23-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Ağaç kardeşleri yetişiyor Ağaç kardeşleri yetişiyor
Sınırda kuş uçurtmuyor Sınırda kuş uçurtmuyor
Kargaya işkence tepki çekti Kargaya işkence tepki çekti
Tabelalar ile anlattı Tabelalar ile anlattı
15 Mayıs 2018 Salı, 10:09
Çiftçilerin buruk günü
14 Mayıs Çiftçi Bayramı dolayısıyla Edirne Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi...

14 Mayıs Çiftçi Bayramı dolayısıyla Edirne Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi.

 

Törene Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Ak Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Ak Parti Edirne milletvekili Aday adayları İlyas Akmeşe ve Koray Uymaz, MHP Edirne milletvekili aday adayı Hakan Özkan, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ve çok sayıda çiftçi katılım gösterdi.

 

 Anıta sunulan çelenklerin ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

ODADA BİRADA

 

Buradaki törenin ardından protokol ve çiftçiler Edirne Ziraat Odası'nda toplanmasının ardından gündemi değerlendirirken, Trakya bölgesinde bir şirketin bütün arazileri aldığını ve bunun durdurulamadığını belirten Ak Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen ve Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, hangi partiden olursa olsun meclise tarımdan anlayan, çiftçiyi bilen bürokratların olması gerektiğini ve çiftçiliğin böyle kurtulacağını dile getirdiler.

 

TARIMSAL POTANSİYELİ EN YÜKSEK ÜLKEYİZ

 

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz burada yaptığı açıklamada, "1.2 Milyar insanın açlık sorunu çektiği dünyamızda tarım her geçen gün daha da hayati bir önem kazanmaktadır. Dört mevsimin yaşandığı bu güzel ülkemiz ise Avrupa’nın bahçesi olmaya adaydır. Ancak halen tarım sorunları çözülememiştir. Kendi kendine yetebilecek bir ülke iken hem bitkisel hem hayvansal ürünleri ithal etmekteyiz.

 

Dolayısıyla tarım ülkesi olma yolundan çıkmış durumdayız. Halbuki tarımsal potansiyeli en yüksek ülkelerden birisiyiz. Görevimiz ülkemizi tarım ülkesi yapmaktır. Çünkü tarım 21. yüzyılın en önemli meselesidir. Tarımsal sorunlardan pek çoğu kağıt üzerinde çözülmeye çalışılmaktadır.

 Prim sistemi ise amacına böyle giderse hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Çünkü primin amacı dünya piyasaları ile aradaki farkı kapatmaktır. Buğdayın veya ayçiçeğinin çok mu, az mı ekileceğini planlamaktır.

 

DESTEKLEMEDE OLMASI GEREKEN

 

Fakat ürünlerimizi sattıktan sonra değil yeni mahsulü ektikten sonra hatta hasadı geldiğinde elimize geçen bu prim destekleri ile bunun ne kadar başarılı olacağı ortadadır. Mazot gübre desteği de ilk açıklandığı zamanki %35 oranı değil de yüzde 5'e gelmektedir. Olması gerkenler; AraziIerin toplulaştırılması, desteklemelerin bir düzene girmesi, primin ürün ekiminden önce miktarının belirlenmesi ve ürün satışından sonra belirlenecek bir sürede verilmesi, mazot gübre desteğinin ilk uygulanmasındaki yüzde 35 oranının uygulanması ve tabikii ülkemizde bir ürünün bolca bulunduğu bir dönemde ithal edilmemesi Tüm bunlar olmayınca görüyoruz ki çiftçiler iflas ediyor borçlarını ödeyemiyor, 5'e mal ediyor 4'e satıyor.

 

İlimiz ayçiçek üretimi, ülke üretiminin yüzde 25 ini kapsamaktadır. Eğer bu problemler siyasi arenada mevcut iktidar tarafından halen göz önüne alınıp onarılmazsa ve bölgemiz halkı oy sebebiyle cezalandırılırsa, petrolden sonra en çok döviz ödediğimiz yağlık bitkiler ve ham yağlar olmaya devam edecektir.

