21-01-2019 | Bugünkü SONHABER
İYİ Parti ve CHP bir arada İYİ Parti ve CHP bir arada
AK Gençlik Kına’ya emanet AK Gençlik Kına’ya emanet
Destekler hesaplara yatacak Destekler hesaplara yatacak
Bir ayda 542 konut satıldı Bir ayda 542 konut satıldı
19 Ekim 2018 Cuma, 10:18
Akmeşe, “Bir parka 6 milyon harcadı”
AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, dün yaptığı basın toplantısında Başkan Recep Gürkan için sert ifadeler kullandı...

AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, dün yaptığı basın toplantısında Başkan Recep Gürkan için sert ifadeler kullandı.

 

AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe dün parti binasında yaptığı basın açıklamasında Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın çocuklar için yapmaya çalıştığı İnteraktif Çocuk Eğitim Müzesini 6 milyon liraya mal ettiğini ancak tüm bunları halkın bilmesi gerektiğini ifade ederek, “Başkan Gürkan’ın seçim kitapçığında alt yapı projesi vardı. Ben dedim ki Edirne’nin altyapısı bu haldeyken, evet yap Hayvanat Bahçesi de yap, fil de koy, dinozor da koy. Eyvallah o da gereklidir. Ama bu varken, bunlara para harcama dedim. Esasında Edirneliler de bunu sorguluyor”dedi.  

 

“YAPAY HAYVANLARI ÜSTLENİCİ FİRMA VERİYOR”

 

İl Başkanı İlyas Akmeşe açıklamasında , “Hafta başında hem kadın kollarımız hem gençlik kolları başkanlarımızın burada bir tanıtımını yapmıştık. Bu tanıtımdan sonrada sizin sorularınızı almıştım ben. Bu sorulardan sonra Edirne gündeminde hakikaten bir kaç tane önemli konu geldi, Sayın Belediye Başkanımız Gürkan ile ilgili veya benimle ilgili. Gazeteciler olarak da siz bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorsunuz. Soruya cevap vermiştim, arkadaşlar bana soru sormuştu. Biliyorsunuz İnteraktif Çocuk Eğitim Müzesi yapıyor başkan. Biz bununla ilgili herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemedik. Sadece şuanda Edirne’nin önceliğinin bu mu olduğunu söyledim ben burada. Yapılmasın diye bir şey söylemedim. Heralde o yanlış anladı. Mutlaka yapılsın. Ama basın toplantısında dikkat ettim bunun maliyetinle ilgili hiç bir şey söylemedi. Esas gündeme getirmeniz gereken konu bu arkadaşlar. O parkın bütün altyapısı Belediye’nin imkanlarıyla yapılıyor. Sadece oradaki yapay hayvanları üstlenici firma getiriyor. Bunu da halkımızın bilmesi lazım ve 6 milyon TL. Ayriyeten şunu söylemiştim ben orada. Hatta en son meclis gündemine de gelmişti, arkadaşlar ona itiraz etti. 6 milyon TL parayı da Fen İşleri’nden, Park ve Bahçeler’e aktardılar. 

 

“KENDİ DEYİMİYLE ÖNCELİK ALT YAPIYDI”

 

