15-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Sigortaya Cin’de girdi  Sigortaya Cin’de girdi 
Çeltikler yola savruldu Çeltikler yola savruldu
5 parasız gitti köşe oldu  5 parasız gitti köşe oldu 
Arif Ustadan yüzde 10 indirim Arif Ustadan yüzde 10 indirim
27 Eylül 2018 Perşembe, 10:03
Zobar, eğitimdeki sorunlara dikkat çekti
Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, yeni eğitim yılına yeni bakanın eski sorunlarla başlangıç yaptığını ifade ederek, sorunların çözümlenmeden eğitim yılının açılmasının herkese dezavantaj olarak yansıdığını söyledi...

Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, yeni eğitim yılına yeni bakanın eski sorunlarla başlangıç yaptığını ifade ederek, sorunların çözümlenmeden eğitim yılının açılmasının herkese dezavantaj olarak yansıdığını söyledi.

 

Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Zobar, İmam Hatip Liseleri’ne ayrılan bütçe ile Fen Lisesi’ne ayrılan bütçenin eşit olmadığı, İmam Hatip Lisesi, Çok Programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde kız ve erkek öğrencilerin sınıf ve koridorlarının ayrılması, okul binalarının fiziki açıdan hazır olmadığı gibi bir çok konuya değindi.

 

Sorunların çözümlenmeden eğitim sezonunun açılmasının herkese dezavantaj olarak yansıdığını belirten Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar “Laik ve bilimsel eğitimin temellerini derhal sağlayamadığınız, eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için eğitim çalışanlarına en büyük yatırımı yapmadığınız süre içerisinde, eğitim sorunlarının çözümü hiç gerçekleşmeyecektir” dedi. 

 

“SORUNLAR BU YILDA GÜNDEMDE”

 

Yeni eğitim yılına yeni bakanın eski sorunlarla başlangıç yaptığını ifade eden Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar  “2018-2019 eğitim-öğretim yılı, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi bu eğitim öğretim yılına da birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla, müfredat ve sınav sistemi değişikliği, karma eğitimin kaldırılması girişimleri gibi tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen değişikliklerin gölgesinde girmiştir. Dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, derslik açıkları, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, ikili eğitim öğretim, taşımalı eğitim, uluslararası sınavlardaki başarısızlıklar, öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkum edilmesi, çocukların örgün eğitim dışına itilmesi, öğretmenlerin özlük sorunları, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik, öğretmenlerin aile birliğinin sağlanamaması, kadrolaşma, liyakatsizliğin ve yandaşlığın hakim olması gibi sorunlar maalesef bu öğretim yılında da gündemdedir” dedi.

 

“İMAM HATİP LİSELERİ’NİN BAŞARI ORTALAMA DÜŞÜKLÜĞÜ SINAVA DAMGA VURMUŞTUR”

 

Sınav sistemi değişikliklerinin öğrencileri mağdur ettiğini kaydeden Zobar “Bir gecede değiştirilen LGS sistem ile öğrencilerin istemedikleri okullara yerleştirileceği, birçok ailenin çocuklarını istemedikleri halde meslek, imam hatip lisesi ya da özel okullara göndermek zorunda kalacağı yönündeki kaygılarımız ne yazık ki haklı çıkmıştır. Bu değişikliğin uzun vadede eğitim sistemimizi tümden özelleştirme ve imam hatipleştirme projesinin bir adımı olduğu ortadır. YKS sonuçları ise ortaöğretimdeki çöküşün aynası olmuştur. Çok sayıda kontenjanın boş kalması, meslek liseli öğrencilerin başarı düzeylerinin yine en alt sıralarda yer alması, hükümetin gözdesi İHL’nin başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava damgasını vurmuştur” dedi.

 

“LİSELERDE SINIFLAR VE KORİDORLARA AYRIM”

 

Eğitimde dinselleşmeye yer verildiğini vurgulayan Başkan Zobar “Bugün geldiğimiz noktada İmam Hatip Liseleri’ne ayrılan bütçe, Fen Liselerine oranla 10 kattan daha fazladır. Bu da bizlere Bakanlığın gerçek amacının ne olduğunu gayet net bir biçimde ortaya koymaktadır. İmam Hatip okullarında ‘veliler böyle istiyor’ bahanesiyle kız ve erkek öğrencilerin sınıf ve koridorlarını ayırmayla başlayan süreç, Çok Programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde ‘karma eğitim’ yapılması şartının kaldırılmasıyla devam etmektedir. Milli Eğitim, Anayasa’ya aykırı bir biçimde yetkilerini protokollerle Diyanet İşlerine ve Vakıflara devretmiştir. Eski Edirne Ticaret Lisesi binası örneğinde olduğu gibi yetkileriyle birlikte taşınmaz varlıklarını da sözde eğitim amacıyla bu kurumlara devretmekten kaçınmamıştır. Ayrıca bazı dini vakıfların devlet okullarında “değerler eğitimi” adı altında ders ve seminerler vermekte, bağış toplamakta, dini içerikli yayınları dağıtmaktadırlar” dedi.

