26-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Fuhuşa üç tutuklama Fuhuşa üç tutuklama
Antrenman yapan bisikletliye çarptı Antrenman yapan bisikletliye çarptı
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
08 Ocak 2019 Salı, 10:12
Gürkan, “12 isimden birini kullandık”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kent Ormanı’ndaki kahvaltı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye gündemine oturan afiş krizine yönelik açıklamalarda bulundu...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kent Ormanı’ndaki kahvaltı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye gündemine oturan afiş krizine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Gürkan  Edirne’nin 12 ismi olduğunu belirterek, “Edirne’nin tarihsel geçmişini incelesinler aklı evvel arkadaşlar. Edirne’nin 12 ismi vardır Söz konusu Misakı Milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Herkes baksın dedesinin mezarı nerede. Benim dedelerimin mezarı Balkanlar’da”dedi.

 

2019 yılının ilk basın toplantısını yapan Başkan Gürkan huzurlu, barışçıl, kadına ve çocuklara yönelik hakların geliştirilmesine yönelik bir yıl olması temennisinde bulundu. İyi Parti ile ittifak konusunda da değinen Başkan Recep Gürkan, İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağını sözlü olarak il başkanlarına iletildiğini belirtti. 

 

“2019’DAN TEMENNİMİZ HUZUR, BARIŞ”

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “ 2019 yılının ilk basın toplantısını çalışma arkadaşlarımla beraber yapıyoruz. 2019 yılının Edirne’mize, halkımıza, büyük Türk Milleti’ne barış, huzur ve esenlikler getirmesini diliyorum. Özellikle ülkemizde çocuk haklarının geliştirildiği, kadın haklarının korunduğu ve geliştirildiği, çocuk taciz ve istismarlarının, kadın şiddetinin olmadığı bir yıl temenni ediyorum. Bu konuda belki en iyi illerden birisiyiz. Edirne Belediyesi ilk günden bu yana kadın haklarının, kadına karşı yapılan her türlü ayrımcılığın karşısında olmuştur. Kadınlarımızla ilgili bir çok şey yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“AFİŞLERDEN ELEŞTİRİ ALDIK”

 

Yunanca yazılarla Saraçlar Caddesi’ndeki afişlerde Edirne yerine Adrianapolis yazılması sonucu oluşan krize yanıt veren Başkan Gürkan “Geçtiğimiz 15 günlük zaman zarfında uç uca iki tezat yaşadık. Edirne belediyesi olarak şehrin çeşitli yerlerine astığımız yeni yıl kutlama afişleri. Yılbaşından önce Türkçe, Yunanca ve Bulgarca olarak asmış olduğumuz afişler nedeniyle büyük tebrikler aldık. Ajanslarımız röportajlar yaptılar, ne kadar güzel afişler yapmışsınız, bu ekonomik krizde ülkemize gelen Yunan ve Bulgar çok memnun dediler bizde memnun olduk. Bu afişler hem Yunanistan ve Bulgaristan’da TT oldular bizde memnun olduk. Ama yılbaşından 2 gün sonra bu sefer aynı afişler nedeniyle eleştiri aldık. Efendim orada neden Edirne yazmıyor da, Edirne’nin Yunanca ismi olan Adrianapolis yazıyor diye. Niye Bulgarca da Odrin yazıyor diye. Bunun tarih ve dil bilim kısmı var. Herkes az veya çok eğitim almış insanlar. Biraz dil bilimini araştırırlarsa bunun böyle yazılması gerektiğini bileceklerdir” dedi.

 

“SOYUMUZ SOPUMUZ BELLİ”

 

Kendisinin 4.kuşak dedelerinin mezarlarının belli olduğunu dile getiren Başkan Gürkan “Bakıyorum 1 hafta önce  bizi bu konu ile ilgili tebrik eden haber siteleri, ajanslar bir hafta sonra eleştiren haberler yapıyorlar. Baktığımızda bu Edirne’de yeni bir olay değil. Edirne Belediye Başkanı’nın soyu, sopu belli. Edirne’ye kazandırdıkları belli. Cumhuriyetçiliği, Atatürkçülüğü belli hakikaten şaşırtıcı. Ben bir Evladı Fatiha’nın torunuyum. Ben dahil 4.kuşak dedeme kadar mezarlarımızı biliyoruz. Benim soy ağacımda dedeme kadar soy isimlerini biliyoruz. 4.kuşak dedemden itibaren dedelerimizin hiç birinin mezarını bilmeyiz. Çünkü gittikleri savaşta şehit olup kalmışlar. Mezarı bilinmeyen şehitler arasına girmiştir. Kendini bilmez bazı zavallılar bir takım şeyler yazmışlar önemsemiyorum” dedi.

 

“WHATSAPP İHBAR HATTI AFİŞLERİ APAR TOPAR KALDIRILDI”

 

Edirne Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlatılan Whatsapp turizm ihbar hattı afişlerinin bir anda kaldırılmasına işaret eden Başkan Recep Gürkan “Edirne’nin tarihi hakkında bilgisi olmayan bazı Meczupların ortaya attıkları ile üzülecek değiliz. Bakın medyada ve sosyal medyada bu tür olumsuz haberlerin çıkması ile, Edirne’de Bulgar ve Yunan turist neredeyse yok denecek kadar azdı. Buradan esnaflarımıza da biraz sitem etmek istiyorum. Belediye başkanınız bu mücadeleyi sizler için yapıyor. Buna en çok sahip çıkması gerekenler sizlersiniz. Buna biz sahip çıkmıyor olsak, Edirne’deki ekonomik krizle eş değerde olur. Bundan yaklaşık 1 buçuk 2 yıl süre önce Edirne Valiliği ile beraber, Edirne İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir karar aldık. Dedik ki, turistler için bir Whatsapp şikayet hattı kuralım dedik. Edirne Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Gıda Tarım İl Müdürlüğü, Edirne Belediyesi buraya gelen şikayetleri değerlendirsin. Bununla ilgili İl Kültür Turizm Müdürlüğü  afişler yaptı. O afişler Adrianapolis meselesi çıkana kadar dükkanların camlarında her yerde vardı. Bu Adrianapolis meselesi çıkınca apar topar bir toparlanma oldu bu afişlerde. Bunlarda kaçınılacak yada saklanılacak bir şey yok. Hiç kimsenin haddine değil Edirnelileri şununla bununla yakıştırmak. Herkes haddini bilecek” dedi.

 

“EDİRNE VALİLİĞİ’NİN AFİŞLERİNDE ART NİYET Mİ ARAMAK LAZIM?”

 

Edirne’nin 12 ismi olduğunu vurgulayan Başkan Gürkan “Şu afişler Edirne Valiliği ile yaptığımız projede Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün logosu. Burada bir art niyet mi aramak lazım, hayır. Biz zaten Yunan ve Bulgar vatandaşlarına hitap ediyoruz. Türk vatandaşlarına hitap etmiyoruz ki. Edirne’nin tarihsel geçmişini incelesin aklı evvel arkadaşlar. Edirne’nin 12 ismi vardır. Söz konusu Misakı Milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Herkes baksın dedesinin mezarı nerede. Benim dedelerimin mezarı Balkanlar’da” dedi.

 

“İL BAŞKANIMIZA İYİ PARTİ’NİN ADAY ÇIKARMAYACAĞI İLETİLDİ”

 

İyi Parti Edirne teşkilatının işlerine karışmak istemediklerini ama İyi Parti’nin aday çıkarmayacağını da ifade eden Başkan Gürkan “Ben prensip olarak bir başka partinin iç işlerine karışmayı uygun bulmam. Arkadaşların kendi adaylarını çıkarma gibi demokratik bir hak çok doğal, bunu istemeleri çok doğal. Siyasetin hedefi kazanmaktır. İyi Parti İl başkanı ve yönetimi de kendi adaylarını çıkarmak istemişlerdir. Bunun nasıl olacağı, nasıl mücadele verecekler onların takdiri. Karışmak bizi aşar, hadsizlik olur. Ben İyi Parti İl Başkanı ağzından şahsıma dair bir şey duymadım. Kendi adayını çıkarmak istemesi kadar doğal bir hak yok. Ben rakibim kim olursa olsun hiç küçük görmeden hepsini aynı ciddiye de alarak çalışma yaptım. İyi Parti’nin Edirne’de aday çıkarmaması bizim için avantajdır. Aday çıkarmaması için şahsımın il başkanımızın çalışmaması olmamıştır. İl başkanımıza İyi Parti’nin aday çıkarmayacağı sözlü iletildi. İlçelerde nasıl bir aday çıkaracağı henüz saptanmış değil” dedi.

 

Erkan Ekşi

08 Ocak 2019 Salı, 10:12
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.06.2019, 10:50 - Gürkan, “Milletin iradesi tecelli etti”
25.06.2019, 10:50 - Kırkpınar programı belli oldu
25.06.2019, 10:49 - Araplar gözünü Edirne'ye dikti
25.06.2019, 10:49 - Sağlık turizmi görüşüldü
25.06.2019, 10:48 - Rektörlük, “Şiddeti esefle kınıyoruz”
25.06.2019, 10:48 - Görme engelli öğretmen darbedildi
25.06.2019, 10:48 - Avukatlara FETÖ gözaltısı
25.06.2019, 10:47 - Sağlık Bilimleri’nden akreditasyon hamlesi
25.06.2019, 10:46 - “Kıraç arazilere lavanta ekin”
25.06.2019, 10:46 - Anne ve oğlunu yaralayan üç kişi tutuklandı
25.06.2019, 10:45 - ADD, Tonguç’u andı
25.06.2019, 10:44 - Keşan’da kongre hazırlıkları
24.06.2019, 10:37 - Kaymakamdan yemek jesti
24.06.2019, 10:37 - Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
24.06.2019, 10:36 - TED Edirne Koleji kapılarını açtı
24.06.2019, 10:36 - Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
24.06.2019, 10:35 - Fidanlar emin ellerde
24.06.2019, 10:34 - Yananların yerine hibe edildi
24.06.2019, 10:34 - Eski Vekilin lavanta aşkı
24.06.2019, 10:33 - Sağlıkçılara sertifikaları verildi
6.6 MİLYONLUK İLAÇLARA NE OLDU?
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Araplar gözünü Edirne'ye dikti
    Avukatlara FETÖ gözaltısı
    Gürkan, “Milletin iradesi tecelli e
    Fuhuşa üç tutuklama
    Antrenman yapan bisikletliye çarptı
    Kırkpınar programı belli oldu
    Sağlık turizmi görüşüldü
    Rektörlük, “Şiddeti esefle kınıyoru
    Görme engelli öğretmen darbedildi
    Anne ve oğlunu yaralayan üç kişi tu
    ADD, Tonguç’u andı
    “Kıraç arazilere lavanta ekin”
    Sağlık Bilimleri’nden akreditasyon
    Keşan’da kongre hazırlıkları
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.