15-10-2018 | Bugünkü SONHABER
Sigortaya Cin’de girdi  Sigortaya Cin’de girdi 
Çeltikler yola savruldu Çeltikler yola savruldu
5 parasız gitti köşe oldu  5 parasız gitti köşe oldu 
Arif Ustadan yüzde 10 indirim Arif Ustadan yüzde 10 indirim
09 Ekim 2018 Salı, 10:17
Bin 500 yıllık kilise bulundu
Lalapaşa -Sinanköy Antik Yerleşim Alanı kazı çalışmalarında Bin 500'lü yıllarda yapılmış Bizans dönemine ait kilise bulundu...

Lalapaşa -Sinanköy Antik Yerleşim Alanı kazı çalışmalarında Bin 500'lü yıllarda yapılmış Bizans dönemine ait kilise bulundu

 

Geçmişi 3 bin yıl öncesine kadar dayanan ve Trakya'nın en eski yerleşim bölgelerinden olan Lalapaşa ilçesine bağlı Sinanköy köyündeki arkeolojik alanda, Trakya Üniversitesi (TÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Edirne Müzesi işbirliğinde kazı çalışmaları devam ediyor. 

 

TÜ Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç başkanlığında yürütülen çalışmalarda, yapım tarihi 500'lü yıllara dayanan Trakya'nın ilk kiliselerinden birinin kalıntılarına rastlandı. Yapılan kazı sonrası kilisenin temelleri ortaya çıkarılırken yapının taban taşlarının bozulmadan günümüze ulaştığı gözlendi.

3 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANAN TARİHİ KALINTILAR VAR 

 

Alanda devam eden kazı çalışmaları kapsamında Traklar'a ait mezarlar ve kale kent olma özelliğini taşıyan bölgede sur yapıları da bulundu.

 

Kazı Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinanköy'ün bölgenin en eski yerleşim alanlarının başında geldiğini söyledi.

 

Sinanköy Antik Yerleşim Alanı'nda geçmişi 3 bin yıl öncesine dayanan tarihi kalıntılara ve yapılara rastlandığını belirten BeksaçEngin Beksaç  “ Günümüzde Sinanköy olarak bilinen bu bölge esasında Trakya’nın en arkeolojik alanlarından biridir. Yapmış olduğumuz çalışmalarda Trak dönemi ile başlayan ve daha sonra Ortaçağ boyunca önemli bir yerleşme alanı olarak devam ettiğini gördüğümüz bir arkeolojik alan. Görüldüğü gibi büyük bir Ortaçağ yerleşmesi bir kalekent olarak ortaya çıkmakta. Genellikle halk arasında kele olarak bilinsede burasının bir şehir olduğunu biliyoruz. Eski kayıtlardaki adı Pramado, Pramaduolarka geçmekte. Bunun anlamının da “Tanrı’nın Kuzusu” olarak şekillenmekte olduğu görülmektedir. Eski dönemlerinde kent ilk aşamada bir kent öncesi safhaya sahiptir. 

 

 “TRAK DÖNEMİ KESİNLİKLE GÖSTERDİ”

 

Yapmış olduğumuz araştırmalar bize bölgede önemli bir Trak kutsal alanını göstermektedir. Son yapmış olduğumuz kazılarda karşımıza çıkan kayaya oyma küp biçimi oluşumlar burada bir kutsal mezarlık alanının bulunduğunu netleştirmiştir. Bunun dışında daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz yüzey araştırmalarında etrafta bazı kurban altarları, sunak parçaları ile karılaşmıştık. Zaten onlara dayanarak bölgede bir Trak kutsal alanı var olduğunu tahmin etmekteydik. Bu sene bulmuş olduğumuz bu küp çukurlar, oyma mezarlar buradaki Trak dönemini kesinlikle gösterdi. Fakat daha sonra bölgenin bir kent, bir kale kent olarak kullanıldığını bilmekteyiz. Hatta bu kentin bir metropolitlik olduğunu. Hatta bu metropolitlik adına önemli Hristiyan konsillerine temsilciler gönderdiğini bilmekteyiz. Bu konsiller arasında İznik konsili olsun Kadıköy konsiliolsun,ve diğer konsillerdebu şehrin birer temsilcisi olduğunu biliyoruz. Bu da bize buradaki yerleşmenin ortaçağ içindeki önemini kanıtlayan tarihsel bilgiler vermektedir.

 

“ERKEN BİZANS DÖNEMİNE AİT KİLİSE”

 

Aslında Edirne’nin merkezinde bulunan Adrianapolis yerleşiminden sonra bölgedeki en büyük kentin burası olduğu da tarihsel kanıtlarda karşımıza çıkmaktadır. Bizim yaklaşık olarak 6 sene önce başlayan fakat 2 yıl kazısına ara verdiğimiz Sinanköy çalışmalarının bugünkü aşamasında ilginç buluntulara rastladık. Bunlar arasında özellikle bir kilise buluntusuna rastlamamız gerçekten dikkat çekici. Bu kilisenin taban tuğlaları ile birlikte zeminine kadar tespit etmemiz mümkün olduğu. Bu kilisenin taba çalışması devam etmekte. Eldeki buluntular bize kilisenin 5.6. yüzyıla tarihlenebilecek olan erken bir Bizans olduğunu göstermektedir. İlk aşamada karşımıza çıkan bu kilise Trakya’nın bilinen belki de en eski kiliselerinden biri olarak tespit edilmiş bulunmaktadır. 