Ben bunu sordum sadece Belediye Başkanı’na. Yani Edirne’nin önceliği Edirne’nin alt yapısı dedim. Edirnelilerin su içtiği su şebekesi ve kanalizasyonun aktığı su toplama kanalları. Bu kitapçığı sayın Recep Gürkan’ın kendisi bastırmış. Ben bunu yapacağım dedi, ilk önceliğim bu dedi. Ben burada yanlış bir şey de konuşmadım. Bunları Belediye Başkanımızın bastırdığı kitaptan aldım. O resimleri de o çekmiş, ben çekmedim. Altyapımız bu halde. Ben dedim ki Edirne’nin altyapısı bu haldeyken, evet yap Hayvanat Bahçesi de yap, fil de koy, dinozor da koy. Eyvallah o da gereklidir. Ama bu varken, bunlara para harcama dedim. Esasında Edirneliler de bunu sorguluyor. Haaa ben bunları teker teker onu yaptı, bunu yaptı, şunu yaptı diye girecekte değilim. Ama seçimler yaklaştığı zaman bizim arkadaşlarımız mutlaka bu konulara değinecekler. Hangisini yaptı, nasıl yaptı ve hangisini yapmadı. Benim sorguladığım burada sadece Edirne’nin önceliği Park ve Bahçeler miydi yoksa, altyapı mıydı. Onu sordum ben burada sayın Gürkan’a. Tabi o farklı laf ebeliğini de güzel yapar. Esas benim burada gücüme giden şu oldu. Hem bize itham etti kendi şahsımı yalancılıkla. Arkadaşlar bizim yetişme tarzımız, bizim aldığımız eğitim, bizim ailemizden gördüğümüz kesinlikle yalan söylememek. Yanlış yapabiliriz, ama sonradan da özür dilemesini biliriz. Veya yanlış bilgi vardır, yanlış bir değerlendirme yapmışıktır. Ama bile bile ben yalan söylemem. Onu bir kere bilsin sayın Recep Gürkan. Ama onun ne yalanlar attığını size söyleyeceğim.

 

“EDİRNELİLERİ KANDIRMASIN”

 

Laf ebeliği yapıp ta bu Edirnelileri lütfen kandırmasın. Yapacaksa işini yapsın. Söylediklerinden biri de hem siyasilerin hem de kamu kurum ve kuruluşlar da görev yapan amirlerin veya müdürlerin, Belediye’nin işlerini engellediği. Duydunuz mu arkadaşlar bunu. Evet engelledik. Niye engelledik söyleyeyim mi. Sen Atatürk’ün Anıtı’nın dibine seyyar tuvalet koyarsan biz bunu engelleriz arkadaş. 

Bunu Edirneliler de istedi. Sadece ben istemedim. Edirne’ye yakışan bir görüntü değildi. Hatta orada şunu dedi. ‘Tuvaleti oraya koydum, tepkileri gördüm. Dedi ki, yaa biz Anıtlar Kurulu’na yazı yazdık. Ondan cevap bekliyoruz’. Hemen Valilik açıklama yaptı. 

 

“ANITLAR KURULUNDA BELEDİYENİN YAZISI YOK”

 

Belediye’nin, Anıtlar Kurulu’na öyle bir yazısı yoktu. Öyle bir talebi de yoktu. Ama dedim ya, laf ebeliğini iyi bilir Sayın Gürkan. Bunu da bu şekil de örtbas edeyim dedi ama onu da beceremedi. Bakın ben ona yalan söylüyor demiyorum. Belki altındaki çalışanlar ona yanlış bilgi vermiştir. Biz bu tuvalet olayını engelledik. İl Başkanı olarak ben engelledim o tuvaletlerin oraya konmasını, Edirneliler de böyle istedi, kamu kurumlarındaki müdürler de engelledi ve kaldırmak zorunda kaldı. Doğrusu da buydu zaten. Ama şunu da çok iyi biliyorum. Belediye Meclis kürsüsünden gerek şahsıma, gerek Bakanlığımıza, gerek Başbakanımıza, gerek en başta da Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ettiğini biliyorum.Demek ki biz bir şeyler yapmışık. Ben bunu her zaman söylemişimdir. Söz konusu Edirne ise bizim siyasi farklılığımız çok önemli değil. Ne olursa olsun biz Edirne’ye yardımcı oluruz, Belediye’ye de yardımcı oluruz, diğer kurumlara da yardımcı oluruz. Bunu ben hep söyledim. Oda söyledi. Çünkü ne zaman benden bir destek istese olumlu veya olumsuz ben Belediye’ye her konuda eğer Edirne için menfaat varsa o işe yardımcı olmaya çalıştım. Bu da böyle bilinsin” dedi.

