22-03-2019 | Bugünkü SONHABER
Av sezonu kapandı Av sezonu kapandı
Sulama desteğinde süre uzatıldı Sulama desteğinde süre uzatıldı
TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı Ailelere ‘sanal tehlike’ uyarısı
12 Ocak 2019 Cumartesi, 12:09
Ameliyat sonucuna ışık tutacak bağış
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’ne SPY Floresans Görüntüleme Sistemi bağışladı...

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’ne SPY Floresans Görüntüleme Sistemi bağışladı. SPY görüntüleme sistemi, mikro cerrahi operasyonların başarılı olup olmadığı, hastanın doku beslenmesine bağlı sıkıntı yaşayıp yaşamayacağının anlaşılmasını sağlayacak.

 

Mikrocerrahi ameliyatlarında operasyon alanının, kan dolaşımının, dokunun ya da organın canlı kalması gibi hayati fonksiyonların izlenmesinde önemli rol oynayan “SPY Floresans Görüntüleme Sistemi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen protokolle Trakya Üniversitesi’ne bağışlandı. 

 

Trakya Üniversitesi Hastanesi Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı’na, Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı (MRV) tarafından bağışlanan yüksek maliyetli SPY Floresans Görüntüleme Sistemi için Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği’nde düzenlenen törene, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tezel, Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Taş, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Gündeniz Altay, Prof. Dr. Tevfik Aktoz ve Prof. Dr. Enis Uluçam, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, Hastane Müdürü Nevzat Üstün, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Erol Benlier ve Dr. Öğr. Üyesi Dağhan Dağdelen katıldı.

 

Mikrocerrahi operasyonlarının başarılı olup olmadığının ameliyat esnasında takip edilebilmesinde ileri teknoloji desteği sağlayan cihazın Trakya Üniversitesi’ne bağışında Mikrocerrahi ve Rekonstrüktsiyon Vakfı adına önemli rol oynayan ve Mikrocerrahi/El Cerrahisi alanında tanınmış uzmanlardan olan Prof. Dr. Türker Özkan törende yaptığı konuşmada şu bilgilere yer verdi: “Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüktsiyon Vakfı, özellikle iş kazası geçirmiş ve acil mikrocerrahi uygualamaları gerektiren işçilerin en üst düzeyde tıbbi hizmet alabilmeleri ve Rekonstrüktif Mikrocerrahi alanında ülkemizde yapılacak tüm bilimsel araştırmalara, eğitim ve uygulama çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 1985’te kuruldu. TİSK Mikrocerrahi Vakfı, mikrocerrahi uygulamaların gerektiği acil iş yaralanmalarının en iyi şekilde tedavisine ve ülkemizde bu sorunların hafifletilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. SPY cihazı ile uygulanabilen Floresan Görüntü Rehberli Cerrahi, günümüzde dünyada hızla genişleyen bir alan olup, hassas, hatasız ve güvenli cerrahi uygulamalara olanak sağlıyor. Özellikle uzuv kayıplarının ardından gerçekleşen mikro cerrahi ameliyatlarında bu cihaz önemli başarı elde ediyor. Önceden ölü dokunun seviyelerini beklemek için rengine, ısısına bakıyorduk. Bunun için de yaklaşık bir hafta bekliyorduk. Bu cihaz sayesinde bu süre ortadan kalkıyor. Ameliyat sırasında bile o parçaların hangisinin yaşadığını, hangi damarın beslendiğini tespit edebiliyoruz. Hasta ameliyattan çıkmadan yeniden müdahale etme şansı oluyor. Bu yöntem, cerrahın vizyonunu gerçek zamanlı olarak artıracak ve onları karanlıkta aydınlatan bir fener olacak.”

 

Prof. Dr. Türker Özkan ayrıca, Trakya Üniversitesi ile yapılan bu bağış protokolünün bir başlangıç olduğunu, bundan sonraki süreçte ortak çalışmaların giderek artacağı mesajını verdi.

 

Bağış kapsamında düzenlenen protokol töreninde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Türker Özkan’a yaptıkları cihaz bağışından dolayı teşekkür ederek, “Trakya Üniversitesi Rektörü olarak değerli Başhekimim, Dekanım ve Hastanemizin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı adına büyük minnettarlık duyduğum bir an yaşadığımı ifade etmek isterim. Bölgemize ve Balkanlar’da çok geniş bir coğrafyada yaşayan büyük bir kitleye önemli sağlık hizmeti veren bir kurum olarak böyle ileri teknolojilerle donatılmış bir cihazın envanterimize katılmış olması son derece önemli. Bu cihaz, genel cerrahiden organ nakillerine, kalp-damar cerrahisinden ortopedik cerrahiye kadar multidisipliner yaklaşımlarda kullanılacak ve mikrocerrahi operasyonlarının başarılı olup olmadığı ameliyat anında tespit edilebilecek. Bu sistemle, Türkiye’nin ve Balkanlar’ın dört bir yanından gelen hastalarımıza daha ileri sağlık hizmeti sunabilecek ve değerli akademisyenlerimizle öğrencilerimizin araştırma ve çalışmalarına önemli katkılar sağlayabileceğiz”dedi.

 

Konuşmaların ardından bağışı yapılan cihaza ilişkin Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan arasında teslim tutanağı imzalandı. 

 

Trakya Üniversitesi Hastanesi Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Benlier de imza töreninin ardından, SPY Floresans Sistemi’nin klinik envanterlerine katılmasına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Mikrocerrahi ameliyatlarında komplikasyonları önemli ölçüde azaltacak teknoloji ile daha üst seviyede ameliyat başarısı elde edebileceğiz” dedi.

 

Törende ayrıca, sistemi üreten Novadaq Teknoloji Firması’nın tek Türkiye Distribütörü olan KİYPO Yüksek Teknoloji Sağlık Sistemleri A.Ş. yetkilisi Volkan Uyanık, gerçekleştirdiği sunumla SPY Floresans Görüntüleme Sistemleri’ne ve bağışı gerçekleşen cihaza ilişkin bilgiler verdi.

 

Haber Merkezi

12 Ocak 2019 Cumartesi, 12:09
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
21.03.2019, 10:16 - “İŞKUR kampüste”
21.03.2019, 10:18 - Şehit isimlerinin verildiği parklar açıldı
21.03.2019, 10:17 - “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı yapıldı
21.03.2019, 10:19 - “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
21.03.2019, 10:17 - “Tek çatı altına girelim”
21.03.2019, 10:21 - EFOD’a ikinci altın madalya
21.03.2019, 10:18 - Broşür ve bez torba dağıttılar
21.03.2019, 10:28 - Mansur İriş sanayi esnafı ile buluştu
21.03.2019, 10:21 - Kanatlı misafirleri bu yıl geç geldi
21.03.2019, 10:27 - Nehirlerinin debisi düştü
21.03.2019, 10:20 - TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da toplandı
20.03.2019, 10:16 - Şentop, “Vatan sevgisini aşılamalıyız”
20.03.2019, 10:18 - TRAKYAKA’dan 15 milyon lira hibe
20.03.2019, 10:19 - Başkan adayları konuşacak
20.03.2019, 10:21 - Ciğer tavası başında geçen bir ömür
20.03.2019, 10:19 - Başkan Gürkan’ın acı günü
20.03.2019, 10:20 - Öğrenciler şehidimizi unutmadı
20.03.2019, 10:20 - Şehitlere saygı için yürüdüler
20.03.2019, 10:21 - Konut satışları yerinde sayıyor
20.03.2019, 10:22 - Trafik ve Park sorununa köklü çözüm
SEÇİM ŞARKILARI
SONHABER 23 yaşında
ÖĞRETMENLER TATİLDE
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
OSB’DE ÇEVREYE DUYARLI KELİMESİ NERDE?
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Av sezonu kapandı
    “İŞKUR kampüste”
    “Şerbet-i Fünun” projesinin açılışı
    Şehit isimlerinin verildiği parklar
    Sulama desteğinde süre uzatıldı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    “Tek çatı altına girelim”
    “Milletimiz hainlere imkan vermedi”
    Broşür ve bez torba dağıttılar
    EFOD’a ikinci altın madalya
    TRAKYAKA Yönetimi Lüleburgaz’da top
    Kanatlı misafirleri bu yıl geç geld
    Mansur İriş sanayi esnafı ile buluş
    Nehirlerinin debisi düştü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.