15-11-2018 | Bugünkü SONHABER
Sağlık Bilimlerinde devir teslim Sağlık Bilimlerinde devir teslim
MHP Merkez İlçe’de görev değişimi MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
Diyabet hastalarına beslenme önerileri Diyabet hastalarına beslenme önerileri
Eski payitahtta sonbahar Eski payitahtta sonbahar
10 Eylül 2018 Pazartesi, 10:14
Oran, “Cumhurbaşkanı’nı kınıyorum”
CHP Edirne İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda Ak Parti ve Cumhurbaşkanı’na sitem dolu sözler sarf edildi.Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran önceki gün yapılan üçlü zirve için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kınadığını açıkladı...

CHP Edirne İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda Ak Parti ve Cumhurbaşkanı’na sitem dolu sözler sarf edildi.Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran önceki gün yapılan üçlü zirve için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kınadığını açıkladı. 

 

CHP İl Binasında yapılan basın toplantısına CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve CHP Edirne parti teşkilat üyeleri katıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı’na sitem eden sözleri ile dikkat çeken Umut Oran “ Cumhurbaşkanı’nın katıldığı 12 maddelik metinde PYD ve PKK  terör örgütü olarak geçmemiş. Cumhurbaşkanı’nı kınıyorum bunun düzeltilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı o toplantıyı terk etmeliydi” şeklinde sözleri ile göndermelerde bulundu.

 

 

İTHAL ÜRÜNLERE BÜYÜK MİKTARDA DÖVİZ ÖDENİYOR

 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da yaptığı konuşmada “ Türkiye’yi ithalat kafasıyla yöneten, tarımdaki sorunlara çözüm üretmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. ‘Durmak yok, yola devam’ dediler, ben de o sözü ‘Durmak yok, ithalata devam’ diyerek değiştirdim. Ekonomik saldırı var diyorlar; ama tasarruf yapmıyorlar. Türkiye tarım ürünlerini ithal ederken ciddi anlamda ‘döviz’ ödüyor. Hasadı Trakya’da devam eden ayçiçeğinde yılda 4,5 milyar dolara yakın ithalat var. Bu ithalatı hükümet durdurmuyor, durdurma yönünde de bir önlem almıyor. İthalat yerli üründen daha pahalı bir ürün olmasına rağmen gümrük vergilerini düşürerek ithalatı cazip hale getiriyor. Madem döviz tasarrufu sağlamak istiyoruz, 4 milyar dolarlık ithalatı neden yapıyoruz”dedi.

 

“ÇİFTÇİMİZİ BİRAZ DÜŞÜNÜN”

 

Gümrük vergisinin 20’den 13’e çekilmesine değinen Okan Gaytancıoğlu“Bu gümrük vergisini ‘0’a çekmek için ciddi anlamda bir lobi çalışması var. Madem yerlisiniz, madem millisiniz, madem ekonomik saldırı var, madem döviz önemli işte size fırsat: Yerli ve milli olduğunuzu ispat edin. Gümrük vergisini yukarı çekin. Parayı üreticiye ödeyin. Çiftçimizi biraz düşünün. AKP’nin bu yönde bir politikası olmadığını yıllardır görüyoruz. Türkiye’nin çağdışı kalmış şarbon hastalığını mı konuşması lazım, yoksa gelecek nesillere ve şimdiki nesillere sağlıklı eti ve sütü teslim ederiz diye konuşması lazım, yoksa şarbon hastalığını mı?” diye sordu. 

 

“ON YILDAN BU YANA FİYATLAR AYNI SEVİYEDE”

 

Çeltik hasadına da değinen Gaytancıoğlu, “Hasat nedeniyle gittiğim yörelerde ürünler gayet güzel. Çiftçi artık fiyat bekliyor. ‘Toprak Mahsulleri Ofisi ne yapıyor?’ İnanın hiçbir şey yapmıyor. Buğday hasadında piyasaya müdahale etmedi ve on yıldan bu yana fiyatlar aynı seviyede. Dün köylüleri ziyaret ettim. Bana: ‘Biz artık buğday ekmek istemiyoruz.’ ‘neden?’ diye sorduğumda, ‘Gübre pahalı olduğu için alamayacağız’ dediler. Bazı ürünlerin maliyetini isteseniz de düşüremiyorsunuz; ama bazı maliyetleri düşürebilirsiniz. Bu da hükümet için büyük fırsat. Eğer bilerek bu fırsatı değerlendirmiyorsanız, buradan iddia ediyorum. Atatürk’ün gençliğe hitabesine uymuyorsunuz demektir. Bizler söylüyoruz. Bunları fırsata dönüştürmüyorsanız, amacınız birilerini zengin etme peşindesiniz” dedi.

