25-06-2019 | Bugünkü SONHABER
Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor Aşçılık öğrencileri ödüle doymuyor
Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet Kırkpınar Lions Tatlı’ya emanet
Petan ailesinin acı günü Petan ailesinin acı günü
Tunca ve Meriç’in debileri düştü Tunca ve Meriç’in debileri düştü
12 Ocak 2019 Cumartesi, 12:09
Ameliyat sonucuna ışık tutacak bağış
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’ne SPY Floresans Görüntüleme Sistemi bağışladı...

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’ne SPY Floresans Görüntüleme Sistemi bağışladı. SPY görüntüleme sistemi, mikro cerrahi operasyonların başarılı olup olmadığı, hastanın doku beslenmesine bağlı sıkıntı yaşayıp yaşamayacağının anlaşılmasını sağlayacak.

 

Mikrocerrahi ameliyatlarında operasyon alanının, kan dolaşımının, dokunun ya da organın canlı kalması gibi hayati fonksiyonların izlenmesinde önemli rol oynayan “SPY Floresans Görüntüleme Sistemi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen protokolle Trakya Üniversitesi’ne bağışlandı. 

 

Trakya Üniversitesi Hastanesi Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı’na, Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı (MRV) tarafından bağışlanan yüksek maliyetli SPY Floresans Görüntüleme Sistemi için Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği’nde düzenlenen törene, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tezel, Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Taş, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Gündeniz Altay, Prof. Dr. Tevfik Aktoz ve Prof. Dr. Enis Uluçam, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, Hastane Müdürü Nevzat Üstün, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Erol Benlier ve Dr. Öğr. Üyesi Dağhan Dağdelen katıldı.

 

Mikrocerrahi operasyonlarının başarılı olup olmadığının ameliyat esnasında takip edilebilmesinde ileri teknoloji desteği sağlayan cihazın Trakya Üniversitesi’ne bağışında Mikrocerrahi ve Rekonstrüktsiyon Vakfı adına önemli rol oynayan ve Mikrocerrahi/El Cerrahisi alanında tanınmış uzmanlardan olan Prof. Dr. Türker Özkan törende yaptığı konuşmada şu bilgilere yer verdi: “Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüktsiyon Vakfı, özellikle iş kazası geçirmiş ve acil mikrocerrahi uygualamaları gerektiren işçilerin en üst düzeyde tıbbi hizmet alabilmeleri ve Rekonstrüktif Mikrocerrahi alanında ülkemizde yapılacak tüm bilimsel araştırmalara, eğitim ve uygulama çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 1985’te kuruldu. TİSK Mikrocerrahi Vakfı, mikrocerrahi uygulamaların gerektiği acil iş yaralanmalarının en iyi şekilde tedavisine ve ülkemizde bu sorunların hafifletilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. SPY cihazı ile uygulanabilen Floresan Görüntü Rehberli Cerrahi, günümüzde dünyada hızla genişleyen bir alan olup, hassas, hatasız ve güvenli cerrahi uygulamalara olanak sağlıyor. Özellikle uzuv kayıplarının ardından gerçekleşen mikro cerrahi ameliyatlarında bu cihaz önemli başarı elde ediyor. Önceden ölü dokunun seviyelerini beklemek için rengine, ısısına bakıyorduk. Bunun için de yaklaşık bir hafta bekliyorduk. Bu cihaz sayesinde bu süre ortadan kalkıyor. Ameliyat sırasında bile o parçaların hangisinin yaşadığını, hangi damarın beslendiğini tespit edebiliyoruz. Hasta ameliyattan çıkmadan yeniden müdahale etme şansı oluyor. Bu yöntem, cerrahın vizyonunu gerçek zamanlı olarak artıracak ve onları karanlıkta aydınlatan bir fener olacak.”

 

Prof. Dr. Türker Özkan ayrıca, Trakya Üniversitesi ile yapılan bu bağış protokolünün bir başlangıç olduğunu, bundan sonraki süreçte ortak çalışmaların giderek artacağı mesajını verdi.

