23-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Ağaç kardeşleri yetişiyor Ağaç kardeşleri yetişiyor
Sınırda kuş uçurtmuyor Sınırda kuş uçurtmuyor
Kargaya işkence tepki çekti Kargaya işkence tepki çekti
Tabelalar ile anlattı Tabelalar ile anlattı
16 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:54
500 köpek hikâyesi
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu, kendilerini 500 köpeği öldürmekle itham eden kişilerin hayvanların üzerinden ellerini çekmesi gerektiğini söyledi...

Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı'nda, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, 500 köpeğin kaybolması ile ilgili olarak mahkemece haklı çıktıklarını belirterek, kendilerini suçlayanların özür bile dilememelerine tepki gösterdi.

 

BARINAK ÇALIŞANLARNININ PSİKOLOJİSİ ÇÖKTÜ

 

Edirne çöplüğünde 500 köpeğin orada öldürülüp gömülmesi mahkemeye yansımış, ancak yapılan kazılarda hiç bir sonuç elde edilememişti. Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ise aklanmalarına rağmen kimsenin gelip özür dilemediğini belirtti. Tanrıkulu, barınakta çalışanların ise psikolojilerinin çöktüğü ve çocuklarının okullarda babalarının 500 köpeği öldürdüğü şeklinde itham edilmesine de tepki gösterdi.

 

Sosyal medyada hayvanlar üzerinden primler yapıldığını ve hükümetin bu konuda yasa çıkardığını belirten Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu "Twitter'daki 40 bin destekçiden böyle fotoğraflarla 5'er lira aldılar mı düşünün siz parayı inanılmaz bir rant var. Devlet ve hükümet bununla ilgili çalışma başlattı. Artık hayvanların üzerinden ellerini çeksin herkes" şeklinde ifade etti.

 

YAŞAMA SAYGILI BELEDİYEYİZ

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu " Normalde 5199'a göre sokak hayvanlarının bulunup geçtiği yerlerden gereken tedavisi yapıldıktan sonra biz onları aldığımız yerlere bırakıyoruz. Bizim daha önce eski çöplüğümüzde karşı karşıya kaldığımız ve gerçekten aklımıza bile gelmeyen, bir suçlama ile ilgili buradayız. Biz Edirne Belediyesi olarak yaşam hakkına saygılı bir belediyeyiz.

Yaşam hakkını da sonuna kadar savunuyoruz. Bu anlamda bir grup hayvansever arkadaşımız, eski çöplükteki köpeklerimizi, söylemeye dilim varmıyor, itlaf edip sonra o çöplüğe gömmemizle ilgiliydi. Tabi Valilik, savcılık belirli bir süreç içerisinde hayvansever dostlarımızın istediği yerlere kazılar yapıldı. Bu sürecin tamamında belediyeyi devre dışı bıraktım, herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın diye.

 

"BÖYLE  DÜŞÜNCELERİ OLAN  NASIL HAYVAN SEVEBİLİR?"

 

Şimdi hayvansever dostlarımızın bir kısmı, kendilerinden başka hiç kimse hayvanları sevemez noktasındalar. Bu inanılmaz bir ruh hali. İnsanların bir çoğu en az onlar kadar hayvanları seviyor ve ilgileniyor. Ama bu dostlarımız özellikle sosyal medyayı kullanarak, maniple ederek bizim gibi işini yapmaya çalışan, bizim gibi hayvan haklarına saygılı belediyelere saldırmaktan herhalde zevk alıyorlar. Bu ilk değil, bunun gibi çok defa suçlamalar oldu. Bu barınak bir devlet binası olduğu için kimseyle kavga etmeden hiç karışmadık. Hayvansever dostlarımızın dili çok ağır. Elimizde bir klasör var, sosyal medyada bize yazılan yorumları bir çıkarın dedik. Bunları inanın burada okuyamam. Ben bunu okurken utanıyorum. Türkiye'nin her yerinden yapılan manipülatif fotoğraf ve bilgiler yüzünden diğer insanlarda ağıza alınmayacak sözlerle bize geliyor. Cehennemde yan, çocuğun ölsün, senin yüzün gülmesin, ailen parçalansın gibi Allah'ınızı severseniz, bu tür düşünceler hayvanlara ne tür faydalar sağlayabilir.

 

"BABA SEN 500 KÖPEĞİ Mİ ÖLDÜRDÜN?"

