26-05-2019 | Bugünkü SONHABER
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar
Mezuniyet coşkusu yaşadılar Mezuniyet coşkusu yaşadılar
Lastik botta 27 göçmen yakalandı Lastik botta 27 göçmen yakalandı
Trafik kazası; 2 yaralı Trafik kazası; 2 yaralı
08 Mart 2019 Cuma, 10:40
Kadınlara övgü…
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün” dedi...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün” dedi. Gürkan, Edirne Belediyesi’nde yepyeni bir dönemin başlayacağını; evde, okulda, işte çok başarılı işlere imza atan kadınların siyasi alanda da başarısını kanıtlayarak, Edirne’den tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya örnek olacaklarını söyledi.

 

 KADIRLARLA KENDİMİZİ GELECEĞE TAŞIYORUZ

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir” sözünü hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kadınların büyük bir bedel ödeyerek tarihe adını yazdığı 8 Mart’ın kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesi olduğunu söyledi.

 

Gürkan, “Dünyanın yarısını kadınlar; diğer yarısını da kadınların yetiştirdikleri erkekler oluşturur. Kadının elinin değmediği hiçbir şey güzel ve kusursuz olamaz. İşte biz bu bilinçle, kadınlarımızdan aldığımız güç ve destekle her zaman onların yanında olmaya;  kadınlarımız ile birlikte kentimizi geleceğe taşımaya devam ediyoruz. En büyük hedefimiz, en büyük temennimiz ise kadınlarımızın sosyal, siyasal ve iş yaşamında hak ettiği yere gelmesi” diye konuştu.

 

KADIN MERKEZLERİ KURDUK

 

5 yıllık görev süresi boyunca kadınların siyasal, ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer bulabilmesi için mücadele ettiklerini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olmalarını sağlamak, dezavantajlı kadınlara yol göstererek, onları da yaşamın her alanına katabilmek ve kadının her meslek grubunda var olabileceğini göstermek adına şehrimizin farklı noktalarına Kadın Merkezleri kurduk. Bugüne kadar Zübeyde Hanım Kadın Merkezi, Özgecan Kadın Merkezi ve Edirne’nin ilk kadın milletvekilinin ismini taşıyan Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi’ni açtık. Hedefimiz 24 mahallemize 24 kadın merkezi açarak; kadınlarımıza umut ışığı olmak” dedi.

 

50 BİN 141 KADIN YARARLANDI

 

Hizmete sundukları kadın merkezlerinde düzenlenen kurslarla kadınların meslek edinmelerini, yeni uğraş alanları bulmalarına yardımcı olduklarını belirten Gürkan, “Kadınlarımız bu merkezlerde hem meslek ediniyorlar hem de sosyalleşme imkanı buluyorlar. Spor yapacakları aktivite alanlarının da yer aldığı bu merkezlerde psikolog arkadaşlarımız da onların sorularını dinleyerek; onlarla birlikte çözüm önerileri geliştiriyor. Bugüne kadar belediyemizin verdiği kurs, eğitim, sağlık ve hukuk alanında 50 bin 141 kadın; 25 bin 865 erkek olmak üzere toplamda 76 bin 6 kişi hizmet aldı” şeklinde konuştu.

 

11 PİLOT İL ARASINDA EN BAŞARILI İL OLDUK

 

Gürkan, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi’nde 11 pilot il arasına girip kadına yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda en başarılı belediyelerden biri olduklarını söyledi. Bu çalışma kapmasında toplu ulaşımda kadın döneminin başladığını aktaran Gürkan, “ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump da toplu taşımada yer alan kadın şoförümüz Pelin Aslantaş’tan övgü dolu sözlerle bahsetti. Ayrıca Edirne Belediyesi’nin bünyesine kadın ambulans şoförünü dahil ettik. Farkındalık yaratarak, erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla uygulanan proje kapsamında 307 kadın personelimize eğitim verdik, yaş gruplarına göre kanser taramasından geçirilmelerini sağladık” dedi.

 

TOPLU TAŞIMADA ÖZGECAN ÖNLEMİ

 

Özgecan Aslan cinayetinde sonra tüm Türkiye’ye örnek olmak ve kadınların özgürce sokaklarda dolaşabilmelerini sağlamak adına Toplu Taşımada Özgecan Önlemi aldıklarını belirten Gürkan, “Belediye Meclisi olarak, kadına yönelik şiddet, taciz gibi konularda sabıkası bulunanlara ticari araç plakası verilmemesi ve şoför olarak çalıştırılmamasına kadar verdik. Ayrıca kadınlarımıza saat 22.00’den sonra durak harici istediği yerde inebilme ayrıcalığı tanıdık” diye konuştu. 

