15-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Sigortaya Cin’de girdi  Sigortaya Cin’de girdi 
Çeltikler yola savruldu Çeltikler yola savruldu
5 parasız gitti köşe oldu  5 parasız gitti köşe oldu 
Arif Ustadan yüzde 10 indirim Arif Ustadan yüzde 10 indirim
06 Ekim 2018 Cumartesi, 10:33
Gürkan, “Meclisimiz esnafımızın yanında”
Edirne Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığı’nda toplanan meclis, 4’ü gündem, 3’ü gündem dışı olmak üzere toplam 7 maddeyi görüşerek karara bağladı...

Edirne Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığı’nda toplanan meclis, 4’ü gündem, 3’ü gündem dışı olmak üzere toplam 7 maddeyi görüşerek karara bağladı.

 

Toplantıya geçilmeden önce Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bir açıklama yaparak bu yıl 6.sı düzenlenen Edirne Kitap Fuarı’nın neden Kipa AVM’de yapıldığını anlattı.

 

“KİTAP FUARI’NI NEDEN KİPA AVM’DE YAPIYORUZ”

 

Başkan Gürkan, “Kipa Alışveriş Merkezi’nde, 6. Edirne Kitap Fuarımızı yapıyoruz. Niye Kipa da yapıyoruz? Çünkü 5 yıldır yaptığımız Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı, 2 yıldan bu yana restorasyonda. 2 yıldır orası restorasyon da olmasına rağmen iç kısmında herhangi bir sorun olmadığı için orada yapıyorduk. Ama bu yıl iç kısmını da restorasyona aldılar. O yüzden orada gerçekleştiremedik. 

 

“DEVLET DEMİR YOLLARI 9 BİN TL KİRA İSTEDİ”

 

Yayınevlerini alacak büyüklükte ya bir çadır kiralayıp orada yapacaktık yada bir kapalı alanda. Ama o kadar büyük bir kapalı alanda Edirne’de yok. Bin 200 metrekarelik bir çadır kiralamak üzere görüşmeleri de yaptık. Cuma pazarının yanındaki otopark alanında mı yapalım, tren istasyonunun yanındaki boşlukta mı yapalım diye. Cuma pazarının yanındaki otopark alanı yetmedi büyüklük olarak. 

 

“KİPA AVM’DEN TEKLİF ALDIK, KİPA’NIN REKLAMINI YAPMIYORUZ”

 

İstasyon alanında mitinglerin yapıldığı yerde yapalım dedik. Devlet Demir Yolları’na ait orası. Usulen izin istedik. Onlar da 9 bin lira kira istediler. Vazgeçtik. Kipa AVM’den de böyle bir teklif gelince baktık, orasını değerlendirdik. Sanki bir AVM’nin reklamını yapıyormuşuz gibi bir şeyler söyleniyor. Bu yüzden açıklama ihtiyacı hissettim” dedi.

 

Hemen ardından toplantıya geçildi. Toplantı, bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin oylanmasıyla başladı.

 

Meclis Toplantısı’nda, Edirne Servis Araçları Odası’nın taleplerini değerlendiren Belediye Meclisi bir takım kararlar aldı.

 

“BELEDİYE MECLİSİMİZ ESNAFLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDA”

 

Madde oylanmadan önce konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Gürkan şunları söyledi;

“Edirne Servis Araçları Odamızın bizden üç talebi vardı. Birincisi bu 19 yaş olayının bir yıl daha uzatılması. İkincisi plakası olup aracı olmayan araçlarla ilgili süre vermiştik. O süre yılbaşında doluyor bildiğim kadarıyla. Onun uzatılması. Üçüncüsü de bu araçlardaki renkli cam ve emniyet kemeriyle ilgili. Bu üçüncü maddeyle ilgili zaten bizim dışımız da bir düzenleme yapıldı. Bir Çerçeve Yönetmelik yayınlandı. O yüzden bizim onunla ilgili bir karar ihdas etmemize, bir karar almamıza gerek kalmadı. 

 

“EKONOMİK SIKINTILARI, KRİZLERİ, TÜRKİYE’YE KARŞI YAPILAN EKONOMİK SALDIRILARI ÖNGÖRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

 

19 yaşın uzatılması ve aracı olmayan plakalara araç alınması bunu aslında biz odamızla görüşerek o zaman karara bağlamıştık ama tabi bu görüşmeleri yaparken bu ekonomik sıkıntıların, ekonomik krizin, Türkiye’ye karşı ekonomik saldırıların olacağını öngermemiz mümkün değildi. 

