19-02-2019 | Bugünkü SONHABER
TKKB Çorlu’da toplandı TKKB Çorlu’da toplandı
“Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı “Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı
Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi
MHP’den AK Parti’ye ziyaret MHP’den AK Parti’ye ziyaret
10 Temmuz 2018 Salı, 10:26
Şimşek, istifa etti
Şimşek, dünkü açıklamalarında Tolga Akalın ile Ekrem Demir’i adeta topa tutarken,Meral Akşener’in de yanlış kişilerle yola çıktığını bu nedenle de HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’dan bile  az oy aldığını söyledi...

İYİi Parti 27.Dönem Edirne Milletvekili aday adayı Gürsel Şimşek,dün partisinden Mehmet Tolga Akalın ve Ekrem Demir ile yanlış seçim çalışmaları nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

 

Şimşek, yerel seçimlerinde 6-7 ay sonra yapılacağına dikkat çekerek, “Tolga Akalın ve Ekrem Demir'in olduğu yönetimde bu ile hizmet gelmez, bunlar sade kendini düşünür. Hemşericilik ruhundan ayrılamamış tipler. Bizim bu insanlarla siyaset yapmamız, sayın genel başkan Meral Akşener'in de Türkiye'de yeni teşkilat düzenine ulaşmak için yapılanma hamlesi gerçekleştirmediği takdirde bu partinin sonu iyi olmayacaktır. Yerel seçimde hüsran bir sonuçla karşılanacaktır”yorumun yaptı.

 

TEBRİK EDİYORUM

 

Dün Lalezar tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelen İyi Parti Aday adayı Dr. Gürsel Şimşek,yaşanan seçim süreci ve sonucunu basın mensuplarına beraberinde ailesi ile birlikte değerlendirdi.Şimşek açıklamasında, “Çorlu'da yaşanan tren kazası sonucu vefat eden tüm yurttaşlara Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Konumuz 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde yaşananlar. 24 Haziran seçimleri sonuçları itibari ile bugün herkes tarafından kabul edilmesi ve başarıları ile toplumun bugünden itibaren yönetilecek olan insanlarında takdir edilmesi gereken bir süreç. Sonuçları itibari ile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar bu göreve gelmiş ve Cumhurbaşkanlığı görevinde ilk Cumhurbaşkanı olarak ta görevine başlamış bulunmaktadır. Ben bir kez daha kendisini bu başarısından dolayı takdir ve tebrik ediyorum. 16 senelik iktidar dönemini yaratmış olduğu, teşkilatlarda yıpranmalara rağmen hala Türkiye'nin yüzde 50'sinden fazla insanın oyunu alabiliyorsa o insanı takdir ve tebrik etmek gerekir. Bu arada meclise giren 600 milletvekili arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.

 

"MHP KİLİT ROLÜ OYNADI"

 

Bu 24 Hazirana gelinen süre içerisinde biz Şimşek ailesi olarak ne yapıyorduk? Bu seçimlerin 2 önemli partisi vardı. Birisi İyi Parti, diğeri Milliyetçi Hareket Partisi. MHP özellikle 7 Haziran 2015 seçimleri ve 7 hazirandan 1 kasım 2015 seçimlerine kadar geçen sürede siyasi politik tavır ve tercihler neticesi, 1 kasımda oyların yüzde 5'ini kaybetmiş. Yüzde 16 buçuktan 11.9'a inmiş, 2 milyon oy kaybetmiş bir parti olarak ve ondan sonraki süreçte de kendi içinde yaşanan değişim talebinin de cevapsız bırakarak bir çöküş yaşamış bir partiydi. Dolayısı ile oylarının nereye gideceği, ne olacağı çok merak ediliyordu. MHP içindeki bu değişim talebinde taleplerine cevap bulamayınca, oradan çıkan bir liderin başkanlığında İyi Parti kurulmuştu. Kurulan İyi Parti'nin de bu seçimde ne yapacağı bekleniyordu. Seçim sonuçlarına baktığında her iki sonuçta şaşırtıcı oldu. Çökmesi ve Türkiye'de yüzde 5'lere düşmesi beklenen  bir Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 11 civarında bir oyla parlamentoda yerini aldı. Hatta 1 Kasım seçimine göre biraz daha yüksek bir milletvekili sayısı ile yerini aldı. Cumhur İttifak'ının ortağı, ülkeyi yönetecek olan İktidarın kilit anahtarı rolünü alacağı bir parti konumunda. İyi Parti ise Meral Akşener'le bu sürece başladığında yüzde 25-30'luk bant gözüküyordu. Ne yazık ki yüzde 25'lik bant zaman içerisinde 2-2 buçuk yıllık süre içerisinde eriye eriye yüzde 7.9'luk Cumhurbaşkanı oyuna, yüzde 9.96'lıkta bir parlamento oyunu alarak şaşırttı. 

