19-02-2019 | Bugünkü SONHABER
TKKB Çorlu’da toplandı TKKB Çorlu’da toplandı
“Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı “Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı
Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi Sardalya bolluğu tezgahları şenlendirdi
MHP’den AK Parti’ye ziyaret MHP’den AK Parti’ye ziyaret
30 Kasım 2018 Cuma, 10:27
Gürkan’dan ekiplere teşekkür
Edirne’deki aşırı yağışlar sonrası taşkın ve sellerin yaraları sarılıyor...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve sel felakati üzerinden siyaset yapılmasını eleştirdi. Başkan Gürkan, kentin altyapısının yenilenmesi için projenin çizildiğini, meclisin kredi için karar aldığını ve 3 Temmuz tarihinde İller Bankasına başvuru yaptıklarını söyleyerek, “Bu güne kadar kredi başvurumuza olumlu yada olumsuz bir cevap gelmedi. Eğer 4 Aralık tarihine kadar kredi talebimiz konusunda bir gelişme olmazsa, belediyenin olanakları ile işe başlayacağız”dedi. 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şehrimizde yaşanan sel felakete ve sonuçlarını değerlendirmek ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek için meclis salonunda basın toplantısı düzenledi. Başkan Gürkan, “Şehrimizde 27 Kasım 2018 akşam saatlerinde başlayan yağmur 28 Kasım sabahına kadar devam ederek bir doğal afete dönüşmüştür. Meteoroloji 100 kilogramın üzerindeki yağışları aşırı yağış olarak değerlendiriyor. Meteoroloji Türkiye’de 1930 yılından beri kayıt tutuyor. Edirne’de de 1930 yılından bu yana en çok yağışın tespit edildiği yağış bu oldu. Bundan önce 1953 yılında metrekareye 110 kilogram düşen bir yağış var. Bu yağış onunda üzerinde Edirne Merkezde 128, 5 kilogram, Süloğlu ilçemizde ise 195, 6 kilogram. Tabi Süloğlu bizden daha da yukarıda olması nedeniyle bütün bu yağış da Edirne’ye doğru akarak geldiği için bugüne kadar görmediğimiz bir şekilde Oğulpaşa’dan başlayarak; Sazlıdere, İskender Köy, Kırıklareli Kavşağı bölgesi de yağış altındaydı. 

 

Öncelikle Edirne’mize geçmiş olsun diyorum. Gerçekten çok büyük bir doğal affet yaşadık. Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, AFAD bütün ekipler, bütün imkanlarıyla çok gayretli bir şekilde çalıştı. Biz Salı Akşamı Saat 01.00’den itibaren ben ve Başkan Yardımcılarımla 48 saattir hiç durmadan sahadayız.

Ve ilgili birimlerimizde 48 saattir  hiç durmadan çalışıyor. Çalışmalara halen daha devam ediyoruz.  Yağmurun başlaması ile birlikte sabaha kadar çağrı merkezimize 180, öğlene kadar 300, dün saat 17.30 itibariyle de toplam 427 şikayet ulaşmıştır. Bu şikayetleri ilk etapta  252’si çözülmüş daha sonra geriye kalan 175 çağrı için devam edilmiş şanda bu 42’ye düşürülmüş ve bu 42 çağrı ile ilgili de alanda ekipleriz çalışmaktadır. Çevre belediyelerden belediye başkanı arkadaşlarımız aradı, ihtiyaçlarımızı sordu. Ellerindeki ekipmanlarını bize tahsil ettiler” diyerek belediye başkanlarına tek tek teşekkür etti.

 

KOCA SİNAN MAHALLESİNDE SORUN YAŞANDI

 

Ortak çalışmalarla halen doğal afetin zararlarını gidermeye devam ettiklerini belirten Gürkan,  “ Özellikle Kocasinan Mahallesi’nde yağışlar çok etkili oldu. Kocasinan Mahallesi kentin en alçak noktası olduğu için en çok su baskını oradaki apartmanların, sitelerin bodrum katlarında yaşanmıştır. Ekol Hastanesi’nin olduğu civarda çok ciddi su basması sorunları yaşanmıştır. Dr. Sadık Ahmet Caddesi ve etrafında 3 yıl önce yaptığımız bir rezervuar vardı. Oradaki suları dalgıç pompalarla sorun haline gelmeden  çekiliyordu ama Çarşamba sabaha karşı TREDAŞ’ın elektrik trafolarına su girme tehlikesi olasılığından dolayı elektriği kesmesinden ötürü dalgıç pompalar çalışmamıştır. Ve orada ciddi bir su birinkitisine neden olmuştur. Bir suçlu arama değildir bu dediğim, durum tespiti anlamında bir söylemdir” diye konuştu.