 

Bağış kapsamında düzenlenen protokol töreninde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Türker Özkan’a yaptıkları cihaz bağışından dolayı teşekkür ederek, “Trakya Üniversitesi Rektörü olarak değerli Başhekimim, Dekanım ve Hastanemizin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı adına büyük minnettarlık duyduğum bir an yaşadığımı ifade etmek isterim. Bölgemize ve Balkanlar’da çok geniş bir coğrafyada yaşayan büyük bir kitleye önemli sağlık hizmeti veren bir kurum olarak böyle ileri teknolojilerle donatılmış bir cihazın envanterimize katılmış olması son derece önemli. Bu cihaz, genel cerrahiden organ nakillerine, kalp-damar cerrahisinden ortopedik cerrahiye kadar multidisipliner yaklaşımlarda kullanılacak ve mikrocerrahi operasyonlarının başarılı olup olmadığı ameliyat anında tespit edilebilecek. Bu sistemle, Türkiye’nin ve Balkanlar’ın dört bir yanından gelen hastalarımıza daha ileri sağlık hizmeti sunabilecek ve değerli akademisyenlerimizle öğrencilerimizin araştırma ve çalışmalarına önemli katkılar sağlayabileceğiz”dedi.

 

Konuşmaların ardından bağışı yapılan cihaza ilişkin Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan arasında teslim tutanağı imzalandı. 

 

Trakya Üniversitesi Hastanesi Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Benlier de imza töreninin ardından, SPY Floresans Sistemi’nin klinik envanterlerine katılmasına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Mikrocerrahi ameliyatlarında komplikasyonları önemli ölçüde azaltacak teknoloji ile daha üst seviyede ameliyat başarısı elde edebileceğiz” dedi.

 

Törende ayrıca, sistemi üreten Novadaq Teknoloji Firması’nın tek Türkiye Distribütörü olan KİYPO Yüksek Teknoloji Sağlık Sistemleri A.Ş. yetkilisi Volkan Uyanık, gerçekleştirdiği sunumla SPY Floresans Görüntüleme Sistemleri’ne ve bağışı gerçekleşen cihaza ilişkin bilgiler verdi.

 

Haber Merkezi

12 Ocak 2019 Cumartesi, 12:09
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
24.06.2019, 10:37 - Kaymakamdan yemek jesti
24.06.2019, 10:37 - Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
24.06.2019, 10:36 - TED Edirne Koleji kapılarını açtı
24.06.2019, 10:36 - Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
24.06.2019, 10:35 - Fidanlar emin ellerde
24.06.2019, 10:34 - Yananların yerine hibe edildi
24.06.2019, 10:34 - Eski Vekilin lavanta aşkı
24.06.2019, 10:33 - Sağlıkçılara sertifikaları verildi
24.06.2019, 10:33 - Eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı
24.06.2019, 10:32 - Kongre hazırlıkları son aşamada
24.06.2019, 10:31 - TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
22.06.2019, 10:53 - Çöp kamyonları yakıldı
22.06.2019, 10:53 - Köylünün yüzü kerevitle gülecek
22.06.2019, 10:53 - Askeri yasak bölgeye kanoyla girdi
22.06.2019, 10:52 - Can kurtaracaklar
22.06.2019, 10:52 - Kahramanlara madalyaları verildi
22.06.2019, 10:51 - ‘Kuşbakışı Edirne’ sanatseverlerle buluştu
22.06.2019, 10:51 - Anne ve oğluna silahlı saldırı
22.06.2019, 10:50 - Komşu Edirne’ye aktı
22.06.2019, 10:50 - Ritimlerini sergilediler
6.6 MİLYONLUK İLAÇLARA NE OLDU?
SONHABER 23 yaşında
2019’DA BABALAR GÜNÜM
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
BECAN, İŞBİLEN KADAR ŞANSLI DEĞİL..
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Kaymakamdan yemek jesti
    Arabacı’dan dayanıklı ilaç talebi
    TED Edirne Koleji kapılarını açtı
    Amasya Genelgesi’nin 100’üncü yılı
    Fidanlar emin ellerde
    Yananların yerine hibe edildi
    Eski Vekilin lavanta aşkı
    TREDAŞ, kesintiye karşı uyardı
    Sağlıkçılara sertifikaları verildi
    Kongre hazırlıkları son aşamada
    Eğitim değerlendirme toplantısı yap
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.