Şimdi bugün geldiğimiz nokta da baktığımızda yeni yatırımlar yapmak bir yana, mevcudu korumak bile gerçekten bir başarı. Zaten Edirne Belediye Meclisi hep esnafın yanında oldu. Ben de Belediye Başkanı olarak esnafların bu haklı talebinin meclisimizce de uygun görüleceği inancıyla oylarınıza sunuyorum. Hem 19 yaşın bir yıl daha uzatılması hem de boş plakaların doldurulma süresini uzatmamız konusunda” dedi.

 

Konuşmanın ardından madde, meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

 

“BELEDİYEMİZİN YASAL YETKİLERİ KULLANILDI, DAVA AÇTIK”

 

Ardından, Servis Araçları Hizmet Ücret Tarifesi’nin belirlenmesi tabeli görüşüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu konu hakkında yaptığı konuşmada ise; “Normalde biliyorsunuz bu yıla kadar Servis Araçları Odası’nın yıllık daha çok okullara bağlı olarak ücret tarifelerini her yıl biz Ağustos ayında belirliyorduk. Bu yıl Esnaf Odaları Birliği bize sormadan tarife belirledi. 

 

“BİZİM UYGUN GÖRÜŞÜMÜZ, BİZİM ONAYIMIZ OLMADAN HİÇ BİR KURUM, BELEDİYEMİZİN YETKİLERİNİ KULLANAMAZ” 

Biz de yasal yetkilerimizin bizden izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle dava açtık alınan bu karara. İdare Mahkemesi bizim dava açmamız sonucunda Esnaf Odaları Birliği’nin buna yetkisi olmadığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi, o karara. Ve şimdi konu burada. 

 

“YAPILAN YANLIŞA KARŞI ÇIKIP, DOĞRUNUN YANINDAYIZ HER ZAMAN”

 

Bir önceki maddede esnafımızın haklı olduğuna inandığımız talebi oy birliğiyle burada destekledik ve karara bağladık. Ama yanlış bir uygulama yada yanlış bir süreç olduğuna inandığımızla ilgili de gittik davamızı açtık ve yürütmeyi durdurmayı çıkardık. Bu yanlışa karşı çıktığımızın ama doğrununda yanında olduğumuzun arka arkaya iki tane somut göstergesi bence. Belediye’ye kanunlarla verilmiş olan bir yetkininde bizim onayımız yada uygun görüşümüz olmadan başka kurumlarca kullanılmasına da Belediye yetkileri açısından izin veremeyeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

 

Daha sonra, Servis Araçları Hizmet Ücret Tarifesi’nin belirlenmesi talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilde. Oy birliğiyle kabul edildi. 

 

“AÇILIŞ TOPUZ, KAPANIŞ ÖZDİL”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirnelileri ve belediye meclis üyelerini 5-14 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan Edirne 6. Kitap Fuarı’na davet ederek; Kitap Fuarı’nın açılışını Ali Topuz ile kapanışı ise Yılmaz Özdil ile yapacaklarını söyledi. 

 

Başkan Gürkan, Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’nde hazırlıklar sona yaklaştığı; parkın çocukların ilgisini ise şimdiden çektiğini söyledi. 

 

“İNTERAKTİF ÇOCUK MÜZESİ VE EĞİTİM KAMPÜSÜ İLE ANKA PARK İKİSİ BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI”

 

Müze’nin ANKA Park ile karşılaştırıldığını aktaran Gürkan, “İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü’nün Anka Park ile uzaktan-yakından ilgisi yok. ANKA Park bir eğlence parkı; burası bir eğitim müzesi. İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü hafta içinde öğrenciler girebilecek. Öğrenciler bireysel olarak değil gruplar olarak gezecek. Başlarında uzman öğretmenler olacak. MEB müfredatına uygun içeriklerle hazırlıyor. Çocuklar burada yaparak ve yaşayarak öğrenecek. 

 

“FATİH SULTAN MEHMET’İN DÜŞÜ PROJESİ GELİYOR”

 

Şimdi yeni bir projemiz var. ‘Fatih Sultan Mehmet’in Düşü’ projenin ismi. Bunu şimdi açıklamayacağım, sürpriz olsun. Bu da çok güzel bir proje.  Hem Edirne’ye hem de Fatih Sultan Mehmet’in şanına yakışan bir proje olacak. Onun için diğer birimlerdeki kullanılmayan ve kullanılmayacak ödeneklerin bir bölümünü buraya aktarıyoruz” dedi.