 

Çağrı merkezinin gelen şikayetleri alarak ekiplere ilettiğini aktaran Gürkan, “Bugün itibariye evleri bodrum katlarda olup su basan 16 aile 2 gündür belediyemiz tarafından otellerde konaklatılmaktadır. Sayın Valimiz ile birlikte İskender Köy’de dere yatağında araç içinde mahsur kalan bir vatandaşımız için yardıma gidilmiş bu yardıma giden kaza kırım aracımız sel nedeniyle yan yatmıştır. Bu aracımız da çıkarıldı. 48 saattir durmadan çalışan personelime teşekkür ediyorum. Selden dolayı bu aracın yan yatması bazı siyasi çevreler tarafından alay konusu olmuştur. Ama bilsinler ki onların başına bir şey gelirse İtfaiye ekiplerimiz yardım için hazırdır. Bu bir doğal affettir. Oğulpaşa’da 78 yaşındaki bir ağabeyimiz maalesef vefat etmiştir. Bu dalga geçilecek yada siyasi malzeme yapılacak bir konu değildir. Bunu siyasi malzeme konusu yapmaya başladığınızda İstanbul’da selde 34 kişinin öldüğünü, Ankara’yı konu yapabiliriz ama doğal afetlerde bunu konu etmek ne kadar ahlakidir, vicdanidir?” dedi.

 

SİYASETE YANLIŞ YERDEN BAŞLIYOR

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti’den belediye başkan aday adayı olan Bilgin Özbaş’ın yaptığı paylaşımlara da değindi.

 

Gürkan, “Belediyemizde toplamda 45 araç ve 216 personelle 48 saattir çalışmaya devam ediyoruz. Metrekareye 128,5 kg yağışın düşmesi bunu bir doğal afet olduğunu göstermektedir. Bazı vatandaşlarımız haklı olarak bunu altyapıya bağlamaktadır. Ama bu doğal afeti karşılayacak dünyada hiçbir altyapı yoktur. Adı üzerinde doğal affet. Çarşamba sabaha karşı beni ilk arayanlardan biri Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe olmuştur. 

 

Kendisi geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Yardıma hazır olduğunu söyledi. Ama Ak Parti’nin Aday Adayı Bilgin Özbaş, ‘Edirne’de altyapı yok’ diye paylaşımlar yapmıştır. Aynı mantıkta gidersek Oğulpaşa’da, Sazlıdere’de, İskender Köy’de meydana gelen taşkınlarda Özel İdare’nin sorumluluğundadır. Özel İdare’nin başkanı da Sayın Vali’dir. Sayın Vali’yi mi suçlayacağız taşkınlar için. Bilgin kardeşim siyasete yeni girdi ama maalesef yanlış yerden başlıyor. İlyas Akmeşe’den insani ve vicdani ders almasını tavsiye ediyorum. Bu tür doğal afetler siyasi malzeme konusu yapılmaz” ifadelerine yer verdi.

 

Edirne’de altyapı sorunu olduğunu ilk günden beri söylediklerini aktaran Gürkan, “Kocasinan Mahallesi’nde bodrum katlarda biriken suları sürekli  çekmeye çalışıyoruz. Dün itibariyle TREDAŞ ile ilgili bir sorun yaşadık. TREDAŞ’ın o bölgede su basan bodrumlardaki elektrik panolarının su altında kalması nedeniyle güvenlik nedeniyle elektrik verememesi ısınma sorununu ortaya çıkardı. Sayın Valimizle birçok kez görüştük,  kendisi de TREDAŞ ile görüştü ama TREDAŞ güvenlik nedeniyle bunu yapamayacağını söyledi. Bizde Sayın Valimizin gayretli çalışmalarıyla sadece şunu teklif ettik. Bu tür sorun olan 45 civarında apartman var. Onların elektrikleri kesilsin, diğerlerine verin ki elektrik sisteminde sorun olamayanlar ısınmasını sağlasın diye, ama bu talebimize dün akşam saatlerine kadar olumlu bir dönüş alamadık. Sayı Valimizin devreye girmesiyle kısmen elektrikler verildi. Bugün suların tamamen çekilmesiyle birlikte tüm sitelere elektrik verilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 

 

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN İLLA BELEDİYE SİZDE Mİ OLMALI?