 

HESABI SORULMALIYDI

 

1 Kasım sürecinden hemen sonra MHP'de müthiş bir çöküş vardı. Bunun hesabı sorulmalıydı. 7 Haziran seçimlerinden hemen önce kongre yapmış genel başkanımızı kurultay delegeleri olarak seçmiş, bütün delegeleri genel başkanlığa getirmiştik. 1 Kasım sonrasında bir talebimiz oldu tekrardan MHP'nin seçimde yaşadığı sıkıntılar değerlendirilmesi, burada bir değişim olması gerektiğine inananlardan biri olarak noterden imza vererek bu değişimi başlattık. Meral Akşener o dönemde genel başkan adayı olarak MHP'de yola çıktı ve genel başkan adaylık süreci geçirdi. O süreçte Meral Akşener'in hep arkasında oldu. Eşim bile kadın kolları başkanlığından istifa ederek Akşener'in tüm seyahatlerinde arkasında yer aldı.

 

"AKŞENER'E TOLGA AKALIN'LA AYNI YOLDA YÜRÜMEK YANLIŞ DEMİŞTİM"

 

O dönemde özellikle Meral Akşener'in yükselişinin durdurulması adına FETÖ üzerinden saldırı vardı. Kimse Akşener'i savunamazken bizler onun arkasında ve eşimde onun kolunda her yerde mücadele ediyordu. Bu süreci beraber götürdük. Bu süreci Edirne'de bir kişi daha yürütüyordu, Meral Akşener'le beraber. O da Keşan'daki Avukat Mehmet Tolga Akalın. İkimizin arasında çok büyük fark vardı. Ben MHP'de 19 yıl görev yapmış, 2 dönem tam görev yapmış, ilçe başkanlığı yapmış, aynı zamanda 5 dönem milletvekilliği adaylığı yapmış bir kişiydim. Ama Tolga Akalın bu şehirde 6 şar aydan son 20 yılda 12 ay görev yapmış bir arkadaşımız. Özellikle komitacı kişiliği, ortamı bozan, partiyi devamlı kötüleyen yapısı dolayısı ile partiden uzaklaştırılmıştı. Ama yollarımız kesişmiş, aynı hedefe birlikte yürüyorduk. Sayın Akşener'e birlikte yol yürümeniz yanlış, son derece macerası bir kişiliği var. Her dönem, her daim yapmış olduğu çalışmalarda arkadaşlarını riske sokan kişiliği olan arkadaşımızdı. Meral Akşener Türkiye'deki yüzde 25'lik Ülkücü tabana hitap ederek başladı. 

 

"MERAL AKŞENER'İ YALNIZ BIRAKTILAR"

 

Meral Akşener yüzde 3-35'lik bir kitleyi hedef alarak yürümeye başladı. İlk zamanlarda da bu tuttu. Meral Akşener ve etrafındaki bizler, Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye için tek adamlığa bizi götürecek ve biz bugün bu tek adam yönetimini asla istemiyoruz. Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi olacaksa adayımız Meral Akşener'dir, hedef Meral Akşener'i Cumhurbaşkanı yapmak ve hemen arkasından parlamenter sisteme dönüş yaparak ülkeyi 100 yıllık parlamenter tecrübe ile yönetme noktasına getirmekti. Bu hedefe yürürken Meral Akşener'in karizması bazı insanların başını döndürdü. 

İnsanlarımız tamamen tembele yattı. Herkes kendisini Akşener'e bağladı. Akşener rüzgarı ile bütün başarıların geleceği düşünülüyordu. Aslında işler 25 Ekim 2017 parti kurulana kadar iyi gidiyordu. Çünkü Türkiye'de Meral Akşener'in deyimi ile işlevsiz donmuş bir muhalefet anlayışı vardı. Tek başına iktidar olan Ak Parti hedeflerine tartışmasız ilerliyor, muhalefet tartışma konusu ortaya koyamıyor, toplumun takdirini toplayıp kendini gösteremiyordu. Meral Akşener böyle bir umut oldu. Bu süreç böyle giderken arkadaşlarımız o ışıktan çok fazla etkilendiler ve Meral Akşener'i yalnız bıraktılar. Biz bunu Akşener'e söyledik. 

 

İYİ PARTİ’DE İLK HATA 

 

Bize görev vermeden bizim bir şey yapmamız söz konusu değildi. Edirne'de Avukat Tolga Akalın ile birlikte yürüyüş tercihi vardı. 25 Ekim'de parti kurulduğunda 200 kişilik kurucu heyete Tolga Akalın dahil edildi. Kendisi Trakya Bölgesi'nin organizasyonuna soyunduruldu, bu ilk hataydı, düğmeler yanlış iliklendi. Tamamen Şimşek ailesini dışlayan onların işin içinde olmasını istemeyen, küçük olsun bizim olsun bir parti anlayışı istedi. Parti yetersiz, işi bilmeyen insanlar tarafından kurulmaya başlandı. 

 

"BAYRAM SOFRASINA DEĞİL ÇİLİNGİR SOFRASINA BİLE OTURAMADIK"

 

Akşener'in bir rüzgarı var. 2002'deki gibi Tayyip Erdoğan rüzgarı söz konusu. Ne olursa olsun bu parti iş yapar. Bu yanlıştı: 2002'deki rüzgarda Tayyip Erdoğan ilerliyordu ama o dönemde bütün merkez sağ, liberal partilerin hepsi çökmüş, milletin gideceği bir yer kalmamıştı. Bu dönemde ise milletin yüzde 50'si Ak Parti'ye bakıyor, kalan yüzde 20'i CHP'de kemikleşmiş bir kitle yüzde 10'lukta HDP'de kemikleşmiş kitle var. Siz neyi hesap ederek böyle düşünüyordunuz? Toplumun en kabul edilebilir insanlarını Edirne'de il başkanı, kurucu başkanı olmasıydı. Ben bunu Koray Bey'e anlattığımda dediler ki biz her türlü anketleri yaptırıyoruz. Çok iyi insanlarla yola çıkacağız dedi. Bende dedim ki Edirne'de böyle bir anket görmedim. Tolga Bey'de geçmişten gelen kinle bizle görüşmüyor, bunu da burada kullanabileceği insanlar üzerinden yapıyor. Bu şekilde insanlar başarının artık geldiğini kimse ile paylaşılmaması gerektiğini düşündüler, başarıya fazla insan dahil etmek istemediler. Meral Akşener işe başlarken toplumun tamamını kucaklaştırıp, birleştireceğim demişti. İnsanları bir bayram sofrasına oturtturacağım, herkesi eşit kol mesafesinde oturtturacağım demişti. Biz İyi Partililer bayram değil çilingir sofrasına bile oturamadık. 

 

"ÜYE OLMAK İSTEYENLERİ ÜYE YAPMADILAR"

 

O adaylık tercihinde yapılan büyük hataya şahit oldunuz. Eğer oda bayram sofrası ise aynı aileden 2 kişiyi 1.sıraya oturtursanız bize yiyecek yemek kalmadı zaten. Söyledikleri ile uyguladıkları bambaşka oldu. O süreç sonucunda burada İyi Parti doğru dürüst kurulamadı. Edirne'nin 9 ilçesi vardı 5'inde parti kuruldu, 4'ünde kurulmadı. 4'ünde bir tanesi seçimden 1 tanesi ay öncesi, 3 tanesi de seçim açıklandığı tarihlerde kuruldu. 8 ay içerisinde partiyi tam oturtamadılar. Üye olmak isteyenlere durun bakalım dediler, üye yapmak istemediler. Tamamen kendi insanları üye yaparak bugünlere geldiler. Nasıl olsa Meral Akşener rüzgarı var dediler parti binalarında oturdular, parti odalarında geyik muhabbeti yaptılar. Köye gidip temsilci atamadılar. Köylerde temsilcisi olmayan bir parti konumunda seçime kadar sürüklendik. 

 

"METE TÜRKAY KUKLA BAŞKANDIR"

 

Adaylık 21 Mayıs’ta açıklandığında hiç aday olmayan birisi Mehmet Akalın Edirne'den 1.sıra gösterildi. Biz hiç sırada yoktuk. Halbuki işin gerçeği 21 Mayıs günü 1.sırada bendim. Meral Akşener Gürsel Şimşek'i öyle yada böyle sıraya koymuştu, herşeye rağmen. Çünkü bu arkadaşlar Şimşek ailesi düşmanlığı ile bizi istemediler. 3 büyük firmanın anketinde 1. çıkmamı beğenmediler. Öyle bir iftira noktalarına geldi ki biz anket firmalarını satın almışız. Mehmet Akalın denen Marmara Üniversitesi'ndeki Prof olan arkadaşımız 1.sıra gösterildi. Biz MHP'de tek adamcılıktan rahatsızdık. Mehmet Akalın'da ya gaflet yada bu işi bilmiyordu. Üniversite görevli olan birinin normalde seçimden belli süre önce istifa etmesi gerekir. YSK'nın koşullarından biri budur. Bu tarih önemsenmeden nasıl böyle başvuru yapıldı anlamıyorum. YSK'da bunu gördü bu kişiyi veto etti. Bu ya gaflet ya bilerek sahtekarlıktır. Mete Türkay kukla başkanlık yapmıştır bu parti il başkanlığında. Tolga Akalın'a yardımcı olacağız demişler onu bile olmamışlar. Uzunköprü'de miting var il başkanının haberi yok. Ekrem Demir ve Tolga Akalın bu hedefleri Orhan Çakırlar arkadaşımızı 1.sıra yapmaktı. 

