18-01-2019 | Bugünkü SONHABER
İYİ Parti ve CHP bir arada İYİ Parti ve CHP bir arada
AK Gençlik Kına’ya emanet AK Gençlik Kına’ya emanet
Destekler hesaplara yatacak Destekler hesaplara yatacak
Bir ayda 542 konut satıldı Bir ayda 542 konut satıldı
08 Ocak 2019 Salı, 10:12
Gürkan, “12 isimden birini kullandık”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kent Ormanı’ndaki kahvaltı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye gündemine oturan afiş krizine yönelik açıklamalarda bulundu...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kent Ormanı’ndaki kahvaltı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye gündemine oturan afiş krizine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Gürkan  Edirne’nin 12 ismi olduğunu belirterek, “Edirne’nin tarihsel geçmişini incelesinler aklı evvel arkadaşlar. Edirne’nin 12 ismi vardır Söz konusu Misakı Milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Herkes baksın dedesinin mezarı nerede. Benim dedelerimin mezarı Balkanlar’da”dedi.

 

2019 yılının ilk basın toplantısını yapan Başkan Gürkan huzurlu, barışçıl, kadına ve çocuklara yönelik hakların geliştirilmesine yönelik bir yıl olması temennisinde bulundu. İyi Parti ile ittifak konusunda da değinen Başkan Recep Gürkan, İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağını sözlü olarak il başkanlarına iletildiğini belirtti. 

 

“2019’DAN TEMENNİMİZ HUZUR, BARIŞ”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “ 2019 yılının ilk basın toplantısını çalışma arkadaşlarımla beraber yapıyoruz. 2019 yılının Edirne’mize, halkımıza, büyük Türk Milleti’ne barış, huzur ve esenlikler getirmesini diliyorum. Özellikle ülkemizde çocuk haklarının geliştirildiği, kadın haklarının korunduğu ve geliştirildiği, çocuk taciz ve istismarlarının, kadın şiddetinin olmadığı bir yıl temenni ediyorum. Bu konuda belki en iyi illerden birisiyiz. Edirne Belediyesi ilk günden bu yana kadın haklarının, kadına karşı yapılan her türlü ayrımcılığın karşısında olmuştur. Kadınlarımızla ilgili bir çok şey yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“AFİŞLERDEN ELEŞTİRİ ALDIK”

 

Yunanca yazılarla Saraçlar Caddesi’ndeki afişlerde Edirne yerine Adrianapolis yazılması sonucu oluşan krize yanıt veren Başkan Gürkan “Geçtiğimiz 15 günlük zaman zarfında uç uca iki tezat yaşadık. Edirne belediyesi olarak şehrin çeşitli yerlerine astığımız yeni yıl kutlama afişleri. Yılbaşından önce Türkçe, Yunanca ve Bulgarca olarak asmış olduğumuz afişler nedeniyle büyük tebrikler aldık. Ajanslarımız röportajlar yaptılar, ne kadar güzel afişler yapmışsınız, bu ekonomik krizde ülkemize gelen Yunan ve Bulgar çok memnun dediler bizde memnun olduk. Bu afişler hem Yunanistan ve Bulgaristan’da TT oldular bizde memnun olduk. Ama yılbaşından 2 gün sonra bu sefer aynı afişler nedeniyle eleştiri aldık. Efendim orada neden Edirne yazmıyor da, Edirne’nin Yunanca ismi olan Adrianapolis yazıyor diye. Niye Bulgarca da Odrin yazıyor diye. Bunun tarih ve dil bilim kısmı var. Herkes az veya çok eğitim almış insanlar. Biraz dil bilimini araştırırlarsa bunun böyle yazılması gerektiğini bileceklerdir” dedi.

 

“SOYUMUZ SOPUMUZ BELLİ”

 

Kendisinin 4.kuşak dedelerinin mezarlarının belli olduğunu dile getiren Başkan Gürkan “Bakıyorum 1 hafta önce  bizi bu konu ile ilgili tebrik eden haber siteleri, ajanslar bir hafta sonra eleştiren haberler yapıyorlar. Baktığımızda bu Edirne’de yeni bir olay değil. Edirne Belediye Başkanı’nın soyu, sopu belli. Edirne’ye kazandırdıkları belli. Cumhuriyetçiliği, Atatürkçülüğü belli hakikaten şaşırtıcı. Ben bir Evladı Fatiha’nın torunuyum. Ben dahil 4.kuşak dedeme kadar mezarlarımızı biliyoruz. Benim soy ağacımda dedeme kadar soy isimlerini biliyoruz. 4.kuşak dedemden itibaren dedelerimizin hiç birinin mezarını bilmeyiz. Çünkü gittikleri savaşta şehit olup kalmışlar. Mezarı bilinmeyen şehitler arasına girmiştir. Kendini bilmez bazı zavallılar bir takım şeyler yazmışlar önemsemiyorum” dedi.

