17-02-2019 | Bugünkü SONHABER
Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi
MHP’den AK Parti’ye ziyaret MHP’den AK Parti’ye ziyaret
Şoförlere trafik adabı eğitimi  Şoförlere trafik adabı eğitimi 
Kış depresyonuna dikkat! Kış depresyonuna dikkat!
11 Temmuz 2018 Çarşamba, 10:33
2 yılda 300 bayii
Trakya Bölgesi'nde atölye kurarak 2 yılda firmasını büyüterek kimsenin yapamadığını yapıp 300 bayiine ulaşan kendi sektöründeki en genç iş adamı olan Ömer Mert amacının yurtdışına bayilik vermek olduğunu belirtti...

Trakya Bölgesi'nde atölye kurarak 2 yılda firmasını büyüterek kimsenin yapamadığını yapıp 300 bayiine ulaşan kendi sektöründeki en genç iş adamı olan Ömer Mert amacının yurtdışına bayilik vermek olduğunu belirtti. 

 

Küçük bir atölye ile yola çıkan ve kendi sektörünü kasıp kavurarak şirketini 1 numaraya çıkaran genç iş adamı, firmasının en önemli kısmının üretimini kendilerinin yaptığı duşa kabin olduğunu belirtti. 

 

Kendi yaşıtlarının üniversitede okuduğunu yada başka şirketlerde çalıştığını ancak kendisinin Trakya'daki en genç iş adamı olduğunu ve kurduğu İstanbul Yapı Ürünleri firmasının, Trakya'nın metropol şirketi olacağını ifade etti.

 

 Büyük bayilere ürünleri kendilerinin verdiğini belirten genç iş adamı Ömer Mert, amacının büyük bayileri daha da büyütmek yerine küçük esnafları güçlendirmek olduğunu dile getirdi. Şimdi ki hedefinin ise kendi sektöründen olan Edirne'deki küçük esnafları büyüterek Trakya'ya bu sektörde hükmetmek olduğunu belirtti. 

 

"LÜLEBURGAZ'DAKİ KÜÇÜK BİR ATÖLYEDEN, TRAKYA BÖLGESİ PATRONLUĞUNA"

 

22 yaşındaki İstanbul Yapı Ürünleri Sahibi Ömer Mert "Hem duşa kabin üretim imalathanemiz hem yapı marketimiz Lüleburgaz'da. Lüleburgaz Trakya Bölgesi'nin merkezi olduğu için tüm Trakya'ya malzeme dağıtıyoruz. Bundan 2 sene önce bu işe ilk başladığımda benim küçük bir atölyem vardı. Ondan sonra biz bu şekilde büyüdük. Bana da küçük esnafa uyguladığım büyük bayinin aldığı fiyatı küçük esnafta alacak politikasını uyguladılar. Bende işlerimi hızlandırıp büyüdüm. 

 

"2 YILDA 300 BAYİYE ULAŞTIK"

 

Şuan 20 yıldır bu sektörde iş yapan diğer firmaların 50 ile 100 bayi arasında bayi sayıları değişirken biz 2 yıl gibi kısa bir zaman zarfında 300 bayiye ulaştık. Amacım yurtdışına da bayilik vermek.Diğer meslektaşlarımız daha çok fiyat politikası izlerler. Biz bunun aksine fiyat politikasından önce hizmeti düşünürüz. Önce hizmet olacak ki müşteri fiyata zaten bakmaz, bizim politika anlayışımız budur. Bu sebeple Trakya genelinde beyilerimiz de kendi müşterilerine mahcup olmuyorlar. Bu yüzden tutulan taraf, sürekli olan taraf biz olduk. 

 

"MÜŞTERİLERİ DE MAĞDUR EDİYOR"

 

Piyasada fiyatı kıran ciddi anlamda insanlar var. Bunların yaptığı ticaret ahlaka karşıdır. Örneğin 100 liraya mal ettiği bir ürünü toplu almak şartıyla kar etmeden zararına 75 liraya müşterilere veriyor. Biz buna fiyat kırmak deriz. Üretimi 100 lira sen 75 liraya veriyorsun bunu. Müşteri diyor ki bu ucuz ve alıyor. Bu adamlar bu ticareti bir iki defa daha yapıyor. En sonunda batıyor gidiyor. Bunlar kulaktan duyma ticaret yapan insanlardır. Bu kişiler battığı için müşteriler mağdur, ellerinde kalan duşakabin, klozetler hayli fazla. 