 

"CHP'NİN İKRAMLARI İLE BU OYLAR ALINDI"

 

İyi Partili olan insanlar sanmasın ki bu parti teşkilatı çalışmasıdır diye. Aslında yapılan Meral Akşener'i küçültmekti. Burada alınan oylar özellikle MHP'den gelen küskün oylar kesindi ama CHP'den gelecek oylar kesin değildi. Muharrem İnce'ye verilen oylar bir kısmı partiye verilmemiş, bir kısmı HDP'ye bir kısmı İyi Parti'ye verilerek CHP'nin ikram olarak dağıttığı oylarla bir milletvekili seçilmiştir. Asla bu oylar İyi parti'nin oyları değildir. Bu oylarla az farkla da olsa milletvekili çıkarılmıştır.

 

"MERAL AKŞENER, HAPİSTEKİ DEMİRTAŞ'IN ALTINDA KALDI"

 

Ama artık İyi Parti için balayı dönemi bitmiştir. Akşener'in karizması ile birlikte algısı Türkiye'de sıfırlanmıştır. Yola çıkarken Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığı hedefi ile İyi Partililer yola çıktı. Ama geldiğimiz noktada Meral Akşener yüzde 7.29 alarak hapiste o mücadeleyi veren Selahattin Demirtaş'ın altında kaldı. Bu aslında İyi parti'nin genel merkezinde, ili, ilçesinde utanılması gereken bir sonuçtur. İyi Partililer Meral Akşener'i Cumhurbaşkanı yapmak için yola çıktılar ama zaman içerisinde rüzgarı ile başları döndü. Bugün 43 milletvekili ile meclise çıktılar ama Meral Akşener'i yüzde 7.9 la geride unutmuşlardı. Yatarak bir başarının hikayesini yazmaya çalıştılar. On dönüm bostan yan gel Osman, o işler bitti. Şimdi 6 ay sonra yerel seçim var. Herkes oturup yerel sçeim için çalışmak zorunda. Meral Akşener Türkiye'de olduğu gibi Edirne'de de sıfırlandı. 

 

"İYİ PARTİ NE YAPTIĞI BELLİ OLMAYAN BİR PARTİ HALİNE GELDİ"

 

İyi Partililer bir köye yada bir esnafların çoğunlukta olduğu yere üye yapmak için gittiklerinde en az 50 kişiyi üye yapmaya fırsat bulabilirdi. Bunun karşılığını da alırdı. Bugün gitse algı sıfırlandı. Türkiye'de tek başına bir iktidar var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Kimi üye yapacaksınız? Fedakar insanlar bulmak zorundasınız. Ama İyi Parti ideolojik bir parti olamadı. Siyasi bir fikri ortaya koyamadı. Nerede olduğu belli olmayan bir parti. Merkez sağ mı? Milli merkez mi? soldan mı, sağdan mı ümitleniyor? Ne yaptığı belli olmayan bir parti konumuna geldi. Kazanamayacağını bilerek o insanlar gelmeli. Bunu bulmaları da imkansız. Çünkü yerel seçimde iktidar yada yerel iktidar güçlüdür. Herkes güçlüden yana destek bulur. Bu sebeple 6 ay içinde olacak seçimlerde İyi Partinin gerçek tabanını ortaya koyacak. Bugün Türkiye'de olan tabanı İyi Parti'nin tabanı değil. 

 

TOLGA AKALIN VE EKREM DEMİR'İN OLDUĞU YÖNETİMDEN 

 

Bu partiyi bugüne kadar kullanan, başta Tolga Akalın ve Ekrem Demir çıksınlar partilerini fedakarca temsil etsinler. Bugüne kadar toplum önüne çıkmamış sandıkta kendini denemeyen bu insanlar inşallah ya aday bulurlar, yada bulamazlarsa kendilerini seçmenin önüne atıp ama Keşan'da ama Edirne'de belediye başkanlıklarına soyunup Edirne'yi temsil etsinler. 