 

“WHATSAPP İHBAR HATTI AFİŞLERİ APAR TOPAR KALDIRILDI”

 

Edirne Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlatılan Whatsapp turizm ihbar hattı afişlerinin bir anda kaldırılmasına işaret eden Başkan Recep Gürkan “Edirne’nin tarihi hakkında bilgisi olmayan bazı Meczupların ortaya attıkları ile üzülecek değiliz. Bakın medyada ve sosyal medyada bu tür olumsuz haberlerin çıkması ile, Edirne’de Bulgar ve Yunan turist neredeyse yok denecek kadar azdı. Buradan esnaflarımıza da biraz sitem etmek istiyorum. Belediye başkanınız bu mücadeleyi sizler için yapıyor. Buna en çok sahip çıkması gerekenler sizlersiniz. Buna biz sahip çıkmıyor olsak, Edirne’deki ekonomik krizle eş değerde olur. Bundan yaklaşık 1 buçuk 2 yıl süre önce Edirne Valiliği ile beraber, Edirne İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir karar aldık. Dedik ki, turistler için bir Whatsapp şikayet hattı kuralım dedik. Edirne Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Gıda Tarım İl Müdürlüğü, Edirne Belediyesi buraya gelen şikayetleri değerlendirsin. Bununla ilgili İl Kültür Turizm Müdürlüğü  afişler yaptı. O afişler Adrianapolis meselesi çıkana kadar dükkanların camlarında her yerde vardı. Bu Adrianapolis meselesi çıkınca apar topar bir toparlanma oldu bu afişlerde. Bunlarda kaçınılacak yada saklanılacak bir şey yok. Hiç kimsenin haddine değil Edirnelileri şununla bununla yakıştırmak. Herkes haddini bilecek” dedi.

 

“EDİRNE VALİLİĞİ’NİN AFİŞLERİNDE ART NİYET Mİ ARAMAK LAZIM?”

 

Edirne’nin 12 ismi olduğunu vurgulayan Başkan Gürkan “Şu afişler Edirne Valiliği ile yaptığımız projede Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün logosu. Burada bir art niyet mi aramak lazım, hayır. Biz zaten Yunan ve Bulgar vatandaşlarına hitap ediyoruz. Türk vatandaşlarına hitap etmiyoruz ki. Edirne’nin tarihsel geçmişini incelesin aklı evvel arkadaşlar. Edirne’nin 12 ismi vardır. Söz konusu Misakı Milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Herkes baksın dedesinin mezarı nerede. Benim dedelerimin mezarı Balkanlar’da” dedi.

 

“İL BAŞKANIMIZA İYİ PARTİ’NİN ADAY ÇIKARMAYACAĞI İLETİLDİ”

 

İyi Parti Edirne teşkilatının işlerine karışmak istemediklerini ama İyi Parti’nin aday çıkarmayacağını da ifade eden Başkan Gürkan “Ben prensip olarak bir başka partinin iç işlerine karışmayı uygun bulmam. Arkadaşların kendi adaylarını çıkarma gibi demokratik bir hak çok doğal, bunu istemeleri çok doğal. Siyasetin hedefi kazanmaktır. İyi Parti İl başkanı ve yönetimi de kendi adaylarını çıkarmak istemişlerdir. Bunun nasıl olacağı, nasıl mücadele verecekler onların takdiri. Karışmak bizi aşar, hadsizlik olur. Ben İyi Parti İl Başkanı ağzından şahsıma dair bir şey duymadım. Kendi adayını çıkarmak istemesi kadar doğal bir hak yok. Ben rakibim kim olursa olsun hiç küçük görmeden hepsini aynı ciddiye de alarak çalışma yaptım. İyi Parti’nin Edirne’de aday çıkarmaması bizim için avantajdır. Aday çıkarmaması için şahsımın il başkanımızın çalışmaması olmamıştır. İl başkanımıza İyi Parti’nin aday çıkarmayacağı sözlü iletildi. İlçelerde nasıl bir aday çıkaracağı henüz saptanmış değil” dedi.

 

Erkan Ekşi

08 Ocak 2019 Salı, 10:12
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
18.01.2019, 10:39 - Siyasi kıvraklık
18.01.2019, 10:38 - Vali Canalp gazetecilerle
18.01.2019, 10:37 - Skandal üstüne skandal
18.01.2019, 10:36 - Köprüler baharda onarılacak
18.01.2019, 10:35 - 750 projeden 499’u bitirildi
18.01.2019, 10:34 - Haydi tatile...
18.01.2019, 10:31 - Uygulamaya tepki 
18.01.2019, 10:30 - Liselilerden plastik kumbarası
18.01.2019, 10:29 - Orman didik didik aranıyor
18.01.2019, 10:26 - TMO’ya gümrük vergisiz ithal izni
18.01.2019, 10:24 - Karneni getir, kitabını seç
18.01.2019, 10:23 - Yıldız, “Vizyon eksik” 
18.01.2019, 10:22 - Çocuk Müzesi yarıyıl tatiline hazır
17.01.2019, 10:27 - Minik yürekler sokak hayvanları için attı 
17.01.2019, 10:27 - Uymaz’dan kadınlara müjde
17.01.2019, 10:26 - Akgün, “Üretici yanıyor, esnaf bitti, sanayici ağlıyor”
17.01.2019, 10:25 - Pazarcılar, “Pankart tartışması son bulsun”
17.01.2019, 10:24 - #MüzedeSelfieGünü etkinliği düzenlendi
17.01.2019, 10:23 - Süs havuzları dondu
17.01.2019, 10:22 - “Çocuklarımız” fotoğraf sergisi açıldı
SONUÇLARINI GÖRELİM
SONHABER 23 yaşında
2019’a Girerken
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Skandal üstüne skandal
    Siyasi kıvraklık
    AK Gençlik Kına’ya emanet
    Köprüler baharda onarılacak
    Vali Canalp gazetecilerle
    750 projeden 499’u bitirildi
    İYİ Parti ve CHP bir arada
    Destekler hesaplara yatacak
    Uygulamaya tepki 
    Haydi tatile...
    Bir ayda 542 konut satıldı
    Yıldız, “Vizyon eksik” 
    Karneni getir, kitabını seç
    Orman didik didik aranıyor
    Çocuk Müzesi yarıyıl tatiline hazır
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.