 

Örneğin; Ay sonu ticaret yapan esnafımızın çek ödemesi vardır.  2 tane 800 bin liralık dairesi varsa biz gidip 2 tane daireye 400 bin lira nakit öderiz. Satmayı kabul ederse biz 400 bin kar ederiz ama karşıdaki müteahite de sıcak para verdiğimiz için oda ödemelerini yaptığı için batmamış olur. Biz batacak adamı çıkarmış oluruz. Bizim aramızdaki fark; biz kar ederek adamları çıkartırız, bunlar adamları batırır. 

 

"DÜKKAN AÇAN DÜKKAN KAPATIR, NEDENİ UCUZ FİYAT POLİTİKASI"

 

Bunların yüzde 80'inin dükkanı yoktur. Ticareti herkes yapamaz, akıl işidir. Bu piyasayı bozanlar zarar ederek kar etmeye çalışır. Yani üretim maliyetinden de daha düşüğe satış yapanlar. Bunlar ben niye kar edemiyorum mantığı ile giderler. Bunlar kendileri ile beraber 3-5 firma daha batırırlar. Ticaret benim dediğim gibi yapılırsa batan adamı çıkartırsın hemde kendin para kazanırsın. 

 

"BÜYÜK ,KÜÇÜK ESNAF FARK ETMİYOR AYNI FİYATTAN MAL VERİYORUZ"

 

Biz İstanbul Yapı Ürünleri olarak malımızın her zaman arakasındayız, Trakya genelinde 300 bayiden bahsediyoruz. Bu ciddi anlamda yüksek bir bayidir. Bu tamamen hizmettir. Biz zarar ederek para kazanma politikasını sadece küçük esnafa uygularız. Büyük firmalar zaten kazanıyor. İndirimi herkes yapar ama zararına mal vermek çok farklıdır. Küçük yapı marketlere bizim yaptığımız fiyatları biraz daha geri çekmektir. Çünkü onlarında yükselmesini istiyoruz. Örneğin Tekirdağ, Gelibolu, Keşan, Edirne gibi. Mal alabileceğiniz bayi olarak 1 tane bayi aklınıza gelir. Neden 1 bayi gelsin, benim küçük esnafım orada neden para kazanmasın? Bizim amacımız küçük esnafı hızlandırmak. Biz örneğin Edirne'de en büyük bayi vardır ürün satan, o bayiye hızlı satış yaptığı için ürünü 100 liradan verirler, küçük esnafa 130 liradan. Çünkü o çok satan büyük firmayı kazanmak için herkes o firmaya verdiği üründen fiyat düşürür. Çünkü o adamda sirkülasyon var. Bu adam 100 liradan malzeme alıp sürekli satış yaparken, diğer taraftan küçük esnaf 130 liradan alıp ayda bir satış yapıyor, doğal olarak dükkan kapatıyor. Çünkü büyük esnaf 100 liradan aldığını 150 liraya satacak, küçük esnaf 130 liradan aldığı ürünü 200 liraya satacak ve ekmek yiyemeyecek. Neden yemesin ? Bizim politikamızda şu var Edirne'de güçlü bayi 100 liradan alıyorsa malzemeyi, küçük esnafta o fiyattan alacak. Ama biz çok kazanana fiyat düşürüyorsak, az kazanana da fiyat düşürüyoruz. Büyükte, küçükte 100 liradan alacak, küçükte büyüyecek. Bizim politikamız birini batırıp diğeri çıkarmak değil, herkesi birlikte götürmek.

 

"KÜÇÜK ESNAFLARI DA BÜYÜTECEĞİZ VE TRAKYA'YA YA BU SEKTÖRDE HÜKMEDECEĞİM"

 

İstanbul Yapı Ürünleri olarak bizim için asıl önemli olan merkezlerden birisi Edirne. Gelibolu'dan Çerkezköy'e kadar tüm il ve ilçelerde en az bayimizin olduğu yer Edirne'dir. Edirne’miz bizi tercih ettiği takdirde herkes eşit fiyattan alacak, sen küçük esnafsın pahalıya alırsın yok. Küçük esnaf büyüyecek ki bizde büyüyeceğiz. Büyük olan firma zaten büyümüş daha nesini büyütelim. Önemli olan küçük esnafı büyütmek. 