 

“HANGİ OKULA ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPTI”

 

İl Başkanı Akmeşe, yine Başkan Gürkan’ın seçim kitapçığında eğitim kurumları ile ilgili yapacakları olduğunu da belirterek, “ Belediye Başkanı’nın vaatlerinde var. 29. Madde. Eğitim kurumlarının çevre düzenlemesi ve periyodik temizliğini yapacağım. Soruyorum buradan. Bu sene hangi okulun çevre düzenlemesini yaptın? Hangi okulun bakımını yaptın? Bu parayla filan da olmaz. Para da lazım değil buna. 6 milyona filan gerek yok. Varsa söylesin veya biz bilmiyoruz. Veya yapıldı deyip de ona yanlış bilgi de gelebilir. Ama söylesin madem. Bir de hodri meydan çekti bize. Eyvallah. Biz de yemeyiz bunu. Tamam biz hodri meydan demiyoruz. Hodri meydan dediği konu da evet biz gerekeni yaptık. Oda ne diyor. Gücümüz var diyor. Hakikaten gücümüz var. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. Onu da herkes bilsin. Biz gücümüzü Edirnelilerden alıyoruz. Türkiye’den alıyoruz. AK Parti İl Başkanı olarak onlara güveniyorum, onların sayesinde gücüm var. Milletin derdini biliyoruz. Şikayetlerini biliyoruz. En çok nereden şikayet geldiğini de biliyoruz. 

 

“ANKET FALAN YAPTIRMASIN.ALTYAPI İÇİNDE YAPMIŞTI”

 

Öyle anket filanda yapmaya kalkmasın. Hiç vakit harcamasın. Bu ETUS ile ilgili de bir şeyler yapıyormuş. Altyapı da yaptı. Bekledik şükür 4,5 sene. Herhalde burada da bir 4,5 sene, bir dönem daha bekleriz herhalde, öyle geliyor bana. Gelsin bize eğer fikri yoksa, biz ona destek oluruz. Projelerimizi de söyleyelim yapsın. Uygulayacağım diyor ya hani ulaşımla ilgili. Kabul de ediyor ama ucuz da taşıyabilirsiniz diyor. Biliyor, yapmıyor o zaman”şeklinde konuştu.. 

 

“BAKAN EROĞLU,SANA VEREYİM EDİRNELİLERİN HİZMETİN AÇ DEMİŞTİ”

 

Akmeşe,Başkan Gürkan’ın Kanal Edirne’nin etrafının çevre düzenlemesi konusunda ‘Bana vermediler’ demesinin de yanlış olduğunu söyledi.

 

Akmeşe, “ DSİ Bölge Müdürüyle 15 gün önce görüştüğünü söylüyor. Doğrudur. Ben dün DSİ Bölge Müdürüyle görüştüm. Bütün teknik arkadaşlarla da görüştüm. Ama görüştüğü konu bu değil. Hangi konuyu görüştükleri onların kendi arasında geçen bir konu. Onlar açıklarsa açıklarlar. Ama ben bu konunun olmadığını biliyorum. Sayın Bakanımız Veysel Bey’in katkılarıyla hakikaten Edirne’ye Kanal Edirne Projesi çok önemli bir projedir. Karaağaç bölgemizi ve o alanı gerçekten taşkınlardan koruyacak bir proje. Çevre düzenlemesi var hem Meriç kenarının hem de orasının. Şunu çok iyi biliyorum. Sayın Veysel Bey, Belediye Başkanımız ve ben o süreçte sayın Bakanımız kanalı ziyarete gelmişti. Dedi ki, ‘Başkan bak bu kanalı yapıyorum. Çevre düzenlemesini de sana vereyim. Bunu sen yap. Hem güzel bir rekreasyon alanı olur hem de Edirnelilerin hizmetine açarsın. Bu sana yakışır’ dedi. Ben onu biliyorum. Fakat o süreçten sonra şimdi dedi ya başkan, Sayın Gürkan, ‘İşte ben burasını istedim. Bana vermediler. Öyle dedi, böyle dedi’ Kardeşim yarını yok bu işin. Bugün projen varsa, çalışman varsa hemen Devlet Su İşleri Bölge Müdürü’ne gidiyorsun gücümü kullandım, Edirnelilerden aldığım gücü kullandım. Hemen yarından itibaren başla, param da var dedi. Evet yapsın. Rekreasyon alanı yapsın. Hemen izinleri alıyoruz, devrediyoruz. Sayın Gürkan’dan da bekliyorum. Hemen yapacağım dedi. 

