19-11-2018 | Bugünkü SONHABER
Yol kenarında yakalandılar Yol kenarında yakalandılar
Kan bağışı seferberliği sürüyor Kan bağışı seferberliği sürüyor
Sağlık Bilimlerinde devir teslim Sağlık Bilimlerinde devir teslim
MHP Merkez İlçe’de görev değişimi MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
05 Temmuz 2018 Perşembe, 10:16
Davul zurna ekibi isyanlarda
Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için yapılan Kırkpınar Davul Zurna ihalesini, Edirne Belediyesi'nin bir taşeron firmaya vermesi Edirneli müzisyenlerden oluşan davul zurna ekiplerini isyan ettirdi...

Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için yapılan Kırkpınar Davul Zurna ihalesini, Edirne Belediyesi'nin bir taşeron firmaya vermesi Edirneli müzisyenlerden oluşan davul zurna ekiplerini isyan ettirdi.

 

Edirne Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Günay Zurna, Başkan Gürkan'ın kendilerini bir kere bile muhattap almadığını, davulcular kahvesine gelip bir çaylarını bile içmediğine tepki gösterdi.

 

 Diğer davul zurna çalan müzisyenler ise kendilerinin işsiz, sigortasız olduğunu Kırkpınar'ın kendi bayramları olduğu için muhatap ve maaş anlaşmalarının kendileri ile yapılması gerektiğini ifade ettiler. 

 

Hamdi Sedefçi döneminde kendilerinin başkanla birebir muhatap olarak maaşlarda anlaştıklarını ancak Recep Gürkan döneminde kendilerinin peşkeş çekilen kişilere dönüştüklerini belirten Dernek Başkanı Günay Zurna " Bu ihaleye şirket giriyor ama belediye başkanı öncülük yapmasa şirket yön çizemez. Bu iş müzisyenlerin, bizlerin işi. İhale için şirketle değil bizimle muhatap olunması gerek. Biz bu paraya çalmıyoruz. Belediye 650 yıllık melodiyi buyursun kendisi çalsın" şeklinde sitem ettiler.

 

"KÜLTÜR BAKANLIĞI'NIN BİZE GÖNDERDİĞİ MEBLA İHALE DE TOZ OLUYOR"

 

40 yıldır zurna çalan 58 yaşındaki Turhan Dindoruk,ihale açılarak davul zurnanın satılmasına tepki göstererek, " Buradaki arkadaşlarımızda burada müzisyen, babalarımızda dedelerimizde müzisyen atalarımızdan gelen bir şey. Bizim sıkıntımız var. Biz atalarımızdan beri düğüne çağırıp düğünü kaça çalarsın derler, fiyat isterler anlaşıp düğünü çalarız. Ama bu Kırkpınar böyle değil. Biz fakir insanlarız, biz buradan ekmek paramızı bekliyoruz. Bu işten başka iş yapmıyoruz. Bu bizim düğünümüz, bayramımız. Biz buradan yağımızı, unumuzu, odunumuzu, kömürümüzü alıyoruz. Herhangi bir kurum altında da değiliz. 657 yıldan beri aynı duyguları yaşatmaktayız. Bunu Türkiye'de canlandıran, çalan yok. Birde bu yağlı güreşlerimiz uluslararası bir organizasyon. Biz bu organizasyonda çalmak için hep hazırız, bu organizasyonun olmazsa olmazları biziz. Şimdi Kültür Bakanlığımızdan bize bir meblağ geliyor. Bunu Sayın Belediye Başkanı Recep Gürkan duysun, atıyorum 100 bin lira geldi. Bizi ihaleye koşuyorlar. Bizim şirkette kanuna göre hareket ediyor, benim işimden hiç anlamayan kişiye işi veriyor. O zaman o şirket çalsın bunu. Bizim isteğimiz bizimle muhatap olunsun, şahısla pazarlık olsun. Bu işler şahısla olur. Çünkü o işi yapacak adamlar biziz. Buralarda çok yazık günah oluyor.

 

"BİZE 1 HAFTA İÇİN 750 LİRA VERECEKLER, DEVLETİN GÖNDERDİĞİ GERİ KALAN PARA NEREDE?"

 

Burada 50 yıldan beri bu işi yapan müzisyenler var. Yeni yetişen arkadaşlarımızda var. İşi bilmeyerek Ahmet’ten, Mehmet’ten olurum diyorlar.İkiye bölünüyor. Ve arkadaşlara söylüyoruz birleşin, hakkımız olanı alalım fazlasını da istemiyoruz. Bir insan iş yaparken elini vicdanına koyar. 1 hafta can mı dayanır ? Bize çok yetersiz para düşüyor. 750'şer liraya bize çaldırmak istiyorlar. Bir düğüne 2 bin liraya gidiyoruz iş mi şimdi bu? Kırkpınar'da 1 hafta boyunca 750 lira alacağız. Geri kalan para nerede? Bu işin kabahati bizde. Biz kendi içimizde birleşsek bunu böyle yapamayacaklar. Arkadaşlarımızla anlaştık çoğu arkadaşımız çalmama kararı aldı. 

 

"BENİM İŞİMDE ALAKASI OLMAYAN ŞİRKETİN NE İŞİ VAR?"

 

Bu sene gerçekleşen davul zurna ihalesini 79 Bin liraya P..g..n isimli şirket aldı. Ben o kardeşime de sesleniyorum, benim işimin ihalesine niye giriyor, niye karışıyor? Buna bu yetkiyi kim veriyor? Ben yıllardır bu zurnayı çalıyoruz. Önemli olan çalmak değil yağlı güreşi de biliyoruz biz. 

 

"BELEDİYE BAŞKANI ÇALABİLİYORSA 650 YILLIK MELODİYİ BUYURSUN ÇALSIN"

 

Sayın belediye başkanımıza hatırlatırsak, başkanımıza dedik ki biz bu işi taşeron aracılığı ile çalmıyoruz dedik. Çalarsanız çalın, çalmazsanız başka yerden çağırırım dedi. Bu yüzden gönlümüz kırık. Cahil arkadaşlar illa da çalmaya çalışıyorlar. Çok biliyorsa sayın belediye başkanımız alsın, çalsın. Varsa güçleri personeline çaldırsın. 650 yıllık melodiyi çaldırabiliyorsa buyursunlar. Bizim ricamız ve en büyük isteğimiz hak ettiğimiz para ve şirketin araya girmemesi. Şirketle konuşmayacaklar gelip bizimle muhatap olacaklar, ne kadar istiyoruz, sıkıntılarımız ne, biz neler düşünüyoruz diye. Şirkete mana bulamazsın, belediye veriyor bunu. Bizimde kanunlarımız var. Atalarımızdan gelen bir şey bu. Bizimde kanunumuz pazarlık usulü gitmek" dedi.

 

"BELEDİYE BAŞKANI KIRKPINAR DAVUL ZURNA EKİBİNİ TAŞERONA PEŞKEŞ ÇEKMEKTEDİR!

 

Edirne Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Günay Zurna’da iddialarda bulunarak, " 2002 yılından beri derneğimiz hala faal durumdadır. Her yıl olmuş olduğu gibi belediye başkanımızın son senesinde ve tüm döneminde taşeron firmaya Kırkpınar Davul Zurna ekibini peşkeş çekmektedir. Bize bir gün olup derneğimize buraya kahvemizi, çayımızı içmeye bile gelmedi. Ben panoya bir yazı astım, Kırkpınar ihalesi için ne yapalım diye. Bu yazıyı astığımda gelen arkadaşlarımız geldi. Diğer arkadaşımız Fahrettin Zurnacı görmemiş yazıyı. Kendisi belediyede halk oyunları ekibi falan çıkarıyor. Belediye Başkanı ile arası iyi. Madem öyle neden başkan Fahrettin Zurnacı'ya bu olayı sunmadı. Gel belediyenin bütçesi, ekibe verilecek brüt bu diye. Fahrettin abi bu camiaya sokulmuyor. Otoparkta oturuyor. 