 

Burada 16 çalışanım, 2 veteriner, 4 veteriner teknisyenimin ruh dengeleri bozuldu. Benim burada çalışanlarımın çocuklarına okullarda, "senin baban 500 tane köpeği öldürmüş" diye arkadaşları söylemde bulunmuş. Çocuklar eve ağlayarak "baba sen 500 köpeğimi öldürdün" diye geliyormuş. Ben artık çalışanlarımı psikolojik tedavi edemiyorum. Dengeleri bozuldu. Şimdi kanıtlamadan, bilgi sahibi olmadan yapamazsınız. Getirdiğimiz nokta Trakya'daki en iyi sokak hayvanları barınağı. Ne olur bütün masraflarınız bizden gelin görün Edirne'yi. Bacağını dikiş atılıp tedavisi yapıldıktan sonra eski çöplüğe bırakılan köpeğin fotosu ile cani belediye oluyoruz ve insanlar sosyal medyada küfür etmeye başlıyor. Buradan çok net sesleniyorum, küfrettikleri sürece, hakaret ettikleri sürece, asla hiç dikkate almayacağız. Biz insanız konuşarak bir noktaya varırız. Belediyenin yanında bir hayvansever gördüklerinde ona da saldırıyorlar, sen nasıl belediye ile yanyana olursun diye, biz kötü bir şey yapmıyoruz ki.

 

"O ÇÖPLÜK 64 YILDIR ORADA"

 

Hayvanları onlardan daha çok seviyorum, çünkü ben onlar için uğraşıyorum. Çünkü ben onlar için belediyenin kısıtlı imkanlarını seferber ediyorum. 64 yıldır o eski çöplük oradaydı. O eski çöplüğü kapatıp, düzenli depolamaya geçtiğimiz zaman onlar oradaki köpeklerin farkına vardılar. Biz orası kapatılmadan önce düzleme alanı, besleme odakları yaptık. Bunlar sokak hayvanları çöplükte beslenmeye alışmışlar.

 

"EDİRNELİLERDEN ÖZÜR DİLEMELERİ GEREKİYOR"

 

Bu arkadaşlar Edirne'ye ve Edirne halkına zarar verdiler. Çıldırıcam böyle bir şey mümkün mü? Böyle bir şey olabilir mi? Hangi normal insanın aklına gelir böyle bir şey? Ama ne yaptılar bütün Türkiye'de Edirne'nin adını, Edirnelinin adını lekelediler. Kesinlikle Edirnelilerden çok büyük özür dilemeleri gerekiyor. Bu olay bittikten ve kazıdan hiç bir şey çıkmadıktan sonra bu arkadaşların gelip bizden yada basın açıklaması ile "ya biz böyle düşünmüştük ama çıkmadı. Böyle bir şey yokmuş, kırdığımız insanlardan özür dileriz" gibi bir şey söylenmedi. Sosyal medyadan "oh çok şükür, orada itlaf edilmemiş yüreğimiz soğudu ama onlar nerede" gibi açıklamalar yapıldı. Şiddetle Edirnelilerden özür dilemeleri gerekiyor.

 

"İNTERNETTE HAYVANLAR ÜZERİNDEN RANT DÖNÜYOR"

 

İnternetten, Twitter'dan para toplamayla alakalı hükümetin bir yasa hazırladığını biliyorum. Çünkü Twitter'daki 40 bin destekçiden böyle fotoğraflarla 5'er lira aldılar mı düşünün siz parayı. İnanılmaz bir rant var. Devlet ve hükümet bununla ilgili çalışma başlattı. İzmir'deki bir kadın arkadaş böyle tanımadığı şahıslara para yardımı yaptığını söyledi, nereye gittiğini o paranın bilip bilmediğini sorduğumuzda ben o arkadaşlara güveniyorum, hayvanlara vermiştir diyor. Nereden biliyorsunuz dediğimde şaşırıyor. Artık hayvanların üzerinden ellerini çeksinler. Devletten daha büyük kimse yok" dedi.

 

Erkan Ekşi

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:54
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
23.03.2019, 11:43 - Vali Canalp'ten örnek davranış
23.03.2019, 11:43 - Saros’u bitirmeye yönelik
23.03.2019, 11:44 - Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
23.03.2019, 11:45 - Şehitler için mevlit okutuldu
23.03.2019, 11:47 - Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
23.03.2019, 11:49 - Sertifikalar Vali Canalp’ten
23.03.2019, 11:50 - AK Partili gençler şehitleri andı
23.03.2019, 11:49 - Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
22.03.2019, 10:29 - Sanayi sitesinde vali sevinci
22.03.2019, 10:36 - Nevruz ateşi yandı
22.03.2019, 10:38 - Adalet Ormanı'na ilk fidanlar
22.03.2019, 10:33 - Hacıoğlu, turizmi anlattı
22.03.2019, 10:31 - Uskumru bolluğu fiyatlara yansıdı
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Vali Canalp'ten örnek davranış
    Saros’u bitirmeye yönelik
    Traklar’a ait kaya anıtları bulundu
    Şehitler için mevlit okutuldu
    Muhsin Yazıcıoğlu anıldı
    Sertifikalar Vali Canalp’ten
    Göçmenleri taşıyan minibüs devrildi
    AK Partili gençler şehitleri andı
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.