13-11-2018 | Bugünkü SONHABER
Düğün fotoğrafçısına ceza Düğün fotoğrafçısına ceza
OJO Optik açıldı OJO Optik açıldı
Bahçeşehir satrançta rakip tanımadı Bahçeşehir satrançta rakip tanımadı
Çorumlu kadın çiftçiler Edirne’de Çorumlu kadın çiftçiler Edirne’de
08 Kasım 2018 Perşembe, 09:52
TÜSEM iki yeni kurs açıyor
Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (TÜSEM) istihdam destekli “Yaşlı ve Hasta Bakımı” ve “Çocuk Bakımı” kusları başlıyor...

Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (TÜSEM) istihdam destekli “Yaşlı ve Hasta Bakımı” ve “Çocuk Bakımı” kusları başlıyor.

 

Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (TÜSEM), başlattığı eğitim seferberliği kapsamında her yaştan ve eğitim seviyesinden insana iş umudu olmaya devam ediyor. Hedef kitle olarak, üniversite öğrencileri, kamu ve özel kurum çalışanları, üniversite eğitimi alamayan ancak donanım sahibi olmayı planlayan gençler, ev hanımları ve nitelikli bir iş yaşamı için kendini geliştirmenin gerekli olduğuna inanan her yaş ve eğitim seviyesinden katılımcıyı belirleyen TÜSEM iki yeni program açıyor. Toplumun her kesimi için nitelikli bir eğitim ve yaşam ile daha iyi bir sosyal çevre oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedef edinen TÜSEM, “Hasta ve Yaşlı Bakımı” ve “Çocuk Bakımı” sertifika programları ile eğitime ve istihdama katkı sunmayı amaçlıyor. 

 

Herhangi bir mezuniyet şartı aranmayan “Çocuk Bakımı” sertifika programına, isteyen herkes, TÜSEM’in https://tusem.trakya.edu.tr/ adresindeki web sayfası üzerinden başvurabilecek. “Yaşlı ve Hasta Bakımı Sertifika Programı”na ise az ilköğretim mezunu, mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlilikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip, herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan ve hepatit aşısı olan adaylar başvurabilecek. Bu program için başvurular, TÜSEM’e şahsen yapılacak. 3 Aralık’ta derslerin başlayacağı “Yaşlı ve Hasta Bakımı” ile  “Çocuk Bakımı” sertifika programlarının kurs ücretleri 600 TL olacak. 

 

TÜSEM bünyesinde açılacak “Hasta ve Yaşlı Bakımı” ile “Çocuk Bakımı” kurslarıyla son yıllardaki demografik değişime bilimsel bir yaklaşım getirmeyi amaçladıklarını belirten TÜSEM Müdürü Prof. Dr. İlhan Erdoğan, “Günümüzde, sağlık sektöründe görülen iyileşmelerle birlikte sosyo-ekonomik ve yaşam koşullarındaki değişimler, insan ömrünü ve ortalama yaşam süresini uzatıyor, aynı zamanda doğum oranı ve hayata tutunan bebek sayısını artırıyor. 21. yüzyılda giderek daha öne çıkan bu olgular, bazı ihtiyaçları da beraberinde getiriyor. Bu noktada TÜSEM, açtığı sertifika programlarıyla hem ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap vermeyi hem de istihdama katkı sağlamayı hedefliyor. Alanında uzman ve yetkin akademisyenlerce hayata geçirilen ‘Hasta ve Yaşlı Bakımı’ ve “Çocuk Bakımı” kurslarıyla, hastane, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, ana okulu, kreş, çocuk bakımevleri ve evlerde çalışabilecek nitelikte, sertifika sahibi, “Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Uzmanları” ile “Çocuk Bakım Uzmanları” yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Güçlü, yetkin kadromuz ve bilimsel temelli zengin eğitim içeriklerimizle, bu konulara ilgi duyan herkesi TÜSEM’e davet ediyoruz.” dedi. 

 

Kadınların yanı sıra çocuk bakımından sorumlu olabilecek tüm bireylerin hedef alındığı “Çocuk Bakımı” sertifika programı ile 0-6 yaş, normal/sağlıklı çocukların gelişimini fiziksel, duygusal, zihinsel ve psikomotor yönden destekleyecek, çocuğun bakımında aktif rol ve sorumluluk alacak bireyler yetiştirilecek. Teorik ve uygulamalı eğitimlerle donanımlı hale getirilecek “Çocuk Bakım Uzmanı” adayları, 30 kişilik dersliklerde, bebek, çocuk maketleri ve sarf malzemeleriyle hazırlanan laboratuvarlarda teorik ve uygulamalı eğitimler alacak. 8 hafta süresince 96 saat sürecek program kapsamında, 8 haftanın sonunda yapılacak yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar sertifika almaya hak kazanacak. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Uzmanı Doç. Dr. Melahat Akgün Kostak ve Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Oya Onat Kocabıyık tarafından yürütülecek sertifika programında dersler, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, 17:30- 21:00 saatleri arasında düzenlenecek. Programda, Türkiye’de Çocukların Durumu ve Sorunlar, Büyüme ve Gelişme Süreçleri, Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler, Çocuklarda Beslenme ve Sık Yaşanan Sorunlar, Bebek/Yenidoğan Bakımı, Çocuk ve Oyun, Kazalardan Korunma, Büyüme ve Gelişme Dönemlerinde Görülen Başlıca Sorunlar gibi pek çok önemli konuda eğitim verilecek. 