 

BU PAZARDA KADINLAR VAR

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile bir çalışma yaptıklarını ve üretici kadınların olduğu bir Pazar kurduklarını belirten Gürkan,  “Kadınlarımızı ekonomik anlamda da güçlendirmek adına hayata geçirdiğimiz bu proje ile kadınlarımız el emeğiyle ürettiklerini bu pazarda satma imkanı buldu. Sadece ve badece kadınların yer aldığı bu pazara belli kurallar getirdik. Bizim için en önemli kural ise kadınların burada kazandıkları paraları asla ve asla kocalarına vermemeleri. 20 kadınla kurduğumuz Kırsalın Doğal Pazarı’nda şuanda yüze aşkın kadımız yer alıyor” şeklinde konuştu.

 

SİYASİ ALANDA KADIN

 

Evde, okulda, işte olduğu gibi kadının siyasi alanda da daha fazla yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir ülke için kadınlarımızla birlikte omuz omuza mücadele etmeli; onların fikirlerinden ve onların yeteneklerinden hayatın her alanında yararlanılmalıdır. Bu düşünce ve hedefle çıktığımız yolda 5 yıl boyunca kadınlarımızı ekonomik ve sosyal alanda destekledik. Siyasal alanda da kadınımızın daha fazla yer alması gerektiğinin her zaman farkında olduk. 31 Mart’tan sonra Edirne Belediyesi’nde kadınların siyasal alanda daha fazla yer alabilmeleri için yepyeni bir dönem başlatıyoruz. Belediye Meclis Üyeliği Listesi’nde kadınlara seçilebilir sıralarda yer vererek; Türkiye’de bir ilke imza attık. Belediye Meclisi Üye Listesi’nin ilk 5 sırasını kadınlarımız oluşturuyor, İl Genel Meclisi’nde de birinci sıra adayı bir bayan. İnanıyorum ki evde, okulda, işte çok başarılı işlere imza atan kadınlarımız siyasi alanda da başarısını kanıtlayacak ve Edirne’den tüm Türkiye’ye tüm dünyaya örnek olacaklardır. Edirne kadınlarımızla daha da güzelleşecek. Hep beraber, omuz omuza daha iyi bir Edirne yaratmak için; hepimizin Edirne’si için çalışmaya daha çok çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu

 

Gürkan, “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün. Kadınlarımızı her alanda desteklemeye; onlarla omuz omuza, yürek yüreğe geleceğe yürümeye devam edeceğiz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Başta bizlere Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önderi kazandıran Zübeyde Hanım olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kadınlarımız rahmetle yad ediyorum”  dedi.

 

Harun Aker

08 Mart 2019 Cuma, 10:40
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:   DİĞER HABERLER
25.05.2019, 11:16 - Gençler iklim grevinde
25.05.2019, 11:16 - Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
25.05.2019, 11:15 - Turisti kandırana af yok
25.05.2019, 11:14 - Tren seferleri ekonomiye katkı sağlayacak
25.05.2019, 11:14 - Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
25.05.2019, 11:13 - Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
25.05.2019, 11:13 - Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
25.05.2019, 11:12 - Ramazanda rağbet baklavaya
25.05.2019, 11:11 - Yüzü elektrikli yatakla güldü
25.05.2019, 11:11 - Gürkan, tecrübelerini paylaştı
25.05.2019, 11:09 - Bitirme çalışmalarını sundular
24.05.2019, 10:50 - Türkiye, AB’ye hızlı trenle bağlanacak
24.05.2019, 10:48 - Okullarda rekor kan bağışı
24.05.2019, 10:47 - Masa-sandalye gerginliği
24.05.2019, 10:47 - Şehit yakınları ve gaziler iftar sofrasında buluştu
24.05.2019, 10:46 - Her canlıyı düşünen medeniyet
24.05.2019, 10:46 - Arıların izinde pedala basacaklar
24.05.2019, 10:45 - İftardan sonra Türk kahvesi
24.05.2019, 10:44 - Birincilikle mezun oldu
24.05.2019, 10:43 - Konser büyük beğeni topladı
TEKLİFİ KİM YAPAR
SONHABER 23 yaşında
ANNELER HERKÜLDEN GÜÇLÜ
Esrarengiz seyahat
Kalp ağrısı
İslamda israf haramdır
Kurumsal Vatandaşlık
Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
    Oyun oynayarak ders yaptılar
    Mezuniyet coşkusu yaşadılar
    Gençler iklim grevinde
    Turisti kandırana af yok
    Tren seferleri ekonomiye katkı sağl
    Uzunköprü Çalıştayı yapıldı
    Teknolojiye direnen ‘Kosa Ustaları’
    Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
    Ramazanda rağbet baklavaya
    Liseliler sordu, Rektör yanıtladı
    Bitirme çalışmalarını sundular
    Gürkan, tecrübelerini paylaştı
    Yüzü elektrikli yatakla güldü
© 2011
EdirneSonHaber.Net'in hosting hizmeti REFONA tarafından sağlanmaktadır.