15-11-2018 | Bugünkü SONHABER
Sağlık Bilimlerinde devir teslim Sağlık Bilimlerinde devir teslim
MHP Merkez İlçe’de görev değişimi MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
Diyabet hastalarına beslenme önerileri Diyabet hastalarına beslenme önerileri
Eski payitahtta sonbahar Eski payitahtta sonbahar
14 Eylül 2018 Cuma, 10:36
Suiçmez, “Süt 2 TL olmalı”
Suiçmez, Amerika’dan süt ithal edilecek yönündeki haberlerin asılsız ve ortalığı karıştırmak isteyenlerin yaydığı bir yalan olduğunu söyledi...

Bazı gazetelerde bir köşe yazarını kaleme aldığı süt konusunda Amerika’dan süt ithal edilecek iddiasına Edirne ve Süloğlu Süt Üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez karşı çıkarak bunun tamamen yalan bir haber olduğunu söyledi.

 

Suiçmez, Amerika’dan süt ithal edilecek yönündeki haberlerin asılsız ve ortalığı karıştırmak isteyenlerin yaydığı bir yalan olduğunu söyledi.Bugün için süt fiyatının 2 TL olması gerektiğini belirten Suiçmez bu konudaki önerelerini Komisyona ilettiklerini söyledi. 

 

“BU DA BİR SALDIRI” 

 

Suiçmez, “Amerika'dan süt ithal edilecek yazısını bende okudum bir köşe yazısında. Birde farklı yabancı bir sitede bununla ilgili bir haber gördüm. Türkiye Cumhuriyeti şuan her alanda saldırı altında. Bunu daha öncede çeşitli kanallardan denediler 15 Temmuz olayı gibi ama bizim milletimiz bunu püskürttü. Daha sonra yapamayacaklarını anladılar bu yaşadığımız ekonomik saldırıda da devletimiz her organıyla mücadele ediyor. Bu krizle beraber ciddi fiyat artışları yaşandı özellikle yemde. Biz bunları merkez birliği anlamında dile getirdik. 

 

“ULUSAL SÜT KONSEYİNE TALEPLERİMİZİ İLETTİK”

 

Dün Ulusal Süt Konseyinin sadece yönetim kurulunun katıldığı bir toplantı yapıldı. Bizim merkez birliği başkanımızda bu toplantıya katıldı. Dinleyici ve gözlemci olarak.  Geçtiğimiz günlerde de merkez birliğimizin sayın bakanımıza bir ziyareti oldu. Önümüzdeki hafta içerisinde tekrar bakanımız ve Ulusal Süt Konseyi bir toplantı yapacaklar bu günlerde süt fiyatları revize olacak. Muhtemelen 1 Ekimden geçerli olmak üzere olacaktır. Biz zaten süt fiyatlarında geçerli talebimizi kendilerine ilettik. En az üreticinin eline geçen 2 TL olmalı. 

 

“SUNİ GÜNDEM OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

 

Önümüzde ki hafta bir aksilik olmazsa resmi ağızlardan açıklanacak. Buda Ulusal Süt Konseyidir.  Çok manidardır ki bu haberler 20 gün önce 1 ay önce yoktu,tam süt fiyatlarının açıklanacağı zaman birileri bilinçli olarak Amerika'dan süt ve süt ürünleri ithalatına mı hazırlanıyor gibilerinden sanayiciyi ve üreticiyi korkutuyorlar. Öyle Bir şey yok süt birliği ile buraya gelmeden önce görüştüm ne bakanlığın gündeminde nede herhangi bir yerde böyle bir gündem yok. Ama suni gündem oluşturmak istiyor birileri. Amerika Birleşik Devletinin bizim çelik ve alimunyum ürünlerine haksız yere koymuş olduğu gümrük vergilerine karşı bizim hükümetimizde haklı olarak gümrük vergilerini bizde arttırdık. Oradan herhangi bir ürünü buraya getirilmesi gelmesi veya bizim buradaki iç piyasaya etkilemesi söz konusu değil. Olması mümkün değil çünkü gündemde yok böyle Bir şey. Ama bu olayın gündeme atılmasının bana göre esas nedeni bu haftalarda bu günlerde süt fiyatlarına bir fiyat çıkmasın olması ve inşallah bizim istediğimiz gibi isteklerimiz doğrultusunda umut ediyoruz ve ısrarcıyız da burada. 

 

“BUGÜN SÜTÜN  FİYATI 2 LİRA OLMALI” 

 

Çünkü girdi maliyetleri çok yükseldi bu haber bununla ilgili. Piyasaları karıştırmak bir yerde üreticiye göz dağı vermek diye nitelendiriyorum bu olayı.  Bu olayı okudum ve takip ediyoruz. Bugün süt fiyatlarında üreticinin eline en az 2 lira geçmeli. 12 kuruşta bakanlık desteği var. yani bir litre sütten 2 lira 12 kuruş gibi bir rakam üretici aldığında piyasa aşağı yukarı dengelenir. Bugün 50 kiloluk yem çuvalı 100 lira oldu. Çok ciddi bir artış söz konusu bununda en son 2 gün önce merkez birliği aracılığıyla bakanlığımıza bizden alınan veriler oraya iletiliyor son yem fiyatlarını da bildirdik. 

