20-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Çeltik yollarda kurutuluyor Çeltik yollarda kurutuluyor
Özcan, “Nutuk, Türkiye tarihidir!” Özcan, “Nutuk, Türkiye tarihidir!”
Paralar kasalarla taşındı Paralar kasalarla taşındı
TRAKYAKA Edirne’de toplandı TRAKYAKA Edirne’de toplandı
12 Haziran 2018 Salı, 11:03
TKKB’nin sonuç bildirgesi açıklandı
Trakya Kent Konseyleri Birliği Adına Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük 27 Mayıs’ta Kırklareli’nde yapılan Trakya Kent Konseyleri Birliği Olağan Genel Kurulunda görüşülüp karara bağlanan sonuç bildirgesinin açıklandığını söyledi...

Trakya Kent Konseyleri Birliği Adına Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük 27 Mayıs’ta Kırklareli’nde yapılan Trakya Kent Konseyleri Birliği Olağan Genel Kurulunda görüşülüp karara bağlanan sonuç bildirgesinin açıklandığını söyledi.

  

Trakya Kent Konseyleri Birliği Adına Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, sonuç bildirgesi doğrultusunda, Kent konseylerinin bağımsız ve sivil yönünün güçlendirilmesine, kentlerin yağmalanmasına karşı ısrarlı kararlı mücadele yürütülmesine karar verildiğini belirtti.

 

Gökerküçük,”Trakya Kent Konseyleri Birliği, kentin sakini değil sahibi olma yaklaşımıyla, kentlerde yaşanan sorunların açığa çıkarılması çalışmalarını ve kent, doğa, çevre alanlarında talan ve yıkım boyutuna ulaşan projelere karşı kamucu bir yaklaşımla mücadelesini sürdüren Trakya’da örgütlü 19 Kent Konseyinden oluşmaktadır.

 

Genel Kurulumuz; Kent Konseylerinin Görev ve Yetkileri, Kent ve Kentli Hakları, Bölgemizde Çevre Mücadeleleri başlıklarını görüşmüş, tartışmış ve konulara ilişkin gerekli kararları almıştır.

 

Yrd. Doç. Dr. Metin Erten’nin sunumuyla kent konseylerinin oluşumu, gelişimi tarihsel süreç içerisinde ele alınmış, kent konseylerinin yasal mevzuatı ve katılımcılık, mevcut yaşanmış örnekler ile açıklanarak ülkemizde Fatsa deneyiminin kent yönetimlerinde ‘katılımcılık’ için en iyi örnek olduğunun altı çizilmiştir.

 

Kentlilerin yönetime doğrudan katılımı için katılımcılık konusunun tartışılmasına devam edileceği ve kentlilerin söz, yetki, karar süreçlerine dâhil olacağı araçların yaratılması için yapılan çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceği genel kurulda bir kez daha vurgulanmıştır”dedi.

 

Kent konseylerinin, belediye yönetimleri ve siyasal iktidardan bağımsız,tüm kentlilerin katılımına açık olması gerektiğine değinen Gökerküçük,  bu kararın katılımcıların ortak görüşü olarak belirtildiğini ve bu yaklaşımın kent konseylerinin var oluş nedeni olarak ısrarla sürdürüleceğinin altını çizdi.

 

Gökerküçük, “Kentli Hakları; Mimar Mücella Yapıcı’nın sunumuyla görüşülmüş, kentlerde yaşayan insan sayısının %73’lerde olduğu, yeni liberalizmin kentleri yeni bir pazar alanı olarak gördüğü, kentlerde yağmanın ve yıkımın yoğun bir şekilde yaşandığı tespitleriyle bu duruma karşı örgütlü ve dayanışma içeresinde Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin mücadele yürütüleceği genel kurul toplantımızda belirtilmiştir.

 

Genel kurulumuz; nasıl bir kent istediğimizi talep etmemizin kent hakkı olduğu,kent hakkı (kentli hakları)’nın evrensel, şarta tabi olmayan, vazgeçilemez ve özgür kullanma şartlarından oluştuğu belirtilmiş,kent hakkı beyannamesi olan Avrupa Kentsel Şartı’nı ülkemizden hiçbir belediyenin imzalamadığı vurgulanmıştır. Yerel yönetimlerin belediye hizmetleri ve kentsel faaliyetlerinin birer lütuf olarak algılandığı günümüzde kent hakları konusunun detaylarıyla Trakya Kent konseyleri Birliği Genel Kurullarında tartışılması ve kamuoyuyla paylaşılması kararlaştırılmıştır.

 

Katılımcılık şartı olarak belediyelerin karar almadan önce halka sormasının kabul edilebilir kararlar alınmasını sağlayacağı bilinmelidir. Kent konseylerinin de haklarını bilerek kentliler olarak taleplerini yükseltebilmeleri için mahalle ve sokak örgütlenmelerini başarmaları önerilmiştir. Kentlilerin nasıl bir kent istedikleri ve üretime dönük neler yapılacağı gibi çalışmaların yapılarak paylaşılmasının kent konseylerinin etkinliğinde yararlı olacağı vurgulanmıştır.