 

Biz bugüne kadar yaptığımız fedakarlıklar sonucu aldatılmak oldu. Biz kullanıldığımız hissediyoruz. MHP'den ayrıldığımıza üzülmüyoruz. Bu İyi Parti umut ışığı olarak doğmuş partiyi bu noktaya getirmek kimsenin hakkı değildi. Bizde bu noktada harcandık. Tolga Akalın ve Ekrem Demir'in olduğu yönetimde bu ile hizmet gelmez, bunlar sade kendini düşünür. Hemşericilik ruhundan ayrılamamış tipler. Bizim bu insanlarla siyaset yapmamız, sayın genel başkan Meral Akşener'in de Türkiye'de yeni teşkilat düzenine ulaşmak için yapılanma hamlesi gerçekleştirmediği takdirde bu partinin sonu iyi olmayacaktır. Yerel seçimde hüsran bir sonuçla karşılanacaktır.

 

"PARTİ İLE İLİŞKİLERİMİZİ KESİYORUZ"

 

Bu şartlar altında bu insanların bulunduğu partide siyaset yapmak bana tamamen sul gelmektedir. Bunlarla birlikte adımın anılmasını istemiyorum. O yüzden de bugün itibari ile İyi Parti ile olan bütün ilişkilerimi eşim ve ben kesiyoruz. Bundan sonra İyi Parti ile asla olmayacağız, çalışmayacağız bu kafalar değişmedikçe. Ancak bu kafaların hakim olduğu bir parti, İyi Parti'yi hiç bir yere götürmez. 45 yıla yakın siyasetin içindeyim. Biz siyaseti bırakmıyoruz, biz arkamızdan insanları sürükleyip perişan eden değiliz. Hayal kırıklığımız var, iddiamız hiç bitmiyor. Kısmet olur nerede o imkanı bulursak ama MHP'den gelsede teklif olmaz, sevgimiz saygımız var. İyi Parti'de de siyasi zihniyeti bozuk adamlarla olmaz. Biraz dinlenip kafayı toparlamak lazım, bir hayal kırıklığı var"dedi.

 

Erkan Ekşi

10 Temmuz 2018 Salı, 10:26
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
19.02.2019, 11:15 - Bakan Pekdemirli, “Koray Uymaz pırıl pırıl birisi”
19.02.2019, 11:14 - Pazar tezgahlarında büyüdü 
19.02.2019, 11:15 - Uymaz, “Projelerimiz çözüm olacak”
19.02.2019, 11:15 - Tarihi konaklar ayağa kaldırıldı
19.02.2019, 11:14 - Kanal Edirne bu yıl hizmete alınacak
19.02.2019, 11:13 - Gaytancıoğlu, “Şimdi de patates"
19.02.2019, 11:13 - Akmeşe’den Edirnelilere teşekkür
19.02.2019, 11:11 - Tutuklandılar
19.02.2019, 11:11 - Modern binası ile örnek oluyor
19.02.2019, 11:10 - Varna ve Kavala açılıyor
19.02.2019, 11:12 - Beşir’in insani yardım TIR’ı yola çıktı
19.02.2019, 11:09 - Hayvan sevgisini anlattılar
19.02.2019, 11:07 - Maratona rekor katılım bekleniyor
19.02.2019, 11:05 - "Eski-Yeni Edirne"sergisine yoğun ilgi
18.02.2019, 10:08 - CHP zihniyetine teslim etmeyin
18.02.2019, 10:14 - Bakan Pakdemirli Edirne’de
18.02.2019, 10:15 - ÇED Raporuna itiraz
18.02.2019, 10:16 - “1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”
18.02.2019, 10:21 - “Medeni Kanun, kadınların güvencesi”
18.02.2019, 10:23 - Listelerde yarın son gün 
LAİKLİK İSTİSMARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Bakan Pekdemirli, “Koray Uymaz pırı
    Pazar tezgahlarında büyüdü 
    Kanal Edirne bu yıl hizmete alınaca
    Uymaz, “Projelerimiz çözüm olacak”
    Akmeşe’den Edirnelilere teşekkür
    Tarihi konaklar ayağa kaldırıldı
    “Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı
    Beşir’in insani yardım TIR’ı yola ç
    Gaytancıoğlu, “Şimdi de patates&quo
    TKKB Çorlu’da toplandı
    Varna ve Kavala açılıyor
    Tutuklandılar
    Maratona rekor katılım bekleniyor
    Modern binası ile örnek oluyor
    Hayvan sevgisini anlattılar
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.