 

GDO’LU ÜRÜNLER HALKIMIZA YEDİRİLİYOR

 

Bunu da ithal eden konsorsiyumlar sizler tarafından araştırılıp halkın bilgilendirilmesinde bize destek ve yardımcı olmanızı temenni ediyoruz.

Edirne ilimiz ülkemizin çeltik üretiminin yüzde 50'sini üretmektedir. Bu üretim her yıl artmasına rağmen bu ürünün de sıkıntıları büyüktür. Çeltik hasadı dönemi çeltik veya pirinç ithal edilmektedir. Dünya nın en kaliteli çeltiğini üreten halkımız maalesef ki bu ürünü tüketemiyor, GDO'lu mallar yerli malımız gibi halkımıza yediriliyor.Marmara bölgesi ülke buğday ekiminin yüzde 5 ine tekabül etmesine rağmen, üretimin yüzde 24 ünü karşılamaktadır,Buda bölge çiftçisinin üretimde kullandığı teknolojinin seviyesini ve ülke toprağının 1 .derecede korunduğunu göstermektedir.

 

İÇ TÜKETİM DESTEKLENMELİ

 

Mevcut siyasi iktidarın 16 yılda Desteklemelerde reform adı altında yaptığı değişikliklerle, 2018 yılı itibarı ile alacağımız mazot gübre desteği dekara 2,5 litre mazota karşılık geliyor. Desteklemelerde istikrarlı, kararlı, uzun vadeli, sivil toplum örgütleriyle bağlantılı, tarıma dayalı sanayiyi değil üreten kesimi destekleyen yeni bir model oluşturulmalıdır. Dünyanın her tarafında tarımsal üretim yaparak, insanlığın ihtiyaç duyduğu gıda üretimini gerçekleştiren çiftçilik mesleğinin toplum için taşıdığı önemin ortaya konulması hedeflenmelidir. Büyük zenginler, holdingleşmiş tarım işletmeleri yaratmak yerine; ülke iç tüketimi desteklenmeli,ulusal pazarlara ihracat teşvik edilmeli, Cumhuriyet kazanımları dinamik haline getirilmeli, efendinin hakkı verilmelidir” dedi.

 

"TARIM KÖKENLİ VEKİLLERİ MECLİSE GÖNDERMEMİZ GEREKİYOR"

 

Meclisteki bürokratların tarımla alakalı olmadıklarına değinen Başkan Yorulmaz " Seçtiğimiz insanları tarım kökenli insanlar olarak oraya göndermemiz gerekiyor. Hangi siyasi partiden olursa olsun. Ama içimizden birisi olması gerekiyor. Damdan düşen olacak, olmazsa senin derdini bilmez. Damdan düşeni oraya göndermezsek yüzde 10'lardan 5'e düşeceğiz, sıkıntı büyüyor, çalışacak insan yok köylerde. Bu artık vahim bir sonuç. Artık düğmeye basılma zamanı geldi. Zaman çok kötü bir zaman. Bize yüzde 50 alet ve ekipman desteği veriyordu, şimdi iktidar kaldırdı tarıma dayalı sanayiye veriyor. Biz hibe istemiyoruz, uzun vadeli sıfır faizle ödeme versinler. Bu şekilde hayvan sorunu da yaşam sorunu da bitecek" şeklinde belirtti.

