinden vazgeçip tam tersine o 3-5 tane hayvanı olanı nasıl 10 tane yaptırırız, 10 tane hayvanı olana nasıl 20 taneyi baktırırız gibi araştırmalar yapılmalı. Fakir, fukara insan desteklenmeli. Biran önce gözünü holdinglerden gerçek üreticiye, küçük üreticiye gözlerini çevirirseler bu ülke tekrar 70’li yıllardaki gibi, 80’li yıllardaki gibi, 90’lı yıllardaki gibi Dünya’da kendi kendine tarımda yetebilen yedi ülkeden birisi haline gelir. İlk önce şunu söyleyeyim. Toprakta izi olan insanlar, tarla da izi olan insanlar Bakan olmalı. Bir buğdayın nasıl yetiştirildiğini, ayçiçeğinin nasıl yetiştirildiğini, pirincin nasıl yetiştirildiğini, o çeltik tarlasına adımını atmayan, o çamur ayağına bulaşmayan insanların idare ettiği tarımda böyle oluyor. O işletmeye girip, o ahıra giripte hayvan kokusu üzerine sinmeyen insanlardan ülkemize maalesef ve maalesef zarar geliyor, fayda gelmiyor”dedi.

 

Harun Aker

12 Mayıs 2018 Cumartesi, 11:18
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.03.2019, 11:43 - Vali Canalp'ten örnek davranış
23.03.2019, 11:43 - Saros’u bitirmeye yönelik
23.03.2019, 11:44 - Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
23.03.2019, 11:45 - Şehitler için mevlit okutuldu
23.03.2019, 11:47 - Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
23.03.2019, 11:49 - Sertifikalar Vali Canalp’ten
23.03.2019, 11:50 - AK Partili gençler şehitleri andı
23.03.2019, 11:49 - Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
22.03.2019, 10:29 - Sanayi sitesinde vali sevinci
22.03.2019, 10:36 - Nevruz ateşi yandı
22.03.2019, 10:38 - Adalet Ormanı'na ilk fidanlar
22.03.2019, 10:33 - Hacıoğlu, turizmi anlattı
22.03.2019, 10:31 - Uskumru bolluğu fiyatlara yansıdı
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Vali Canalp'ten örnek davranış
    Saros’u bitirmeye yönelik
    Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
    Şehitler için mevlit okutuldu
    Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
    Sertifikalar Vali Canalp’ten
    Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
    AK Partili gençler şehitleri andı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.