 

Hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinde çalışmak isteyen 18 yaş üstü kadın ve erkek bireyleri hedefleyen “Yaşlı ve Hasta Bakımı” sertifika programı ile yaşlı/hasta bireylerin hastalıklardan korunması, sağlığının geliştirilmesi ve hastalık halinde tedavi, bakım ve rehabilitasyonu konusunda bilgi ve beceriye sahip, yaşlı/hasta kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilen kalifiye elamanlar yetiştirilecek. Hasta ve yaşlı bakım tedavisinde kullanılan muhtelif rehabilitasyon, bakım ve tedavi malzemeleri ile donanmış eğitim ve uygulama alanlarında, İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Havva Çalışkan tarafından verilecek eğitimler, Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri, 17:30-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Program kapsamında, Yaşlılık ve Yaşlıların Fiziksel Durumuna Uygun Hizmet Etmek, Kişisel Bakım, Banyo, Günlük Bakım ve Yatakta Tam Silme Yapmak, Hijyen ve Sanitasyon Kurallarını Uygulamak, Enfeksiyon Hastalıklarında Koruyucu Önlemler, Yaşlılık Hastalıkları ve Yaşlıların Sağlık Sorunları ile İlgilenmek, Hastalık Durumunda Kullanılacak İlaçların Takibini Yapmak, Yaşlı Bakım Hizmetlerinde İletişim, Hasta/Yaralı Taşıma, Pozisyon Verme ve Kaldırma, Besin Öğeleri ve Besin Grupları, Yaşlı Beslenmesi, Hastalığa Göre Beslenme, Olağandışı Durumlarda İlk Yardım, Sağlığını Korumak ve Hastalanmamak İçin Gerekli Önlemleri Almak, Ağır Hastalık ve Terminal Dönemde Bakım ve Vefat Durumu, Hasta Bakım Hizmetleri, Hastalık Türüne Göre Hastanın Bakımını Sağlamak, Hasta Bakım Hizmetlerinde İletişim, Hasta Beslenmesini Takip Etmek, Hasta Bakım ve Tedavide Kullanılan Tıbbi Araç ve Gereçler, Boşaltım İhtiyaçları gibi önemli pek çok konuda eğitimler verilecek.

 

Haber Merkezi

08 Kasım 2018 Perşembe, 09:52
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
10.11.2018, 10:49 - Düğün fotoğrafçısına ceza
10.11.2018, 10:46 - OJO Optik açıldı
09.11.2018, 10:35 - Bahçeşehir satrançta rakip tanımadı
08.11.2018, 09:54 - Çorumlu kadın çiftçiler Edirne’de
08.11.2018, 09:55 - Ertuğrul, “Beyin göçü arttı”
08.11.2018, 09:52 - TÜSEM iki yeni kurs açıyor
06.11.2018, 10:06 - Tuğgeneral Erdin’den ziyaret
03.11.2018, 10:54 - MHP heyetinin ziyaretleri sürüyor
03.11.2018, 10:53 - Sanayi esnafı ile buluştu
03.11.2018, 10:51 - “Kampüste Caz” rüzgarı esecek
02.11.2018, 10:39 - Trakya usulü “Halloween” kutlaması
02.11.2018, 10:37 - Toksöz, Edirne’yi temsil etti
01.11.2018, 10:51 - Sınırda uyuşturucu operasyonu
01.11.2018, 10:47 - MHP’den Süloğlu’na ziyaret
01.11.2018, 10:46 - Beykent’te Cumhuriyet coşkusu
27.10.2018, 11:04 - Kaçak girdiği koşuda fenalaştı
25.10.2018, 11:10 - 2023 Eğitim Vizyonuna tepki 
25.10.2018, 11:09 - MOBESE direğine çaptı
25.10.2018, 11:08 - İlk defa aşure tattılar
24.10.2018, 10:55 - Öğrencilere staj imkanı sağlanacak
ESNAF
SONHABER 23 yaşında
OLMAK
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Atatürk'e hakarete tutuklama
    ‘Ata’mıza koştuk
    Huzurevi’nde Atatürk sergisi
    “Mirasının emanetçisiyiz” 
    Almanca öğretmenler gününe yoğun il
    Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem ko
    “Kampüste Caz” Edirne’de
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.