 

Belediyenin yapmayı planladığı altyapı çalışmalarını da hatırlatan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün bu proje ilgili tüm hazırlıklarını  04.11.2016 tarihinde tamamlayarak rapor haline getirdiğini söyledi. Gürkan, “Ardından bu raporu meclise sevk ettik. Ondan sonra mecliste bütün çalışmaları yapmış, kararları almış. Sonra önce halk Referandumu yapılmış, projeler tamamlanmış. 3 Nisan 2018’de Belediye Meclisi’nde bir karar almışız. Kararda,  215 milyon 417 bin 826 TL İller Bankası’ndan kredi kullanılması ifadelerine yer vermişiz. 

 

İller Bankası’na 3 Temmuz 2018 tarihinde de kredi talebinde bulunmuşuz.  Ancak 5 aydır kredi talebimize cevap bekliyoruz. 5 ayda bir mahallenin altyapı çalışması bitmiş olurdu. Şimdi arkadaşlar diyor ki, ‘Belediye altyapı ile ilgili hiçbir şey yapmadı. Belediye altyapı ile ilgili referandumu yapmış, projelerini yapmış, belediye meclisinden 3 Nisan 2018’de kredi talep edilmesi kararını tüm partilerin meclis üyelerinin oybirliği ile almış ancak halen bu onaylanmış değildir. Çünkü muhalif bir belediye başkanısın. Ak Parti’nin bir iki aday adayı diyor ki, ‘Biz gelirsek hemen altyapıyı yaparız’. Arkadaşlar, Edirne’nin altyapı sorununu çözmesi için illa belediyenin sizde mi olması gerekir? Hani Edirne her şeyin üzerindeydi, her türlü siyasi bakışın, çalışmanın üzerindeydi? Edirne Belediye Başkanı altyapı ile ilgili kendi yapması gereken her şeyi yapmış. Tek bir ihtiyaç var kredinin onaylanması” dedi.

 

Harun Aker

30 Kasım 2018 Cuma, 10:27
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
19.02.2019, 11:15 - Bakan Pekdemirli, “Koray Uymaz pırıl pırıl birisi”
19.02.2019, 11:14 - Pazar tezgahlarında büyüdü 
19.02.2019, 11:15 - Uymaz, “Projelerimiz çözüm olacak”
19.02.2019, 11:15 - Tarihi konaklar ayağa kaldırıldı
19.02.2019, 11:14 - Kanal Edirne bu yıl hizmete alınacak
19.02.2019, 11:13 - Gaytancıoğlu, “Şimdi de patates"
19.02.2019, 11:13 - Akmeşe’den Edirnelilere teşekkür
19.02.2019, 11:11 - Tutuklandılar
19.02.2019, 11:11 - Modern binası ile örnek oluyor
19.02.2019, 11:10 - Varna ve Kavala açılıyor
19.02.2019, 11:12 - Beşir’in insani yardım TIR’ı yola çıktı
19.02.2019, 11:09 - Hayvan sevgisini anlattılar
19.02.2019, 11:07 - Maratona rekor katılım bekleniyor
19.02.2019, 11:05 - "Eski-Yeni Edirne"sergisine yoğun ilgi
18.02.2019, 10:08 - CHP zihniyetine teslim etmeyin
18.02.2019, 10:14 - Bakan Pakdemirli Edirne’de
18.02.2019, 10:15 - ÇED Raporuna itiraz
18.02.2019, 10:16 - “1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”
18.02.2019, 10:21 - “Medeni Kanun, kadınların güvencesi”
18.02.2019, 10:23 - Listelerde yarın son gün 
LAİKLİK İSTİSMARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Bakan Pekdemirli, “Koray Uymaz pırı
    Pazar tezgahlarında büyüdü 
    Kanal Edirne bu yıl hizmete alınaca
    Uymaz, “Projelerimiz çözüm olacak”
    Akmeşe’den Edirnelilere teşekkür
    Tarihi konaklar ayağa kaldırıldı
    “Uzaktan Eğitim Sistemi” tanıtldı
    Beşir’in insani yardım TIR’ı yola ç
    Gaytancıoğlu, “Şimdi de patates&quo
    TKKB Çorlu’da toplandı
    Varna ve Kavala açılıyor
    Tutuklandılar
    Maratona rekor katılım bekleniyor
    Modern binası ile örnek oluyor
    Hayvan sevgisini anlattılar
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.