 

“FIRSATÇILIK YAPILIYOR”

 

Tüketicide marketlerdeki süt fiyatlarından, peynir fiyatlarından tüketicide sorun yaşıyor.  Biz sütü Türk lirası ile satıyoruz Dolarla, Euroyla süt satmıyoruz ki. Bu süt ürünleri türevleri dolarla alakası yok Türk lirası ile gidiyor. Dolayısıyla bunu Euro, Dolar yükseldi diye mazeret göstererek orada haksız yere zam yaparak tüketiciyi de kötü yansıtılması tamamen bir fırsatçılıktır. Aynı olay yemcilerle de alakalı. Yem sanayisi de buğday hasadını daha yeni bitirdik biz şuanda ayçiçek hasadı devam ediyor bizim yem sanayicilerinin kullandığı ham madde şuan mevsim olarak %80'i yerli malı. Tl ile olan bir olay kime hikaye anlatıyorsunuz. Bunu Mart, Nisan ayında söylese hasat zamanı değil belki yeteri kadar kalmadı belki anlayabilirim ama şuanda sizin kullandığınız ham maddenin %80'ni harmanda. Doları Euro'yu mazeret göstererek zam yapıyorlar. Biz buna karşıyız dolar veya Euro ile almadın sen benim buğdayımı böyle bir fırsatçılık var. Sayın bakanlığımız bununla ilgili çalışmalar yapıyor cezalar kesiyor. 

 

Böyle bir fırsatçılık yapılmaması lazım kısacası bu memleket hepimizin. Bu memlekete siz tüketici olarak ben üretici olarak sorumluyuz. Dünya çok zor bir süreçten geçiyor biz hep beraber bu memlekete bu ülkeye sahip çıkmamız lazım. Herkes taşın altına elini koymak zorunda bu dönemde koymazsa o taş yarın öbür gün bizim kafamızı ezer. Biz sabırla üretmeye devam edeceğiz üreticimizde rahat olsun gerçekten zor kendimde bir üretici olarak biliyorum canım yanıyor ama bu işler böyle ilelebet gidecek değil. Hükümetimiz bir takım çalışmalar yapıyor göreceksiniz önümüzdeki aylarda bu işler daha rahatlayacak. Bu tarz haberlere de kimse itibar etmesin yok öyle Bir şey bilerek kafa karıştırmaya çalışıyorlar tam süt fiyatlarının belirleneceği dönemde. Bu haberlerin böyle bir dönemde gündeme gelmesi manidar.n tekrar güncellenecek”dedi.

 

Hülya Karakuş

14 Eylül 2018 Cuma, 10:36
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.11.2018, 10:16 - Çeltik fiyatı açıklandı
15.11.2018, 10:15 - “Üreticide çeltik mi kaldı?”
15.11.2018, 10:14 - Yaşadıkları zulmü anlattılar
15.11.2018, 10:13 - Alman şarkıcıya hapis cezası 
15.11.2018, 10:12 - Edirne’nin şekerini ölçtüler
15.11.2018, 10:11 - Ek zam istediler, mektup gönderdiler
15.11.2018, 10:10 - Trakya lezzetleri madalya getirdi
15.11.2018, 10:08 - Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına dokunma”
15.11.2018, 10:09 - Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
15.11.2018, 10:00 - Kitap toplama kampanyası başlattılar
15.11.2018, 10:07 - Çeltik diyarında hasat sona erdi
15.11.2018, 10:02 - Hayırseverden öğrencilere elma
15.11.2018, 09:57 - Sinagogda sanat gecesi
15.11.2018, 09:57 - Eğitim seminerleri başlıyor
15.11.2018, 09:57 - Havsa’da idare toplantısı düzenlendi
15.11.2018, 09:56 - “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
14.11.2018, 09:51 - Sınırda insanlık dramı
14.11.2018, 09:50 - Vali Canalp, gazetecilerle bir araya geldi
14.11.2018, 09:49 - Kaydedin, ihbar edin
14.11.2018, 09:48 - Edirne Öğretmenevi hayal mi oldu?
ESNAF
SONHABER 23 yaşında
OLMAK
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Alman şarkıcıya hapis cezası 
    Çeltik fiyatı açıklandı
    MHP Merkez İlçe’de görev değişimi
    “Üreticide çeltik mi kaldı?”
    Yaşadıkları zulmü anlattılar
    Edirne’nin şekerini ölçtüler
    Ek zam istediler, mektup gönderdile
    Trakya lezzetleri madalya getirdi
    Sağlık Bilimlerinde devir teslim
    Diyabet hastalarına beslenme öneril
    Şen, “Hekimlerin çalışma hakkına do
    Gaytancıoğlu, “AVM ülkesi olduk”
    Sinagogda sanat gecesi
    Kitap toplama kampanyası başlattıla
    “Okuyorum, Öyleyse Varım” Projesi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.