 

ÇÖZÜM NOKTASI BENDE 

 

Yalnız bu da bir dönem daha sürmesin. Eğer öyle söyleyecekse bıraksın biz yapıyoruz zaten. Meydan okudu, biz meydan okumuyoruz. Evet götürsün projesini. DSİ Bölge Müdürümüz ve çalışan arkadaşlarla görüşsün. Rekreasyon ve çevre düzenlemesi için orasını Belediye’ye devrediyoruz. Ama desin bize. Ben bunu üç ayda, altı ayda, bir sene de bitiririm. Hemen başlayacağını söyledi ve hemen de başlasın. Meydan okumuyorum. Eğer bunda da sıkıntı olursa gelsin çözüm noktası bendeyse ben yine çözeceğim, arkadaşıma yardımcı olacağım. Edirne için yapıyoruz bunu. Nehirlerimiz akıyor. Biz bakıyoruz. Esasında Belediye’nin yapması gerektiğini de söylemiştim zaten. Sayın Veysel bey de Bakan iken bu konuyu beraber konuştuğumuz için biliyorum. Buralarını yaparsın dedi. Ama o günden beri inanın bakın söylüyorum. DSİ’ye ne bir dilekçesi var ben yapayım diye, ne de bir projesi var. Varsa çıksın hemen açıklasın. Ben bu projeyi yaptım desin. Eyvallah biz de deriz ki, yaa yanlış bilgilendirilmişim. Çünkü o var dedi. Hazırım dedi, yapacağım dedi.Ama ortada bir şey yok”dedi. 

 

Harun Aker

19 Ekim 2018 Cuma, 10:18
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.01.2019, 10:43 - Sezen’den veda konuşması 
21.01.2019, 10:42 - Dünya’nın en büyük uçak batığı olacak
21.01.2019, 10:36 - Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
21.01.2019, 10:36 - Göz gözü görmedi
21.01.2019, 10:35 - Cani baba ve anne tutuklandı
21.01.2019, 10:33 - Kadın cinayetleri protesto edildi
21.01.2019, 10:32 - Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
21.01.2019, 10:31 - Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
21.01.2019, 10:29 - Filistinli gaziler için kermes düzenlendi
21.01.2019, 10:29 - Belediyeden kodlama eğitimi
19.01.2019, 10:52 - Karne heyecanı
19.01.2019, 10:53 - Sevindirdiler...
19.01.2019, 10:56 - Babadan kan donduran itiraf
19.01.2019, 10:58 - Eşi tarafından öldürülen kadın toprağa verildi
19.01.2019, 10:59 - Kimse dur diyemiyor mu?
19.01.2019, 10:54 - Aileler karne günlerini abartmamalı
19.01.2019, 11:01 - Köprü taşları değişecek
19.01.2019, 11:00 - Kuru soğanda gümrük vergisi sıfırlandı
18.01.2019, 10:39 - Siyasi kıvraklık
18.01.2019, 10:38 - Vali Canalp gazetecilerle
SONUÇLARINI GÖRELİM
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Sezen’den veda konuşması 
    Dünya’nın en büyük uçak batığı olac
    Cani baba ve anne tutuklandı
    Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı
    Edirne Lisesi’nin süper öğrencileri
    Göz gözü görmedi
    Vali Canalp’ten Meriç ziyareti
    Kadın cinayetleri protesto edildi
    Filistinli gaziler için kermes düze
    Belediyeden kodlama eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.