 

"TRAKYA'NIN METROPOLÜ OLACAĞIZ"

 

İstanbul sadece Türkiye'nin değil dünyanın ana merkezidir, metropoldür. Böyle bir coğrafi ile sahip olmak tüm dünyaya hükmedeceğinizi gösterir. Bizimde İstanbul Yapı Malzemeleri ismini koymamızın sebebi, tüm dünya, tüm ülke olmasa da Trakya'ya hükmederek, Trakya Bölgesi'nin duşa kabin ve yapı malzemelerinde metropolü olmayı hedefledik. İstanbul Yapı Ürünleri olarak en ağır basan tarafımız üretimini yaptığımız duşa kabindir. 

 

"EDİRNE'NİN KÜÇÜK ESNAFINI DA BÜYÜTMEK İSTİYORUZ"

 

Saray'da dahil Edirne'den daha fazla bayimiz var. Edirne'yi istememizin sebebi fiyat politikamızın iyi olması ve bundan neden Edirne faydalanmasın. Edirne zaten dibimizde. Bu politika ile Edirne esnafını da yükseltelim. Lüleburgaz esnafı, Keşan esnafı, Çerkezköy esnafı yükseliyor. Neden Edirne'deki küçük esnaf büyümesin? Edirne'deki büyüklere malzemeyi zaten biz veriyoruz, ama küçüklere veremiyoruz. Buda bizim sayımızı düşürüyor. Benim amcalarım, dayılarım Edirne'de ikamet eder. Bizim sektörümüzde Edirne'nin genişlemesini istiyoruz. Haftada 2 gün sevkiyat vardır sadece Edirne'ye. Şundan eminim ki bizle bir kere çalışmaya başladıklarında bir daha bırakmayacaklarını garanti ediyorum. Çünkü hizmet. Edirne'deki küçük esnafa verebileceğim en büyük kampanya büyük esnafla aynı fiyata malzeme vermek, ikisini aynı düzeyde görmek" dedi.

 

Erkan Ekşi

11 Temmuz 2018 Çarşamba, 10:33
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
16.02.2019, 11:12 - Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Edirne’de
16.02.2019, 11:11 - Canalp, “Hedef TIR kuyruklarını bitirmek”
16.02.2019, 11:10 - Sağlıkta şiddete son!
16.02.2019, 11:10 - Sağlıkçılardan kan bağışı
16.02.2019, 11:10 - Uyuşturucu şebekesine darbe
16.02.2019, 11:09 - Çölyak hastalarına "Trakya Yöresel Pizzası"
16.02.2019, 11:08 - Hasta yakınları sertifikalarını aldı
16.02.2019, 11:08 - Şarkıları sevgililer için...
16.02.2019, 11:07 - Adliyede Eski-Yeni Edirne fotoğraf sergisi
16.02.2019, 11:06 - Dalgıç, “Bu açıklama bir provokasyondur”
16.02.2019, 11:05 - Elektrik kesintisine dikkat!
15.02.2019, 11:05 - Uymaz, “Eleştiri değil hizmet” 
15.02.2019, 11:04 - CHP’de adaylar tanıtıldı
15.02.2019, 11:04 - TBMM’de kasketli tepki
15.02.2019, 11:01 - Lise öğrencilerinin kadrajından
15.02.2019, 10:59 - Sevgililer Saraçlar'da buluştu
15.02.2019, 10:56 - ÇED İtirazları için bugün son gün
15.02.2019, 10:56 - Kapıkule’de asit anhidrit ele geçirildi
15.02.2019, 10:55 - Kilometrelerce sürükledi…
15.02.2019, 10:53 - Kadınlar bu çalıştayda buluşacak
ENEZ YANGINI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Çölyak hastalarına "Trakya Yör
    Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Edirne’
    Canalp, “Hedef TIR kuyruklarını bit
    Sağlıkta şiddete son!
    MHP’den AK Parti’ye ziyaret
    Sağlıkçılardan kan bağışı
    Sardalya bolluğu tezgahları şenlend
    Uyuşturucu şebekesine darbe
    Dalgıç, “Bu açıklama bir provokasyo
    Elektrik kesintisine dikkat!
    Hasta yakınları sertifikalarını ald
    Adliyede Eski-Yeni Edirne fotoğraf
    Şarkıları sevgililer için...
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.