 

"BELEDİYE BAŞKANI BİZLE DEĞİL ŞİRKETLE MUHATTAP OLUYOR"

 

Yapılacak bir şey varsa Belediye başkanımızın bu ekmeği bize sunması gerek. İster Fahrettin olsun ister bizim camiamıza olsun. Biz kabul edersek ederiz, etmezsek etmeyiz. Biz tabi bu konu için davet edilmedik. Belediye başkanı şirketlere, taşeron firmalara veriyor. Şirkette de kabahat bulmuyorum. Buna belediye başkanı öncülük yapmasa şirket hiç bir yöne gidemez. Şirket ihaleye 3 gün varken beni aradı, bin lira  üzerinden onayladım çünkü şirkette düşükten almış ihaleyi. Bizim başkan ister yanlış anlasın ister doğru anlasın biz burada işsiz, sigortasız insanlarız. Diğer arkadaşların durumları iyi emekli kişiler. Ben arkadaşlara danıştım arkadaşlarımız 1000 liraya çalarız dedi. Belediye başkanımız sürekli şirkete baskı yapıyor, bunu Fahrettin'e vereceksin diye. Bizim amacımız Sayın Cumhurbaşkanımıza Kırkpınar davul zurna ekibinin tescillenmesini sağlatmak. 

 

"HAMDİ BAŞKAN DÖNEMİNDE BÖYLE SIKINTILAR YOKTU, HAMDİ BAŞKAN BİZİ MUHATTAP ALIRDI"

 

Hamdi Sedefçi bize telefon açıyordu, Günay nerdesin oğlum bana kadar gelir misin" derdi bana, kendisi bizzat söylüyordu yüzde 5 arttırma vardı. Belediyeden kesilecek olan parayı söylüyordu.  Bende arkadaşlara Hamdi başkanın teklifini sunardım. Arkadaşlarımızda kabul ediyordu. Her sene arttırıyordu Hamdi Başkan. Ancak şimdi ki belediye başkanımız bizim davul zurnacımızı kaleye dahi aldığı yok. Bir gün olsun kahveye gelip çayımızı içip "ne yapıyorsunuz, nasıl gidiyor" dediği yok. Bize tenezzül etmiyor. Ancak taraf tutmanın da anlamı yok. Ahmet Mehmet'e açığız. Ama belediye kimi istiyorsa davul zurna içinden birini seçsinler. Ama bizi ezip geçip taşeron firmaya ihaleyi vermek ayıptır" dedi.

 

Erkan Ekşi

05 Temmuz 2018 Perşembe, 10:16
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
17.11.2018, 10:47 - Akrediteli bölüm oldu
17.11.2018, 10:46 - Tren faciasının bilirkişi raporuna itiraz
17.11.2018, 10:45 - Emniyet Müdürü Kurt Mahallelerde
17.11.2018, 10:44 - Edirne’ye 90 Bekçi alınacak
17.11.2018, 10:42 - MHP İlçe’de görev dağılımı
17.11.2018, 10:39 - Meteoroloji uyardı!
17.11.2018, 10:37 - Mevlid-i Nebi Haftası
17.11.2018, 10:36 - BBP aday adayı, Köroğlu
17.11.2018, 10:35 - Asker bitkin halde buldu
17.11.2018, 10:33 - Cinayet davasında karar çıkmadı
17.11.2018, 10:30 - Beykent Çanakkale TROYMUN’da
16.11.2018, 10:38 - Eğitimde işbirliği  
16.11.2018, 10:37 - Sahil güvenlik hızır gibi yetişti
16.11.2018, 10:36 - MHP adayı Recep Kozan
16.11.2018, 10:35 - Ciravoğlu’dan ziyaret
16.11.2018, 10:33 - 11 gündür grevdeler
16.11.2018, 10:33 - Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
16.11.2018, 10:32 - Trafik ekiplerine yakalandılar
16.11.2018, 10:30 - Çakırlar, Grup Başkanı seçildi
16.11.2018, 10:29 - ETTDER, Edirne'yi Yunanistan'da tanıttı
STRES VAR MI, STRES
SONHABER 23 yaşında
OLMAK
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.