 

“EDİRNE’NİN HER YERİNDEN TARİH FIŞKIRYOR”

 

CHP İstanbul Eski Milletvekili Umut Oran’da konuşmasında, “ Edirne Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu bir kent, her yerinden tarih fışkırıyor. Hem balkanlar açısından hem Osmanlı döneminde Türk yurdu olmasında Edirne’nin çok büyük önemi var. Aynı zamanda da dünyada kültürel miras olarak Floransa’dan sonra metre kare yüzölçümünde tarihi eserin olduğu kentimiz. Bu kentte olmaktan mutluyum” dedi.

 

“ANLIK POLİTİKALAR”

 

Ak Parti’nin beceriksiz olduğunu vurgulayan Oran “Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada siyasetin ritim bozukluğu hastalığı var. Doğru şekilde tedavi edilmezse koma, ölümle sonuçlanıyor. Ak Parti’nin beceriksizliği ile dünyada ülkelerin 1 yılda harcadıkları gündemi  1 yılda tüketebiliyor. Sürekli bir baskı, anlık politikalar uygulanıyor” şeklinde belirtti.

 

 “CUMHURBAŞKAN’NI TOPLANTIYI TERK ETMEDİĞİ İÇN KINIYORUM”

 

PYD ve PKK’nın 12 maddelik metinde terör örgütü sayılmamasına karşı susan Cumhurbaşkanı’na sitem eden Oran “Türkiye açısından terör örgütü olan PYD ve PKK ile ilgili 12 maddelik metinde onlar terör örgütü olarak yer almadılar. Bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanı bu konuyu dile getirmedi. Bu konuyu orada o metne koyduramadı. Bu 12 maddelik metinle ilgili diplomatik çalışma haftalar öncesinden yapıldı. Oraya giden liderlerin sadece imza atmak için oraya gittikleri ortaya çıkıyor. 

 

Bu noktada hükümetin dersini iyi çalışmadığı ortaya çıkıyor. Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanı’nı kınıyorum. Bu metinde PYD ve PKK’ nın terör örgütü olarak geçmesi gerekiyordu. Bugün terör örgütlerinin içerisinde PYD ve PKK terör örgütü olarak geçmiyor. Bunun şiddetle düzeltilmesi gerekiyor. Aslında Sayın Cumhurbaşkanı’nın o toplantıyı terk etmesi gerekiyordu. Terör konusunda İktidar taviz vermeyeceğiz diyor, uluslararası söylemlerde seyirci kalıyor. Ben Cumhuriyet Halk Partisi adına hem hükümeti hem Sayın Cumhurbaşkanı’nı uyarıyorum. Bunun acil düzeltilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Erkan Ekşi

10 Eylül 2018 Pazartesi, 10:14
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.11.2018, 10:16 - Çeltik fiyatı açıklandı
15.11.2018, 10:15 - “Üreticide çeltik mi kaldı?”
15.11.2018, 10:14 - Yaşadıkları zulmü anlattılar
15.11.2018, 10:13 - Alman şarkıcıya hapis cezası 
15.11.2018, 10:12 - Edirne’nin şekerini ölçtüler
15.11.2018, 10:11 - Ek zam istediler, mektup gönderdiler
15.11.2018, 10:10 - Trakya lezzetleri madalya getirdi
15.11.2018, 10:08 - Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına dokunma”
15.11.2018, 10:09 - Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
15.11.2018, 10:00 - Kitap toplama kampanyası başlattılar
15.11.2018, 10:07 - Çeltik diyarında hasat sona erdi
15.11.2018, 10:02 - Hayırseverden öğrencilere elma
15.11.2018, 09:57 - Sinagogda sanat gecesi
15.11.2018, 09:57 - Eğitim seminerleri başlıyor
15.11.2018, 09:57 - Havsa’da idare toplantısı düzenlendi
15.11.2018, 09:56 - “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
14.11.2018, 09:51 - Sınırda insanlık dramı
14.11.2018, 09:50 - Vali Canalp, gazetecilerle bir araya geldi
14.11.2018, 09:49 - Kaydedin, ihbar edin
14.11.2018, 09:48 - Edirne Öğretmenevi hayal mi oldu?
ESNAF
SONHABER 23 yaşında
OLMAK
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Alman şarkıcıya hapis cezası 
    Çeltik fiyatı açıklandı
    MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
    “Üreticide çeltik mi kaldı?”
    Yaşadıkları zulmü anlattılar
    Edirne’nin şekerini ölçtüler
    Ek zam istediler, mektup gönderdile
    Trakya lezzetleri madalya getirdi
    Sağlık Bilimlerinde devir teslim
    Diyabet hastalarına beslenme öneril
    Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına do
    Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
    Sinagogda sanat gecesi
    Kitap toplama kampanyası başlattıla
    “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.