 

“OKULLAR YAPISAL ANLAMDA HAZIRLANMADAN AÇILDI”

 

Okul binalarının yeni eğitim dönemine fiziki açıdan hazırlanmadığını dile getiren Zobar “Okullarımızın eğitim öğretim yılına fiziki yapı olarak hazır olmadıkları da bir gerçek. Bu konuda planlamasını yapamayan Milli Eğitim, okulların tadilatlarını yaz tatilinde gerçekleştirmemiş, yine öğrencilerimizin ders başı yapmalarını beklemiştir. Hatta bazı okulların temizliği bile yapılmamıştır. Böylesi bir okul ortamında çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı nasıl korunabilecektir? Ekonomik kriz bahanesiyle Milli Eğitim bütçesinden kesinti yapılması, yine çocuklarımıza ve okullarımıza en büyük darbeyi vurmuştur. Fotokopi için bile bütçe ayıramayanlar, kağıt teminini bile velinin üzerine yıkmışlardır”dedi.

 

“YANLIŞ PROJELERE EĞİTİM İŞ ÜYELERİ KATILMAYACAKTIR”

 

Öğretmenlerin kendi görevlerinin dışında görevlendirilmeye çalışıldığını söyleyen Zobar “Mülki amirliklerce ya da milli eğitim müdürlüklerince, Birden fazla nöbet görevi, servis taşımacılığı, PDR nöbet görevi ve belleticilik görevi gibi hukuki alt yapısı olmayan ve eğitim çalışanlarını zor duruma düşüren bu tür yanlış projelere geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Eğitim-İş üyeleri katılmayacaktır. Geçen yıl bu tür görevlendirmeleri kabul etmeyen öğretmenlerimiz, üzülerek belirtmek isteriz ki yöneticilerden ya baskı görmüşler ya da cezai işlemlere maruz bırakılmışlardır. Hukuka aykırı olarak devam ettirilen bu süreçler aynı zamanda insan hakları ihlalidir. Hangi sendikanın üyesi ya da yöneticisi olmanız, cezaların belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelmiştir. Sözlü uyarılarla kapanabilecek olaylar, sendikasından başka bir etiketi olmayan eğitim çalışanlarına sürgün olarak geri döndüğüne tanık oluyoruz” dedi.

 

 “EĞİTİM AYRIM YAPILMADAN SÜRÜDÜRÜLEN DEVLET POLİTİKASI OLMALIDIR”

 

Eğiitmdeki amacın duygularını ifade eden ve korkmadan düşüncelerini yansıtan bireyler olduğunu belirten Başkan Nedim Zobar “Laik ve bilimsel eğitimin temellerini derhal sağlayamadığınız, eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için eğitim çalışanlarına en büyük yatırımı yapmadığınız süre içerisinde, eğitim sorunlarının çözümü hiç gerçekleşmeyecektir. Eğitim artık din, dil, ırk, cinsiyet ve ideolojik görüş ayrımı yapılmadan sürdürülmesi gereken bir devlet politikası olmak zorundadır. Eğitimdeki amaç ise; aklını kullanabilen, duygularını ifade edebilen ve korkmadan düşüncelerini konuşabilecek bireyler yetiştirmek olmalıdır. Unutmayalım ki; Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister!” şeklinde sözlerini sonlandırdı. 

 

Erkan Ekşi

27 Eylül 2018 Perşembe, 10:03
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.10.2018, 11:54 - Çiftçi böcek türlerini bu müzede tanıyacak
15.10.2018, 11:53 - Yıkıldı!..
15.10.2018, 11:51 - Boş koltuklara tarih anlattılar
15.10.2018, 11:50 - Yeni Yönetim Anıt önünde
15.10.2018, 11:49 - Her adım insan sağlığı için 
15.10.2018, 11:48 - “Millet Kıraathanesi” hizmette 
15.10.2018, 11:47 - “Bisikletle ulaşım talebimizin takipçisiyiz”
15.10.2018, 11:46 - Balkan Savaşı sempozyumda tartışıldı
15.10.2018, 11:45 - Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
15.10.2018, 11:44 - Çinliler de saray lezzetlerini tadacak
15.10.2018, 11:43 - “Motorcu Dostu Trafik” projesi
13.10.2018, 11:44 - Reisoğlu, “Alışveriş baltalanıyor”
13.10.2018, 11:43 - Pekcanlı, “İş Bankasının arkasından başka şey çıkacak”
13.10.2018, 11:42 - MHP aşure dağıttı
13.10.2018, 11:41 - Bakan Yardımcısı Batur Kapıkule'de
12.10.2018, 10:36 - Edirne Sümbülü görücüye çıkıyor
12.10.2018, 10:35 - “Dil Bil Kendini Geliştir”
12.10.2018, 10:34 - Okulların güvenliği konuşuldu
12.10.2018, 10:33 - Meriç Ovası'nda ‘yer fıstığı’ mesaisi
12.10.2018, 10:32 - Denetimler kulaklık satışlarını arttırdı
SIKIN DİŞİNİZİ
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Yıkıldı!..
    Boş koltuklara tarih anlattılar
    Yeni Yönetim Anıt önünde
    “Millet Kıraathanesi” hizmette 
    Çiftçi böcek türlerini bu müzede ta
    Her adım insan sağlığı için 
    “Bisikletle ulaşım talebimizin taki
    Balkan Savaşı sempozyumda tartışıld
    “Motorcu Dostu Trafik” projesi
    Çinliler de saray lezzetlerini tad
    Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx