25-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
24 Temmuz 2018 Salı, 09:51
Yunanlıların alışveriş tedirginliği
Yunan vatandaşlarının Edirne'den aldığı Türk mallarının, Yunan gümrüklerinde yakıldığı iddia edilirken, Yunan müşteriler ise aldıkları ürünleri, Edirneli esnafla anlaşarak kargo gibi çarelerle memleketlerine geçirmeye çalışıyor...

Yunan vatandaşlarının Edirne'den aldığı Türk mallarının, Yunan gümrüklerinde yakıldığı iddia edilirken, Yunan müşteriler ise aldıkları ürünleri, Edirneli esnafla anlaşarak kargo gibi çarelerele memleketlerine geçirmeye çalışıyor. 

 

İki Yunan askerinin Türk sınırını ihlal edip tutuklanmasının ardından Yunanistan Hükümeti'nin Türkiye'ye karşı yapmaya çalıştığı uygulamalar Yunan Vatandaşları'nı da canından bezdirdi. Kendi halkını ayaklandırarak Türkiye'ye göndermeme çabası tutmayan Yunan Hükümeti, bu sefer de Türkiye'den dönerken alış veriş yapmış ve Türk malı almış Yunan vatandaşlarının mallarını gümrüklerde yaktırdığı iddia edildi. 

 

Yunan vatandaşların Türkiye'den alış veriş yapmak isterken, buldukları çare içerisinde olan kargo sistemi ise Edirne'den bir çok esnafa zarar yazacağı için yapılamıyor. 

 

Yunan Halkı'nın kendilerinden aldıkları ürünlerin Yunan Hükümeti tarafından gürmüklerde yakılmasına üzüldüklerini belirten Saraçlar Caddesi'nde bulunan Lale Aksesuar sahibi Murat Karayel, “Biz devletimizin Yunan Hükümeti'ne karşı çizgilerini korumasını istiyoruz, ancak tabiki Yunanlılar alış veriş yapmadığı için ekonomik olarak zarardayız. Devlet büyüklerimiz çizgilerinden taviz vermeden bu olayı çözmelerini rica ediyoruz” şeklinde belirtti. 

 

"ZORULUKLAR ÇEKMEYE BAŞLADIK"

 

Saraçlar Caddesi esnafı Murat Karayel " Bu süreç olduğu dönemden bir dönem önce ben Edirne'ye yatırım amaçlı takı sektöründe Edirne'ye giriş sağlamış oldum. Bu dönemlerde Yunan ve Bulgar müşterilerimiz ağırlıklı ve Edirneli vatandaşlarımız olmak üzere caddemizde güzel bir hareketlilik söz konusuydu. Yalnız bu yaşanan devlet ilişkileri ve yaşanan olaylardan dolayı zorluklar çekmeye başladık bir esnaf ve esnaf arkadaşlarımız olarak. Tabiki bu olayın düzeltilmesini isteriz. 

 

"YUNAN HÜKÜMETİ HALKINA AMBARGO VE TEHDİT VARİ UYGULAMA YAPIYOR"

 

Tabiki çizgilerimizi Türkiye'nin haklarını ve Türkiye ile ilgili her konuda taviz vermeden devam ediyoruz. Tamam evet biz burada iş yapamıyoruz, iş olmuyor müşteri potansiyelinde bir düşüş var bu sorunu görüyoruz ama Yunanistan Hükümeti'nin Türkiye'ye karşı uygulamış olduğu sistem ve Türkiye’nin Yunan Halkı'na uygulamış olduğu bu sistemde Türkiye'nin kendi kural ve çizgilerinden taviz vermeden bu olayın düzeltilmesini istiyoruz. Çünkü bizim gibi bu durumdan zarar gören bir çok kişi vardır, etkilenen sadece biz değil Edirne ekonomisi oluyor. Biz ticaretle uğraşan insanlar olarak izlenimlerimizde, Yunanlı müşterilerimiz her hafta içi ve hafta sonları gerekli alış verişlerini yapar ve giderlerdi. Herhangi bir sıkıntı yaşamazdık. Ama şuanda Yunan Hükümeti'nin kendi halkına uygulamış olduğu ambargo, tehdit vari davranışlar var. Yunan vatandaşlarının bizlere söylediklerinden örnek verirsek, toplu olarak yada normal bir alış veriş yaptıklarında, dönüş zamanı kendi gümrük kapılarında ürünlerinin imha edildiğini yakıldığını ve bu malların buraya sokulmayacağı ile ilgili baskı uygulandıkları söyleniyor. Bununda doğru olduğunu biz biliyoruz. 

 

"YUNAN MÜŞTERİLER KENDİ HÜKÜMETİNİN KORKUSU İLE KARGO İSTİYOR"

 

Ben takı ile ilgili hem imalat hem satış yapıyorum, onlarda benden gelip alıyorlar ve Yunanistan'da satarak ekmeklerini karşıladıklarını söylüyorlar. Ama alınan ürünler imha edildiğinden dolayı bizde çare arıyoruz diyorlar. Sizde bize bunu kargo yoluyla gönderebilir misiniz şeklinde bizden yardımcı olmamızı ve kendilerininde arayış içinde olduklarını söylüyorlar. Bizde ticaret yapıyoruz, bizim o ürünleri oraya kargo ile gönderimimiz, vergi sistemleri ve maliyetleri birbirini karşılamıyor. Buda tabiki hem bizi hem müşterileri mağdur ediyor. Bir an önce devlet büyüklerimizin kendi çizgilerimizden kesinlikle taviz vermeden olayın düzeltilmesini devletimizden rica ediyoruz.

 

"YUNANLILAR TÜRK MALLARINI YUNANİSTAN'A GEÇİREBİLMEK İÇİN BİR ÇOK YOL DENİYOR"

 

Bizim Yunanca bilip tercüme yapan esnaf arkadaşlarımızında söylediklerine göre ve bizim onları anladığımız kadarıyla zaten onlar Bulgar ve bir başka kapı üzerinden geçip, alınan ürünleri kendi aralarından paylaştırıp ufak ufak bu şekilde yapılanlara tölerans geçildiğini biliyoruz. Ama tabiki orada bu ticareti yapan müşterilerimiz kendilerince bir çözüm üretmeye çalışıyorlar ama bu üretilenler bir çözüm değil. Buna kesin bir çözüm bulunması gerekiyor. 

 

"SARAÇLAR CADDESİ'NDEKİ BOŞ DÜKKANLARIN SEBEBİ TURİSTLERİN ESKİSİ GİBİ GİRİŞ YAPMAMASI"

 

Ben Saraçar Caddesi'nde dükkan açmak için boş yer bulamıyordum. Bulmak için bir kaç zaman bekledim. Şuan bulduk ama baktığınızda Saraçlar Caddesi'nde bir çok dükkan boş duruyor. Bunların sebeplerinden bir tanesi de kendi görüşüm olarak yabancı müşterilerin buraya giriş yapamaması, gerek bazı esnaf arkadaşların davranış stilleri falan. Bizim Yunan ve Bulgar vatandaşları ile aramızda hiç bir sorun yok. Yunanlılar geldiğinde direk bize anlatıyor bizim sizinle bir problememiz yok diye. Tamamen kendi devletlerinin yarattığı bir politika olduğunu vurguluyorlar. 

 

"TÜRKİYE'NİN KENDİ ÇİZGİLERİNDEN TAVİZ VERMESİNİ İSTEMİYORUZ"

 

Düzelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Devlet büyüklerimizin bildiği şeyler var tabi. Biz Yunan vatandaşı olmazsa battık, bittik diye bir şey yok. Biz burada Edirne vatandaşımızla da kazanıyoruz. Ama Yunanlılar'ın ekonomimize kattığı gerçeği herkes biliyor. En yakın zamanda bir çözüm bulunmasını istiyorum. Siyasetle işim yok benim ama Türkiye'nin kendi çizgilerinden taviz vermeyerek bu işin düzeltilmesini devletimizden rica ediyoruz"dedi.

 

Erkan Ekşi

24 Temmuz 2018 Salı, 09:51
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.05.2019, 11:16 - Gençler iklim grevinde
25.05.2019, 11:16 - Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
25.05.2019, 11:15 - Turisti kandırana af yok
25.05.2019, 11:14 - Tren seferleri ekonomiye katkı sağlayacak
25.05.2019, 11:14 - Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
25.05.2019, 11:13 - Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
25.05.2019, 11:13 - Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
25.05.2019, 11:12 - Ramazanda rağbet baklavaya
25.05.2019, 11:11 - Yüzü elektrikli yatakla güldü
25.05.2019, 11:11 - Gürkan, tecrübelerini paylaştı
25.05.2019, 11:09 - Bitirme çalışmalarını sundular
24.05.2019, 10:50 - Türkiye, AB’ye hızlı trenle bağlanacak
24.05.2019, 10:48 - Okullarda rekor kan bağışı
24.05.2019, 10:47 - Masa-sandalye gerginliği
24.05.2019, 10:47 - Şehit yakınları ve gaziler iftar sofrasında buluştu
24.05.2019, 10:46 - Her canlıyı düşünen medeniyet
24.05.2019, 10:46 - Arıların izinde pedala basacaklar
24.05.2019, 10:45 - İftardan sonra Türk kahvesi
24.05.2019, 10:44 - Birincilikle mezun oldu
24.05.2019, 10:43 - Konser büyük beğeni topladı
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Oyun oynayarak ders yaptılar
    Gençler iklim grevinde
    Mezuniyet coşkusu yaşadılar
    Turisti kandırana af yok
    Tren seferleri ekonomiye katkı sağl
    Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
    Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
    Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
    Ramazanda rağbet baklavaya
    Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
    Bitirme çalışmalarını sundular
    Gürkan, tecrübelerini paylaştı
    Yüzü elektrikli yatakla güldü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.