 

PROJE’NİN YAPIMI İÇİN PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ’NE BÜTÇE AKTARIMI YAPILDI

 

Yapılan görüşmelerden sonra diğer birimlerden kullanılmayan ve kullanılmayacak olan bütçe kalemlerinden bir bölümünün “Fatih Sultan Mehmet’in Düşü” isimli projenin gerçekleştirilmesi için Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesine aktarılması oy çokluğu ile kabul edildi.

 

“GERCÜŞ ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ”

 

Toplantının sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Batman'ın Gercüş ilçesinde operasyona giden askeri aracın geçişi sırasında yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının teröristler tarafından infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden 8 şehidimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diledi. 

 

“TÜRK MİLLETİ BEDELİ NE OLURSA OLSUN TERÖRE ASLA İZİN VERMEZ”

 

Gürkan, terörü en sert biçimde lanetlediklerini belirterek, “Bu topraklar kendini koşulsuz bir şekilde vatanı için feda eden kahramanlarla dolu. Dün şehit olan 8 Mehmetçiğimz de kahramanlarımızın arasına katıldılar. Türk Milleti ne pahasına olursa olsun. Tüm varlığı boyunca teröre izin vermemiştir. Ülkemizin hangi köşesinde olursa olsun; Türk Milleti bedeli ne olursa olsun karşı çıkmıştır, karşı çıkmaya da devam edecektir. Bundan hiç şüphemiz yok. 

 

“GENÇLERİN VE ÇOCUKLARIN SPORCU OLARAK YETİŞMESİ İÇİN DAHA DUYARLI OLALIM”

 

Ama Doğu ve Güneydoğuya daha çok destek olmamız gerektiğini Van Gürpınar’da çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması; özellikle de terörün eline düşmemelerini spor yoluyla sağlamak adına düzenlenen “Kırkpınar’dan Gürpınar’a” isimli projede bir kez daha anladım ve hissettim. Gençlerin ve çocukların sporcu olarak yetişmesi için gelen taleplere duyarlı olmamız gerektiğini bir kez daha anladım” dedi.

 

 Harun Aker

06 Ekim 2018 Cumartesi, 10:33
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.10.2018, 11:54 - Çiftçi böcek türlerini bu müzede tanıyacak
15.10.2018, 11:53 - Yıkıldı!..
15.10.2018, 11:51 - Boş koltuklara tarih anlattılar
15.10.2018, 11:50 - Yeni Yönetim Anıt önünde
15.10.2018, 11:49 - Her adım insan sağlığı için 
15.10.2018, 11:48 - “Millet Kıraathanesi” hizmette 
15.10.2018, 11:47 - “Bisikletle ulaşım talebimizin takipçisiyiz”
15.10.2018, 11:46 - Balkan Savaşı sempozyumda tartışıldı
15.10.2018, 11:45 - Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
15.10.2018, 11:44 - Çinliler de saray lezzetlerini tadacak
15.10.2018, 11:43 - “Motorcu Dostu Trafik” projesi
13.10.2018, 11:44 - Reisoğlu, “Alışveriş baltalanıyor”
13.10.2018, 11:43 - Pekcanlı, “İş Bankasının arkasından başka şey çıkacak”
13.10.2018, 11:42 - MHP aşure dağıttı
13.10.2018, 11:41 - Bakan Yardımcısı Batur Kapıkule'de
12.10.2018, 10:36 - Edirne Sümbülü görücüye çıkıyor
12.10.2018, 10:35 - “Dil Bil Kendini Geliştir”
12.10.2018, 10:34 - Okulların güvenliği konuşuldu
12.10.2018, 10:33 - Meriç Ovası'nda ‘yer fıstığı’ mesaisi
12.10.2018, 10:32 - Denetimler kulaklık satışlarını arttırdı
SIKIN DİŞİNİZİ
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Yıkıldı!..
    Boş koltuklara tarih anlattılar
    Yeni Yönetim Anıt önünde
    “Millet Kıraathanesi” hizmette 
    Çiftçi böcek türlerini bu müzede ta
    Her adım insan sağlığı için 
    “Bisikletle ulaşım talebimizin taki
    Balkan Savaşı sempozyumda tartışıld
    “Motorcu Dostu Trafik” projesi
    Çinliler de saray lezzetlerini tad
    Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx