23-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Ağaç kardeşleri yetişiyor Ağaç kardeşleri yetişiyor
Sınırda kuş uçurtmuyor Sınırda kuş uçurtmuyor
Kargaya işkence tepki çekti Kargaya işkence tepki çekti
Tabelalar ile anlattı Tabelalar ile anlattı
16 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:50
Suiçmez, “Reis destek verdi”
Süt Üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile süt fiyatlarına zam yapıldığını söyledi...

Süt Üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile süt fiyatlarına zam yapıldığını söyledi.

 

Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez,2017 yılı itibari ile soğutulmuş çiğ inek sütünü ferdi olarak satanlar 0.2 krş, örgütlenmiş birlik aracılığı ile satanlar 0.4 krş teşvik ödemesi alırken, 2018 yılı itibari ile soğutulmuş çiğ süt satanlar kilosuna 10 kuruş birlikler aracılığı ile sütünü satana 12 kuruş teşvik ödemesi yapılacağını söyledi.

 

Suiçmez, “Bizim üst kurul ve bakanlık nezdinde ki  girişimimiz sonucu süt fiyatları için Cumhurbaşkanımız teşvik fiyatlarının artırılması için talimat verdi ve bakanlık bu fiyat artırımını yerine getirdi.Merkez Birliğimiz ve Süt Üreticisinin sesine kulak veren beklentilerimizi karşılıksız bırakmayan Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve çalışma arkadaşlarına Tüm Süt Üreticileri Olarak sonsuz teşekkürlerimizi ve minnettarlıklarımızı sunarız”dedi.

 

RAMAZANDA SÜT İÇİN

 

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez dün gazetemize yaptığı açıklama da, “21 Mayıs’ta Dünya Süt Günü’nü kutlayacağız. Ben üreticilerimizin ve bütün insanlarımızın Ramazan ayında sofralarına kola, meşrubat gibi içecekler yerine, süt koymalarını ve içmelerini istiyorum” dedi.

 

Edirne’de üretilen süte sağlık açısından yüzde 100 garanti veren Suiçmez, “Biz onları süt içmeye teşvik ediyoruz. Ben Edirne’nin sütüne yüzde 100 garanti veriyorum. Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin sütlerini içsinler, kaynatmadan dahi içsinler. Garanti yüzde 100, hiç korkmasınlar. Bütün ilaç kalıntılarına kadar kontrol ediliyor. Çok sağlıklı sütümüz var bizim. Bırakalım kolaydı, meşrubattı bu tür zararlı şeyleri. Bir bardak süt içelim, soğuk içelim, sıcak içelim. Hiç farketmez” dedi.

 

YEM VE YEM BİTKİSİ ÜRETİMİ YAPAMIYORUZ

 

Suiçmez, “Hayvancılık zor bir meslek. Tarımın her alanı zor. Alın teri, emek istiyor ama hayvancılık özel bir şey. Çünkü hayvancılığın saati, vakti yok. 7/24 mutlaka o işletme de bulunman gerekiyor. Hayvanın ihtiyacının veya sıkıntısının hangi saatte olacağı belli olmuyor. El emeği, göz nuru, alın teri isteyen bir uğraş. Bizim üreticimiz de bizim talep ettiğimiz sanayicilerden bu emeğimizin karşılığını alabilmek.

 

Karkas et anlamında baktığımız da küçükbaş ve büyükbaşta güzel bir memnuniyet var. Her ne kadar ithalat yapılıyor olsa da malum döviz kurlarındaki artışlar, hükümetin aldığı bir takım tedbirler, üreticimizin fiyat anlamında sıkıntısının, serzenişinin önüne geçti. Üreticimizin en büyük serzenişi yem girdi maliyetleri. Yem girdi maliyetlerinde bir iyileştirme bir destekleme modeli üzerinde çalışıldığını da biliyoruz. İnşallah yeni dönemde seçimden sonra yem fiyatlarında da yeni bir teşvik destek modeli hayata geçirilir.

 

Yem ve yem bitkilerinde yeterli üretimi yapamıyoruz ülkemiz de. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Üreticilerden kaynaklanan şeyler olabilir. Destekleme teşvik modellerindeki bir takım yetersizlik, belki değişik sistemlerden kaynaklanabilir. Maalesef yem ve yem bitkilerinde yeterli üretimi yapamıyoruz. Buda işin bir gerçeği.  Anaç hayvan desteğinde, dişi hayvana özellikle doğurma vasfını kaybetmemiş hayvanlara özel bir destek özel bir teşvik nasıl verilebilir diye bu yönde bir çalışmaların olduğunun duyumlarını alıyoruz. Yeni dönemde inşallah bu beklentilerimiz karşılanır. Eğer bunu da başarabilirsek üretken anaç hayvanın korunması, kollanması, bakılması anlamında yeni yeni teşvik modelleri geliştirebilirsek biz bu ithalat denen illetin tamamından değil ama büyük oranından kurtulmuş oluruz.

 

ET VE SÜT KURUMU PİYASAYI REGÜLE ETTİ

 

Biz, süt ve süt ürünleri çok fazla tüketmiyoruz ama et ve et ürünleri tüketiminde Dünya’da belirli bir yerdeyiz. Ette olan protein değerlerini alan ve eti seven bir toplumuz. Elhamdülillah müslüman bir ülkeyiz. Ramazan Ayı geldi. Bütün üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın Ramazanlarını tebrik ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olsun.  Et ve Süt Kurumu ile ilgili herkes çok şey konuşuyor. Bilende konuşuyor, bilmeyende konuşuyor. Et ve Süt Kurumu olmasaydı özellikle son üç yılda özellikle süt sektöründe biz şuandaki süt fiyatlarını dahi göremezdik. Et ve Süt Kurumu bu ülkedeki süt üretiminde arz ve talebi regüle etme anlamında çok ciddi işler yaptı.

 

Bazı bölgelerde bazı sanayiciler adeta fırsatçılık yaptılar. Bu bir gerçek. Sanayici burada üreticisinde bu üretimin bol olduğunda adeta elinin tersiyle itti. İşte bu anda Et ve Süt Kurumu olmasaydı, bu piyasayı regüle etti, girdi o sütü aldı. Fiyatları düşürmedi, bunu süt tozu yaptı, depoladı. Üreticiye de maliyeti üzerinden parayı ödedi. Ellerindeki süt tozlarını ihtiyaçların olduğu dönemlerde piyasaya peyderpey saldı. Et ve Süt Kurumu bu işten yüzünün akıyla çıkmıştır.

 

DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLDULAR

 

Veteriner arkadaşlarında süt fiyatlarının yükselmesi anlamında talepleri var. Çünkü veterinerlik, Türk Hayvancılığının olmazsa olmazlarından bir tanesi. Bu ülke de bir üretici ne kadar önemliyse, veteriner hekim de aynı eşdeğer de önemlidir. Bizim Veteriner Hekimlerimiz olmazsa, olmaz. Veteriner hekimliğin önemi çok yüksek. İnsanların nasıl sağlık problemleri oluyorsa, hayvanlarında sağlık problemleri oluyor. Hayvanların refahıyla da ilgili biz veteriner arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Hayvanların refahı ne kadar iyi olursa üretime o kadar çok katkı sağlarlar. Oda bir canlı ve Cenab-ı Allah’ın yarattığı bir şey. Ne kadar rahat edersen o kadar sağlıklı olursun. Bu anlam da veteriner arkadaşlarında talebini duydum. Sağolsunlar, onlar da bizim duygularımıza tercüman olmuşlar süt fiyatları anlamında” dedi.

 

Harun Aker

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:50
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.03.2019, 11:43 - Vali Canalp'ten örnek davranış
23.03.2019, 11:43 - Saros’u bitirmeye yönelik
23.03.2019, 11:44 - Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
23.03.2019, 11:45 - Şehitler için mevlit okutuldu
23.03.2019, 11:47 - Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
23.03.2019, 11:49 - Sertifikalar Vali Canalp’ten
23.03.2019, 11:50 - AK Partili gençler şehitleri andı
23.03.2019, 11:49 - Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
22.03.2019, 10:29 - Sanayi sitesinde vali sevinci
22.03.2019, 10:36 - Nevruz ateşi yandı
22.03.2019, 10:38 - Adalet Ormanı'na ilk fidanlar
22.03.2019, 10:33 - Hacıoğlu, turizmi anlattı
22.03.2019, 10:31 - Uskumru bolluğu fiyatlara yansıdı
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Vali Canalp'ten örnek davranış
    Saros’u bitirmeye yönelik
    Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
    Şehitler için mevlit okutuldu
    Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
    Sertifikalar Vali Canalp’ten
    Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
    AK Partili gençler şehitleri andı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.