21-04-2019 | Bugünkü SONHABER
Kandil simidi dağıtıldı Kandil simidi dağıtıldı
Yeni Ford Focus tanıtıldı Yeni Ford Focus tanıtıldı
Denizde radara yakalandılar Denizde radara yakalandılar
Terör ve fuhuş operasyonu Terör ve fuhuş operasyonu
06 Aralık 2018 Perşembe, 10:18
Yunanistan, kabul etmiyor 
İddialar vahim hem gasp ve dayak hem de ölüm...

Edirne'de üç sınır köyünde önceki gün 3 düzensiz göçmenin yarı çıplak şekilde donarak hayatını kaybetmesi, Yunanistan'ın yasa dışı geçiş yapan göçmenleri zorla geri gönderdiği iddialarını tekrar gündeme getirdi. 

 

Bu yıl 70 bini aşkın düzensiz göçmenin yakalandığı Edirne'de, çok sayıda göçmenin uluslararası sözleşmelere aykırı olarak, Yunanistan tarafından Türkiye'ye zorla gönderildiği tespit edildi.

 

Kasım ayında yakalanan 7 bin düzensiz göçmenden 2 bin 490'ının Yunanistan tarafından Türkiye'ye zorla geri gönderildiği, bunlardan yaklaşık 300'ünün yarı çıplak soyundurma, demir çubuklarla dövülme gibi kötü muamelelere maruz kaldığı belirlendi.

 

Edirne'de üç sınır köyünde önceki gün 3 düzensiz göçmenin yarı çıplak şekilde donarak hayatını kaybetmesi, Yunanistan'ın yasa dışı geçiş yapan göçmenleri zorla geri gönderdiği iddialarını tekrar gündeme getirdi.

 

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı konumundaki Edirne'de bu yıl önceki yıllara oranla yakalanan düzensiz göçmen sayısında artış yaşanıyor.Edirne'de 2016 yılında 29 bin 670, 2017 yılında 47 bin 731 düzensiz göçmen yakalanırken, bu sene ise 11 ayda yakalanan düzensiz göçmen sayısı 70 bini aştı. 

 

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI 

 

Son aylarda sınır hattında yarı çıplak halde bulunan düzensiz göçmenlerin ifadeleri ve Edirne'de önceki gün üç sınır köyünde 3 düzensiz göçmenin yarı çıplak şekilde donarak hayatını kaybetmesi, geri itme (push back) vak'alarını yeniden gündeme getirdi.

 

Güvenlik kaynakları, Yunanistan hudut güçlerinin son aylarda yakaladıkları düzensiz göçmenleri Cenevre Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşmesi'ne aykırı olarak, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'ye geri gönderdiklerini belirtti.

Kaynaklar, Yunanistan'ın uluslararası sözleşmeye göre toprağına ayağını kaçak basan kişileri kayıt altına alması gerektiğini ifade etti.

 

İl Göç İdaresi, sosyal çalışmacı ve sosyologlarının yakalananlarla tek tek yaptığı mülakatta, Kasım ayında yakalanan 7 bin düzensiz göçmenden 2 bin 490'ının Yunanistan tarafından Türkiye'ye zorla geri gönderildiği belirlendi.

 

Mülakat yapılan göçmenlerden 300'e yakını da Yunanistan'dan darbedilerek ve elbiselerine el konularak yarı çıplak zorla Türkiye'ye geri itildiklerini ileri sürdü.

 

“YUNAN ASKERLERİ BİZİ BOTLA TÜRKİYE’YE GÖNDERDİ”

 

Donarak ölen göçmenlerin cesedinin bulunduğu köylere yakın yerde jandarma ekiplerince yakalanan Afganistanlı Cemaleddin Malangi (29), yaşadıklarını basın mensuplarına anlattı.

 

Yunanistan'a Meriç Nehri'ni aşarak geçtiklerini ve ormanda 3 gün saklandıklarını belirten Malangi, "Ormanlık alana yakın olan köye doğru ilerledik. Yunan köylülerinin kapılarını çalıp yardım istedik, o sırada birileri polisi aramış olmalı ki Yunan polisleri gelip bizi yakaladı.Önce bizi polis merkezine götürdüler.Sonra bir araçla nehrin yanına getirildik.Orada iki tane bot vardı.Sistematik bir şekilde gidiş-dönüş yapılıyordu.Onlara bindirilerek geri itildik." diye konuştu.

 

“CESETLERİ BULUNAN 3 KİŞİDEN BİRİNİ TANIDIĞINI SÖYLEDİ”

 

Ülkelerinde yaşadıkları zorluktan kaçtıklarını ancak karşılaştıkları kötü muamelenin acı verdiğini dile getiren Malangi, "Yunan askerleri bizi botla Türkiye'ye gönderdi. Yunan askerlerinin merhameti bulunmuyor.Türk askerleri ise çok merhametli." dedi.

 

 “KÖYLÜLER SAHİP ÇIKMIŞTI”

 

Yunanistan'dan darbedilerek yarı çıplak halde zorla Türkiye'ye gönderildiklerini iddia eden düzensiz göçmenler, 20 gün önce Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kiremitçisalih köyü kahvesine sığınmıştı.

 

Yarı çıplak ve sırtlarında darp izleri görülür halde köye sığınan 14 düzensiz göçmen, kahvehanede soba başında ısınıp, köy halkının ikramları ve kıyafet yardımları sonrası jandarma aracılığıyla kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştı.

 

Bu düzensiz göçmen grubundan gazetecilere açıklamada bulunan Faslı Yasin Şidri (25), demir çubuklarla darbedilmeleri sonrası elbiseleri, telefonları ve paralarına el konularak Meriç Nehri üzerinden Türkiye'ye gönderildiklerini iddia etmişti.

 

Cezayirli Abdülkadir Fikraş (23) da Yunanistan topraklarına geçmeleri sonrası kendilerini sınır polisinin yakaladığını ve nezarete götürüldüklerini anlatmıştı.

 

Nezarette bir süre kalmalarının ardından nehir kenarına getirilip darbedildiklerini aktaran Fikraş, "Polis bizi nehir kenarına getirdi, maske takmışlardı. Telefon, para ve kıyafetlerimizi aldı.Sonra da zorla Türkiye tarafına gönderdi.Türkiye’de sığındığımız köylüler ve diğer görevliler bize çok iyi davrandılar, çektiğimiz acıyı unutturdular, Türkiye’ye şükranlarımızı sunuyorum." demişti.

 

Faslı Cevad Tiri (26) ise Türkiye'nin merhamet ve şefkat ülkesi olduğunu ifade etmişti.

 

 “KAMERAYA YANSIMIŞTI”

 

Geçen yıl Aralık ayında sınırda kaydedilen görüntülere, Yunan sınır polisi tarafından geri gönderildiği öne sürülen 5 Suriyeli'nin balıkçı kayığıyla Meriç Nehri'nden Türkiye tarafına dönüş anları yansımıştı.54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı hudut birliği askerlerince kayıktan indirilen 5 Suriyeli, karınları doyurulduktan sonra İl Göç İdaresi'ne teslim edilmişti.

 

“AYAĞININ KIRILDIĞINI İDDİA ETMİŞTİ”

 

Geçen yıl Temmuz ayında tekerlekli sandalye kullanan, ayakları alçıda olan ve vücudunda morluklar bulunan düzensiz göçmen Cezayirli Amar Mattai, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sakız Adası'na geçtiğini, önce İskeçe'deki, daha sonra da Drama'daki mülteci kamplarında kaldığını anlatmıştı.

Daha sonra kendisinin yasalara aykırı şekilde ve darbedilerek Türkiye'ye geri gönderildiğini iddia eden Mattai, "Kamplardan sonra bir polis merkezine nezarete götürüldüm, buradan 'artık gidiyorsun' diye çıkardılar. Polis merkezinden çıkınca bir araç önümü kesti, Yunan polisi kıyafeti olan birkaç kişi beni zorla arabaya bindirdi. Darbederek, kıyafetlerimi ve paralarımı alarak botla beni gece nehrin ortasında bıraktılar. Sabah Türk askerleri bana yardım etti, hastaneye götürdü.Türk askeri bulmasa ölürdüm." ifadelerini kullanmıştı.

 

Cezayirli Valid Zorari ve Fas uyruklu Halis Ahmed de Yunanistan'ın kendilerini zorla Türkiye'ye geri gönderdiğini iddia etmişti.

 

“YUNANİSTAN İDDİALARI KABUL ETMİYOR”

 

Yunanistan Kamu Güvenliği ve Sivil Savunma Bakanı Olga Gerovasili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geri itme iddialarına ilişkin, "Böyle bir olay kesinlikle tarafımızdan yapılmadı. Kesin bir dille yalanlıyorum." diye konuştu.

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK Yunanistan Ofisi ise Yunanistan'ın göçmenleri Türkiye'ye geri ittiği iddialarına ilişkin, "Bu tür ihbarlar kesinlikle endişe verici ve BMMYK, daha önce bu meseleyi Yunan makamlarının gündemine getirdi ve önleyici tedbirler alınması çağrısında bulundu. BMMYK'ya yılbaşından bu yana birkaç yüz kişiyi etkilediği ileri sürülen, nehir üzerinden toplu geri gönderme vak'alarına ilişkin birçok beyan geldi. BMMYK, Yunan makamları tarafından geri itme iddialarına ilişkin güvenilir ihbarlar almaya devam ediyor." açıklamasında bulundu.

 

(AA)

06 Aralık 2018 Perşembe, 10:18
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
20.04.2019, 11:47 - Edirne çocuğa hasret
20.04.2019, 11:47 - Borcunu ödemeyene çıkış yok!
20.04.2019, 11:46 - Üniversite OSB’ye çıkarma yaptı
20.04.2019, 11:46 - İlk onlar keplerini attı
20.04.2019, 11:45 - Yeteneklerini keşfediyorlar
20.04.2019, 11:45 - İpekyol çocukları eğlendirdi
20.04.2019, 11:44 - Edirne kırmızısı Çargah Makamı’nda anlatıldı
20.04.2019, 11:44 - Hayırseverlerden öğrencilere bisiklet
20.04.2019, 11:44 - Sağlık Müzesi’nde Türk Müziği konseri
20.04.2019, 11:43 - Enez’de hizmet hızlı başladı
20.04.2019, 11:42 - Saadet abla ile buluştular
19.04.2019, 10:36 - İlk aşı Vali Canalp’e
19.04.2019, 10:35 - Yabancı Diller Akredite edildi
19.04.2019, 10:34 - Bulgar alışverişte, Yunan eğlenmede
19.04.2019, 10:34 - Havsa belediye başkanından ziyaret
19.04.2019, 10:34 - Borsa’dan belediye başkanlarına ziyaret
19.04.2019, 10:51 - Liselilerden kan bağışı
19.04.2019, 10:34 - Mart’ta 410 konut satıldı
19.04.2019, 10:34 - 2.Kano Kayak başlıyor
19.04.2019, 10:33 - Promet, “Kazanılmış haktır”
SEÇİMİN RAKAMLARI-5
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.