 

"ARAZİ TOPLUYORLAR"

 

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen de konuşmasında şunları söyledi; “Trakya'da bir şirket 5-6 senedir sürekli arazi topluyor. Ben bunu hem komisyonda hemde Kalkınma Bakanlığı'nda dile getirdim. Bakana dedim ki, Sayın Bakanım Edirne'de ve Kırklareli'de tarım bir şirketin yüzünden bitiyor. Niye? dedi. Piyasa değeri 5 bin lira olan tarla için bir şirket giriyor ihaleye 15-20 bin lira yani vermeyeceğiniz rakamlara elinizden alıyor. Biz çiftçiyiz, geçimimizi tarımdan elde eden insanların. Biz bugünde yine gördük. Edirne'de 7 bin üyemiz var. 7 bin üyenin olduğu yerde 700 kişi bile yok, bugün tören 50 kişi ile orada duruyoruz. Birbirine sahip çıkmayan, kendi davalarına sahip çıkmayanların işi, bu dünya şartlarında bundan sonra daha da geri gidecek. Dünya süratle küçülüyor. Bundan 10 sene önce dünyada 30 milyon ton ay çiçeği ürütülüyordu şimdi 45 milyon tonu geçti. Biz hala ilk defa bir buçuk milyon tona geldik.

 

"BÖLGEDE ÇİFTÇİLİK YAPAMAYACAĞIZ"

 

Trakya Birliği de devreden çıkarmak için uğraşan yerelde de, uluslararası da bir çok grup var. Karar bizlerin, bu kuruluşları ortadan kaldırırsak, nereye  gideceğini düşünmemiz lazım. Bize sadece biz lazımız. Bunun dışında bize destek olacak kimse yok. Biz Ankara'da komisyonda 2 arkadaşız, bir ben varım birde MHP'de bir arkadaş var. O yüzden herkesin şapkayı önüne koyup düşünmesi lazım. En azından işletme gibi gördüğümüz, şuandaki elimizdeki varlıkları koruma yönünde bir gelişme yakalayabilirsek çiftçiliğe devam edeceğiz, aksi halde biz bu bölgede çiftçilikte yapamayacağız"dedi.

 

"TARIM BAKANININ TARIMIN T'SİNDEN ANLAMADIĞINI ÖĞRENDİK"

 

Yaşım 62 biz çiftçilikte yapacak durumda değiliz artık. Kenara çekilip seyredeceğiz. 15 senedir söylüyorum birbirimize sahip çıkalım, beni göndermeyin, bu işi yapanları gönderin. Gidin bir bakın meclise neler var. Ama her yer avukat doldu. Tabiki bazılarını tenzih ediyorum ama seçilenlerin yüzde 80'i avukat. Avukat kardeşim genç, çiftçiyi unutuyor. Ama orada başka yere gidiyorlar. Bunu söylemekten de çekinmiyorum. Tarım bakanım çok düzgün bir adam ama Tarımın "T" sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece tarımda hiç bir şekilde yol almak mümkün değil. Siyasetle ekmeği ayırmak lazım" dedi.

 

Erkan Ekşi

 

15 Mayıs 2018 Salı, 10:09
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.03.2019, 11:43 - Vali Canalp'ten örnek davranış
23.03.2019, 11:43 - Saros’u bitirmeye yönelik
23.03.2019, 11:44 - Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
23.03.2019, 11:45 - Şehitler için mevlit okutuldu
23.03.2019, 11:47 - Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
23.03.2019, 11:49 - Sertifikalar Vali Canalp’ten
23.03.2019, 11:50 - AK Partili gençler şehitleri andı
23.03.2019, 11:49 - Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
22.03.2019, 10:29 - Sanayi sitesinde vali sevinci
22.03.2019, 10:36 - Nevruz ateşi yandı
22.03.2019, 10:38 - Adalet Ormanı'na ilk fidanlar
22.03.2019, 10:33 - Hacıoğlu, turizmi anlattı
22.03.2019, 10:31 - Uskumru bolluğu fiyatlara yansıdı
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Vali Canalp'ten örnek davranış
    Saros’u bitirmeye yönelik
    Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
    Şehitler için mevlit okutuldu
    Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
    Sertifikalar Vali Canalp’ten
    Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
    AK Partili gençler şehitleri andı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.