 

“TRAKYA’NIN EN ÖNEMLİ ARKEOLOJİK ALANLARINDAN BİRİ”

 

Diğer bölgelerdeki çalışmalarımızda ise bir toplanma meydanının parçalarına rastladık. Bunun dışında şu alt kesimde yapılan çalışmalarda yine erken tarihlere giden bir başka kalıntı karşımıza çıktı. Ana şapel çevresinde yapmış olduğumuz çalışmalarda da yine erken tarihlere giden başka binaların kalıntıları karşımıza çıktı. Ana şapel çevresinde yapmış olduğumuz çalışmalarda da yine Trak dönemine giden sunak düzenlemelerine rastlamış bulunmaktayız ki buda bize Sinanköy’ün önemini göstermektedir. Aslında Sinanköy Trakya’nın en önemli arkeolojik alanlarından biri. Bize kalan çalışmalarımızda biz bunu kurtarmaya, tanıtmaya devam etmeye gayret ediyoruz. Bu çalışmalar esnasında bize özellikle katkıda bulunan bize sponsorluk yapan Lalapaşa çimento şirketine , öğrencimiz Ahmet Topçu’ya ve 10 işçi ile kazılarımıza katkıda bulunan Lalapaşa kaymakamına sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu kazı Edirne Müzesi ile birlikte gerçekleştirilen katılımlı bir kazı. 

 

“BULGAR VE BİZANS KRALLIĞININ ARASINDA EL DEĞİŞTİREN BÖLGE”

 

Bölgedeki Trak varlığı tahminen M.Ö. 1000 civarında başladığı biliyoruz. Fakat karşımıza çıkan kaya verilere bu sürece doğru gitmekte. Özellikle ortaçağ sürecindeki Bizans yerleşim aşamasının M.Ö 4.yüzyıl sonrasında şekillendiği hissedilmektedir. Alttaki bölümde bulunan Manastır şapeli içerisinde karşımıza çıkan düzenlemede bize erken aşamada bir Aryusçu kilisenin olduğunu göstermektedir. Trakya’da erken süreçte Aryusmezhepi mevcuttu. Aryus bilindiği gibi erken Hristiyan mezhebi bugün mevcut değil. Ama erken aşamada Trakya’da etkin bir mezhep olarak karşımıza çıkmakta. Bölgeye Osmanlı’nın gelişine kadar bir iskan olduğunu düşünüyoruz. Defalarca el değiştiren Bulgarlar’la Bizans’ın savaşta önemli bir nokta teşkil ettiğimiz yerleşim alanı. Bir dönem de Bulgar ve Bizans krallığı arasındaki savaşta da el değiştirdiğini, kısa süre Bulgarlar’ın eline geçtiği bilmekteyiz.” Dedi.

 

Erkan Ekşi / AA

09 Ekim 2018 Salı, 10:17
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
15.10.2018, 11:54 - Çiftçi böcek türlerini bu müzede tanıyacak
15.10.2018, 11:53 - Yıkıldı!..
15.10.2018, 11:51 - Boş koltuklara tarih anlattılar
15.10.2018, 11:50 - Yeni Yönetim Anıt önünde
15.10.2018, 11:49 - Her adım insan sağlığı için 
15.10.2018, 11:48 - “Millet Kıraathanesi” hizmette 
15.10.2018, 11:47 - “Bisikletle ulaşım talebimizin takipçisiyiz”
15.10.2018, 11:46 - Balkan Savaşı sempozyumda tartışıldı
15.10.2018, 11:45 - Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
15.10.2018, 11:44 - Çinliler de saray lezzetlerini tadacak
15.10.2018, 11:43 - “Motorcu Dostu Trafik” projesi
13.10.2018, 11:44 - Reisoğlu, “Alışveriş baltalanıyor”
13.10.2018, 11:43 - Pekcanlı, “İş Bankasının arkasından başka şey çıkacak”
13.10.2018, 11:42 - MHP aşure dağıttı
13.10.2018, 11:41 - Bakan Yardımcısı Batur Kapıkule'de
12.10.2018, 10:36 - Edirne Sümbülü görücüye çıkıyor
12.10.2018, 10:35 - “Dil Bil Kendini Geliştir”
12.10.2018, 10:34 - Okulların güvenliği konuşuldu
12.10.2018, 10:33 - Meriç Ovası'nda ‘yer fıstığı’ mesaisi
12.10.2018, 10:32 - Denetimler kulaklık satışlarını arttırdı
SIKIN DİŞİNİZİ
SONHABER 23 yaşında
ENEZ’DE FARKLI BİR GÜN
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
ZOR YILLARDAN GEÇİYORUZ..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Yıkıldı!..
    Boş koltuklara tarih anlattılar
    Yeni Yönetim Anıt önünde
    “Millet Kıraathanesi” hizmette 
    Çiftçi böcek türlerini bu müzede ta
    Her adım insan sağlığı için 
    “Bisikletle ulaşım talebimizin taki
    Balkan Savaşı sempozyumda tartışıld
    “Motorcu Dostu Trafik” projesi
    Çinliler de saray lezzetlerini tad
    Beykentli öğrenciler Kitap Fuarında
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.
xx