21-02-2019 | Bugünkü SONHABER
FETÖ elebaşının görüntüleri çıktı FETÖ elebaşının görüntüleri çıktı
TKKB Çorlu’da toplandı TKKB Çorlu’da toplandı
“Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı “Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı
Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi
31 Temmuz 2018 Salı, 10:03
Hukuk işlerinin hukuksuzluğu
Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü Danıştay’a dosyayı eksik evrakla gönderdi..

İçişleri Bakanlığının Öz-Ar Market arsası üzerinde yapılan plan değişikliklerinin, eşitlik ilkesine aykırı ve parsel bazında kişi lehinde düzenleme olduğu gerekçesiyle Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin yargılanması yönündeki karara yapılan itirazların, Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü tarafından Danıştay’a eksik evrakla gönderildiği ortaya çıktı.

 

Danıştay 1. Dairesi dosyayı eksik evrakla gönderilmesi nedeniyle valiliğe iade etti. Bu güne kadar birçok dosya hazırlayan, İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün, hukuki süreci uzatmak için kasıtlı olarak mı eksik evrakla Danıştay’a gönderdiği tartışma konusu oldu.

 

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Edirne Belediye Meclisinin, Öz-Ar Markete ait parselle ilgili yapılan imar değişiklikleri, arsanın bitişiğindeki yeşil alanın otoparka dönüştürülmesi ve Selimiye Camii silüetini etkilediği gerekçesiyle Sanayi Sitesi karşısındaki arazide yapılan plan değişikliği konusundaki kararları incelemek üzere 9 Mayıs 2017 günü Başmüfettiş İbrahim Kapaklıkaya’yı görevlendirdi. 

 

YARGILAMA İZNİ VERDİ

 

Mülkiye Başmüfettişi İbrahim Kapaklıkaya yaptığı inceleme sonucu, 12 Eylül 2017 tarihinde hazırladığı raporu Teftiş Kurulu Başkanlığına sundu. Başmüfettiş Kapaklıkaya raporun da, Özar Markete ait arsa üzerinde konut alanından ticaret alanına dönüştürülmesi ve emsalinin 1,50’den 2’ye çıkarılması yönündeki iki ayrı meclis kararının eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve parsel bazında kişi lehine düzenleme olduğu gerekçesiyle Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP, AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verdi. Başmüfettiş Kapaklıkaya raporunda, Öz-Ar Market arsasının yanındaki yeşil alanın otoparka dönüştürülmesi yönündeki meclis kararı ile sonrasında kiraya verilmesine yönelik ihaleyle ilgili olarak ise soruşturma izni vermedi. 

 

Mülkiye Başmüfettişi İbrahim Kapaklıkaya soruşturma kapsamında, Sanayi Sitesindeki TEİAŞ arazisi ve yanındaki parsellerle ilgili olarak yapılan plan değişikliğinin Selimiye Camii silüetini engellediği ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak ise, alınan kararlara ilişkin adli soruşturma yapılmasına izin verilmemesi yönünde rapor yazdı. 

 

BAKAN ONAYLADI

 

Mülkiye Başmüfettişi İbrahim Kapaklıkaya’nın Öz-Ar Market arazisiyle ilgili iki plan değişikliğinin eşitlik ilkesine aykırı ve parsel bazında kişi lehine düzenleme olduğu gerekçesiyle ayrı ayrı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verilmesi yönündeki rapor İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onaylandı. 

 

KARAR TEBLİĞ EDİLDİ

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başmüfettişin raporundaki görüşü doğrultusunda soruştarma izni verilmesi yönündeki kararı Edirne Valiliği tarafından taraflara tebliğ edildi. Başkan Recep Gürkan ve meclis üyeleri soruşturma izni verilmesi yönündeki kararın kaldırılması için savunmalarını hazırladı. Başkan Gürkan ve meclis üyeleri haklarında verilen yargılama izninin hukuki olmadığı gerekçesiyle yaptıkları itirazları Danıştay’a gönderilmek üzere Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’ne teslim etti. Müdürlükte dosyaya ilişkin usul işlemleri tamamlanıp, kontrol ettikten sonra incelenmek üzere Danıştay’a gönderdi. 

 

DOSYA EKSİK EVRAKLA DANIŞTAY’A GÖNDERİLDİ

 

Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü tarafından Danıştay 1. Dairesine gönderilen dosyanın incelemesi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Danıştay 1. Dairesinde görevli heyet, yapılan itirazların esasına geçmeden önce, usul işlemlerin tamam olup olmadığını kontrol etti. Mahkeme heyeti tarafından yapılan incelemede, soruşturma izni verilen kamu görevlilerinin karara yasal olarak 10 günlük süre içinde itiraz etme hakları bulunduğu hatırlatıldı.  Ancak dosyadaki belgelere göre heyet, soruşturma izni verilen meclis üyesi Hüseyin Ülker’e kararın tebliğ edilmediği, Edirne Valiliğine verilen 30 Kasım 2017 tarihli savunma dilekçelerinin hangi tarihte kayda alındığına ilişkin belgelerin dosyada olmadığını tespit etti. Danıştay 1. Dairesi heyeti soruşturma iznine yönelik yapılan itirazların yasal süresi içinde verilip verilmediğini anlamak için, valilik tarafından hangi tarihte kayda alındığına ilişkin belgelerin tamamlanması amacıyla dosyayı geri gönderdi. Danıştay usul eksiklik nedeniyle , esasa ilişkin bir inceleme yapmadı.  

 

KASIT MI VAR?

 

Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdür Vekili Rasim Sağlam’ın, böyle önemli bir dosyaya ilişkin usul işlemleri tamamlamadan Danıştay’a göndermesi kafaları karıştırdı. Dosyanın usul eksikleri tamamlanmadan Danıştay’a gönderilmesinde, sürecin uzatılmasının amaçlanıp amaçlanmadığı merak konusu oldu. Bu tür dosyalara ilişkin usul işlemleri konusunda tecrübe sahibi olan bir müdürlüğün hata mı yaptığı, yoksa kasıtlı olarak mı dosyayı eksik evrakla Danıştay’a gönderildiği tartışma konusu oldu. Edirne Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün kamu görevlilerine yönelik bir çok dosyaya ilişkin işlemleri yürüttüğü dikkate alındığında, başka dosyalarla ilgili olarak aynı yönde bir eksiklik olup olmadığının da araştırılması istendi. Elektronik evrak kayıt sistemine geçilmesi nedeniyle itiraz dilekçelerinin hangi tarihte verildiği resmi kayıtlarda belli olmasına rağmen neden dosyaya eklenmediğinin incelemeye alınması bekleniyor. 

 

Haber Merkezi