 

Trakya Platformu dönem sözcüsü Av Bülent Kaçar tarafından; Trakya’da termik santraller ve taş ocaklarına karşı verilen hukuk mücadeleleri aktarılmıştır. Ayrıca Av.Bülent Kaçar Kıyıköy, Uçmakdere ve Saroz’a yapılması planlanan deniz üstü RES’lerhakkında detaylı bilgileri paylaşmıştır. Bu bölgelerde Danıştay’ın koruma kararları olmasına karşınRES’lerin yapılmak istenmesi anlaşılır değildir. YapılacakRES’lerin kıyılarda ağaç ve doğa katliamına, denizlerde kazalara neden olabileceği, deniz üstü RES’lerin montaj ve bakım açısından maliyetinin düşük olmadığı, en önemlisinin ise doğa harikası bu yerlerin yurttaşlardan koparılmış olacağı açıklanmıştır.

 

Doğa ve çevre konusunda Genel Kurulumuz; taş ocakları, termik santraller, RES ve nükleer santrallerin bölgemizde kurulmasına ilişkin Trakya Platformu ile birlikte yürütülen hukuk ve toplumsal mücadeleye devam edilmesini kararlaştırmıştır. Kent ve çevre ile ilgili olarak halkı bilgilendirme, toplu itiraz dilekçesi verme ve belediyelerin karar alarak dava açmaları yönünde çalışma yapılması uygun görülmüş, tarımsal ve hayvansal üretimde ülke olarak kendimize yeter olabilmemiz için Ergene Havzası’nın Tarımsal SİT olması bir kez daha önerilmiştir. 1/25 ve 1/100 binlik Çevre Düzeni Planlarında yer altı su besleme alanlarından malzeme alımı ve hafriyat dökülmesi yasaklanmışken onlarca taş ve kalker ocağı faaliyet göstermekte ve bir o kadar da dosya sırada beklemektedir.

 

Genel Kurulumuzda, Trakya Kent Konseylerinin bölgedeki tüm kent konseyleriyle buluşmasına,Kent konseylerinin bağımsız ve sivil yönünün güçlendirilmesine, kentlerimizin yağmalanmasına karşı ısrarlı kararlı mücadele yürütülmesine karar verildi”dedi.

 

Harun Aker

12 Haziran 2018 Salı, 11:03
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:



   DİĞER HABERLER
18.10.2018, 10:45 - Çeltik yollarda kurutuluyor
18.10.2018, 10:44 - Özcan, “Nutuk, Türkiye tarihidir!”
18.10.2018, 10:43 - Paralar kasalarla taşındı
18.10.2018, 10:42 - TRAKYAKA Edirne’de toplandı
17.10.2018, 10:50 - Türk sporuna yeni yetenekler
17.10.2018, 10:49 - Trakya Birlik Yıldızlar 2. Ligi’ne yükseldi
16.10.2018, 10:56 - Müzebüs’ün yeni durağı Edirne
16.10.2018, 10:47 - Aşure dağıttılar
12.10.2018, 10:24 - Sigortaya Cin’de girdi 
11.10.2018, 10:31 - Çeltikler yola savruldu
11.10.2018, 10:28 - 5 parasız gitti köşe oldu 
11.10.2018, 10:28 - Arif Ustadan yüzde 10 indirim
11.10.2018, 10:27 - Suç makinası yakalandı
09.10.2018, 10:03 - Yılmaz Özdil’den Edirne’ye mesaj
09.10.2018, 10:00 - Yıldız Tilbe, konser verdi
09.10.2018, 09:59 - Trakya Ragbi galibiyetle başladı
08.10.2018, 10:39 - İriş, “Çiftçinin hakkı verilmiyor”
06.10.2018, 10:23 - Ayçiçeği yeni yerinde 
06.10.2018, 10:22 - Mahalleden Sahaya, Sporla Hayata
06.10.2018, 10:21 - Kişisel gelişim kursu törenle açıldı
BAL VE PARMAK
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Akmeşe, “Bir parka 6 milyon harcadı
    Rektörlükten Sayıştay açıklaması
    Çocuk Müzesi’nde inceleme
    Ara Güler Edirne’ye katkı sağladı
    Çerkezoğlu, “Taşeron işçiye kadro v
    "Saros Körfezi'nin değeri bili
    “Muhtarlar, devlet ile vatandaş ara
    Bahçeşehir öğrencileri 3M fabrikası
    Muhtarlar Günü’nü kutladı
    Güzel Sanatlar yeni öğrencilerini a
    Borusan Quartet konser verdi
    Üniversiteden Keşan’da önemli proje
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx