26-04-2019 | Bugünkü SONHABER
Kanola tarlasında yoga yaptı Kanola tarlasında yoga yaptı
Beşir Derneği’nden konferans Beşir Derneği’nden konferans
Siyer-i Nebi Sınavı yapıldı Siyer-i Nebi Sınavı yapıldı
162. yılın onuru 162. yılın onuru
23 Ekim 2018 Salı, 10:58
Sedefçi iddialı
Mart ayında yapılacak seçimlere mahalle ve işyerlerini gezerek hazırlanıyor...

Edirne eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, gelecek yıl Mart ayında yapılacak seçimlerde aday olduğunu söyleyerek, “Parti önemli değil hangi parti olursa olsun ben kesin kazanacağım” dedi.

 

Edirne’de mahalleleri, kahvehaneleri ve işyerlerini gezerek Mart ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlanan ve 20 yıl süreyle Edirne Belediyesini yöneten Hamdi Sedefçi gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.  Edirne’nin her noktasındaki vatandaşlarla 11 aydan beri gezdiğini anlatan Sedefçi, “4 yıl bekleyiş süreci oldu, gözlem süreci oldu ve bu dört yılda seçilen belediye başkanının ne yaptığını, ne ettiğini, başarısını ve başarısızlığını gözlemek durumunda oldum. Dört yıl sonrasında Edirne’nin çok sıkıntılı bir süreç içerisinde, her geçen gün artarak bu sürecin ilerlediğini gördüm. Resmen Edirne’nin şuanda hizmetsizliğe mahkum olmuş bir şehir haline geldiğini gördüm ve canım acıdı. Edirne’nin canı acıyınca, benim de canım acıyor.”dedi.


Gazetemiz Haber Merkezini ziyaretinde, kente, 5 yıl belediye meclis üyeliği, 20 yılda belediye başkanlığı olmak üzere 25 sene hizmet ettiğini kaydeden Hamdi Sedefçi, “Edirne’nin acıyan canı benim canımı acıtıyor. Sonuçta bu hisleri hissedince ortaya çıktım ve 11 aydan beri 24 mahalleyi, esnaf gezilerini sürekli yapar haldeyim. Genel seçimler süresince bir ay kadar bir ara verdim. Seçim öncesinde pek taraf olmak istemediğim için çıkmadım piyasaya. Ama seçim sonrasında yine sürekli olarak haftanın en az 4-5 günü, 6 günü sürekli geziler yapar haldeyim. Mahalle gezileri yapıyorum kahvehaneler de, vatandaşlarla görüşüyorum. Esnaf gezileri yapıyorum. Şuanda Edirne halkının başarısı ve belediye yönetiminden sonra bana karşı ciddi bir ilgisi olduğunu farkına varmış durumdayım.”diye konuştu.


Ziyaretlerinde, görüştüğü insanların bir kısmının AK Parti adayı olmam konusunda telkinler de bulunduğunu anlatan Sedefçi, “Tabi bu süreç meselesi. Ben şuanda bir partiye mensup değilim. 20 yıl CHP’den belediye başkanlığı yaptım. Ama hiç kimseye CHP’lilik yapmadım, partizanlık yapmadım. Şuanda harhangi bir partiden CHP’den, AK Parti’den, İYİ Parti’den üçünden birisinden aday olsam yine mensubu olduğum partinin partizanlığını yapmam. Yine Edirne’de hizmetlerime tarafsız bir anlayışla, kollarımı sıvayarak çıkarım. Şuanda açık konuşuyorum. Üç partiye de açığım. Cumhuriyet Halk Partisi’nden teklif gelirse değerlendiririm, AK Parti’den teklif gelmesi halinde değerlendiririm, İYİ Parti’den de gelmesi halinde değerlendiririm. Teklifleri bekliyorum. Teklif gelirse, geleceğini de umut ediyorum, gelirse bu teklifi önce kendim değerlendirip daha sonra halkla konuşarak, vatandaşlarında bu konudaki görüşlerini alarak bir karar verme düşüncesindeyim. Şuandaki konjonktür böyle.”dedi.
En son geçen gün gittiğim bir kahvede farklı, sıkıntılı bir durum ortaya çıktığını ifade eden Sedefçi, “Küçükpazar da bir kahvehane de bir yumurta yedik. Sonuçta yumurtayı atanların belli insanlarla ilişkisi olduğunu gayet iyi biliyorum da bunları şuan kullanmak istemiyorum. Şikayetçi oldum. Polis geldi. Polis gerekli tespiti yaptı ve yapan arkadaşlar gözaltına alındılar. Sanıyorum, mahkemeye çıkartılıp, salıverildiler. Çünkü darp, vb. herhangi bir şey olmadığı için. Ama dava büyük bir ihtimalle devam edecektir. Ben şikayetçi olduğumu polise belirttim. Bunlar Edirne için hoş şeyler değil. Edirne’nin artık kavga gürültü olmadan, kimsenin siyasi çalışmalarına engel olmadan Edirne’ye yakışan bir tavırda politika, siyaset yapılması gerektiğini düşünüyorum. Umarım şimdiden sonra böyle şeyler bir daha olmaz. Edirne’de layık olunan bir şekilde güzel bir kampanyayla ona hizmet edecek adayı seçme şansına kavuşur.”dedi.


BELEDİYEYİ PARTİ YÖNETMEZ


Hamdi Sedefçi, 2014’te Edirne’nin halkı koşarak sandıklara partilere oy verdiğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:


“Partizanlık yaptılar resmen insanlar. Bir kısım insan CHP’ye, bir kısım insan MHP’ye, bir kısım insan AK Parti’ye oy verdiler ve sonuçta Edirne’yi CHP kazandı ve Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da 30 Mart akşamı Edirne’yi kazandık diye mutlu oldu, sevindi. Ellerini ovuşturup tamam Edirne’yi başardık dedi. Ama alınan oy yüzde 36,5. Benim aldığım oy 2009 yılında yüzde 58. Yüzde 21-22 civarında bir oy kaybı olmasına rağmen burada Cumhuriyet Halk Partisi kıl payı diyebileceğimiz, 5-6 bin oy farkla seçimi aldı. Kemal Bey sevindi de, Kemal Bey kazandı da, mutlu oldu da kaybeden kim oldu. Edirne oldu. Sonuçta Edirneliler CHP’ye oy verdiler. Edirne Belediye Başkanlığı’nı CHP yapmadı. 

 

CHP Edirne Belediyesi’ni yönetmedi. Yöneten bir şahıs bir kişi. Aday olan kişi yönetti Edirne Belediye Başkanlığı’nı. Sonuçta benim halkın işlediğim konu bu. ‘Daha önce bir yanlış yaptınız. Partileri tercih ettiniz. İşleri yapan partiler değil, adaylardır. Lütfen bu dönem adaya bakın. Aday Hamdi, Hasan, Hüseyin hangisi yakınsa, hizmet yapacaksa, hangisi bu işi biliyorsa, tecrübeliyse o kişiye destek verin’ diye insanlara ben sürekli empoze etmeye çalışıyorum. Çoğu insanda bunun artık farkına vardılar. Biraz evvel orta kapıyı ciğercileri gezdim. Balıkpazarı’nı filan dolaştım arkadaşlarla balıkçıları. Belki 150-200 kişiyle görüştüm bu kısa turun içerisinde. Bu 150-200 kişiden bir çoğu ‘abi biz artık akıllandık, başkanım akıllandık, Hamdi başkanım, Hamdi abi, Hamdi baba akıllandık. Biz artık partilere değil, adaylara bakarak oy vereceğiz’ dediler. Artık Edirne’nin bu bilince ulaştığını sanıyorum. İnşallah o bilinçte sandığa yansır ve Edirne kazanır.

 

Allah kısmet ederse 2019’da aday olursam son beş yılım olur Allah sağlık verirse. Beş yıl sonrasında ben artık aday olmayı düşünmüyorum. Çok başarılı olsam da, 2024’te yüzde 100 alacağımı bilsem de aday olmayı planlamıyorum. Herhangi bir partiden, AK Parti, CHP veya İYİ Parti’den aday olursam mutlaka arkadaşlarımdan yöneticilerden veyahutta genel başkanlıktan, sorumlulardan, ‘Yanıma bir kaç tane eleman verin. Onları yetiştireyim. Onları 2024’e hazırlayayım. Onlara abilik yapayım, onların yolunu açayım’diye teklifte bulunacağım. O şekilde Belediye Meclisi’ni kurmayı planlıyorum. Bir laf vardır. ‘Gelin ata binmiş, yaa kısmet demiş’. Bende şuan ata bindim, gelin değilim de yaa kısmet diyorum. Hangi partiden olacak bilemiyorum. Benim için AK Parti’de, CHP’de, İYİ Parti’de aday olabileceğim partiler olarak bir defa daha belirtmek istiyorum. İnşallah en doğru olan olur. Edirne için en hayırlı olan olur. Ben şuan bu işin uzmanıyım. Edirne için büyük bir şans olduğumu düşünüyorum. 

 

Ben insanlara şunu söylüyorum. ‘Beni kullanın’ diyorum. ‘Beni Edirne’nin bu birikmiş tecrübemi, birikmiş heyecanımı, birikmiş mesleki bilgimi Edirne için kullanın diyorum’ insanlara. Umarım Edirne doğru yapar. Edirne partizanlık yapmadan adaya oy verirse güzel günler yaşar diye düşünüyorum. AK Parti’den değil de muhalefetten aday olsam bile biliyorsunuz ben yıllarca Belediye Başkanlığımda Süleyman Demirel ile nur içinde yatsın, Allah rahmet eylesin, Sayın Cumhurbaşkanımızla çok sayıda ilişki içerisindeydim. Baba-oğul ilişkimiz vardı. O sağ görüşlü ben sol görüşlü olduğum halde onunla Edirne’ye ben çok ciddi hizmetlar alma konusunda katkı aldım. Ben proje adamıyım, ben proje yapmasını iyi bilirim. Demirel’de proje insanıydı. Oda İnşaat Mühendisiydi. Piyasa adamıydı. Cumhurbaşkanı proje insanı olunca onunla anlaşmak, ona ulaşmak çok rahat ve kolay oluyor. Bende proje insanı olduğum için oluyordu. Ben AK Parti’nin adayı olursam ben Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile onunda proje insanı olduğunu çok iyi bildiğim için çok rahat anlaşırım. Çok ciddi katkılar alırım. 

 

Muhalefetten belediye başkanı olursam yine ben Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile proje insanı olduğu için doğru projeleri kendisine sunarak Edirne’ye katkı alma şansına sahip olduğumu düşünüyorum. Bir Cumhurbaşkanı aynı partiden olmasan bile sonunda Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır. Tüm kentler onun kentidir. Kent ayırmadan hizmet etme şansının olacağını ben düşünüyorum. Kasım ayının sonuna kadar bu işin netleşeceğini tahmin ediyorum. Çünkü netleşmesinde fayda var. Bana en azından 3-4 ay zaman lazım. İnsanlara adayken giderek kendimi bir defa daha anlatmam, projelerimi onlara tek tek anlatarak görüşmem gerektiğini, bunun için bana zaman gerektiğini düşünüyorum. Bir sürü proje kafamda var. Örnek vermek gerekirse Balıkpazarı’nın civarında gezdim. Arabayı parketmek için yer bulamadık. Şu bölgede şuanda müthiş bir otopark sıkıntısı var. Mutlaka artık Edirne’nin merkezinde Balıkpazarı civarında, yakınlarında mutlak suretle bir kaç bin arabalık otopark yapmak zorunda. Bana göre ilk yapacağımız proje. Bunları gezince, görünce daha iyi anlıyorsunuz. Edirne’nin altyapı projeleri var. Edirne’ye hızlı tren gelme projesi var. Edirne’nin yavaş yavaş raylı sisteme geçiş sürecinin geldiğini düşünüyorum. Edirne’ye Kayalıköy Barajı’ndan su getirme projesi var. İçme suyu ana kanallarının değiştirilmesi, imara giren yerlerin altyapılarının yapılması, Edirne’nin kentsel dönüşüme hazırlanması var. Selimiye’nin Meydanı şuan rezil bir durumda. Ayıp denen bir şey var. Selimiye Camii’ni, UNESCO’ya sokan Belediye Başkanı benim. Kırkpınar’ı da UNESCO’ya sokan Belediye Başkanı benim. 4,5 yıldan beri burada kazı rezilliği oluyor. Selimiye Meydanı’nın olduğu yerde. Gelen turistler o manzarayı görüyor. Edirne ve Selimiye’ye büyük zarar veriliyor şuanda. Mutlaka orasının yaptığım bir proje vardı, UNESCO’nun kabul ettiği bir proje vardı. O projenin biran önce uygulanması gerekiyor. Allah kısmet ederse göreve geldiğimde en geç bir yıl içinde orasını mutlaka Selimiye’ye yakışır bir meydan haline getirmek düşüncesindeyim. Edirne’nin kazanması için benim Belediye başkanı olmam da büyük yarar var iddiasındayım. Belediye Başkanı olursam Edirne bu hizmetleri görme şansına kavuşup 5 yıl sonrasında hizmetlerimin doruğundayken halktan Allah razı olsun lafları çoğalmışken bu işi onur ve şerefle noktalamak istiyorum.”

 

Harun Aker

23 Ekim 2018 Salı, 10:58
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
26.04.2019, 11:36 - Kameralardan kaçamadılar
26.04.2019, 11:34 - Çavuş, “Bir kere daha kahrolduk”
26.04.2019, 11:33 - Vali Canalp Arnavutluk’ta
26.04.2019, 11:33 - Eğitimciler Lüleburgaz’da buluşuyor
26.04.2019, 11:30 - Araç yangını korkuttu
26.04.2019, 11:30 - TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı
26.04.2019, 11:30 - İriş, “Üretimin desteklenmesi şart”
25.04.2019, 10:53 - Bir günlük müdür…
25.04.2019, 10:53 - Nusret'i Edirne'ye bekliyorlar
25.04.2019, 10:52 - Bando ve Ciğer Festivali başlıyor
25.04.2019, 10:51 - Katı atıkta söz Gürkan’da
25.04.2019, 10:46 - Uyuz’a dikkat!
25.04.2019, 10:46 - Osmanlı şerbetleri “Şerbet-i Fünun”da
25.04.2019, 10:45 - Öğrenci Senatosu toplandı
25.04.2019, 10:44 - Çocuk Akademisi’ne ziyaretler sürüyor
25.04.2019, 10:44 - Çocuklar Hasan Ali Yücel’de coştu
25.04.2019, 10:44 - Ana Sanat Atölye Sergisi açtılar
25.04.2019, 10:42 - TÜVTÜRK’ten muayene uyarısı!
24.04.2019, 11:35 - Gönüllerince kutladılar
24.04.2019, 11:33 - Çocuklar “SİHA Pilotu” oldu
ESNAF ŞIMARIKLIĞI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Kameralardan kaçamadılar
    Çavuş, “Bir kere daha kahrolduk”
    Araç yangını korkuttu
    Vali Canalp Arnavutluk’ta
    Eğitimciler Lüleburgaz’da buluşuyor
    TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı
    İriş, “Üretimin desteklenmesi şart”
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.